سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اولین شعر “هالو” در زندان اوین: این گونه زندان گشت؛ دانشگاه...
» محمدرضا عالی پیام هم‌اکنون در بند 350 اوین زندانی است

اولین شعر “هالو” در زندان اوین: این گونه زندان گشت؛ دانشگاه

چکیده :بعد از گذشت سال های سال/ همواره با خود کرده ام تکرار/ پس کو؟ چه شد آن وعده های خوب/ پس کی محقق می شود این کار؟/ تا این که افتادم به زندان و/ دیدم به چشم خویشتن اینجا/ مملو دانشجو و استاد است/ این گونه زندان گشت: دانشگاه ...


محمدرضا عالی پیام ملقب به “هالو” شاعر معترض و مردمی که هفته گذشته بازداشت شده بود با وجود قرار سی میلیون تومانی صادر شده توسط دادسرای اوین، به بند 350 زندان اوین منتقل شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، محمدرضا عالی پیام، روز بیست و هشت مرداد توسط پلیس امنیت بازداشت و سی و یکم مرداد پس از آنکه توسط قناعت کار دادیاری شعبه سوم دادسرای شهید مقدس اوین به اتهام تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی تفهیم اتهام شد به بند زندانیان سیاسی و امنیتی منتقل شد.

علیرغم آنکه برای این شاعر مردمی که دلیل بازداشت او را سرودن شعرهای اعتراضی عنوان کرده اند، وثیقه سی میلیون تومانی صادر شده اما او کماکان در زندان به سر می برد.

محمدرضا عالی پیام عضو کانون فیلمنامه نویسان سینماي ایران، عضو شوراي مرکزي و دبیر انجمن تهیه کنندگان مستقل سینماي ایران، انجمن صنفی شرکت هاي تبلیغاتی و عضو دایمی آکادمی داوري خانه سینما، عضو چند انجمن ادبی هنري تهران مدیر عامل موسسه مینا فیلم و با حفظ سمت، مدیر مسئول موسسه تبلیغاتی دایره مینا است اما اما چند سالی ست که به شعر و شاعري روي آورده است.

اولین شعر این شاعر معترض که به خود لقب “هالو” داده است پس از ورود به اوین را به گزارش کلمه با هم می خوانیم:

در بهمن پنجاه و هفت، این را

دارم به خاطر بین آن آشوب

بر روی دیوار اوین، شخصی

بنوشت این جمله به خط خوب:

“مردم بدانید این که خیلی زود

با سرنگونی رژیم شاه

با همت روحانیون، زندان

تبدیل می گردد به دانشگاه ”

بعد از گذشت سال های سال

همواره با خود کرده ام تکرار

پس کو؟ چه شد آن وعده های خوب

پس کی محقق می شود این کار؟

تا این که افتادم به زندان و

دیدم به چشم خویشتن اینجا

مملو دانشجو و استاد است

این گونه زندان گشت: دانشگاه


96 پاسخ به “اولین شعر “هالو” در زندان اوین: این گونه زندان گشت؛ دانشگاه”

 1. خالو گفت:

  Damat garmo sarat khoshbad

 2. علی برزگری گفت:

  در شهر ما هر گوشه ای دیوار
  در شهر ما هر گوشه ای بیکار
  موشان چو گوشانند در دیوار
  کارت همین است ای وکیل ای، یار
  تقدیم به اقای وکیل شاغل و نسرین ستوده همکارش که در بند است

 3. ناشناس گفت:

  اقا وکیل …. همین سعید آقا که نطق فرمودند
  ملتی که تو وکیلشون باشی حقشون زندونه
  معلوم نیست وکیل چی هستی .. وکیل کی هستی ؟ اصلا وکیل هستی ؟؟
  باید در صنف به اصطلاح وکیل که تو باشی بازنگری کنند
  چطور به خودتون اجازه میدید از خدا پیغمبر اینقد برا منافع خودتون که در اصل مصیبت برای هموطنها خودت هست خرج کنید و ادعایی انسانیت کنید
  وکیل برات لقب کمی هست بزار با عنوان آق مهندس خطاب کنم … آق مهندس اینا انسانند و آزادی حق هنتخاب میخوان احتیاجی هم به وکلای مهندسی مثل شما ندارند . یا حق

