سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آخرین خبرها از آزادی و کاهش محکومیت زندانیان سیاسی + اسامی 87 نفر...
» شعار "یاحسین میرحسین" و سرود "ای ایران" و "یار دبستانی" در بند 350 اوین

آخرین خبرها از آزادی و کاهش محکومیت زندانیان سیاسی + اسامی 87 نفر

چکیده :دهها تن از زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین شامگاه روز چهارشنبه در میان بدرقه دیگر زندانیان سیاسی و همراهانشان با شعار "یاحسین میرحسین" و سر دادن سرود "ای ایران" و "یار دبستانی" از زندان اوین آزاد شدند. 9 زندانی دیگر این بند نیز شامل تخفیف در مجازات و کاهش بخشی از محکومیت خود شدند و هفت تن از زندانیان بند زنان نیز تا این لحظه آزاد شده اند. ...


بر اساس آخرین اطلاعات در اختیار کلمه، 75 زندانی سیاسی تا بامداد پنجشنبه آزاد و 9 زندانی سیاسی نیز شامل تخفیف در مجازات خود شده اند. این اسامی شامل 7 زندانی از بند زنان، 69 زندانی بند 350، قاسم شعله سعدی که محکومیتش به پایان رسیده و همچنین 9 زندانی است که مشمول تقلیل و تخفیف مجازات شده اند.

ضروری است سایت ها و منابع خبری حتی اگر اصل ذکر منبع را در نقل اسامی آزاد شدگان رعایت نمی کنند، لااقل در انتشار اسامی دقت کنند تا احیانا نام های تکراری و آمار اشتباه در ایمیل ها و شبکه های اجتماعی منعکس نشود. کلمه به محض اطلاع از اسامی جدید آزاد شدگان، این خبر را به‌روز خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار کلمه، ده ها زندانیان سیاسی آزاد شده از بند 350 اوین شامگاه روز چهارشنبه در میان بدرقه زندانیان سیاسی و همراهان دیگرشان با شعار “یاحسین میرحسین” و سر دادن سرود “ای ایران” و “یار دبستانی” از زندان آزاد شدند.  9 زندانی دیگر این بند نیز شامل تقلیل یا تخفیف در بخشی از محکومیت خود شده اند.

صبح روز چهارشنبه دادستان اعلام کرده بود ۱۳۰ نفر از زندانیان سیاسی که ۹۰ نفر از آنان در حال حاضر در زندان هستند مشمول ضوابط عفو و بخشودگی قرار گرفته و به زودی آزاد خواهند شد.

بر اساس بررسی کلمه درباره نوع و مدت محکومیت زندانیان سیاسی آزاد شده آنچه که دادستان تهران “عفو رهبری” می نامد شامل بخشی از حبس های زندانیان سیاسی است.

بر اساس این گزارش حکم های شلاق این زندانیان اجرا و از آنان که در حکم خود جریمه های مالی داشته اند تعهد پرداخت آن ها اخذ شده است. چنانکه سه روز پیش کلمه گزارش داده بود 13 زندانیان سیاسی محبوس در بند مورد تعزیر شلاق قرار گرفته اند. 13 زندانی ای که نام 6 تن از آنان در بین آزاد شدگان دیده می شود.

همچنین بسیاری از این زندانیان سیاسی که به گفته ی دادستان مشمول عفو و رافت قرار گرفته و آزاد شدند دوران انتهایی محکومیت خود را می گذراندند و بسیاری دیگر از زندانیان سیاسی با حبس های سنگین همچنان در زندان های اوین و رجایی شهر و بهبهان و تبریز و اهواز و… بی مرخصی و بعضا بدون ملاقات حضوری به سر می برند.

در حالی که در سه سال اخیر بارها دلسوزان نظام به مقام های فعلی توصیه کرده بودند زندانیان سیاسی را آزاد کنند و تنش های سیاسی را کاهش دهند، این توصیه ها مورد توجه قرار نمی گرفت و بسیاری از کسانی که با وجود بی گناهی در دادگاه انقلاب به خاطر اتهامات سیاسی محکوم به حبس شده بودند مدت محکومیت خود را به طور کامل گذراندند و برخی از آنها هنوز هم در زندان اند.

