سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بازداشت گسترده فعالان اینترنتی در استان های مختلف کشور...
» از حدود یک ماه قبل و با تلاش بسیار برای مخفی نگه داشتن دستگیری ها

بازداشت گسترده فعالان اینترنتی در استان های مختلف کشور

چکیده :از حدود یک ماه قبل موج تازه ای از بازداشت ها آغاز شده است، موج تازه ای که ظاهرا به بسیاری از شهرها سرایت کرده و جوانان کشورمان را در اکثر استان ها بی نصیب نگذاشته است. تمامی این بازداشت ها با اتهاماتی همچون فعالیت اینترنتی و یا توهین به مقدسات در فضای مجازی انجام گرفته است و خانواده های این جوانان به شدت توسط ماموران زندان و بازجویان تحت فشار هستند که اخبار این دستگیری ها رسانه ای نشود....


برخی گزارش ها حاکی از آغاز دور جدیدی از بازداشت های جوانان و فعالان اینترنتی است که بازجویان و ماموران امنیتی به دلایل نامشخص، به شدت سعی در مخفی نگه داشتن خبر آن دارند.

به گزارش کلمه، از حدود یک ماه قبل موج تازه ای از بازداشت ها آغاز شده است، موج تازه ای که ظاهرا به بسیاری از شهرها سرایت کرده و جوانان کشورمان را در اکثر استان ها بی نصیب نگذاشته است.

نکته جالب توجه آن است که تمامی این بازداشت ها با اتهاماتی همچون فعالیت اینترنتی و یا توهین به مقدسات در فضای مجازی انجام گرفته است و خانواده های این جوانان به شدت توسط ماموران زندان و بازجویان تحت فشار هستند که اخبار این دستگیری ها رسانه ای نشود.

افرادی که در این پروژه از ابتدای خرداد تاکنون بازداشت شده اند، اکثرا در بند های امنیتی سپاه پاسداران زندانی هستند. آغاز این بازداشت ها از سوم خرداد امسال بوده و تا کنون حدود ۲۰ نفر در این مدت با همین اتهام از استان های مختلف کشور دستگیر شده اند.

به گزارش خبرنگار کلمه، در میان بازداشت شدگان علاوه بر تهران، جوانانی از شهرهای ایلام، مشهد، کرمانشاه، رشت، کرج، زنجان و خوزستان وجود دارند. بسیاری از این افراد چندین روز در زندان شهرهای خود سپری کرده اند و بعد از چندین روز به زندان اوین منتقل شده اند.

اکثر این جوانان دانشجو هستند و بسیاری از آنها در خوابگاه دانشجویی خود بازداشت شده اند که بین آنها نخبگان و قبول شدگان رتبه های بالای المپیاد های علمی و کنکور نیز وجود دارند. همچنین تقریبا تمامی این افراد بعد از ساعت ۱۲ شب و با یورش به محل زندگی شان، پس از تحقیر و توهین های زیاد، بازداشت شده اند.

بر اساس این گزارش، بازجوها مدام خانواده‌های این دستگیرشدگان را تهدید و به آن‌ها گوشزد می‌کنند که “اگر موضوع را رسانه ای کنید برای فرزندان شما مشکلات بیشتری ایجاد می شود.” حتی چندین نفر از والدین تهدید شده اند که در صورت رسانه ای شدن خبر دستگیری، برای فرزندشان پرونده اخلاقی درست می شود.

در میان این افراد خانواده هایی از اقشار مختلف وجود دارند؛ پدر یکی از این جوانان روحانی است و پدر یکی دیگر سپاهی و دیگری معلم. همچنین گفته می شود که بازجوها این افراد را تحت فشار قرار داده اند که نام دوستانشان را که در فضای مجازی فعالیت دارند، بگویند. بدین ترتیب پس از گذشت یک ماه هنوز پیگیری خانواده ها به نتیجه ای نرسیده و معلوم نیست تکلیف این عده و خانواده هایشان چیست.

در همین حال، این احتمال بین نزدیکان دستگیرشدگان مطرح است که پروژه جدید دستگیری و اتهام زدن به جوانان ایرانی فعال در اینترنت، کار گروه ناشناس موسوم به ارتش سایبری باشد که هرچند زمزمه تشکیل آن از سال ۸۴ مطرح بود، اما از چند ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و در واکنش به اعتراضات گسترده مردمی و فعالیت سایت های اینترنتی در سازماندهی حرکت های اعتراضی، با همین نام به صحنه آمد و به تلاش برای هک کردن سایت های مخالف با استفاده آشکار از امکانات مخابراتی و امنیتی دولتی پرداخت.