 4. ناشناس گفت:

  ناشناس said:

  اقا وکیل …. همین آقا که نطق فرمودند
  ملتی که تو وکیلشون باشی حقشون زندونه
  معلوم نیست وکیل چی هستی .. وکیل کی هستی ؟ اصلا وکیل هستی ؟؟
  باید در صنف به اصطلاح وکیل که تو باشی بازنگری کنند
  چطور به خودتون اجازه میدید از خدا پیغمبر اینقد برا منافع خودتون که در اصل مصیبت برای هموطنها خودت هست خرج کنید و ادعایی انسانیت کنید
  وکیل برات لقب کمی هست بزار با عنوان آق مهندس خطاب کنم … آق مهندس اینا انسانند و آزادی و حق انتخاب میخوان احتیاجی هم به وکلای مهندسی مثل شما ندارند . یا حق

 5. مرتضی گفت:

  جناب آقا یا سرکار خانم وکیل (الدوله)
  با عرض سلام و احترام
  خدمت شما دوست گرامی عارضم (البته شما وکلا از ما مردم عامی بهتر میدانید) که در دین اسلام هیچگونه زندانی تعریف نشده است وحکومت حق ندارد مجرم را زندانی کند. یا شخص مجرم است که باید حد جاری شود و یا بی گناه است که باید آزاد شود. فقط در یک صورت میتواند متهم را بصورت موقت زندانی کند که اتهام وارد باشد ولی جرم ثابت نشده باشد و تا زمان اتمام تحقیقات آن هم برای یک مدت معین حکومت میتوان افراد را زندانی کند.
  اگر زاویه دیدمان را با زاویه دید خدای جنابعالی یکی کنیم باید فرض کنیم افراد زندانی یا مجرمند و در انتظار جاری شدن حد هستند و یا متهم هستند ودر انتظار تکمیل تحقیقات.
  پس دوست عزیز نفرمایید زاویه دیدمان را با خدا یکی کنیم بفرمایید زاویه دیدمان را با خدای شما (مقام…) یکی کنیم
  فارسی تعریف شده توسط شما مومنین را پاس بداریم

 6. Barad گفت:

  احسنت بر تو شیر بیشه ایران زمین

 7. astiran گفت:

  در پاسخ به یک وکیل : امثال شما آنچه که با مزاج نامطبوعشان ناسازگار است را خلاف اسلام نامیده و آن فرد را دست نشانده اجنبی و وطن فروش و …. از این حرف ها می نامید خدا می داند که در این سالها چقدر با این الفاظ , صدای مردم را در گلوی خود خفه کردید سخن هرکه بر دلتان نشست او را دلسوز ملت نامیدید و سخن آنکه مخالف با عقاید و نظرات کورتان بود وی را آنچه که گوشمان از آن پر است و دهانتان از آن سرشار , نامیدید .
  آنچنان که نام وکیل بر خود نهاده اید در این سال ها امثال شما خود را وکیل مردم دانسته و هر کاری که خواسته اید کرده اید …

 8. ولی الله ناشناس گفت:

  درود خدا بر شما
  هرجا استاد و دانشجو است آنجا دانشگاست . اساس دانشگاه به آجر و در و پنجره و تابلو نیست بلکه به آدم های اهل علم فکر است حال چه در اوین باشند چه در میدان انقلاب.
  این آقایان هم بعد سی سال که دیدند نتوانستند زندان را دانشگاه کنند دانشگاه را زندان کردند و زندان را با پر کردن روشنفکران دانشگاه. اگر این چنین نبود باید تعجب می کردیم . والا ما که با این همه امکانات نباید جهن سومی می شدیم.