پیش از این میرحسین موسوی در بیانیه 17 خود ضمن بیان برخی راهکارهای برون رفت از بحران آزادی زندانیان سیاسی و احیای حیثیت و آبروی آنها را یکی از این راه حل ها دانسته گفته بود بنده یقین دارم که این اقدام نه به ضعف که به درایت نظام تعبیر خواهد گشت.

با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا رویه مثبت آزادی زندانیان سیاسی هر چند دیرهنگام تا آزادی سایر زندانیان و محصورین و گشایش در فضای کشور ادامه می یابد یا خیر.

به گزارش کلمه نام زندانیان سیاسی آزاد شده به شرح زیر است، این اطلاعات به مرور تکمیل و به روز خواهد شد:

حميدرضا ايزد ياری،

عليرضا اخوان،

بهنام نظری،

امير بهمنی،

محسن پورضيايی،

محمدرضا پونكی،

حسن تبريزی،

محمدرضا تقی نژاد كاشانی،

اميراحسان تهرانی سخاوت،

حسين ثابت،

محسن جوادی افضلی،

آبتين جهانيان،

حميدرضا خادم،

عبدالرضا دهقان،

سپهر ابراهیمی،

احمد ربيعی،

مهدی رضايی،

آرش ريكی،

علی سالم،

عليرضا سميعی،

محمدحسين سهرابی راد،

ابراهيم شكوهی زاده،

حسام شهسواری،

كيوان شيرازی،

محمداسماعيل صحابه تبريزی،

سروش صفاوردی،

رضا عزيزی،

ميكائيل عظيمی،

امیر مقامی فر،

سارنگ اتحادی،

ناصر آذر نیا،

معصوم فرديس،

مشتاق فروهرپاك،

عرفان قانعی فرد،

اميرعبدالله كاظمی،

محمدمهدی كريمان اقبال،

مهدی كوهكن،

عليرضا كيا،

امير لطيفی،

فرزان متينی اصل،

رامین چاوشی،

رحمان بوذری،

شهاب دهقانی،

عادل محمدحسينی،

بيژن مرادی،

علی مصطفايی،

حميدرضا مقدسی،

علی ملاحاجی،

علی مليحی،

هومان موسوی،

رضا مولوی،

پوريا نادری،

نويد نزهت،

اميد نوروزيان،

حسام فیروزی،

مهدی فراهانی،

مزدك علی نظری،

اشكان الهياری،

محمدجواد شاهپری،

فرشاد قربانپور شیخانی،

آرش رهايی مهر،

ایوب قنبرپوریان،

علی گودرزی،

مجتبی احمدی،

اميرعلی اقا ياری،

جواد راستجو،

عليرضا سميعی،

هادی عرب قبادی،

حمزه كرمی

تخفیف بخشی از حبس:

رضا انصاری راد، يك دوم از باقيمانده حبس

سيدمحمود باقری، يك دوم از باقيمانده حبس

عبدالله جعفری، يك دوم باقیمانده حبس

جواد طوماری، يك دوم از باقيمانده حبس

محمدرضا گلی زاده اخلاقی، يك دوم از باقيمانده حبس

علی اكبر محمد زاده، يك دوم از باقيمانده حبس

اميد خوارزميان، دو سوم از باقيمانده حبس

كاظم معتمد، دو سال از حبس

احمد كريمی، دو سال از حبس

پیش از این نیز گزارش شده بود که نازنین خسروانی، صدف ثابتیان، مژگان محمدیان، شمیم زین العابدینی، اشرف علیخانی، معصومه یاوری و میترا عالی از بند زنان زندان اوین آزاد شده اند.

همچنین قاسم شعله سعدی و قسلانی پور، زندانیان سیاسی محبوس دربند 350 زندان اوین نیز در این میان با پایان دوره محکومیت خود آزاد شد.

آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی پس از انتخابات


93 پاسخ به “آخرین خبرها از آزادی و کاهش محکومیت زندانیان سیاسی + اسامی 87 نفر”

 1. ممل گفت:

  …بدان تا میر حسین را ازاد نکنی از سراشیبی سقوط نجات پیدا نمیکنی

 2. سبز گفت:

  نمی دانم چه بگویم

 3. ناشناس گفت:

  خدا لعنت کند ریاکاران را ، فرزندان ملت را بی گناه به زندان انداخته اند و پس از 3 سال که زجر کشیده اند و بعضآ خانواده هایشان متلاشی شده با منّت آنها را آزاد کرده اند و میگویند تقاضای عقو ملوکانه را داشته اند ، اصلآ یکروز زندان اینها باعث ننگ ابدی دنیوی و اخروی بانیان آن خواهد بود.
  با این حال از آزادی فرزندان ملت بسیار خوشحالیم.

