سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » واقعیت‌های ناگفته درباره بشار اسد؛ آنچه مردم ایران نباید بدانند...
» متحد درجه یک حاکمیت فعلی جمهوری اسلامی را بهتر بشناسیم

واقعیت‌های ناگفته درباره بشار اسد؛ آنچه مردم ایران نباید بدانند

چکیده :بر خلاف القائات دروغ رسانه های حکومتی در ایران، علویان سوریه که بشار اسد هم از جمله آنهاست، شیعه نیستند! علویان سوریه از فرقه نصیریه هستند؛ یک گروه مذهبی عرفانی در سوریه که به نوعی تثلیث در ذات خدا معتقدند و تعالیم آنها التقاطی از عناصر شیعه و مسیحیت و معتقدات ایران پیش از اسلام است. علویان سوری تا قرن حاضر از نظر شیعیان بدعت‌گذار شمرده می‌شدند... اما سوء استفاده از مذهب تنها وسیله ای نیست که بشار اسد برای موجه جلوه دادن خود از آن سود برده است. تعداد عکس های او و همسرش در مجله های مد غربی، کمتر از عکسهای او در مراکز مذهبی و صف نمازگزاران نیست....


کلمه – زهرا امیری:

سوریه خونین ترین روزهای خود را پشت سر می گذارد، آمار کشته شدگان درگیری ها در هر یک از روزهای اخیر بیشتر از 100 نفر بوده است و بشار اسد رئیس جمهور نسبتا جوان سوریه که مدرک دکترای چشم پزشکی خود را از دانشگاهی در لندن دریافت کرده است، با وجود دعوت گسترده جامعه جهانی برای کناره گیری از قدرت، همچنان در مقام خود باقی مانده و صفحات تاریک تری در کتاب های تاریخ برای خود رقم می زند.

کسی که آغاز دوران ریاست جمهوری او در سوریه به دلیل مدرنیزاسیون و ایجاد فضای باز اجتماعی، بهار دمشق نام گرفته بود، اکنون پاسخ معترضان را در دمشق و حلب با گلوله تانک می دهد و از کودکان به عنوان سپر انسانی در جنگ استفاده می کند.

جریان حاکم در ایران از ابتدای اعتراضات سوریه بی قید و شرط از رژیم دمشق حمایت کرده است، بسیاری از تحلیلگران سیاسی سقوط رژیم بشار اسد را پایانی بر اتحاد محوری این کشور با حاکمیت ایران می دانند. در تمامی این سال ها دولت همواره پاسخ تهدیدهای اسرائیل را با تهدید داده است و مسلما یکی از نقاط اتکا و دلگرمی های ایران در این تهدیدها سوریه است. اما رسانه های دولتی ایران دلایل حمایت از سوریه را چیز های دیگری معرفی می کنند.

آیا بشار اسد شیعه است؟

رسانه های حکومتی در ایران با شیعه نامیدن علویان سوریه سعی دارند بر احساسات مذهبی مردم تاثیر بگذارند. البته بی گمان در تحولات اخیر خاورمیانه اختلافات مذهبی و فرقه ای نقش عمده ای بازی می کند. اما بر خلاف القائات دروغ رسانه های دولتی، علویان سوریه شیعه نیستند!

علویان سوریه از فرقه نصیریه هستند که یک گروه مذهبی عرفانی در سوریه است. نصیریه در قرن پنجم هجری قمری از شیعه امامیه منشعب شد. علویان سوری تا دوران جدید از نظر شیعیان بدعت‌گذار شمرده می‌شدند.

امام موسی صدر رهبر شیعیان لبنان بنا به ملاحظات سیاسی و برای ایجاد اتحاد با حافظ اسد رهبر پیشبن سوریه و پدر بشار اسد، علویان سوری را با شیعیان یکی و متحد اعلام کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، جمهوری اسلامی نیز ادعای تشیّع خاندان حاکم در سوریه را توجیهی ایدئولوژیک برای ائتلاف استراتژيک دو کشور در منطقه گرفت؛ توجیهی که در ماه های اخیر برای تحریک عواطف و احساسات مذهبی مردم ایران بار ها مورد استفاده قرار گرفته است.

آشنایی با این فرقه به توضیحات مفصل نیازمند است که در این یادداشت نمی گنجد، اما همین بس که بدانیم: تعالیم نصیریه عبارت است از التقاط عناصر شیعه و مسیحیت و معتقدات ایران پیش از اسلام. به عقیده آنها خدا، ذات یگانه اى است مرکب از سه اصل لا یتجزى بنامهاى: «معنى»، «اسم»، «باب»، این تثلیث به نوبت در وجود انبیاء مجسم و متجلى گشته است و آخرین تجسم با ظهور اسلام مصادف شد و آن ذات یگانه در تثلیث لا یتجزایى در وجود على(ع) و محمد(ص) و سلمان فارسى تجسم یافت، بدین سبب تثلیث مزبور را با حروف عمس (ع – م – س) معرفى مى کردند که اشاره به حروف اول سه اسم على(ع) و محمد(ص) و سلمان است. توضیح این عقیدۀ ایشان بر این مبناست که آنان على بن ابى طالب(ع) را به مثابه خداى بزرگ قدیم و ازلى تقدیس مى کنند.

اما سوء استفاده از مذهب تنها وسیله ای نیست که بشار اسد برای موجه جلوه دادن خود از آن سود برده است. تعداد عکس های او و همسرش در مجله های مد غربی، کمتر از عکسهای او در مراکز مذهبی و صف نمازگزاران نیست.

چهره واقعی خانواده اسد

تا همین اواخر برای بعضی روزنامه نگاران خاص، سوریه در نقش یکی از کشور های مهمان نواز در خاورمیانه ایفای نقش می کرد. در حالی که سوریه همواره کشوری بوده که اگر خبرنگاری می توانست به آن وارد شود به طور عادی و مرتب مورد آزار اذیت قرار می گرفت.

برای روزنامه نگاران دسته اول، سوریه تا همین اواخر کشوری بود با رئیس جمهوری تحصیل کرده به نام بشار اسد که به زبان انگلیسی مسلط است و همراه با همسر زیبایش اسما، که در انگلستان متولد شده عصری جدید از آزادی و موفقیت را هدایت می کردند. البته داشتن چنین تصور و عقیده ای تصادفی نیست. با کمک مشاوران روابط عمومی گران قیمت، یعنی کسانی که در دولت های کلینتون، بوش و تاچر کار می کردند، رئیس جمهور سوریه و خانواده اش در پنج سال گذشته به دنبال این بودند که خود را در رسانه های غربی خوش برخورد، مترقی و حتی فریبنده جلوه بدهند.