 9. آرش گفت:

  اوین فقط شاعر طنز پرداز کم داشت که اون هم توسط برادران به جمع بقیه فرهیختگان اضافه شد. الان اوین (و چند تا زندان دیگه مثل رجایی شهر) به اندازه کافی نخبه دارند که می شه با اونها یه مملکت رو گردوند. اگه یه موقع شرایط تغییر کنه نیازی نیست دنبال آدمهای درست و حسابی و قابل اعتماد واسه اداره مملکت بگردیم. از زنددانیهای نخبه ای که تو اوین هستند انتخاب می کنیم. حالا شما به برادران اطلاعاتی بد و بیراه می گید. بد کردند کار شناسایی نخبگان رو به این خوبی انجام دادند و همشون رو یه جا جمع کردند.

 10. pary گفت:

  we are proud of you.we love you.

 11. ناشناس گفت:

  منظور از وکیل همان وکیل الدوله ست. سخت نگیرید رجوع کنید به داستان ماه پیشونی و خروس آواز خوان که میگفت: ماه پیشونی توی تنور ، نقطه چین پیشونی میون مجلس

 12. ناشناس گفت:

  وکیلا حرف مفت زیاد میزنند ولی مفت حرف نمیزنند. چند سکه میگیری تبرئه اش کنی؟

 13. ناشناس گفت:

  تو وکیلی ؟ جون من راستشو بگو جدی جدی وکیلی ؟ شرط می بندم همکلاسی کردان باشی.

 14. امیر گفت:

  ای وکیل الدوله…اشتباه نکن کشوری که تو وکیلشی تا از حقوق مردمش دفاع کنی تا کشور شدن فرسنگها فاصله داره ………. شرم کن ای به ظاهر مسلمان………….

 15. زن ایرانی گفت:

  درجواب وکیل سید  ‎  -‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎زکی-  درکدام  دانشگاه به اصطلااح درس خواندی۰افسوس به حال موکل تو–یا دل عمه ات خوش با این درس ودیدگاه تو ۰  یک کمی مطالعه کن!
                                                                                            خواهردینی تو۰۰۰

 16. احمد ایرانی گفت:

  آقای وکیل
  اگه زاویه دیدمو باهات تنظیم کنم از اون سه هزار میلیارد چیزیم به ما میرسه.البته باید بری ببینی چه لقمه ای بهت دادن که اینجوری شدی.هالو دزده یا احمدی نژاد جادوگر دروغگو.

 17. ناشناس گفت:

  بیچاره اسلام که ابزار دست این وکیل دنیاپرست شده. بیچاره امام زمان که اسیر حماقتهای این قوم خداناشناس شده. و در نهایت بیچاره ملت ایران که باید نابودی فرهنگ و تمدن خویش را به چشم ببیند و نمک پاشی چاپلوسان و متملقان را هم تحمل کند.
  یک روز احمدی نژاد را در جایگاه خدایی می نشانند و روز بعد او را منحرف می خوانند. یقینا چنین افرادی یا مست هستند یا به دنبال لقمه های حرام برای زنان و فرزندانشان می گردند ، اینها بدانند که این لقمه های حرام عامل نابودیشان است.

 18. صادق گفت:

  روسیاهی به اقتدارگرای معظم,جناب خلیفه خامنه ای,الان وقتیکه که باید باهم بخونیم کجای محمد (شهید جهان آرا) که ببینی :(

 19. ناشناس گفت:

  آقای “وکیل الرعایا”!

  فعلا” دزد ها، قاتلین وجنایتکاران وکلاهبردارها را همگی پست ومقام دادند، جایگاهشان شده رده های بالاوپایین مسئولیتی حکومت اسلامی. ودرعوض هرچه “اهل قلم” وعالم ودانشمند بوده یاکشتند یا داخل زندان کردند.

  زندانها هم اگر دانشگاه شده فقط به دلیل حضورهمان اهل قلم هاوعالم های واقعی واهل مطالعه است. گناهشان این بوده که فقط چیزی به اسم “مغز” درکله شان بوده که قدرت تحلیل به آنها می داده، تا بتوانند بفهمند دراین مملکت درب داغان خراب شده، چه کسی مفت می خورد ومی دزد ومی برد ومی کشد.

