سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نماینده مجلس عراق: باید از ایران غرامت جنگی بگیریم...

نماینده مجلس عراق: باید از ایران غرامت جنگی بگیریم

چکیده :در حالی که دولت و مجلس تاکنون در پیگیری دریافت غرامت از عراق بابت حمله به ایران و خسارات هشت سال جنگ تعلل کرده اند، عاليه نصيف از نمايندگان مجلس عراق، از دولت نوری المالکی خواسته است تا از ايران از تاريخ ارائه درخواست عراق به سازمان ملل براي توقف جنگ در سال 1982، غرامت دريافت كند....


در حالی که دولت و مجلس تاکنون در پیگیری دریافت غرامت از عراق بابت حمله به ایران و خسارات هشت سال جنگ تعلل کرده اند، یک نماینده عراقی خواستار دریافت غرامت جنگی از ایران شد!

به گزارش کلمه، تعلل حاکمیت در دریافت غرامت از عراقی ها که تاکنون به منافع ملی ضربه های جبران ناپذیری وارد شده، اکنون کار را به جایی رسانده که یکی از نمایندگان مجلس عراق از دولت این کشور خواسته است بابت جنگ هشت ساله از ایران درخواست غرامت کند.

عاليه نصيف، از نمايندگان فهرست عراق آزاد، از دولت نوری المالکی خواسته است تا از ايران از تاريخ ارائه درخواست عراق به سازمان ملل براي توقف جنگ در سال 1982، غرامت دريافت كند. وی مدعی شده که عراق در آن زمان درخواست توقف جنگ را مطرح كرده اما ايران جنگ را تا سال 1988 ادامه داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه الدستور، نصيف با بيان اين كه درخواست ايران از عراق در پرداخت غرامت 36 ميليارد دلاري مخالف قوانين بين‌المللي و امري كاملا مردود است، ادعا كرده اين ايران است كه بايد به دليل ادامه جنگ تا شش سال بعد غرامت پرداخت كند و اين ايران است كه بايد بر اصل حسن هم‌جواري با عراق تكيه داشته باشد.

لازم به ذکر است که پس از حمله عراق به خاك كويت، پرداخت غرامت جنگي به کويت از سال 1994 آغاز شد و اين کشور تاکنون 33 ميليارد و 300 ميليون دلار غرامت جنگي دريافت کرده است که حدود 19 ميليون دلار از آن باقي مانده است.

اما خودداری عراق از پرداخت خسارت به ايران درحالي است که در سال 1991 خاوير پرز دکوئيار، دبير کل وقت سازمام ملل متحد در گزارش رسمي خود، عراق را آغازگر جنگ معرفي کرده و به طور ضمني به حق ايران براي دريافت غرامت اعتراف کرده است.


11 پاسخ به “نماینده مجلس عراق: باید از ایران غرامت جنگی بگیریم”

 1. ناشناس گفت:

  بیراه نمیگیه، هر چند غلط میکنه که ادعا داره. ولی به نظر من هم ایران در طولانی شدن جنگ مقصر بوده. ولی چون جنگ رو صدام شروع کرده، به هیچ وجه ایران نباید غرامت بده.

 2. قلم فرانسه گفت:

  باور بفرمائید که می گیرند !

  نه اینکه آنها آنقدر بالیاقت باشند که غرامت بگیرند ! نه ! متاسفانه دولتمردان ما آنقدر بی فکر و بی لیافت هستند که نه تنها غرامتی را که حق مسلم ملت ایران است گذشت می کنند بلکه آن را به کشور آغاز کننده جنگ ” عراق ” تقدیم می نمایند !

  آخر از نظر دولتمردان ایرانی تنها ” انرژی هسته ای ” ” حق مسلم ماست ” ! که از برکت شعار پدیده قرن خودشان هم زیر تحریم ها زائیده اند. قلم فرانسه

 3. زنده باد موسوی گفت:

  موسوی بود میگرفت! نه

 4. ناشناس گفت:

  تا این حاکمیت عرب پرست و ایران ستیز است میتوانید بگیرید.هر چقدر که دلتان بخواهد

 5. hasan گفت:

  ay baba in dolat bi liyaghat ma ra be roz siah neshand

 6. مهدی گفت:

  خیلی هم حرف درستی زده این نماینده. این ها همه نشان دهنده ی حقانیت آیت الله منتظری است که بعد سالیان به اثبات می رسد. یک نفر از بیت آیت الله خمینی به من بگوید که ادامه ی جنگ در آن شرایط مطابق با کدام سنت نبوی و محمدی بوده است. مگر دعوت اسلام به صلح و آشتی نبوده است. چرا نص صریح قرآن را انکار کردند. از سایت کلمه تقاضا دارم که سانسور نکنند. با سپاس.

 7. سبزسبزسبز گفت:

  در شرایطی که ما به همه داریم باج می دیم به خاطر بقای اینا عراق نخواد باج بگیره مگه میشه ؟

 8. شاهین گفت:

  اگر مثل کویت سر گرفتن حقمون وای میستادیم . الان اینا پر رو نمیشدن و طلبکار از آب در نمیومدن

 9. kazem گفت:

  به این عربها اگه بهمین شکل رو بدیم وبرای دور زدن تحریمها دست به دامن آنها باشیم مطمئن باشید صاحب نوامیسمان هم نخواهیم بود…….

 10. ناشناس گفت:

  موسوی وقت برای گرفتن داشت ولی آیا گرفت؟!

 11. ما مرده شما زنده گفت:

  اگر ایران باج بدهد، “حکومت اسلامی” باج را ازمردم ایران دشت خواهد کرد…می گویید نه ما مرده شما زنده…