اسماء اسد، بانوی اول سوریه، همواره یکی از موضوعات مجلات مد اروپایی از جمله نشریه آلمانی وگ بود. شرکت آمریکایی براون لوید جیمز در واشنگتن که رابط میان همسر بشار اسد و مجله وگ بود، ماهانه پنج هزار دلار دریافت می کرد. اسدها برای کسب شهرت در رسانه های غربی از راه های مختلفی استفاده می کردند. اسما اسد در موسسات خیریه زیادی فعالیت می کرد. او در سال 2006 با تیم بل که از مشاوران رسانه ای مارگارت تاچر بود، تماس گرفت و از او خواست تا ترتیبی اتخاذ کند که بانوی اول سوریه در جلسات حقوق بشری که چند نفر از همسران رئیس جمهور های دنیا در آن شرکت می کردند، حضور داشته باشد.

خوش لباس و تابع مد بودن اسماء اسد و فعالیت در بنیاد های خیریه ای و حقوق بشری باعث شده بود او را دیانای شرق بنامند؛ تا جایی که در سال 2009 هافینگتون پست مقاله ای با عنوان: «اسماء اسد، بانوی اول سوریه و زیبایی طبیعی» منتشر کرد.

اگر خیزش های اخیر در کشور های عربی رخ نمی داد و اعتراضات مردمی در سوریه آغاز نمی شد، شاید به این زودی ها کسی نمی فهمید که ارزش ها و اولویت های انسانی هیچ سنخیتی با تبلیغات رسانه ای خانواده اسد نداشته است.

پناهندگی سیاسی

پس از درگیری های خونین روزهای اخیر، دبیرکل اتحادیه عرب اعلام آمادگی این سازمان برای پناه‌دادن به اسد و خانواده‌اش را اعلام کرد، مشروط بر این‌که اسد از مقام خود کناره‌گیری کند. منصف مرزوقی، رئیس جمهوری تونس، نیز در ماه آوریل به اسد پیشنهاد پناهندگی به تونس را مطرح کرده بود، البته در صورتی که اسد به ناآرمی‌ها پایان دهد. پیش از این هم اخبار تأییدنشده‌ای در مورد احتمال پناهندگی بشار اسد به روسیه مطرح شده بود.

در روزهای اخیر بشار اسد دو بار در تلویزیون دولتی سوریه ظاهر شد، نمایشی که تنها هدف آن اثبات زنده بودن اوست. پایان رژیم بشار اسد قریب الوقوع به نظر می رسد. اما بنابر ادعای تلویزیون سوریه، اوضاع در پایتخت آرام است و از هلیکوپترهای جنگی علیه مخالفان استفاده نمی‌شود و سلاح شیمیایی هم علیه معترضان داخلی به کار گرفته نخواهد شد.

با این حال، مخالفان می گویند اقدامات ارتش سوریه برای عقب راندن مخالفان مسلح بشار اسد از دو شهر دمشق و حلب، دوچندان شده است. یکی از مخالفان دولت که ساکن منطقه مزه در دمشق است، به خبرگزاری رویترز گفته است که در حمله نیروهای دولتی به این منطقه، بیش از هزار نفر از نیروهای ارتش و شبه‌نظامیان هوادار دولت حضور داشتند. این حمله تحت حمایت نیروهای زرهی، تانک‌ها و بولدوزرها انجام شد.

برخی مخالفان دولت نیز در تماس‌های تلفنی به رویترز گفته اند که نیروهای دولتی دست‌کم ۲۰ نفر را در منطقه اعدام کرده‌اند. گزارش شده است که لشکر چهارم ارتش سوریه نیز حمله به منطقه برزه در شمال شرق دمشق را به عهده داشته است. این لشکر تحت فرماندهی ماهر، برادر بشار اسد است.

اتحادیه اروپا تحریم های بیشتری علیه سوریه وضع کرده و می توان گفت که کار برای اسد و اطرافیانش تمام شده است، با این حال باید دید بشار اسد تا کی پشت چهره‌ی شیعی- مدرنی که از خود ساخته، تا کی قصد دارد پنهان شود و بالاخره این نمایش خیمه شب بازی خونین، چه زمانی پایان خواهد یافت.

 

درباره سوریه از همین نویسنده بخوانید:

کارنامه ۴۰ سال حکومت خاندان اسد در سوریه؛ از سرکوب اسلام‌گرایان تا تحریف اسلام

سوریه، آزمونی اخلاقی برای جامعه جهانی

شبه نظامیان شبیحه؛ مردانی که کار و بارشان مرگ است

مرور فجیع‌ترین جنایات بشار اسد در یک سال گذشته؛ روزهایی که دنیا به خود لرزید

گزارش عفو بین الملل از روش های تکان دهنده شکنجه در رژیم بشار اسد

روسیه متحدی نا مطمئن برای بشار اسد

مردان بشار اسد چه کسانی هستند


90 پاسخ به “واقعیت‌های ناگفته درباره بشار اسد؛ آنچه مردم ایران نباید بدانند”

 1. شاهکار گفت:

  واقعاً در بصیرت برخی دوستان در تعحبم! آیا تمام 20 هزار نفری که در سوریه کشته شدند را مخالفان به اصطلاح آمریکایی و اسرائیلی کشته اند؟
  واقعاً چه فرقی می کنه حکومت شیعه باشه یا سنی؟ چه عربستان چه بحرین چه سوریه چه روسیه و چه کره شمالی و … تمامشون دارای حکومتهای غیر دموکراتیکی هستند که باید از بین بروند. شیعه و سنی و مسلونو مسیحی هم ندارد!
  ای کاش حب و بغض رو بذارید کنار. هر کسی طرفدار حکومتیه که منفعتش در اوونه و برای نگه داشتنش دست به هرکاری میزنه چه اسد باشه جه …

 2. احمد گفت:

  نگاه کنید و ببینید که چگونه حکومت ایران حکومتی که نام خود را اسلامی می گذارد به خاطر منافع خودش حاضر است کشتار مردم سوریه را شاهد باشد و چشم بر جنایات بشار اسد ببندد آنهم به یک دلیل که اگر آن دلیل نبود حالا بشار اسد جنایتکارترین انسان روی زمین بود از نظر آقایان و آن دلیل هم این است که بشار اسد پلی است برای آقایان که به حزب الله لبنان دسترسی داشته باشند همین و بس و الا اینکه آقایان با بشار اسد سکولار پیوند اخوت بسته باشند و او عزیز دردانه آقایان باشد نیست فقط و فقط منافع داخلی آقایان ایجاب می کند که از بشار اسد جنایتکار در این مقطع حمایت کنند کجاست آن اسلامی که فقط می گفت انسانیت کجاست آن شعارهایی که مظلومیت را فریاد می زد بیدار شوید و فکر کنید که چگونه حکومت ایران برای حفظ و بقای خود تحلیلهای واروانه و معیوب خود را به خورد مردم می دهد و کشتار انسانها را در یک سرزیمن بی دفاع عادی جلوه می دهد این همان کاری است که امریکا در قبال جنایات اسرائیل در فلسطین انجام می دهد آقای خامنه ای فردا روزی باید در پیشگاه حق پاسخگو باشد که چرا در مقابل کشتار انسانهای بیگناه دست در دست یک جانی نهاده است باید در مقابل ضجه و فریاد مادران بی گناه پاسخگو باشد حالا دائما از یک حکومت قاتل حمایت کنید و این عمل خود را با توجیه هات آقایان و حضرات آیات سرپوش بگذارید بیدار شوید و کمی از دایره تحلیل حکومت پای خود را فراتر بگذارید به مسائل انسانی فکر کنید فارغ از اینکه مردم سوریه مسلمانند یا عرب یا مسیحی

 3. محمد گفت:

  در جواب نیما: 1) بنابر ادعای اینکه نیمی از سوریها به اصلاحات ساختاری رای داده اند پس چرا دولت اسد بلافاصله_ با توجه به اوضاع بحرانی کشور_ پارلمان تشکیل و زمینه را برای یک گذار ارام فراهم نکرد؟ بشار در این کار صادق نبود و اراد ه ای برای تغییر خود در انتها نداشت! و بیشتر بدنبال خرید وقت بود! اقای خامنه ای گفته بود ما با اصلاحات موافقیم اما با رفتن اسد نه! منظور خامنه ای این است که اگر در انتخابات ازاد مردم بشار را کنار بگزارند ما این نوع اصلاح را قبول نداریم! مردم سوریه درست است که با این حجم خشونت موافق نیستند اما در یک انتخابات ازاد خواهان رفتن بشار اسدند! لازم به توضیح است که : ابتدای اعترضات در سوریه با تظاهرات ارام شروع و تا مدتهای زیادی ادمه داشت و این دولت اسد بود که برنتافت و دست به سرکوب زد! و زمینه را برای گروهای مسلح فراهم کرد ! 2) دولت بشار زمانی دست به انتخابات پارلمانی زد که قدری دیر و وضعیت از حالت عادی خارج شده بود! 3) دخالتهای بی شرمانه ی چین خصوصا روسیه خامنه ای و سپاه قدس ابتکار اصلاح را از دست بشار خارج و به این وضع بحرانی کشاند! 4) اقای خامنه ای برای همین است که با اصلاحات جدی در ایران مخالف است چون نیک میداند سر انجام به حذف او منجر خواهد شد!

 4. محمد گفت:

  دوستان عزیزم در کلمه : انتشار به موقع کامنتها باعث تبادل نظرات نفع به دموکراسی و در انتها رشد روا داری خواهد شد!

  کلمه: دوست عزیز. تلاش ما همین است. اگر تاخیری هم بوده زیاد نبوده، که حتما می بخشید.

 5. ناشناس گفت:

  بابا حکو مت اسد سوسیالیت و ضد دین است .و از حکو مت صدام اید ئولوژی گرفته است . و کاری به دین ندارد

 6. محمد گفت:

  دوست عزیز مطالب شما کاملا صحیح می باشد . ولی به هیچ عنوان توجیه کننده جنایت جیش الحر( گروه مخالف اسد) بر ضد شیعیان یا همان علوی های سوری نمی باشد . اینکه چقدر از مردم شیعه مسلک در سوریه توسط جیش الحر ذبح شدند ( یعنی سر بریده شدند ) خدا می داند !!! چه چیز توجیه کننده این جنایت هولناک می باشد؟

 7. علی گفت:

  پزشک قاتل رفتنی است.

 8. ناشناس گفت:

  با سلام من همینقدر میدانم که هر چقدر رژیم اسراییل خودخواه و ناسیالیستی هستند و خود را برتر میدانند حکومت داخل ایران هم فتوکپی آنها هستند و همین را در ظاهر و عقیده اظهار میدارند و دین و آیین خود را بالاتر می نشانند در حالیکه اگر انبیا و اولیا خدا همه یکجا جمع شوند این یکی با آن دیگری مشکلی و معظلی ندارد .

 9. ایران دوست گفت:

  برادران ساندیس خور هجوم آوردن به این پست …. !!!
  اینها سقوط سوریه را از سقوط خودشان هم سنگین تر می دانند! از این بابت خیلی خوشحالم.
  شگ نکنید هر کس از اسد حمایت می کند مزدور رژیم است.

 10. محمد گفت:

  ابتدا تشکر خود را از دوستان عزیز کلمه که به نظر خوانندگان توجه دارند ابراز میدارم. اما روانشناسی مدافعان بشاراسد : 1)کسانی که از بشاراسد دفاع میکنند از چند حالت خارج نیستند . الف: یا از جیره خواران ویزه ی قدرتند! ب: یا از نهادهای اطلاعاتی و امنیتی هستند! ج: یا از کسانیند که بصیرت شراب ساندیس انها را حالی دیگر داده است! د: یا از کسانیند که قرابت شیعیان با علویان انان را وا داشته به هر نحوی از بشار اسد دفاع کنند! 2) از میان این چهار گروه سه گروه اول اکثریت و گروه چهارم اقلیت از مدافعین هستند! 3) سه گروه اول خصوصا گروه”الف” و “ب” تا اخرین لحضه از بشار اسد دفاع خواهند کرد! چرا که سقوط بشار اسد را مقدمه ی سقوط خودشان و سرورشان قلمداد میکنند! البته نا گفته نماند در میان اطلاعاتیها و امنیتیها افراد با شرافت بسیارند که از این وضع راضی نیستند! 4) اما گروه چهارم مطمئنا _ به مرور زمان که ابعاد جهالت و سبعیت بشاراسد روشنتر خواهد شد _ به دیدگاه اکثریت مردم و جنبش سبز خواهند پیوست!