  زاویه دید را می توان عوض کرد، فقط با علم ودانش و مطالعه وتعمق درآن چه برکشور گذشته ومی گذرد، نه اینکه نشخوارکننده، خزعبلات عده ای بود که “ه” را از”ب”تشخیص نمی دهند و ادعای مسلمانیشان گوش خلق راکرکرده است.بنابراین شماهم به جای نشستن پای منبر ایشان وتکان دادن سر بمانند…لحظاتی را به مطالعه وتعمق بپردازید تا متوجه شوید چه درکشور می گذرد.

 20. محمد گفت:

  درود بر شاعر متعهد

 21. پسر میرحسین گفت:

  دوستان من هرگز فراموش نکنید که میر ما و شیخ شجاع اصلاحات معتقد به جمهوری اسلامی و نظام پاک بنیانگذاری شده توسط امام راحل (ره) هستند. و بارها شنیده ایم که مهندس موسوی ، پدر جنبش سبز ایران ، خود را فرزند انقلاب اسلامی و نخست وزیر امام (ره) معرفی کرده است.

 22. آریا گفت:

  کاملش اینه:زندان گشت دانشگاه -دانشگاه گشت زندان

 23. نفر گفت:

  اینجا هر چی بنویسی خلاصه یه نفری هست که خوشش نیاد ولی من به هیچی کاری ندارم همین امنیتی رو که دارم بسمه حتی حاضرم یک سال نون خالی بخورم ولی این امنیتو داشته باشم و ایران مثل عراق و افغانستان وسوریه نشه و آقای هالو هم فکر میکنه غربیها بیان درست میشه ولی این طور نیست این حرفها از شکم سیری این آقاست .

 24. امید گفت:

  بابا این که اسمشا گذاشته وکیل ی گ…..خورد ولش کنید دیگه

 25. ناشناس گفت:

  و اینگونه زندان شد دانشگاه

 26. ناشناس گفت:

  درود بر تو
  ننگ بر سانسورگران

 27. شریف گفت:

  کلمه جان من از طرفداران شما هستم ، حتی نامه به بان کی مون رو هم امضا کردم آدرس ایمیل منو میتونی چک کنی خودت ببینی رای دادم و چرند نمیگم ! یه سوال دارم ؟
  همه نظرات رو خوندم تا بفهمم این آقای وکیل کی بوده و چی گفته ولی پیداش نکردم !!!!! چرا !!! یعنی سانسورش کردید !!!! به قول یکی از دوستان نمیخوام قصه وکیل رو کششششسش بدم ولی خدایش چرا سانسور کردین ؟۱ پس فرق ما با این مزدورا چیه؟؟؟؟!!!!!! اورین اورین به شما که پا گذاشتین دقیق همونجایی که دیکتاتورمون پا گذاشت

  کلمه: قبل از اینکه زود قضاوت کنید، بروید و پایین همه کامنت ها را ببینید. یک لینکی هست که از طریق آن می توانید کامنت های بیش از پنجاه تا را ببینید. وقتی که کامنت های هر خبر بیشتر از پنجاه تا می شود، کامنت های قبلی به آرشیو می رود و 50 نظر آخر در صفحه ی خبر نمایش داده می شود. بقیه را از طریق آن لینک می توانید ببینید. کامنت مورد نظر شما هم به همین طریق قابل مشاهده است. عجولانه قضاوت نکنید.

 28. عبید گفت:

  من طی نوشته ای به این رژیم کم عقل و سردمداران بی تدبیر آنها یادآوری کرده بودم که هرقدر از این کارها بکنید، قدر و ارزش شخص دستگیر شده بالاتر می رود و مردمی هم که تا حال او را نمی شناختند به سوی او و کارهایش می روند. کمااینکه موقعیت موسوی و کروبی و رهنورد از زمانی که این رزیم آن بلاها را سرآنها درآورده بین مردم بهتر شده و مردم بسیار بیش از سابق آنها را دوست دارند و اصلا آن سه را کامله پاک و منزه میدانند. در مورد عالی پیام(هاغالو) هم همینگونه است. یا دکتر بادکوبه ای. یا هیلا صدیقی هراندازه اینها را بیشتر آزار دهید و اذیت کنید، مردم نسبت به آنها وآثارشان اقبال بیشتری نشان میدهند. درهمین چند روزه میلیون ها نفر یورش بردند به سوی سروده های عالی پیام و مردم حالا می گویند “هالو” یعنی چه این بابا واقعا عالی پیام است و دل شیر دارد و این رژیم را هم اصلا به خاویار مبارکش حساب نمی کند. بارها گفته ام در زمان شاه یکی از آرزوهای ما آن بود که کاری کنیم که توجه ساواک را جلب کند و آنها بیایند و ما را گرفته مدتی زندانی کنند که اسم و رسمی پیدا کنیم. حالا هم همیطور است. وقتی مردم از حکومتی بدشان آمد، هرکار بدی که رژیم نسبت به کسی بکند، سبب محبوب شدن آن فرد می شود. همین حالا این رژیم اگر بدنام ترین فرد را گرفته و زندانی کند و مقداری مطلب انتشار یابد که او را داغ و درفش کرده و شکنجه داده اند، مردم نه به سبب محبت به آن شخص بلکه از بعضی که نسبت به این رزیم دارند، فوری دوستار و هواخواه آن شخص خواهندشد. ازهمین روی من میگویم اگر میخواهید این عظما جان قدری قدر و منزلت در بین مردم پیدا کند به این وزارت اطلاعات یا قوه قضاییه بگویید که او را دستگیر و مدتی زندانی کنند و قدری هم البته شکنجه اش بدهند که این کار برد –برد است. اولا ایشان حالی خواهند شد که این ماموران سر بیار ایشان چه بلایی بر سر مردم می آورند. بعد همین کار سبب می شود که مردم یکباره نفرت و کینه نسبت به ایشان را فراموش کرده و جزو علاقمندان وی درآیند. اگر هم این امر صورت نگرفت، ما همه دلمان خنگ می شود که مسبب آزار و اذیت آزادگان هم بالاخره زندانی شده و حسابی آزار و اذیت شد که به هرحال این کار دوسر برد است.

 29. علیرضا گفت:

  جناب به اصطلاح وکیل
  من نیک می دانم که از دید شما استاد دانشگاه همان کاسه لیسانی هستند که وقتی غذای آقا در مراسم افطاری تمام می شود به بشقاب حاوی ته مانده غذا حجوم می برند تا از ته مانده غذای آقا تبرک بجویند.
  اوف بر شما که خوابید و یا خود را به خواب زده اید. امثال عماد بهاور انقدر برای یک رژیم تا بن دندان مسلح خطرناک است که بعد از دو سال حتی اجازه یک مرخصی هم به وی نمی دهند.

 30. ناشناس گفت:

  آدرس سایت استاد لطفا ؟

 31. سبزینه گفت:

  اقای وکیل وقتی با درد دل ما سبزیها اشنا خواهی شد که به خواهر یا برادر یا پسر یا دختر جوونت تو کهریزک تجاوز بشه و بعد جنازه سوختشو از بیایان های اطراف قزوین پیدا کنی اونوقته که مطمئنم علاوه بر اینکه دانشگاه و زندان و جمهوری اسلامی یادت میره بلکه خدا رو هم منکر میشی برادر من این ما هستیم که صبری اندازه دریا داریم اینم به خاطر اینه که دوست داریم اصلاحات بدون خشم و خونریزی انجام بشه و بد خواهان ایران از اب گل الود ماهی نگیرند پس بهت توصیه دارم که زودتر حق و از باطل تشخیص بدی و اون اجرتی که از حکومت دریافت می کنی چشمتو رو همه چیز نبنده همه خوارج پیشونیاشون از پیشونی رهبر تو کبودتر بود از فرط عبادت اما عاقبتشون جهنم بود برادر من .

 32. ازادی گفت:

  اگر شاد بودی آهسته بخند تا غم ناراحت نشود و اگر غمگین بودی آرام گریه کن تا شادی ناامید نشود.

