سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جلوگیری از تصویربرداری در مناطق زلزله زده/ انتقاد مردم از نحوه مدیریت کمک‌های ارس...
» خبرنگار کلمه پای درد دل مردم مناطق آسیب‌دیده از زلزله نشسته است

جلوگیری از تصویربرداری در مناطق زلزله زده/ انتقاد مردم از نحوه مدیریت کمک‌های ارسالی

چکیده :اگر پدری دیروز جلوی چشم ما با غضب به دستانش نگاه می کرد که جنازه کودک 7 ماهه اش را از زیر آوار بیرون آورده، امروز همان دست ها را برای زنده نگه داشتن دو فرزند باقی مانده اش خالی می بیند. گویی حالا مردم با گرسنگی و تشنگی دیگر دغدغه نداشتن سقف را فراموش کرده و حالا در فکر این هستند که چگونه ادامه حیات دهند. در روزهای اخیر خودروهای حامل کمک های مردمی کم نبودند که روانه آذربایجان شرقی شدند، اما مردم از عدم توزیع این کمک ها و توزیع نامناسب آن خبر می دهند....


کلمه – گروه اجتماعی: آذربایجان شرقی همچنان می لرزد، دل های مردمش اما به لطف حمایت های غیر منتظره ایرانیان سراسر کشور، دیگر نمی لرزد. با این حال هنوز مردم زلزله زده از برخی برخوردهای نادرست و سوء مدیریت ها انتقاد دارند. درست است که هلال احمر تلاش می کند، همچنین نیروهای ارتشی که نقش شایسته ای در برقراری امنیت منطقه ایفا کرده. اما برخی مسئولان دولتی و بدتر از آنها برخی نیروهای سپاه، با وجود زحماتی که می کشند، به نوعی با مردم رفتار می کنند که نتیجه ای جز عصبانیت و در مواردی درگیر شدن آنها ندارد.

سپاه می خواهد کمک ها را خودش دپو و توزیع کند. مردم زلزله زده و مصیبت دیده اما تحمل برخوردهای نظامی و سختگیرانه را ندارند. آنها بی سرپناه شده اند، دام و احشامشان در خطر حمله گرگ است، ساعت ها حتی از آب و نان محروم بوده اند و حالا هم به زحمت از چادر، غذا و دیگر امکانات اولیه بهره مند می شوند؛ از انها شاید نتوان انتظار صبر و حوصله ی زیادی داشت. اما رفتار نیروهای سپاه پاسداران که گاهی به تندی هم می گراید، خشم برخی از مردم منطقه را برانگیخته است که شکایت و گلایه خود را در گفت و گو با خبرنگار کلمه در منطقه زلزله زده مطرح کرده اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای سپاه همچنین در جهت ایجاد فضایی نسبتا امنیتی در منطقه تلاش می کنند که معلوم نیست چه منطقی پشت آن است. شاید ممنوع شدن عکس برداری در مناطق زلزله زده و در برخی موارد جلوگیری از فعالیت آزادانه خبرنگاران را هم در همین راستا بتوان ارزیابی کرد. این در حالی است که سکوت صدا و سیما در دو روز ابتدایی پس از زلزله، به اندازه کافی مردم مصیبت زده آذربایجان شرقی را از لحاظ اطلاع رسانی و فواید آن با محرومیت رو به رو ساخته است.

*         *         *

مشکل فقط به سانسور و دروغ و شایعه پراکنی مسوولان ختم نمی شود. فاجعه بدتر از آن است که تصور می کنید. اگر تا دیروز گله ی مادر و پدر داغدار، فرزندان یتیم شده و آسیب دیدگان از زیر آوار ماندن عزیزان خود بود اما امروز از گرسنگی و عدم توزیع امکانات و اقلامی می گویند که به مناطق رسیده اما توزیع نمی شود.

به گزارش خبرنگار کلمه، اگر پدری دیروز جلوی چشم ما با غضب به دستانش نگاه می کرد که جنازه کودک 7 ماهه اش را از زیر آوار بیرون آورده، امروز همان دست ها را برای زنده نگه داشتن دو فرزند باقی مانده اش خالی می بیند. گویی حالا مردم با گرسنگی و تشنگی دیگر دغدغه نداشتن سقف را فراموش کرده و حالا در فکر این هستند که چگونه ادامه حیات دهند. در روزهای اخیر خودروهای حامل کمک های مردمی کم نبودند که روانه آذربایجان شرقی شدند، اما مردم از عدم توزیع این کمک ها و توزیع نامناسب آن خبر می دهند.

