سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » خانواده‌های «بازداشت‌شدگان سایبری» همچنان بلاتکلیف و سرگردان‌...
» ضلع شمالی پل یادگار امام، سمت چپ، حد فاصل دادسرا و بازداشتگاه اوین

خانواده‌های «بازداشت‌شدگان سایبری» همچنان بلاتکلیف و سرگردان‌

چکیده :نزدیک به دو ماه از بازداشت جوانان و فعالان اینترنتی توسط حفاظت اطلاعات سپاه می گذرد و کماکان خانواده های این جوانان از وضعیت فرزندان خود بی خبرند. آنها همچنان در بلاتکلیفی به سر می برند و هر روز به یکی از مراجع قانونی! پاس داده می شوند. این روزها خانواده های بسیاری از این جوانان برای پیگیری وضعیت فرزندان خود به زندان اوین می روند اما کسی پاسخگوی آنان نیست....


کلمه – زهرا صدر:

تجمع مردم در ضلع شمالی پل یادگار امام از سمت چپ که دادسرای اوین است تا سربالایی نفسگیری که به در بزرگ “بازداشتگاه اوین” می رسد و چند قدم این طرف تر در کوچک خاکستری با آن پنجره ی کوچکش، بیش از سه سال است که عادی شده و دیگر توجه ها را کمتر به خود جلب می کند.

نزدیک تر که شوی اما تفاوت دوره ها را در این سه سال خواهی فهمید. هفته هایی که خانواده ها سرگشته و حیران دنبال یافتن فرزندان گمشده شان بودند، چه سیاسی ها و چه به قول خودشان کف خیابانی ها؛ روزهایی که خانواده های بازداشتی های “13 آبان” بودند، هفته هایی دیگر خانواده هایی بودند که خود را “روز قدسی ها” معرفی می کردند و دوره ای هم خانواده های “عاشورایی ها” که سرگردان و حیران از این ساختمان به آن ساختمان و از اوین به خیابان معلم و بالعکس حواله می شدند.

حالا این روزها هر کس از آنجا می گذرد، از بازداشتی های سایبری و اینترنتی می شنود. بازداشت هایی که نه فقط انعکاس شفافی در اخبار رسانه های وابسته به حاکمیت نداشته، که در رسانه های منتقد هم کمتر خبری درباره آنها منتشر شده است.

*           *           *

نزدیک به دو ماه از بازداشت جوانان و فعالان اینترنتی توسط حفاظت اطلاعات سپاه می گذرد و کماکان خانواده های این جوانان از وضعیت فرزندان خود بی خبرند. آنها همچنان در بلاتکلیفی به سر می برند و هر روز به یکی از مراجع قانونی! پاس داده می شوند.

به گزارش خبرنگار کلمه، این روزها خانواده های بسیاری از این جوانان برای پیگیری وضعیت فرزندان خود به زندان اوین می روند اما کسی پاسخگوی آنان نیست.

آغاز این بازداشت ها از سوم خرداد امسال بوده و تا کنون حدود ۲۰ نفر در این مدت با همین اتهام از استان های مختلف کشور دستگیر شده اند. در میان بازداشت شدگان علاوه بر تهران، جوانانی از شهرهای ایلام، مشهد، کرمانشاه، رشت، کرج، زنجان و خوزستان هم وجود دارند. بسیاری از این افراد چندین روز در زندان شهرهای خود سپری کرده اند و بعد از چندین روز به زندان اوین منتقل شده اند.

بر اساس این گزارش، بسیاری از این جوانان به دلیل فعالیت های اینترنتی از قبیل حضورهایی متعارف و بسیار ابتدایی در شبکه های مجازی نظیر فیس بوک، با اتهاماتی همچون فعالیت اینترنتی و یا توهین به مقدسات در فضای مجازی، هفته ها در سلول های انفرادی بند دو الف متعلق به حفاظت اطلاعات سپاه در بازداشت به سر می برند.

*           *           *

برخورد بد با خانواده های جوانان بازداشت شده پرونده موسوم به سایبری، وجه مشترک اظهارات تمام این خانواده ها است. یکی از آن ها می گوید: مرتب تهدید می کنند. رفتارشان خیلی بد است و دائم امروز و فردا می کنند. تکلیفمان را نمی دانیم.

بر اساس گزارش های به دست آمده، تا به حال تنها یک نفر از بین تمام بازداشت شدگان این پرونده آزاد شده و با وجود آنکه به 3 یا 4 نفر از خانواده ها اعلام شده که می توانند وثیقه بگذارند اما ظاهرا هنوز خبری از آزادی نیست.

یکی از اعضای این خانواده ها که با فرزندش تماس تلفنی داشته است، با بیان اینکه “تعدادی از بچه ها همچنان بازجویی می شوند” می گوید: ظاهرا صفحه فیس بوکی که اینها به عضویت در آن متهم اند، همچنان فعال است و به بچه های ما فشار می آورند که بقیه را معرفی کنید. این در حالی است که اکثر بازداشت شدگان در فیس بوک حتی یکدیگر را نمی شناسند.