 33. ازادی گفت:

  گرفتن آزادی از مردمی که نمی خواهند برده بمانند سخت است, اما دادن آزادی به مردمی که می خواهند برده بمانند سخت تر است! (مارتین لوتر)

 34. نیما گفت:

  پول نان ما
  صدیقه وسمقی
  این پول نان ماست،که در ویرانه های دمشق در کنار آرزوهای گزاف یک قمارباز، دفن می شود

  زنی در خیابان
  به یک قرص نان
  خود را می فروشد
  آن سوترک مردی
  گرده نانی را
  از دست عابری می رباید
  ما گرسنه
  در کوچه های غربت این شهر
  پرسه می زنیم
  و می دانیم
  که دست های کثیفی
  نان ما را
  از سفره های مان ربوده است

  این پول نان ماست ،
  که در هزار توی دالان های پنهان
  کیک زرد می شود
  برای تزیین بساط بیداد !

  پول نان ما ،
  موشک هائی است
  که به اسرائیل می رسد
  زود تر از آنکه
  آب و نان ،
  به ” ورزقان ” و “اهر” برسد !

  نگاه کن !
  این پوکه های گلوله
  این لاشه های تانک ،
  پول نان ماست ،
  که در خیابان های حمص ریخته است !

  این پول نان ماست ،
  که در ویرانه های دمشق
  در کنار آرزوهای گزاف یک قمارباز
  دفن می شود

  این پول نان ماست
  که در کوچه های حلب
  پیش چشم جنازه ها
  برای یک بازنده هزینه می شود
  – بازنده ای که قبل از بازی باخته بود ! –

  پول نان ما ،
  بذر های دروغ و فساد است
  که بر زمین پاشیده می شود
  تا شاید برزگری خام اندیش
  آرزوهای پوچ خود را
  از آن درو کند

  پول نان ما ،
  هیزم هائیست که در هر سو
  آتش می افروزد
  و در آتش می سوزد

  پول نان ما ،
  تفنگ هائیست
  که هدف های اشتباه را نشانه گرفته است
  پول نان ما ،
  پایگاه اتمی بوشهر است
  که غبار یک عمر سفاهت حاکمان
  بر آن نشسته است

  پول نان ما ،
  باج هایی است
  که در جیب های چین و روسیه
  ورم کرده است !
  پول نان ما ،
  مزد سردارانی است
  که سرها را به دار می کنند
  و لب ها را می دوزند ،
  تا گرسنگان نفهمند گرسنگی تقصیر کیست !

  پول نان ما ،
  منبری است
  که واعظی ابله بر آن نشسته است
  و به ما می آموزد ،
  گرسنگی تقصیر خداوند است
  گرسنگی ،
  بشارت ظهور یک منجی است !

  و ما می دانیم
  این تقصیر ماست
  که ابلهی بر منبر نشسته است
  این تقصیر ماست
  که خیره سری بر مسند نشسته است
  ما می دانیم ،
  محصول بذرهای دروغ و تزویر
  و خارهای ترس و سکوت
  جز قحطی نیست

  پول نان ما را قماربازان ،
  در قمارخانه های سیاست و قدرت
  باخته اند

  اکنون
  ما مانده ایم و فرزندانی ،
  با آرزو های سبز و جوان
  و خانه ای با تیرک نازک
  آنقدر نازک
  که به لرزیدنی فرو می ریزد
  و ما زنده ،
  زیر آوارهای آن می مانیم

  هان !
  فردا که از خواب برخیزیم ،
  ما را
  و فرزندان ما را
  و خانه ما را نیز
  باخته اند !