 4. سبز استوار گفت:

  بعد از 3 سال و اندی قرار بود این همه زندانی بیگناه را آزاد نکند. هر چند معتقدم معاویه ظالم به خاطر فشارهای بین المللی و خطر رزو افزون جنگ اقدام به این کار کرد، ولی در لیست زندانیان آزاد شده نشانی از بزرگان به خصوص تاج زاده- نبوی- فراهانی- زید آبادی- رهنما- قدیانی و غیره نشانی نیست.

 5. ناشناس گفت:

  جریان و سلطه ای که شخصی مانند آقای تاجزاده که سراسر عمرش در راه مبارزه با نفاق و تحجر بوده را به گروگان می گیرد و آقای حجت الاسلام محتشمی پور را از پی گیری حقوق بیت المقدس شریف و اشغالی خلع ید می کند این جریان الحق همان روی دیگر سکه صهیونیسم جهانی است .الله اکبر مردم بیدار شوید.

 6. نا شناس گفت:

  خوشحالم که عده ای از عزیزانمان آزاد شدند امااین عزیزان هیچ جرمی مرتکب نشدند اقای خامنه ای شما حق ندارید کسی را بی گناه در زندان کنید و بعد به اسم عفو ازاد کنید این چیزی از گناه شما کم نکرده و نمی کند . به امید روزی که خدا در کار ما داوری کند.ان وقت می بینیم چه کسی باید عفو شود .

 7. طلبهِ شیرازی گفت:

  خدا می داند حاکمیت از این کار چه استفاده ای می خواهد بکند و چه خوابی برای مملکت دیده .
  من بد بین نیستم اما تا حالا ما هرچه دیدیم حقه و کلک بود .
  امیدوارم حاکمیت بر سر عقل آمده باشد و فضا را باز کند و کم کم شاهد حل شدن مشکلات باشیم.

  به امید آزادی میر سبز اندیش میر حسین موسوی و خانم رهنورد و شیخ مهدی کروبی .
  یا حسین میر حسین

 8. طلبهِ شیرازی گفت:

  احتمال دارد که حکومت بر سر عقل آمده باشد و قبول کرده که کشور در اثر سوئ مدیریتشان در بیشتر زمینه ها دچار بحران بسیار بسیار جدی شده و اکنون می خواهد فضا را باز کند .
  اما در عین حال نمی خواهد خود را هم ضایع و بی کفایت جلوه دهد .
  بر همین اسا زیر زیر فضا را باز کند اما در ظاهر و برای خر کردن مردم حرف از عفو و بخشش و بزند در حالی که خود بهتر می داند که اساسا جرمی نبوده که عفوی در کار باشد.
  اما در این ظلمت شب همین کار اگر با درایت از طرف اصلاح طلبان (واقعی) همراه باشد، می تواند به خودی خود روزنه ی امید باشد برای حل شدن مشکلات یکی پس از دیگری.

  به امید آزادی رهبران جنبش سبز علل خصوص میر حسین موسوی عزیز ، چرا که قطعا با ازادی ایشون بسیاری از مشکلات چه در داخل و چه در سطح روابط بین الملل و تحریمها حل می شود .

  یا حسین میر حسین
  اللهم فک کل اسیر

 9. ali گفت:

  ای بابا ما چقدر توی زندان ضد انقلاب داشتیم و خبر نداشتیم همه ی اینا ضد اسلام و ضد ولایت فقیه بودن راستی راستی چی شده یک دفعه این قهرمانان رو آزاد کردن پس آقای احمدی نژاد و این آخونده اسمش چیه همین سخنگو و همین آقای لاری جونیه زمین خوار همه جا جار میزد ما اصلا زندانی سیاسی نداریم چرا دورغ میگید پس پرده به یکی از قولهایی که داده بودید عمل کردید ما باید منتظره توافقات بعدی باشیم والا اینا به سادهگی این قهرمانان ما رو آزاد نمیکردند بالاخره معلوم میشه باید بود و فهمید چه اتفاقی افتاده معلوم میشه از قدیم گفتن ماه پشت ابر نمی مونه