به گفته ی پدر دختری نوجوان، بر خلاف همیشه که بازجوی پرونده در نقش خشن ظاهر می شود و به آزار و اذیت متهمان می پردازد، در مورد این پرونده ها ظاهرا بازپرس پرونده بیشتر از بازجویان، خانواده ها را اذیت می کند؛ تا جایی که حتی جلوی طی روال قانونی پرونده ها را هم می گیرد.

خانواده های این جوانان به شدت از سوی ماموران زندان و بازجویان تحت فشار هستند که اخبار این دستگیری ها رسانه ای نشود. در مقابل، ماموران امنیتی و مسئولان قضایی نیز در این باره سکوت کرده اند و با وجود طولانی شدن دوره بازداشت ها، از هرگونه اطلاع رسانی خودداری می کنند.

به گزارش خبرنگار کلمه، بازجوها مدام خانواده‌های این دستگیرشدگان را تهدید و به آن‌ها گوشزد می‌کنند که “اگر موضوع را رسانه ای کنید برای فرزندان شما مشکلات بیشتری ایجاد می شود.” حتی چندین نفر از والدین تهدید شده اند که در صورت رسانه ای شدن خبر دستگیری، برای فرزندشان پرونده اخلاقی درست می شود.

بر اساس آخرین خبرهای موجود، هم اکنون تمام بازداشت شده های این پرونده از سلول انفرادی بیرون آمده اند اما همچنان محدودیت های زیادی در تماس با خانواده های خود دارند.

یکی از تهدیدهایی که بسیاری از زندانیان سیاسی و مدنی در خاطرات خود از دوران بازداشت ذکر می کنند، شنیدن مداوم جمله ی “تو حالا حالا ها اینجا ماندگاری” است.

*           *           *

سه سال است که تاکسی های خطی و مینی بوس های مسیر اوین درکه، مشتری های خودشان را می شناسند.

می روم به سمت تاکسی ها که سوار شوم و بروم. راننده ی تاکسی ای که روزهای دوشنبه جلوی رودخانه، در پشتی اوین که ملاقات ها از آنجا انجام می شود منتظر مسافر می ایستد و فریاد میزند “دربست”؛ می گوید: “بعضی وقت ها قیافه های خانواده ها رو که میبینی باورت نمیشه زندانی باشن. اونقدر با کلاس و باشخصیتن که ادم دلش کباب میشه. بعضی وقتا هم طرف از شهرستان اومده ملاقات و داره برمی گرده، به خدا آدم شرمنده می شه.”

جوان مسافرکش دیگری دیگر می گوید: “خانوم، شب عید پارسال مادرم مریض بود، نذر کردم این پیرزن پیرمرداشون رو که معلوم بود وضع مالی شون خرابه مجانی ببرم. بعدش دیگه گاهی این کارو می کنم. به قول یکی از بچه ها هر کدوممون باید یه جوری کمک کنیم دیگه. حالا ما روزنامه چی و سیاسی نیستیم که بریم زندان، اینطوری خدمت می کنیم. باید شب هم بتونیم بخوابیم دیگه.”

و من در فکر خدمتی هستم که قاضی مقیسه و قاضی صلواتی و آملی لاریجانی به مملکت می کنند و این راننده های تاکسی از آن بی خبرند. به احساس مسئولیت مرتضوی از بستن فله ای روزنامه ها تا پرونده ی کهریزک که این مردم قدرش را نمی دانند! به آنها که در سنگر اختلاس و رشوه گیری مشغول خدمت به کشورند و مردم با حضور آنها سر آرام بر زمین می گذارند و می خوابند. و به خوابی که نمی دانم سه سال است حاکمان کشور اسلامی چگونه تجربه اش می کنند…


11 پاسخ به “خانواده‌های «بازداشت‌شدگان سایبری» همچنان بلاتکلیف و سرگردان‌”

 1. ناشناس گفت:

  امروز چند نفر از اين افراد با وثيقه هاي سنگين ازاد شدند

 2. ناشناس گفت:

  انسان از انسان بودن خودش شرم پیدا می کند از دست ظلم این حاکمان زور گو و مستبد

 3. ناشناس گفت:

  اینکه اصرار دارند بازداشت این جوانان رسانه ای نشود اتفاقآ ، برعکس است چرا که اینها میخواهند با بازداشت 20 نفر و جنجال پیرامون آن 20 میلیون جوان متصل به اینترنت را آرام نگهدارند چرا که فضای اینترنت برای روزیکه اتفاقی روی میدهد و این روز بالاخره اتفاق خواهد افتاد فضای مناسبی برای اطلاع رسانی است و میخواهند به هر نحوی زودتر از روزی که خودشان هم انتظار آنرا دارند از این فضای به زعم خودشان خطرناک آسوده باشند وگرنه برای یک دختر 28 ساله که سیاسی هم نیست چه مدرکی میتوانند بدست آورند ،حتی یک مورد مدرکی که دال بر جرم اینها باشد وجود ندارد نمونه بارز آن بازداشت فرزند 28 ساله مدیر روزنامه روزگار است ، که علیرغم اینکه “سیاسی هم نیست” او را بازداشت کرده اند !! خوب طبیعیست که بازداشت چنین افرادی که سیاسی هم نیستند صرفآ برای این است که توسط آنها موضوع رسانه ای شود و بقیه بترسند.
  چرا که از میلیونها جوانی که در فضای مجازی هستند و بیشترشان هم در فیس بوک حضور دارند ، با میلیونها نفر امکان برخورد وجود ندارد به همین دلیل یک در میلیون اینها را بازداشت میکنند تا با رسانه ای شدن موضوع بقیه هم بترسند (خود مسئولین و مداحان و ایادی اصولگرا شاید بتوان گفت نزدیک به همگی آنها در فیس بوک عضو هستند)
  ولی اینتر نت در سطح و حجم فعلی کاربران آنطور که آقایان دوست دارند در کنترلشان باشد نیست مگر اینکه با همین ترفندها تعداد محدودی را بازداشت و موجب ترس بقیه شود که با این روشها کسی مطلع نمیشود تا بترسد ضمن اینکه جرمی هم واقع نشده .

 4. علیرضا گفت:

  البته خیلی از این جوانان مظلوم هم توی سایت های مستهجن ایرانی حضور فعال داشتن، ملتفتین که؟

 5. ناشناس گفت:

  امیدوارم وزارت اطلاعاعات به این موضوع پی ببرد که جوانان ضمن علاقه مندی به کشور وازادی فردی واشتغال ومردم سالاری دینی مگر چه چیزی میخواهند که جرم محسوب میشود. فبشر عبادی الذین یستمعون القول ویتبعون احسنه

 6. آزادی گفت:

  جناب آقای علیرضا که عنوان می کنید : ” البته خیلی از این جوانان مظلوم هم توی سایت های مستهجن ایرانی حضور فعال داشتن، ملتفتین که؟
  ” اولا شما براساس کدام شواهد و مدارک می گوئید که این دوستان عضو گروههای مستهجن بوده اند ؟ دوما در صورت اثبات درستی ادعا شما مگر روند قانونی 1 مجرم با مجرم دیگر تفاوت داره ؟ سوما می دونید که در ایران استفاده از فیلتر شکن جرم محسوب می شود و در حقیقت شما که با فیلتر شکن وارد سایت کلمه شده اید مرتکب جرم شده اید ؟ لطفا اگر مانند بقیه دوستان خود که در سایت کلمه کامنت می گذارند و 1بار هم جهت دیدن جوابهای دیگران از کامنت خود بازدید نمی کنند جواب اینجانب را بدهید …

 7. erfan گفت:

  ضمن محکوم کردن رفتار های زشت و غیر قانونی با خانواده های نگران بازداشت شدگان ،از این صفحه استفاده میکنم تا از جوانان عزیز فعال در فضای مجازی درخواست کنم که جوگیر فضاسازی های افراد بی هویت وبی مرام خارج نشین نشده واز توهین به مقدسات مذهبی مردم ،خصوصا ائمه اطهار ،حتی اگر اعتقادی به ان ندارند نشوند .

 8. ای روزگار چرا با ما این کارو کردی گفت:

  سلام عزیزان من به عنوان یک عضو کوچک از دریای و اقیانوس شما گرامیان و روشنفکران باید بگویم که این ها تنها و تنها از اگاهی مردم و جوانان ترس دارند و چیزی که این ها اقدام به انجام ان دارند کاری غیر ممکن است مگر می شود جلوی فعالیت جوانان در محیط های مجازی گرفته شود و یا مگر این کار قابل کنترل است معلوم است که خیر اما از انجایی که این ها حکومتشان غیر شرعی و غیر انسانی است پس با این کارها سعی در بقای چند روز بیشتر خود را دارند اما به حول و قوه الهی و پس از سرنگونی بشار اسد جنایتکار نسخه این ها هم حاضر می باشد پس در این برهه تمتم تلاش ها و نیروی جنبش باید سعی در سرنگونی اسد شود تا روال عادی کار به راحتی پیش برود خاک پای تمتم شما ایران دوستان عزیز از هر نژاد و زبانم .

 9. ناشناس گفت:

  حکو مت به زعم خودش می خواهد ترس و وحشت ایجاد کند .اما دیگر حنا یشان رنگی ندارد و روزگار جهل و استبداد و تحجر و دزدی و رانت خواری و اختلاس به زودی بسا طشان از ایران رخت خواهد بر بست البته هزینه هم دارد که مردم دارند دوباره به این نتیجه می رسند که باید هزینه داد و این … را نا بود کرد

 10. ناشناس گفت:

  باید مملکت رو همین طوری اداره کنند تاجواب بگیرند

 11. یاس گفت:

  ای بابا شما کجای کارید. تازه خبر ندارید که قراره بیان دهن همه ی شما مفت خورای ترسو رو هم سرویس کنن. منتظر باشید