 11. نیما گفت:

  در جواب کیوان … در ابتدا هر چه ناسزا داشتید بر من و نوشته هایم بار کردید و در پایان با ژستی مدنی و مبادی اخلاق ! عذرخواهی نمودید که ریای موج زننده از آن غیر قابل انکار است.. اگر نکته ای در شرحیات من خلاف واقع بود باید آن را گوشزد مینمودید نه اینکه مانند مخالفین سوری برعلیه بنده دست به اسلحه ی ترور ببرید .. شما میتوانید مرا توده ای خطاب کنید و آنجا که در رد آنچه نگاشتم دستان و ذهن رسانه زده ی شما خالی از استدلال بود و میدان خیالی خود را واگذار کرده و از دست رفته دیدید بر سبیل آویزان من انگ استالینیزم بچسبانید .. هرچند که من افتخار میکنم توده ای باشم تا از میراث خواران کودتای شوم بیست و هشت مرداد و پیروان مظفر بقایی ها و امثالهم …. اما باید گفت این راه شماست : مخالفان شما اگر مذهبی بودند و محاسن بر صورت و پیراهن بر شلوار ساندیس خورند و اگر غیر مذهبی و اصلاح شده و شارب دار توده ای و روشنفکرنما و پوسیده و بلند شده از گور برژنف ! اما شما و امثالهم را به خوبی میشناسم و این از همانجا نشات میگیرد که مخالفین سوری و تروریست های تکفیری را به خوبی میشناسم ………..نه ! تو و امثال تو با ذات بادبانیاتان که تنها کمر به حذف بسته اید تا باد بیاید ! نمیتوانیدمن و همرهانم را ا از حقیقت امروز خاورمیانه ، از حقیقت جنگ شوم به پا شده توسط استعمار و بازوی همیشگی اش یعنی ارتجاع بر علیه دولت _ ملتهای مستقل ، از جمله کشور برادر سوریه دور کنید .. من ادعای روشنفکری ندارم و سطح سوادم بسیار ناچیز است اما درس روزگار زبانم را برخلاف شما برای خوش آمد گویی به اسلام استعماری آمریکایی بسته است و نمکدان سوریه را که تنها یاور من و ملتم در جنگ خونین هشت ساله به پا شده توسط استعمار و بازوهای همیشگی اش بودند و امروز هم همانها به جان حکومت دمشق افتاده اند نمیشکنم در پایان میگویم نسبت من با اسلام چیزی نیست که تو و امثال تو ارزیاب آن باشید .. خداوند این توفیق را به من اعطا نموده که امروز اسلام من نه اسلامی استعماری نظیر وهابیت و اخوانیگری بلکه اسلامی عارفانه ، انسانی و علوی باشد و خدا را شکر که با اسلام سرمایه سالارانه امثال شما آنقدر مغایرت دارد که رد کردن مرا از سبیلهایم شروع میکنید و به تمامی افکارم تسری میدهید …… شما مرا نمیشناختید و بر من تاختید اما باید بگویم من شما و تمامی علل مصیبت زدگی مردم مظلوم خاورمیانه را یکجا میشناسم …………

 12. نیما گفت:

  در جواب محمد … آنچه که از نوشته های شما بر می آید و نظریاتی که توسط آن با اینجانب مخالفت نموده ایدو به طور کلی شاه بیت سخنانتان اینست که اسد دیکتاتور است و دیکتاتور هم باید برود ! و در دیگر جا این سخن بنده را که درصد بسیاری از سوریها خواهان ماندن اسد بر سر قدرت بوده را مردود میشمارید با این استدلال که ادله ای برای اثبات آن در دست نیست هرچند که من از تایید بسیاری از ناظران بین المللی از جمله بنیاد آمریکایی کارتر مثال بیاورم .. اما محمد عزیز اگر اسد دیکتاتور است و دیکتاتور باید برود و جایگزین مطلوب و همه پسند دیکتاتوری دموکراسی است حاملان اصلی این گذار از دموکراسی به دیکتاتوری چه کسانی هستند ؟ آیا اسد باید جایش را به مخالفین امروزش بدهد ؟ آیا مخالفان مسلح اسد دموکراتیک و دموکراسی خواه هستند و یا بیش از حکومت فعلی سوریه قائل به دموکراسی هستند ؟ حکومت اسد با اسلحه دست به سرکوب زد بسیار خب ! آیا مخالفان اسد مسلکی جز نبرد مسلحانه دارند و آیا گلوله هایشان کم طرفداران اسد را نشانه رفته است ؟ آیا اسلامگرایان افراطی مانند القاعده و امثالهم و جنگجویان تکفیری قرار است نظام اسد را با حکومتی دموکراتیک جایگزین کنند ؟ آیا دلارهای کمکی سعودی و قطر و الباقی شیوخی که زنان در سرزمین های تحت حکمرانیشان حتی حق رانندگی ندارند قرار است پایه های حکومتی مردمسالار را در سوریه ای که امروز ده ها زن به عنوان نماینده پارلمان و اعضای دولت دارد بریزند ؟براندازی بدون متصور شدن آلترناتیو حرکتی بس پرخطر و پر ریسک است و براندازی در این صورت حرکتی کور و یا با آینده ای بسیار بدتر از امروز خواهد بود آیا شما امروز این جنگجویان را آلترناتیو حکومت سوریه میدانید؟ اگر آری که تکلیف روشن است و اگر نه پس آلترناتیو چه کسانی هستند ؟ و در دیگر سو : دموکراسی جز خواست اکثریت نیست ، آیا به جز رسانه های کشورهایی که امروز در نبردی تمام عیار با دولت سوریه هستند منبع دیگری اعلام داشته است که مخالفین اسد اکثریت مردم سوریه هستند ؟ افرادی که مخالفین را در سوریه اکثریت میخوانند چه ادله و شواهدی برای این ادعا دارند ؟ چگونه است که مخالفینی که اکثریت هستند و به روزترین تسلیحات عربستانی-اسراییلی را در اختیار دارند نتوانستند حکومت اقلیتی 10 درصدی علویون را در پانزده ماه کشاکش براندازی کنند ؟اما من هنوز هم بر انتخابات پارلمانی 7 مه سال جاری به عنوان شاهدی بر کنار آمدن اکثریت نسبی مردم سوریه با حکومت پافشاری میکنم انتخاباتی در اوج کشاکش و جنگ داخلی در سوریه و قبلا هم عرض کردم نه فقط دولت سوریه که بنیاد بین المللی کارتر نیز همین مساله را تایید نمودند .و به عقیده اینجانب آن انتخاب در آن شرایط بیش از آن که روالی گزینشی بین نمایندگان باشد آری به نظام سوریه و رد مخالفین مسلحی بود که جز اوج گیری خشونت و نا امنی دستاوردی دیگر برای مردم نداشته و ندارند

 13. kaveh گفت:

  خوب که چی؟ نه اینکه شیعیان در ایران ۳۳ جنایت نکردند.