 10. رضا گفت:

  خبر : یکی از این زندانی ها رو آنچنان شکنجه دادن که پوستش کبود شده

 11. و- حق وردیان گفت:

  آزادی شما خانم ها و آقایان عزیز را به تمام مردم ایران تبریک می گویم ،اگرچه آزادی شما را عمدا با ایام سوگواری مردم عزیز زلزله زده همراه کردند تا هم هم غمخواری مردم را کم سو کنند و هم لذت شیرینی آزادی را به کام مردم تلخ .عزیزان از بند رسته ! علیرغم تظاهر دولتیان و انصار بیت رهبری مبنی بر امنیت و ثبات سیاسی و سرکوب جنبش سبز ولی من به شما اطمینان می دهم آزادی شما نشان از وجود تحولی بطئی در عمق جامعه دارد که حکومت را به پذیرش اگر چه نیم بند اپوزیسیون قانونی وادار کرده است.

 12. ناشناس گفت:

  به امید ازادی انسانی نجیب وشریف که دراین دنیا از جهت اخلاص وصداقت ومومن بودن همه اخو ند های دنیا وقم ونجف ازتقوا وعلم ومعرفت وارتباط با خدا یک موی ایشان اصلا قابل مقایسه نمی باشد نفس های صادقانه اش در سالهای جنگ در سخترین شرایطها ودر روزگارانی که مسولیت هایی در هیت دولت ودر مطبوعات وو داشتند در نوع عملکردی پاکانه ایشان درنسبت امیختگی نفس پاکش با نفس خداوند کینه رهبری وبیت ایشان دستور بازداشت وحبس طولانی را به عنوان مشاور انسانی مانند خود ایشان یعنی مهندس میر حسین موسوی از سال هشتاد و هشت در زندان در بدترین نوع رفتار هاگرفتار سربازان شیطانهای دینی میباشد واین انسان نجیب ومومن واقعی سید علی رضا بهشتی شیرازی میباشد که شخص اقای سید علی خامنه ای دستور زندانی شدن ایشان را صادر نموده اند جانباز نخاعی بهمن ت وجمعی از عکاسان جانباز سالهای جنگ وجمعی از نویسنگان مطبوعاتی وجانبازان جنگ و همکاران قدیمی در روز نامه جمهوری اسلامی

 13. نکیسا سامی گفت:

  مثل معروف زمستان می رود وروسیاهی به ذغال می ماند مصداق پیدا کرد . باتبریک آزادی این عزیزان که مدتی رابیگناه درزندان های جفاکاران محبوس بودند حکومت باید بداند مردم بی صبرانه منتظر میرحسین عزیز – سرکار خانم رهنورد و شیخ شجاع کروبی هستند .

 14. ميرحسيني گفت:

  مردانگي شما به ما طاقت و تحمل داده است در راه مبارزه

 15. ناشناس گفت:

  پس عماد بهاور چی؟؟؟؟؟ :(

 16. ناشناس گفت:

  امروز در بی .بی .سی.اقای کاظمیان تحلیلش این بود که حاکمان برای شروع جلسات سران اجلاس این عفو را انجام دادند نه چیز دیگر؟

 17. آزاد گفت:

  یاد dیاد سال 60 بیفتید که چطور بی نام و نشان رفتند و تعدادی هم آزاد شدند و هیچ کس یادی نکرد .خدا آخر عاقبت ما ملت را بخیر کنه

 18. آزادیحواه گفت:

  ملت ایران درروز قدس آزادی همه زندانیان سیاسی دربند رژیمهای صهیونیستی اسرائیل و ایران را فریادکند!!!!!!!!!

 19. MAMAD گفت:

  یه کاسه ای زیر نیم کاسه هست….

 20. ناشناس گفت:

  قسم به آسمان و زمین آه مظلوم و رنج کشیده است که گریبان این کشور به خصوص سردمداران و مسئولان حکومتی را به شدت گرفته است . هیچ راه فراری نیست.تاوان آن را هم داریم می دهیم و خواهیم داد.ماه همیشه پشت ابر نخواهد ماند!