در واقع بهتر آن است که بگوییم اگرچه مردم ترجیح دادند با بی اعتمادی کامل به شماره حساب دولتی اعلام شده خود دست به کار شوند و برای اطمینان از اینکه کمک های شان به دست مردم آسیب دیده از زلزله می شود به طور مستقیم شماره حساب اعلام کنند و قشرهای مختلف کمک ها را دست به دست و خانه به خانه از نقاط مختلف ایران جمع آوری کنند و روانه این مناطق کنند، اما حالا باید دغدغه این را داشته باشند که سرانجام این کمک ها چه می شود و از کجا سر در می آورد. موضوعی که بیش از همه تصویر کیسه ی برنجی را زنده می کند که با نامه ای برای مردم بم از مغازه های پایتخت سر در آورده بود.

یکی از خانم های حاضر در کمپ با گلایه و نارضایتی از وضعیت حاضر در کمپ ها به خبرنگار ما می گوید: مدیریت درستی در توزیع مواد غذایی و بهداشتی و آب و دیگر اقلام وجود ندارد. به برخی از چادرها و روستاها مواد غذایی داده اند، اما ما حتی برای گرفتن چادر به تعداد مناسب هم موفق نشدیم.

او با اشاره به چادری که در همان نزدیکی است، می گوید: الان در همین چادر یک خانم حامله هست که به دلیل نبود ماشین امکان انتقال او به بیمارستان را نداشته ایم. او برای دریافت کمک اصرار و خواهش می کند.

‌وی همچنین به مورد دیگری اشاره می کند که به شدت برای زلزله زدگان مشکل ساز شده: مشکلات ما این جا فراوان است.حتی برایمان دستشویی صحرایی هم درست نکردند.

یکی دیگر از آسیب دیدگان زلزله ساکن در ورزقان نیز می گوید: آخرین وعده غذایی که توانستیم دریافت کنیم، بیسکوییت ساقه طلایی بوده که آن را هم با کتک کاری و حمله به ماشین ها توانستیم دریافت کنیم.

او ادامه می دهد: تمام کمک های ارسالی از بخش های مختلف، حتی کمک هایی که گفته می شود از ترکیه رسیده، را سپاه می گیرد و انبار می کند. طبق گفته او، حتی نمایندگان هلال احمر هم می نشینند نگاه می کنند و وقتی به آنها می گوییم شما چرا کاری نمی کنید، می گویند سپاه نمی گذارد.

او با اشاره به برخوردها و کتک کاری هایی که در مواردی برای دریافت کمک ها صورت گرفته، توضیح می دهد: چون آقایان می آیند چند بسته پرت می کنند بین مردم و می روند، به خاطر همین مردم مجبورند بروند با زور قبل از رسیدن کمک ها به انبارها و ذخیره شدن آن از سوی سپاه، آنها را بگیرند.

ممنوعیت فیلمبرداری و عکس برداری از مناطق زلزله زده

یکی دیگر از مردم منطقه در گفت و گو با خبرنگار کلمه اشاره می کند که حیاط محوطه ی در اختیار سپاه پر از اقلام مختلف است، اما توزیع درستی ندارند. او همچنین از ممنوع شدن فیلمبرداری و عکس از امروز خبر می دهد.

این در حالی است که در روزهای گذشته خبرنگاران و تصویربرداران می توانستند آزادانه در منطقه به کار خود برسند و مشخص نیست جلوگیری از فعالیت آزادانه دوربین ها با چه توجیهی صورت می گیرد.

این آسیب دیده زلزله سپس می گوید: معاون احمدی نژاد آمده و به اهر رفته که کم ترین خسارات را داشته، و معلوم کدام روستا را دیده که از تخریب 25 درصدی صحبت می کند، در حالی که ما اکثرا تخریب های 85 تا 100 درصدی داریم.

او سپس اضافه می کند: ما 7 خانوار هستیم. حدود 27 نفر در 2 چادر زندگی می کنیم و مسوولان با آنکه چادرها به دستشان رسیده، آنها را به مردم نمی دهد. آب آشامیدنی اینجا آلوده است و توزیع درستی صورت نمی گیرد، باید فکری برای آن کنند. ماشین ها را می بینیم که پر از کمک می رسد اما توزیع درستی صورت نمی گیرد.