 14. حسین گفت:

  مطلب خوبی بود، این برادران ساندیس خور که اینهمه به دنبال تطبیق شرایط حاضر با عصر ظهور هستند، مشخصات بشار اسد را با سفیانی تطبیق دهند تا شاید کمی روشن شوند( در کتب آمده که سفیانی مدعی برادری با تشیع ولی التقاطی مسیحی است که کودکان را میکشد). حالا کارشان به جایی رسیده که مدافع سفیانی زمانه شده اند. به خودتان بیایید و آخرتتان را به ساندیس نفروشید.

 15. kaveh گفت:

  خطاب به ناشناس:
  اسم سوسیالیسم رو که میاری دهنتو آب بکش. به امید برقراری نظامی که هر کسی بتونه حرفشو بزنه.

 16. ناشناس گفت:

  مقاله نویس محترم درتمام نوشته های شما ا÷ارتاید عقیدتی موج میزند
  درروزگاری که مردم را به همزیستی دردهکده جهانی دعوت میکنند سخن از شیعه سنی علوی کار متعصبان جاهل است

 17. سهراب گفت:

  با آقای برقی said کاملا موافقم.خجالت بکشید.

 18. ناشناس گفت:

  دليل حمايت اين حكومت از حكومت بشار اسد فقط بقاي خودشان است.مگر مسلمان با مسلمان فرقي ميكند چطو راست كه مردم تونس.مصر .يمن وبحرين انقلابي هستند ولي مردم سوريه تروريست اگر دقيق دقت كنيد رابطه حكومت ما فقط با كشورهاي ديكتاتوري مثل سوريه بلاروس كوبا سودان چين و روسيه است

 19. ناشناس گفت:

  nakhabide. vaghti libi azad shod man ba sedaye boland faryad zadam emshab diktatorha khabeshan nemibarad.az hamun shab bashar avaghti bashar bemire nobate bi khabiye khameneyi mirese.
  sad

 20. محمد گفت:

  در جواب اقا نیما : در ابتدا ضمن احترام به عقاید شما اقا نیمای عزیز در خطاب به دوستان باید عرض کنم از هر گونه ناسزاگویی به عقاید همدیگر پرهیز کنیم ! انچه امروز بیش از گذشته برای بالندگی کشور عزیزمان ایران بدان نیازمندیم فرهنگ رواداری و تحمل یکدیگر است ! اما چند مطلب : ا) من با دغدغه ی شما موافقم که عن قریب سوریه بهشت دموکراسی و رواداری نخواهد شد! اما از مردمی که نزدیک به 50 سال دیکتاتوری پدر و پسر را در کانون یک اقلیت تجربه کرده است نمیتوان انتظار داشت یک شبه راه صد ساله را طی و همه ی استاندارد ها ی دموکراسی را رعایت کند! همین که شکلی از دموکراسی (حاکمیت اکثریت) را بدست اورند فعلا کافی است! یک دوره تناقض و نا همگونی را باید تجربه کنند تا به پختگی برسند! چیزی که در انقلاب ایران رخ داد! اگر این سی و اندی سال را تجربه نمیکردیم این همه پختگی حاصل نمیشد! جالب است بعضی ایراد میگیرند چرا جنبش سبز دست به خشونت نزد تا زودتر به نتیجه برسد؟ جواب اینست : این حاصل یک دوره پختگی است نه بی حالی یا بی تحرکی یا ترس! در واقع در تونلی که برادران عزیز ما در بهار عربی داخل شده اند ما در حال خروج از انیم ! لذا دموکراسی یک پروسه است نه یک پروزه و قریب الحصول! 2) اگر نبود دخالتهای چین روسیه اقای خامنه ای و سپاه قدس شاید اسد با همان درون مایه های عرفانی سکولار علوی موفق میشد دست به اصلاح بزند! واینکه مسلک عرفانی صوفیانه با استبداد یکجا جمع میشوند از طنز روزگار است! اسد پدر در یک سکوت رسانه ای قریب به بیست هزار نفر معترض را قتل عام کرد! بشار پسر هم تا قبل از تحولات کشورش نزدیک به 300 هزار شهروند کرد این کشور را از داشتن شناسنامه محروم کرده بود!!! بعد از تحولات هم میبینیم که چگونه خوی پدر را دنبال میکند! 3) سوریه به واسطه دخالتها یک دوره بی ثباتی را طی خواهد اما سرانجام به ثبات خواهد رسید! در لیبی هم وضع همین گونه بود اما اکنون میبینیم گام به گام مسیر را هموار میکنند!

 21. مادرسبز گفت:

  بحث نیما و محمد جالبه من که خیلی استفاده کردم با تشکر از سایت کلمه.

 22. رستم گفت:

  درود بر شما بزودی دهن این قصاب سوری توسط ملت خودش سرویس میشه مثل او احمق قذافی .

 23. علی گفت:

  نویسنده مقاله متأسفانه اطلاعات غلطی از نصیری ها دارد. من در ترکیه زندگی می کنم و دوست نصیری دارم. به خدا سم که نصیریها هیچ تفاوتی با شیعه ندارند و مثل شیعه ها نماز می خوانند و به هیچ وجه با آنچه در این مقاله گفته شده ارتباطی ندارند. این ادعا بیشتر در کتب چاپ ترکیه آمده که نصیری ها را به تثلیث متهم می کنند. دلیلش هم این است که ترکها همواره علویها و نصیری ها را دشمن خود پنداشته و در طول تاریخ آنها را تکفیر و سرکوب کرده اند. این سیاست از آن دولت عثمانی بود اما متأسفانه هنوز در ترکیه در میان سنی ها متعصب وجود دارد.