 21. Iraj گفت:

  امیدوارم روزی فرا رسد که در کشورمان زندانی نداشته باشیم چه سیاسی وچه غیر سیاسی مردم خوب ایران در کنار یکدیگر وبا قلبی مملو از مهر وطن زنگانی خوب و خوشی داشته باشند .انشااله

 22. همسر شهید گفت:

  به چه حقی عمر جوانان وطنم را در زندان باطل کردند؟ این ها می توانستند هزار کار خوب طی این مدت طولانی در بیرون از زندان برای خود و کشور خود انجام دهند بسیار متاسفم برای حکومتی که اسمش اسلامی است و رسمش اموی

 23. شاهد ماجرا گفت:

  به چه جرمی زندان بودند؟ اختلاس، کلاه برداری، فحشا یا دزدی؟ آنها فقط فریاد زدند که کشور دارد سقوط می کند و دیدید که کشور سقوط کرده است و کسی هم نیست به دادش برسد
  حالا پس از سه سال آزار و شکنجه و دلواپسی خانواده های می آیید با کمال پر رویی عفو می کنید؟ کی عفو می کند؟ یکی باید شما عقو کننده را که برای ملت قیافه می گیری و اخم می کنی را عفو کند. این ها بی گناه بودند بنابراین شما عقو کننده باید بروی در خونه تک تک آنها و از آنها رضایت بگیری و گرنه آن دنیا پوست از سر همتان می کنند%

 24. مزدک علی گفت:

  ممنون از اطلاع رسانی شما. اسم یکی از دوستان ما را با دو ورژن نوشتید: علیرضا اخوان و علی اخوان؛ که هر دو یکی هستند در حقیقت! باز هم ممنون

 25. مردم بي غيرت گفت:

  من نميدانم مردم تا كي ميخوان تحمل كنن . اين ايراني هايي كه دم از غيرت ميزنن ، عرضه اين عرب هارو نداشتن و همين طور ساكت موندن . مطمئن باشيد تا 3 سال ديگه همه نون آب ميخورن بجاي مرغ و برنج .

 26. امیر طاهری گفت:

  اساسا جرمی نبوده که عفوی در کار باشد.

 27. ناشناس گفت:

  عفو شا هنشاه اریا مهر خدایگان بزرگ واپسگرا یان و متحجران و نایب امام زمان و نهایت بصیرت و همه کاره ملت ایران بر بردگان اسیر زرو رور تزویر وجهل مبارک باد

 28. ناشناس گفت:

  خامنه ای در راه کج رفته و به سیم اخر زده است .اشتباه نکنید او تا نابودی خودش و کشور و دارو دسته دزدش از پای نخواهد نشست

 29. نا شناس گفت:

  دوستان عزیز تا ان جا که می شود . از بکار بردن عربی خود داری کنید مانند ” و لا غیر ” به اندازه کافی زبان فارسی با عربی در هم آمیخته دیگر خودمان بدتر ش نکنیم . دیگر این که این همه شکر خدا گفتن ها یعنی چه ؟انسان های بی گناهی این همه مدت در بند بوده اند .و حالا وا قعا برخی هنوز هم فکر می کنند .این عزیزان عفو شده اند. حکومت همه را سرکار گذاشته یک مدت ما را مشغول می کند که عده ای را دستگیر کرده اند و بار دیگر آزدای ان ها را جشن می گیریم . اخر چه جشنی؟ چه تبریکی؟آیا این دوستان واقعا آزاد شده اند؟یا از زندان کوچکتری به زندانی بزرگتر منتقل شده اند؟ تبریک وقتی است .که جمهوری اسلامی نباشد .که فساد و دورنگی نباشد که کسی را به جرم عقیده اش زندان نکنند. واین جز با همراهی و هم دلی مردم و تدارک اعتصابات سراسری ممکن نیست

 30. علی گفت:

  بنده چندین سال است بعنوان مربی سیاسی بسیج جوانان ونوجوانان را برعلیه آقای موسوی وجریانش آموزش داده ام حالا به دلایلی فاصله گرفته ام ومیخواهم جریانی را رسوا کنم که بر علیه ملت ایران چه ستمها روا نداشته اند

 31. محمد گفت:

  بنام خدا
  سلام بر اهل ايمان
  از اين سايتي كه فقط سياه نگري ميكند و همصدا با دشمنان اسلام و ايران فقط ايرادات را مينويسد متاسفم.بكوري چشم شب پرستان ايران اسلامي با داشتن ملتي مومن و خداجو امر باريتعالي را اطاعت ميكند و اگرچه داراي ايرادات فراواني هست ولي بهر حال بايد تلاش كرد.
  عقيدهء مخالف داشتن مشكلي ندارد ولي اقدام خلاف قانون از سوي هر كس و تحت هر عنواني بايد مواخذه شود
  بالاخره راه پيشرفت و مدنيت و اصلاح و دينداري سخت است و جكومت ما نهاليست تازه و…
  كاش اقاي موسوي سعهء صدر بيشتري داشت.يا حق

 32. ناشناس گفت:

  مردم با انقلاب چه می خواستند و اکنون چه می بینند؟

 33. ناشناس گفت:

  ضمن خوشحالی از ازادی این عزیزان و به امید ازادی سران جنبش سبز و همه دربندان اسیر .در دست استبداد و جهل .در تائید کامنت بالا واژه های عربی پس از انقلاب توسط حوزه که درس های عربی گذشته را می خوانند دارد بیشتر رواج پیدا می کند و حوزه
  زبان پارسی را هدف قرار داده است

 34. ناشناس گفت:

  خدایا این عصیان گر خود شیفته که مشاهیر و ذکاو تش را و خردش را از دست داده است تا ایران را ویران نکرده شفا ببخش

 35. ناشناس گفت:

  امیر حسین مزدورانی مانند تو یک روز به دست و پای این مردم می افتند که دیگر دیر شده است

 36. علی گفت:

  خ خ خ خیلی خوشحال شدم یعنی ذوق
  زده شدم! ولی بقیه کو؟ چرا اینقدردیر؟
  دیدید چه کرامتی ورحم دلی دارندآقا؟

 37. علی گفت:

  آزادی که حق مسلم آنها بوده را اول ازشون می گیرن بعد بهشون می بخشند که ممنونشون باشیم!
  برای حاکمیت متأسفم ولی بهرحال به همه آن کسانی که به آغوش خانواده شون برگشتند تبریک میگم
  اما بیرون بودن خود اسارتی دیگر است…

 38. خپل گفت:

  برو بابا دلتون خوشه فقط یا حسین میر حسین دلاور

 39. 2375 گفت:

  سلام بر حسین سلام بر میرحسین سلام بر جمهوری اسلامی سال 57واهداف بلندش که کور دلان آن را به بیراهه بردن

 40. انتی گفت:

  میدونم که کامنت من رو نمیزاید
  همین ازادی این عده هم از لطف عزیز دل مردم ایران حضرت امام خامنه ای بوده

  برید قدر بدونید که اگه امریکا بودید مثل فرقه دیویدیها تمامتون و افراد خانواده تون رو اتیش میزدند

 41. بوی نزدیک ازادی گفت:

  نام معروفی از زنندانیان سیاسی دیده نمیشود و این هم از حیله های قبل از انتخابات حکومته

  هوشیار باشید

 42. علی گفت:

  در این ماه مبارک « پروردگارا شر حاکمان فاسد بر امت اسلامی را از سر این ملت کم کن».
  جناب (انتی) از کدام مردم سخن میگویید؟ انقدر در رسانه ها به شما دروغ گفته اند که باور دارید این آقا عزیز مردم ایران است. شما مصداق بارز این آیه شریف هستید« کر ، کور و ولال و نادانید» چشمهایتان بسته، گوشهایتان کر و زبانتان لال است و بی تردید شما از بی شعور ترین انسانهای روی زمین خواهید بود. چطور ممکن است که فردی در ایران زندگی کند و این همه ظلم و زور و خیانت به این مرز و بوم را نبیند. این همه تورم و … به راستی شمایان چه وقت از خواب بیدار خواهید شد؟

 43. فرزندان مختار ثقفی گفت:

  یک نفر با نام محمد پیامی داده که در جوابش میگوییم: تو هم از نوادگان یزیدابن معاویه هستی و بزودی به همراه معاویه
  به درک خواهید رفت… مرگ بر استبداد…