شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» بازداشت 50 تن از مخالفان دولت کوبا

پنج شنبه, ۵ مرداد, ۱۳۹۱

چکیده : حدود ۵۰ تن از منتقدان دولت کوبا پس از شرکت در مراسم سوگواری به مناسبت درگذشت اوسوالدو پایا در هاوانا بازداشت شدند. منتقدان دولت کوبا در این مراسم بار دیگر بر عزم خود برای رسیدن به آزادی تأکید کردند. شماری از منتقدان بازداشت شده ساعاتی بعد آزاد شدند.


پلیس هاوانا حدود ۵۰ تن از منتقدان شناخته شده دولت کوبا را پس از شرکت در مراسم سوگواری اوسوالدو پایا بازداشت کرد. اوسوالدو پایا، دگراندیش برجسته کوبایی یکشنبه گذشته در یک حادثه رانندگی جان باخت.

به گزارش دویچه وله، حدود ۵۰ تن از منتقدان دولت کوبا پس از شرکت در مراسم سوگواری به مناسبت درگذشت اوسوالدو پایا در هاوانا بازداشت شدند. به‌گفته مخالفان دولت این افراد در نزدیکی کلیسای السالوادور در هاوانا، محل برگزاری مراسم دعا و سوگواری برای اوسوالدو پایا بازداشت شدند.

نیروهای اپوزیسیون اعلام کردند که منتقدان دولت کوبا در این مراسم بار دیگر بر عزم خود برای رسیدن به آزادی تأکید کردند. به‌گزارش کمیسیون حقوق بشر کوبا شماری از منتقدان بازداشت شده ساعاتی بعد، سه‌شنبه شب به وقت محلی آزاد شدند.

اوسوالدو پایا، رهبر جنبش آزادی‌بخش مسیحیان کوبا بود. در مراسم سوگواری او بلندترین مقام کلیسای کاتولیک در کوبا نیز حضور یافت و یاد او را گرامی داشت.

پاپ بندیک شانزدهم نیز پیام تسلیتی برای خانواده این منتقد برجسته حکومت کوبا فرستاده است. رهبر کاتولیک‌های جهان اوایل سال جاری میلادی از کوبا دیدن کرد، اما با هیچیک از مخالفان دولت ملاقات نداشت.

دگراندیش منتقد کلیسای کاتولیک در کوبا

اوسوالدو پایا، دگراندیش شناخته شده کوبا که سال ۲۰۰۱ میلادی جایزه ساخاروف پارلمان اتحادیه اروپا را دریافت کرده بود، یکشنبه گذشته (۲۲ ژوئیه/ ۱ مرداد) در یک سانحه‌رانندگی کشته شد.

در این سانحه هارولد سپرو، یکی دیگر از منتقدان شناخته شده کوبا نیز جان خود را از دست داد. دو سرنشین دیگر اتومبیل، یک سیاستمدار سوئدی و یک سیاستمدار اسپانیایی مجروح شدند.

پایا یکی از مهم‌ترین نمایندگان منتقدان حکومت کوبا به شمار می‌رفت. وی بیش از ده سال پیش تلاش کرد یک همه‌پرسی در مورد اصلاحات سیاسی در حکومت کمونیستی کوبا برگزار کند. این تلاش با مخالفت فیدل کاسترو با شکست مواجه شد.

اوسوالدو پایا، به عنوان رهبر جنبش آزادی‌بخش مسیحیان کوبا در ماه‌های اخیر بارها از کاردینال اورتگا، یکی از چهره‌های برجسته کلیسای کاتولیک این کشور انتقاد کرده بود. او کاردینال اورتگا را متهم می‌کرد که کلیسا را به حکومت کمونیستی کوبا نزدیک کرده است.

قابل ذکر است که با میانجی‌گری کلیسای کاتولیک سال‌گذشته شماری از زندانیان سیاسی کوبا آزاد شدند. در میان این زندانیان سیاسی شماری از چهر‌‌ه‌های عضو جنبش پایا حضور داشتند که پس از آزادی از زندان به خارج از کوبا تبعید شدند.