 24. سبزه قبا گفت:

  هر چند که در این مقاله به بحث اعتقادات بشار اسد و اطرافیانش پرداخته شده است اما به نظر میرسد که برای قضاوت راجع به یک حکومت این بحث موضوعیت زیادی ندارد. شاخصهای یک حکومت خوب را بیابیم و هر حکومت را با آن بسنجیم.
  وقتی از دور حکومتی را نظاره میکنیم که روزی 100 نفر از شهروندانش را میکشد یا کشته شدن آنان را به گروههایی نسبت میدهد و این امر تداوم دارد میتوان به عدم کفایت این حکومت رای داد چون یا خود قاتل است و یا لیاقت حفظ جان شهروندان خود را ندارد
  اگر از دور صدای ناله ی مردم را میشنوی چه فرقی دارد که این ناله برای چه باشد پس آن حکومت نتوانسته آسایش و امنیت مردم را تامین کند.
  مردم 50 سال زندگی میکنند به دنیا میآیند تحصیل میکنند کار میکنند ازدواج میکنند و بچه دار میشوند و نسل بعدی خود را تحویل جامعه میدهند و بعد هم میروند. هر حکومتی که این مسیر را برای مردمش تسهیل کند تا آنان با آرامش این راه را طی کنند حکومت خوبی است چه راس آن یک شیعه باشد یا یک بی دین.
  حکومت سوئد، سویس، اتریش ، آمریکا و غیره چگونه اند؟ حکومت سوریه و ایران چگونه اند؟
  حکومتها را با چه شاخصهایی بسنجیم؟ باید اندیشید

 25. damoen گفت:

  ?aghayane sabz aya hargez az Black Water chizi nashnidaehid ya khodetan ra be nadani zadehid

 26. ناشناس گفت:

  این مقاله ها باعث می شه به صداقتتون شک کنیم

 27. صفورا گفت:


  دروغ بزرگی که بین ایرانی‌ها شایع است، واین امر مرا بسیار رنج می‌دهد، آن است که بقای اسد را به حمایت چین و روسیه و رژیم ایران منتسب می‌کنند و از واقعیات اظهر من الشمس غافل هستند:

  من چند سؤال مطرح می‌کنم:

  ۱) چرا آمریکا برای حمله به عراق و لیبی (بمباران‌های اولیه) معطل قطع نامه نماند؟ ولی در مورد سوریه بیش از پانصد روز است که دست دست می‌کند؟
  ۲) چرا در کشتار حوله سازمان ملل ابتداءاً رژیم اسد را محکوم کرد ولی بعد حرف خود را پس گرفت؟ (دقیقا شبیه گزارش گلداستون در کشتار غزه)
  ۳) چرا مردم سوریه کوفی عنان را در ردیف لاوروف و احمدی‌نژاد، عوامل بقای بشار اسد می‌دانند؟

 28. صفورا گفت:


  پاسخ روشن است چون ریشه مشکل در حمایت تلویحی آمریکاست در واقع چین و روسیه و رژیم ایران و نوری مالکی برای آمریکا نقش «گروه فشار» را بازی می‌کنند، آمریکا که نمی‌تواند مستقیما اسد را حمایت کند از طریق این نیرو‌ها اقدام می‌کند.

  همان طور که اسد «شبیحه» دارد که هر جنایت بکنند باز هم گرفتار قانون نمی‌شوند، روسیه هم کشتی پشت کشتی و رژیم ایران از طریق عراق هواپیما پشت هواپیما به سوریه سلاح می‌فرستد، و غرب اغماض می‌کند علیرغم اینکه قطعنامه‌های تحریمی متعددی علیه اینگونه اقدامات از سوی اروپا و آمریکا وضع شده.

  حال چرا در ایران عده‌ای تجاهل می‌کنند، نمی‌دانم!

 29. پایداری گفت:

  در جواب ناشناس که همیشه در حال شک است . بدرک!

 30. ناشناس گفت:

  تغییر حکومتها در کشورهای جهان سوم را استکبار تعیین میکند مثل انقلاب 57 ایران . لیبی . عراق . افغانستان . پاکستان . واکنون سوریه در آتی عربستان و ایران و دیگر ممالک زنده باشیم خواهیم دید

 31. m.a گفت:

  اگه یکم نسبت به شهدا غیرت داشته باشی که نداری میفهمی که همین حکومت اسد ها بود که توی جنگ ایران با عراق از هیچ کمکی به ایران دریغ نکرد در حالی که تمام دنیا علیه ایران بودند….. وگرنه اسمت بجای زهرا امیری الان ((الزهرا الامینی)) بود…

 32. مهرداد گفت:

  دوستان موافق و مخالف اقای بشار اسد تنها دلیلی که من رو وادار میکنه این آدم رو دیکتاتور بدونم اینه که بعد از 12 سال حکومت در سوریه در قانون اساسی جدید هم خودشو مستثنا کرده که بتونه 2 دوره 7 ساله هم رئیس جمهور بشه یعنی جمعا 26 سال حکومت کنه خوب به همچین آدمی دیکتاتور میگن دیگه.

 33. شریف گفت:

  کلمه جان نظرات دوستان رامنتشرکن مردم ایران جایی برای دردل ونوشتن ندارند
  دوستان عزیز مقاله ی خوبی بود دوستی که میگوید حکومت علوی مثل حکومت شیعه هست اینجوری نیست اونهااصلااعتقادی به امام زمان ندارند
  بروتحقیق کن ثانیا این هامثل مسیحیت اعتقادبه تثلیث دارند همون ((عمس))
  اول علی
  بعدمحمد
  بعدش سلمان
  ثالثافعلاکه بشارجنایت میکند به امیدخدامردم اونرابه زیرخواهندکشید

 34. سبز استوار گفت:

  کسانی اکنون فریب سیاست های ماکیلولیستی صدا و سیما و به عبارتی رهبر به زور حاکم ج ا را می خورد و می گویند چون حکومت اسد بر علیه اسرائیل هست و یا در زمان جنگ از ایران دفاع می کرد باید اکنون نیز از او دفاع کنیم. این نظرات کاملا منطبق با جمله معروف ماکیاولی است که می گوید: هدف، وسیله را توجیه می کند. اسد و حزب بعث یک جریان سکولار و مبتنی بر ناسینونالیسم عربی است و به همین علت از فلسطین دفاع کرده است. وگرنه در این کشور به قول زعمای ساکت ما, انواع فسق و فجود در این کشور وجود دارد. پس نقطه مشترک حکومت ایران با حکومت اسد در دین، مذهب و اسلام نیست، بلکه دفاع از هم خون و یا به عبارتی عصبیت عربی است. به هر حال با فرض به اینکه پدر اسد از ایران در زمان جنگ دفاع می کرد, به هیچ وجه قابل قبول نیست که بر علیه ملتی که خواهان رسیدن به حق تعیین سرنوشت خود هستند به پا خیزیم. دقیقا با توصیه حکومت ایران به اسد, همان شیوه سرکوب در ابتدای اعتراضات در سوریه بر علیه مردم بی دفاع بکار گرفته شد. کشتن مردم معترض توسط تک تیراندازها از پشت بام یا شکنجه و تجاوز در زندان های این کشور علیه معترضان و سایر موارد. خوب مردم مسلمان این کشور به این نتیجه رسیدند که با راهپیمایی مسالمت آمیز نمی توانند در مقابل اسلح های گرم اسد و مزدورانش بایستند و ناچارا اقدام به دفاع از خود کردند و نتیجه این است که اکنون می بینیم اسد خونریز و آدمکش به کشتار زنان و کودکان در حال رفتن به دوزخ می باشد.
  یربه هر ترتیب, سیاست ماکیاولیسم دقیقا توسط سران حکومت ایران به اجرا گذاشته شده است. جنس حرکت های ملی در کشورهای عربی از جمله تونس, مصر، لیبی، بحرین ، یمن و سوریه دقیقا هم جنس است. و در سوریه نیز اتفاقا اخوان المسلمین نیز در مبارزه با اسد پیشرو است. اما حکومت ایران ریاکارانه, از کشورهای تونس، مصر و لیبی به عنوان بیداری اسلامی و سقوط دیکتاتورها یاد می کند و به سوریه که می رسد مردمش می شوند تروریست!
  به فرض که اصلا اسد از فلسطین دفاع کرده است، مگر مردم مبارز کنونی قرار است به فلسطین پشت کنند. اتفاقا اسرائیل از سقوط اسد واهمه دارد، زیرا با روی کار آمدن حکومت مردمی بعد از او، نمی داند با اشغال بلندی های جولان چه کند. او بارها حمایت تلویحی خود را از حکومت اسد بیان کرد. تنها پس از اینکه که مطمئن شد که کارش به پایان رسیده است، از یآنده منطقه ابراز نگرانی می کند. اسرائیل در ترس سوریه پس از اسد است. زیرا باید مناطق تحت اشغال را بازپس دهد. کاری که اسد ترسو نکرد.
  باز تکرار می کنم به فرض که پدر اسد از ایران زمان جنگ دفاع کرد، اینکه اکنون از این حکومت ضد بشری که دستش به کشتار نزدیک به 20 هزار نفر آغشته است, دفاع کنیم یعنی عین بی منطقی.
  اما واقعیت این است که این حکومت که به گفته مرحوم منتظری نه اسلامی است و نه جمهوری است تنها و تنها به فکر از دست دادن میلیاردها دلاری است که در سوریه سرمایه گذاری کرده است. اینها برای بقای خود دست بیعت با شیطان را نیز می دهند. اسد هم که شیطان صفت آدمکش هم دستش در دستان اینها است. امیدوارم مردم فریب اینها را نخوردند. شک نکنید که دین برای اینها یک ابزار است. برای حفظ حکومت اینها دست به هر کاری می زنند. پشتیبانی و ارسال اسلحه و حتی نیرو به سوریه برای کمک به اسد که سهل است

 35. ناشناس گفت:

  من یکی از نیروهای مستقر در لبنان بودم . حضرات رهبری سالهاست دارند به این پدر و پسر باج میدند.

 36. عبدالی گفت:

  ای عریزان اصلاح طلب و کلمه سعی کنید برای داشتن حمایت مردم آنقدر نمک نشناس نباشید وخلاف آرمانهای امام خمینی حرکت نکنید شما می دانید سوریه تنها کشوذی بود که 8سال جنگ کنار ایران بود

 37. امیرحسین گفت:

  چشمش سبز و قدش بلند است. ادکلن های گران قیمت می زند. فرانسه می داند. سواد آکادمیک دارد.شیک پوش است.همسرش بی حجاب است.آهای!مگر نمی گویید بشار اسد دیکتاتور است؟ پس لطف کنید و به او هم جایزه صلح نوبل بدهید. اسد هم مثل دالایی لاما مثل اوباما مثل اسحاق رابین مثل شیمون پرز مثل جیمی کارتر مثل خانم خانما شیرین شیرینا(گرفتی؟ شیرین شیرینا!) مثل انگ سان سوچی . آهای هیلاری کلینتون مگر نمی گویی اسد دیکتاتور است؟ پس مثل مبارک مراقب جان بشار هم باش.اسد هم مثل پهلوی دوم مثل 28 مرداد مثل یک چهارم اون گور به گوری. نظام سلطه، هوای کدام دیکتاتور جلاد را نداشته است؟ اسد اما دیکتاتور نیست، اگر بود موبایلش را روی تلفن جین شارپ دایورت می کرد! و به جورج سوروس پیامک های عاشقانه می فرستاد! اسد در میدان مشق دمشق، تروریست می کشد. دیکتاتور به لاما می گویند که روی خون کودکان میانماری، به یوگا مشغول است. پیراهن سفید بودا این روزها خونی شده و چشمانشان تنگ تر از آن است که آدم سوزی های میانمار را ببیند. زور اسد به نظام سلطه می رسد, نه زنان جنوب شرق آسیا. اسد پسر خاله بودا نیست, برادر بلند والای مقاومت است. اسد از کلیساهای سوریه نمی ترسد. به جنگ انجیل نرفته.کاری با تورات ندارد. خیالتان تخت! تا موشک های سوریه بر سر اسراییل آوار نشود، اسد سقوط نمی کند. شان برادر ما نسل کشی نیست. مقاومت در برابر تروریست هاست! ما از اسد حمایت می کنیم!حرفی هست؟(این حرفش مقابله به مثل بود) ما برای این، اعلام رسمی زور داریم.ما به اسد خط می دهیم.به هر که علیه اسراییل باشد ما خط می دهیم.نظام سلطه زورش به خون عماد مغنیه نمی رسد، یقه ی دمشق را چسبیده. عمر سلیمان مرد! تازه دیدنی شده دویل “حاج قاسم” و ژنرال پترایوس!سوریه زینبیه دارد. بین الحرمین ایران و لبنان. مثل لاما چهار زانو دست به سینه بنشیند به سکوت و آرامش.اسد یعنی شیر.یعنی موشک های “حاج حسن”! کشتن طفل معصوم های میانمار هنر نیست. خرس گنده های سلفی را باید به درک واصل کرد. ” علی القاعده”برای “القاعده” اسد دیکتاتور نیست.او تروریست می کشد. بشار اگر دیکتاتور بود یونیسف کرواتش را می پرستید و سازمان ملل برایش کف مرتب می زد. کوفی عنان قبلا این چیر ها رو نمی فهمید. بان کی مون بعد ها خواهد فهمید که رییس سازمان ملل را ملل دنیا ” انتخاب” نمی کنند،بلکه نظام سلطه “انتصاب” می کند. فعلا سر کار است بان کی مون.مرد چشم بادامی حالا حالاها باید کارت بزند در دستگاه صهیونیست ها. از این پست رها شده کوفی عنان که کمی تا قسمتی ماجرا را فهمیده و زبانش باز شده.آری!کلید هر قفلی در خاور میانه، دست ایران است.اسد انگشت مقاومت است. دارد خط می اندازد صورت نظام سلطه را. اسد ترسو نیست که علی عبد الله صالح باشد،دیوانه نیست که قذافی باشد،اهل شرم الشیخ نیست که مبارک باشد. به “خاتمی” پولی نداده که ملک عبد الله باشد (این قسمتش رو نفهمیدم). بر اساس منابع غربی،اسد که از سوریه فرار کرده هیچ! “حاج قاسم” هم در انفجار اخیر دمشق به شهادت رسیده است!! ما این شهادت را هم یه سایر شهادت های حاج قاسم اضافه میکنیم. ما می خندیم به منابع غربی. بر اساس منابع غربی، آرای شیخ بیسواد 24 میلیون بیشتر است. بر اساس منابع غربی،جمهوری اسلامی، هفته هاست سقوط کرده. ما می خندیم به منابع غربی. به سوتی های BBC فارسی. سوتی های مثبت 18. به لنگ دالایی لاما. بودا باید در آیین خود تجدید نظر کند. با مهربانی منافات دارد نسل کشی. چشم گفت و گوی تمدن ها از چشم سان سوچی, بادامی تر است. “”رییس بنیاد باران, به زن ایتالیایی دست می دهد, اما دست دختر بچه میانماری را نمی گیرد! چون اشکال شرعی دارد! مرجع تقلید بعضی ها دالایی لاماست! این روز ها به جای اصلاحات این بوداست که دارد تعریف می شود. اگر اوضاع این گونه جلو بره متوسلیان را از خواب کهف بیدار می کنم که سردار بعد از “بازی دراز” این بار نوبت “شرق حجاز” است. اسد از سوریه نمی رود. شیخ نمر از عربستان نمی رود. التحریر از قاهره نمی رود. مسجد شیعیان از مدینه نمی رود.نصر الله از لبنان نمی رود. ما تخش ترین فرزندان قدس ایم.مسجد النبی(ص) اذان علی(ع) را کم دارد.محل کار “حاج قاسم” در لحظه انفجار دمشق نبود. منابع غربی برای ژنرال پتراوس منبع نمی شود. اسد حافظ منافع مقاومت است. بچه های ملک عبدالله از خودش پیرترند! “حاج قاسم لحظه ی انفجار فکر کنم شرق عربستان بوده. ما خودمان میدانیم اسد به اصلاحات نیاز دارد. لازم باشد کت و شلوار از تنش در می آوریم و لباس جنگ با اسراییل بر تنش میکنیم. موشک های سوریه از “حاج قاسم” حرف شنوی دارند. هی ژنرال پتراوس!من, شما را قبلا کجا دیده بودم؟ چهره ات خیلی برایم آشناست. صحرای سینا یا صحرای طبس؟. هی نظام سلطه! مگر من قبلا نگفته بودیم حق وتو چیز خوبی نیست؟ تو باید فکر این جایش هم می کردی که روسیه بر وزن سوریه است. از هر 4 نفر که در جهان به دنیا می آیند,یک نفر چینی است.آری! اسد به اصلاحات نیاز دارد. چفیه از کروات بهتر است.”پوتین” از کفش نوک تیز! غاصبین قدس بدانند, هزینه مرحله انتقالی در سوریه, مرحله انتقالی در تل آویو است. من چه بدانم؟ شاید ” حاج قاسم هوس کرده باشد در اورشلیم نماز بخواند.” کعبه بوی گلاب ما را می دهد,به زودی بیشتر.” هی پتراوس این جا مردی هست که نامش “مهدی” است.. موسای ما به نیل افتاده.بچرخ تا بچرخیم.مچ تو را می خوابانیم و نظام سلطه را به گور می بریم و روی سنگ قبرت می نویسیم: سیاه ترین شوالیه سیا! آن روز اسد اصلاحاتش را کرده…

 38. امین گفت:

  آهای مردم باید چی ببینید که یقین کنید که اتفاقهای تو سوریه مثل حوادث 88 ایران یه فتنه است
  اونها دارن با کشتن مردم و با برعکس نشون دادن حقایق قلب مردم رو به درد بیارن
  از کی تا حالا آب کشورهای اسلامی و اسراییل و آمریکا و القاعده تو یه جوب رفته
  چی شده که غربی ها حرفی از محاصره ظالمانه غزه و قتل عام های دیگه تو دنیا نمیزنن حالا دلشون واسه مردم سوریه می سوزه

 39. کیمیا گفت:

  این مقاله کوچکترین ارزشی ندارد این خانم باید بداند که بشار اسد هیچ وقت در مسئله درگیری های فعلی مذهب را پیش نکشیده است .لازم است یادآوری شود که تمام این کشتارها زیر سر مخالفانی است که از طریق امریکا وانگلیس وترکیه واسرائیل ساپورت می شوند .این خانم ظاهر مسئله را می بینند ودر ضمن زیبایی همسر بشار ویا مد و…چه ربطی به این مسائل داره مگه خانم حضرات در ایران در مد وفشن نیستند!!!!!پس چرا ملت ایران بخصوص سبز اندیشان وطرفداران آقای موسوی وکروبی آزادی بیان ندارند ؟آیا مد خانم های روسای حکومتی مانع بوده؟؟؟مقاله شما بی ربط بی ربط است ای کاش کمی عاقلانه واز روی اندیشه وتحقیق کامل نوشته میشد.براتون متاسفم

 40. یک نفر گفت:

  همانند سربازان سفیانی قلم میزنی
  این افراط شما سربازان سفیانی را بی پاسخ نمی گذاریم ان شاء الله
  هذا وعد الموعد