 35. يك وكيل گفت:

  بنام خدا
  سلام بر هموطنان منصفم
  قبل از هر چيز از سعهء صدر سايت در درج نظرات تشكر ميكنم و اميدوارم همواره در بسط و گسترش معرفت و تضارب ارائ موفق باشند
  بخاطر يك پيام شدم:مزدور.خر.چشم و گوش بسته.سرباز سايبر.حرف مفت زن. سعيد!!!(said )رو بمعني سعيد گرفته!!!.و…
  واقعا اين نوع نگرش ما و درد ما چطور قابل حله؟اين عنوانهائي كه براي بنده بار كرديد چطور روز قيامت ميخواهيد جواب بدهيد؟
  دوستان من يك وكيل دادگستري هستم.انسانهاي بصير ميدانند كه مشكلات كشور ما زياد است و عدم قانونمندي و فرار از قانون در تمام سطوح از دردهاي بزرگتر.خيليها ميدانند كه قانونمداري بزرگترين درمان است.ولي تنها درد را دانستن جاره نيست.بايد تلاش كرد.قانونمندي و حاكم كردن قانون زمان ميبرد و…بفرض وجود يك تجاوز در زندان و…نميشود تمام نظام را متجاوز شمرد
  همنوعانمء آفريده هاي پروردگاراينهمه افراط و تفريط شايستهء ما نيست.
  واقعا كسي كه حداقل آگاهي سياسي را داشته باشد نميداند كه بلاي سوريه بخاطر سيطره بر ايران است؟جمهوري اسلامي سوريه و…را بخاطر گسترش اسلامخواهي و دفاع از ايران ساپورت ميدهد.خواب امريكا از اين اقدامات گستردهء ايران آشفته است و آنوقت ما بگوئيم بخاطر بشار ديكتاتور است!.واقعا نميبينيد اتحاد شوم اسرائيل و عربستان و تركيه و امريكا و انگليش بيشرف مكار را؟
  من و شما در مقابل هر رقتار خلاف قانوني در كشورمان تكليف داريم و بايد در مسير درستش مبارزه كنيم .اين دستور دين ماست

  براي همهء شما و اول خودم توفيق درست نگري و معرفت و آدم شدن و دوري از افراط و تفريط را خواهانم.دلتان شاد باد و توهينهاي همتون رو حلال كردم.باز از سعهء صدر مدير سايت بسيار ممنون.يا حق

 36. ناشناس گفت:

  درود بر ایران سبز

 37. ناشناس گفت:

  من از انخبگان اصلاح طلب تقاضا دارم برای انتخابات ریاست جمهوری یک کاندیدی داشته باشند سال آینده.

 38. ناشناس گفت:

  مرممرگ بر تمامی وطن فروشان

 39. Death Killer گفت:

  من نمیدونم چی بگم اما افتخار میکنم که عزیزانی مثل هالو از دل ما خبر دارن و فریادشون گوش هر چی بت و مزدور ساندیس خوره کر کرده

 40. مصطفی گفت:

  فرهنگ ” کش ” در هر معقوله ای وجود دارد . با این حال باید گفت که ” کش ” همیشه نگهدار ” عورت ” است . این کش یک روز به تنبان بسته میشود و نگهدار جای زشت و جای نامناسب بدن است و یا ” کش ” ندادن باعث نگهداری و کثافت کاری های درون دولت نا پاک است . یک روز میشود مسئله ای را لحظه به لحظه ” کش ” داد و هر لحظه از صدا و سیما پخش کزد ، مثل واژه ” دشمن ” و یا واژه ” نگذارید که مجلس در دست فتنه گران و فتنه جویان بیافتد ” . یک روز باید ” کش ” را جمع کرد که نا پاکی های دولت کریمه را مردم نبینند .

 41. sasan گفت:

  وکیلِ رژیمِ …،حمایت از این رژیم که مردمی را چند هزار چند هزار کشته قابلِ دفاع نیست.تو هم در روزِ آزادی باید محاکمه شوی که عمله ظلم شودی.