… و هنوز در حال صحبت است که زمین می لرزد و پس لرزه ای دیگر به جان خانه های نیمه مخروبه می افتد.

قلب مردم ایران برای زلزله زدگان می تپد

زلزله و پس لرزه ادامه دارد. مردم نقاط مختلف کشور نیز روز و شب قلبشان با زلزله زدگان می لرزد و هر یک به نحوی در تلاش برای ابراز همدردی هستند. برخی داوطلبانه شماره حساب جمع کرده اند. یکی از شهروندان که از شهر خود به منطقه آمده، می گوید: از کارخانه های مختلف خصوصی کمک نقدی گرفته ایم و در تدارک تهیه کمک های مورد نیاز هستیم.

یکی دیگر نیز از تهیه بسته های تهیه شده مردمی مشتمل بر کنسرو، آب معدنی ، پوشاک و … خبر می دهد که به همراه پیام هایی آنها را به آذربایجان ارسال کرده اند.

آن دیگری هم می گوید: موفق شدیم 16 میلیون کمک نقدی جمع کنیم و به زودی آن را برای آسیب دیدگان هزینه می کنیم.

شهروندی اشاره می کند که درصدد تهیه دارو برای عزیزانمان در آذربایجان بودیم که داروخانه ها می گویند نیاز به مجوز دارد و از این رو به شکل دیگری کمک می کنیم.

آخرین خبرها از زلزله آذربایجان و زمین لرزه دوباره 5 ریشتری در ورزقان را در اینجا ببینید

دیگر مطالب روز سه شنبه کلمه درباره زلزله آذربایجان را هم در زیر بخوانید:

گزارش خبرنگار کلمه از فردای روزی که آذربایجان به خود لرزید
مردم آذربایجان غمگین و معترض‌اند؛ مسئولان چه پاسخی دارند؟

تسلیت به او که حتی امکان ارسال پیام تسلیت و همدردی با مردم را ندارد
پیام تسلیت خانواده‌های زندانیان سیاسی به آسیب‌دیدگان زلزله و فرزند آذربایجان، میرحسین موسوی

دولت کم‌کاری کرد؛ روزنا‌مه‌نگاران و فعالان مدنی اعلام «عزای عمومی» کردند
پنجشنبه ۲۶ مرداد؛ روز همدردی با هموطنان آذری

آنچه کیهانیان و افسران جنگ نرم را عصبانی کرد
عدو سبب خیر شد/ کم‌کاری صداوسیما و پیشتازی شبکه‌های اجتماعی در آگاهی‌بخشی درباره زلزله اخیر

هواپیمای صبر ملت در حال سقوط است …
نامه یک فرزند شهید:‌ چشم باز کنید و ببینید که اقوام ایرانی چگونه با هم متحد شده‌اند

گزارش تصویری کلمه از آذربایجان؛ دو روز بعد از زلزله/ قسمت اول
گزارش تصویری کلمه از آذربایجان؛ دو روز بعد از زلزله/ قسمت دوم
گزارش تصویری کلمه از آذربایجان بعد از زلزله/ قسمت سوم

برای اهر و خواهرانش؛ مصیبتی تازه و کلیشه‌های کهنۀ تکراری/ مقصود فراستخواه
شعر یک شاعر از دیار افغانستان برای مردم زلزله‌زده آذربایجان
روایت خواندنی دکتر شریعتی از زلزله جنوب خراسان ۱۳۴۷
اعزام هیاتی از سوی آیت‌الله وحید خراسانی به منطقه زلزله‌زده
هفتاد درصد واحد‌های مسکونی در کشور بی‌دوام هستند


11 پاسخ به “جلوگیری از تصویربرداری در مناطق زلزله زده/ انتقاد مردم از نحوه مدیریت کمک‌های ارسالی”

 1. سیدعلی-آذربایجان شمالی-باکو گفت:

  هرچی نباشه،اون آقایون به اصطلاح مسئول اونجا،جیره بگیرای حکومت فاشیستی تهرانن دیگه،شب اول زلزله،انگار نه انگار که تو آذربایجان جنوبی،زلزله اومده واین همه آدم،فوت شدن،مسئولان رژیم با رسانه ی به اصطلاح ملیشون، کلا،خفه خون، گرفته بودن.باز دم رسانه های آذربایجان شمالی-ترکیه وإمریکا،گرم که مارو توجریان لحظه به لحظه ی رویدادها قرارمیدن