هرچند هنوز مشخص نیست که نسبت گروه موسوم به ارتش سایبری با مرکز مبارزه با جرایم سایبری سپاه و همچنین اداره کلی با وظایف مشابه در وزارت اطلاعات چیست، اما تاکنون شایعات متعددی در این باره مطرح بوده؛ به طوری که در سال ۱۳۸۸ مؤسسه «Defense Tech» که از مؤسسات نظامی و امنیتی ایالات متحده آمریکا است، ادعا کرد که بودجه این گروه در سال ۸۸ بالغ بر ۷۶ میلیون دلار بوده و تعداد نیروهای آن نیز تا رقم بیش از ۲۴۰۰ نفر و حتی ۱۲۰۰۰ نفر ذخیره تخمین زده شده است.

این در حالی است که برخی نیز معتقدند ارتش سایبری وجود خارجی ندارد و نیروهای سپاه و وزارت اطلاعات از این عنوان برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات مجرمانه خود در فضای مجازی و سوء استفاده از امکانات حکومتی برای سرکوب و قلع و قمع مخالفان بهره می گیرند. رصد و کنترل ایمیل ها و ارتباطات فعالان فضای مجازی، از جمله اقداماتی که به این گروه منتسب می شود، هرچند تاکنون جز در چند مورد هک که عمدتا ناشی از اشتباهات فنی مسئولان سایت ها بوده، اقدام خاصی در فضای مجازی از این مجموعه دیده نشده است.

اگرچه اغلب افراد بازداشت شده در این سه سال گفته اند بیشترین اطلاعاتی که از ایمیل ها و اطلاعات رد و بدل شده در فضای مجازی در بازجویی ها علیه افراد استفاده می شده، نه ناشی از توان دستگاه امنیتی، بلکه پس از گرفتن پسورد توسط تیم بازجویی و تخلیه ایمیل های افراد و یا بازجویی از افراد بازداشتی دیگر بوده است. در موارد بسیاری هم بازداشت شدگان تاکید کرده اند که تا زمانی که پسوردشان را به بازجوی خود نداده بودند، اطلاعات ویژه ای از محتویات ایمیل های آنان در اختیار تیم بازجویی قرار نداشته است.

به گزارش کلمه، در پاییز و زمستان سال 89 نیز سپاه در پروژه ای به بازداشت جوانان شناخته شده تر در فضای سیاسی اقدام کرد که طول این بازداشت ها کوتاه بود و بر اساس گفته ی افراد بازداشت شده، اتهامات حول محور فعالیت آنان در فضای مجازی خصوصا در شبکه اجتماعی فیس بوک بوده است.

در بازجویی های جوانان بازداشت شده در آن برهه نیز بازجویان سپاه مدعی شده بودند که تیم ارتش سایبری به شناسایی فعالان پرداخته و بررسی ها مشخصا بر روی پست ها و نظرات فیس بوک آنان متمرکز بوده است. جوانان آزاد شده در آن برهه اظهار می داشتند که پرینت های فراوانی از صفحه فیس بوک آنها در پرونده وجود داشته و اتهامات بر اساس آن ها تفهیم می شده است. هرچند بسیاری از این پرینت ها نیز مربوط به نوشته های عمومی (public) افراد بوده است.

گفته می شود نهادهای امنیتی حاکمیت که در فضای مجازی فعال اند، تلاش زیادی دارند که علاوه بر هک و در صورت امکان ایجاد ویروس های مهاجم، رسانه های منتقد و فعالان جنبش سبز را مورد هجوم قرار دهند. اقدام اخیر برای پیگیری افراد به بهانه فعالیت اینترنتی را نیز می توان در همین راستا ارزیابی کرد.


6 پاسخ به “بازداشت گسترده فعالان اینترنتی در استان های مختلف کشور”

 1. jjj گفت:

  …دويست و پنجاه هزار زنداني ؟!…..دزدان ميلياردي همچنان داراي مقامات بالا هستند و جوانان ايراني را دسته دسته به دلايل ساختگي و واهي اعدام ميکنند……

 2. ناشناس گفت:

  پس اطلاع رسانی چشم اسفندیار متجاوزان به حقوق مردم ومحالفان آزادیست..این مسئله اهمیت هشیاری روشنفکران و رهبران فرهنگی و سیاسی را نشان می دهد.اساتید ،معلمان، دانشجویان اهل تحقیق و مطالعه و تمامی کسانی از دستگاه حاکمه دروغساز و شایعه پراکن نامشروع مردم ستیز به ستوه آمده اند تا دیر نشده به میدان آیند و زنگ های خطر را برای مردمی که آگاه نیستند به صدا درآورندو لزوم مسئولیت پذیری و آینده نگری برای حفظ گیان و دین و نسل آینده را به آنان گوشزد کنند.این سرزمین در تحت سلطه دین نمایان بی ایین در حال فروپاشی اخلاقی ،دینی ،فرهنگی و اقتصادیست.اگر هشیاری بدنه جامعه تقویت تشود و از آنان مسئولیت خواسته نشود ،ننگی بر دامان این ملت خواهد نشست که برای ابد درتاریخ باقی خواهد ماند.
  مردم می باید ابن الوقت بودن،شکم نگرانی ، حرص ، سود چرانی ، بی تفاوتی نسبت به مظالمی که به خود و دیگران می شود را پشت سر بگذارند.این کشتی در حال غرق شدن است چقدر زشت است به جای نجات کشتی ،درفکر اندوختن و غتیمت بردن و گلیم ناپایدار خویش را نگاه داشتن باشیم.لا اقل ما را به نام علی و اولاد علی می شناسند.ببینید چه شباهتی به این رهبران داریم . شرم آور نیست ؟ کمتر به فکر مرغ و روعن نان باشیم. فرزندان ما در زاویه های زندان های ظالمین از درد به خود می پیچند وفریادرسی ندارند.در حالی که خداوند به ما مسئولیت فریاد رسی داده است. آنان خارجی ( از نوع آنچه یزید به اصحاب کربلانسبت می داد) ، بی وطن و بیگانه نیستند. خواهران،همسران ، برادران وفرندان و نوادگان خود ما هستند.آنان اغلب افتخار آفرینان این سرزمین ونگاهبانان آزادی و استقلال و سربلندی ما هستند .بیدار هستیم.!بیایید با اطلاع رسانی و آگاهی از یکدیگر راه هایی را تجربه کنیم که به عزت و اقتدار و اخلاق ما غنا بخشد.

 3. محمد گفت:

  اینگونه اقدامات از سوی نهادهای امنیتی والیان بی کفایت در پوشش نامهایی چون ارتش سایبری پلیس سایبری و… برای انها جز تلاشی بیهوده به بار نخواهد امد! کار انان در نزد عقل مصداق بارز مبارزه با اگاهی و دانایی و از منظر گاه دینی و اخلاقی تجاوز به حوزه شخصی و خصوصی دیگران است! اینگونه اقدامات باطل ماحصل نگاه معیوب به پروسه ی طبیعی پدیده ها و رویداهاست که سعی دارد با امنیتی کردن انها حضور مردود و نا مقبول خود را نشان دهد! در دنیایی که با امکانات نوین ارتباطی و گردش ازاد اطلاعات دهکده ای بیش نیست محروم کردن مردم از اخبار و تحولات اب در هاون کوبیدن است !

 4. ناشناس گفت:

  بدتر مي كنم حالا ببين از لج شما هم كه شده افكارم همينه بدم مياد ازتون فكرم همينه فكرمن را هم نابود كنيد انديشه من را هم نابود كنيد اما نمي توانيد

 5. ناشناس گفت:

  حاکمیت قدرت برخورد با میلیونها دارند اینترنت را ندارد. مگر میتوان با مظاهر قرن بیستم مبارزه کرد. اینترنت، ماهواره، اسکایپ، یا فرضا تلفن و رادیو و فکس و ای میل و تلویزیون و…. مگر ممکن است با این پدیده های همه گیر مبارزه کرد و مردم را از استفاده و بهره وری از این امکانات منع کرد و محروم ساخت. ای مگس……..

 6. ناشناس گفت:

  این اقدامات فقط برای ایجاد رعب و وحشت است .
  این ارتش به اصطلاح سایبری برای گرفتن بودجه هنگفت نیاز به دادن آمار جعلی دارد و شکارهایشان هم از طریق مخبرهایشان کسب میشود و نه صرفآ از طریق اینترنت ، در واقع با گرفتن اطلاعات شفائی از مردم برای ترساندن ، چند نفر از آنها را میگیرند و سپس آدرس ایمیل و سایت و پسورد را از خودشان میگیرند و بعد هم به باز نشر این اطلاعات که از خودشان گرفته شده بعنوان تهدید و ایجاد رعب بین دیگران استفاده میشود وگرنه خواندن ایمیلها و سایتها که همگی نیاز به هک کردن حرفه ای دارد نه تنها شدنی و مقدور نیست بلکه هیچ عقلی هم نمیتواند بپذیرد که اندک افراد در روز توان کنترل میلیونها و میلیاردها ایمیل را داشته باشند !