 42. محمدرضا گفت:

  آقاى وكيل
  اولا گفتيد به حساب اندكى تجاوز نميشه كل نظام رو متجاوز دونست، فرض كه اندك باشه اين تجاوزها كه البته تجاوز محدود به يه نوع نيست، موضوع اينه كه همين تجاوزها مخصوص هر كسى شده كه به مخالفت آشكار با ظلم و استبداد و ديكتاتوريه اين كشور بپردازه، پس حالا ميتونى بفهمى كه تجاوزا حتى اگه كم هم باشه ميتونه خيلى هم به دفعات تكرار بشه، در مورد قسمت دوم كه گفتيد كشور ما براى دفاع از خودش و منافع ملى داره از حكومت سوريه دفاع ميكنه، اولا تمام و كمال منافع نظامه كه داره دنبال ميشه نه مردم و كشور، حمايت از ديكتاتور و نسل كش سوريه حتى براى نظام ديكتاوريه ما هم منفعت نداره و داريم ميبينيم چقدر هر روز همين داره باعث رسوايى و متزلزل شدن بيش از پيششون ميشه، در مورد قسمتى هم كه گفتيد اين دستور دين ماست، اولا كه اين برداشت و تفسير شماست كه از دين براى اين منظور داريد، ساير كشورهاى اسلامى و حتى از روحانيون و مراجع خودمون چنين نظرى ندارن، ثانيا حتى اگر اين دستور دين باشد بايد بدانيد كه تمام مردم اين كشور مسلمان نيستن و حتى قول ميدم كه درصد كثيرى از جوانان كشور هم كه تو شناسنامه هاشون دين اسلام خورده به خاطر امثال شما دين گريز شدن و واقعا ديگه مقيد به اين دين نيستن، پس بدانيد كه در اين صورت هم اين جمعيت غير مسلمان همانقدر از كشور حق و سهم داره كه مسلمانان كشور دارن، پس نميشه بگيم چون دستور دينه همه بايد مطيع باشن، هرچند كه اينو ميگيد و باعث همين نارضايتى ها و اعتراضها و بعدش زندان و تجاوز و قتل سرانجام دين گريز شدن بقيه ميشيد، چون با اسم دين اين كارا رو ميكنيد
  در آخر هم احتمال ميدم كه نه وكيل باشى نه چيز ديگه امثال شما رو زياد ميبينيم تو اينترنت!

 43. تایباد گفت:

  درود بر شما دوستان و آقای وکیل
  میدونی چرا اسم من تایباده؟ چون افراط بالاست
  میدونی چرا اسم شما وکیله ؟ چون افراط بالاست
  میدونی چرا به شما صفات نادرست میدهند؟ چون افراط بالاست
  میدونی چرا به اینهمه صفات که نصیب خودت کردی توجه نکردی و بر گفتار و کردارت پافشاری میکنی؟ چون افراط بالاست
  میدونی چرا یکدیگر را تاب نمی آوریم؟ چون افراط بالاست
  میدونی چرا حرفهای یکدیگر را قبول نداریم؟ چون در اصول افراط بالاست
  وکیل عزیز در متن آخری که نوشتی در چند واژه ای که بکاربرده اب دقیق باش آیا در کمرنگ جلوه دادن معانی آنها افرط نکردهای؟ چون افراط بالست
  اگر قاضی باشی پس افراط بالاست پس نادرستی بالاست. پس قانون هیچ است.

 44. شاهین گفت:

  کلمه جان در مصرع: “مملو دانشجو و استاد است” یک حرف “ز” در بین واژگان مملو و دانشجو جا افتاده است این مصرع بایستی بدین شکل باشد: “مملو ز دانشجو و استاد است”.
  با سپاس

 45. شاهین گفت:

  وکیل خود خوانده من مطمعنم که تو یک آخوندی و همانطور که تمام قضات آخوند یا آخوند در لباس شخصی هستند تو هم از همین دست هستی، تو همانقدر از وکالت سر در میاری که ده نمکی از کارگردانی و بقیه آخوند ها از حکومت کردن، تو همانقدر وکیلی که سعید مرتضوی قاضی و احمدی نژاد رئیس جمهور!
  فعلا که نون در اینه که مثل تو حرف زد و نان به نرخ روز خورد و هر کس که زهره راستگوئی داشته باشه و چیزی بفهمه جاش در زندان است و با خوبان هم خانه.
  تو هم برو قر قنبیلکت رو جایی بیا که خوششون بیاد!

 46. mehdi گفت:

  درود درود بر شاعر انقلابي و متعهد آقاي عالي پيام