 2. ناشناس گفت:

  اين سپاهيها در زلزله سرعين سال 75 هم اين بلا را سر هلال احمر آوردن گويا سپاه و ستاد بحران آمدن تا كار و ارزش هلال احمر را كم كنند ودرواقع از قدرتمند بودن او بكاهند يعني كاري كردن تمام نهاد ها ضعيف وبدون مديريت جامع باشد تا قدرت را از دست ندهند و مردم هم به هيچ كدام اعتماد نكنند و تنها بماند واميدشان را براي بهبود به كلي از دست بدهند خيلي باهوشه خامنه اي با اين سنش هنوز كتاب مي خونه ادبيات وتاريخ و واقعا تاريخ را سر لوحه خود قرار داده تا خطا نكنه .

 3. ناظر گفت:

  مگر روحانیت وقوع زازله را ناشی از ارتکاب گناه از طرف مردم نمیدانند ؟ مگر در این صورت مشیت خداوند مجازات گناهکاران نیست ؟ مگر جاکمان ایران انگشت در نکرده و گناهکار نمی چویند تا شلاق بزنند و سنگسار کنند ؟ انتظارات خود از حکومت را با این واقعیات هماهنگ کنید ، بندگان خدا .

 4. ناشناس گفت:

  این حاکمیت توانایی اداره کشور را ندارد و خود را برای تجزیه کشور آماده می‌کند!

 5. ناشناس گفت:

  ارتش وجه خوبی در مردم دارد و سپاه هم میخواهد به زور و با گردن کلفتی برای خودش وجه خوب درست کند! تا در صداوسیمای آقا از وجه مردمی سپاه تصاویر و حماسه ها نمایش دهند.
  اگر ازشان پرسیده شود چرا اقلام را توزیع نمیکنید و یا کم توزیع میکند حتما جواب میدهند :”بعضی این اقلام را انبار و احتکار میکنن!”
  حال باید گفت کسانی که حتی معلوم نیست چادر هم داشته باشند یا نه این کالاها را کجا میخواهند احتکار کنن یا اصلا مگر تا چقدر میتوانن احتکار کنن.باید به مصیبت زدگان رسید نه اینکه در این موقعیتی که هرکسی عزیزش رو از دست داده مشغله ذهنی اش بشود اینکه آنروز گشنه تا تشنه نماند!

 6. ناشناس گفت:

  سپاهی حیا کن مملکت رو رها کن

 7. ناشناس گفت:

  از آن هایی که توان اداره نانوایی ندارند انتظار دارید مملکت نگه دارند؟
  بشار بیاد پایین کار اینا هم تمامه. خودشون میدونن اینو

 8. ناشناس گفت:

  مگر با جارو کردن خاکروبه ریر گلیم، آشغال ها از بین میرود. خوب با عکس گرفتن مخالفت کردید، با حقیقت چه می کنید. مردم باعکس بی عکس با قافیه بی قافیه خبر دارند که در این مملکت ما چه میگذرد و گرگان چه بلایی بر سر ایران ما آورده اند و چگونه چهاردست و پا مشغول چاپیدن هستند.

 9. ناشناس گفت:

  تظاهرات بسیار پر جمعیت کارمندان دانشگاه علوم پزشکی همدان و بسته شدن خیابان به مدت 4 ساعت بدلیل کم کردن حقوق

 10. ایرانی آزاد گفت:

  آمریکا بده اما وسایلی که میفرسته خوبه هنوز که هنوزه یادمون نرفته چادر های ارسالی آمریکا برای زلزله بم کرمان تو بازار سیاه تهران فروخته میشد دونهایی 18000 تومان –
  این آقایان از خر نر نمیگذرند چه برسه به جنس آمریکایی و درجه یک اروپایی
  مردم کیلویی چندن آقا
  مگه نمیبینین از این فاجعه سوءاستفاده کردن و به آمریکا گفتن کل تحریم ها رو بردار وگرنه کمک های انساندوستانتو به مردم اواره و بدبخت قبول نمیکنیم
  از بالا ترین تا آبدارچیشون همگی حروم زادن

 11. بسیجی واقعی گفت:

  فقط میخواستم خدمت اون خانومی که گفته بود چادر بهمون نمیدن بگم خب چرا از چادرای خودتون استفاده نمی کنید؟ ماشاا.. مخصوصا تو شهرستانا که فکر کنم اکثرتون از ترس آقایون چادر سر می کنین…