سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اخلال در مراسم سالگرد هدی صابر و بازداشت تعدادی از حاضران در بهشت زهرا...
» معیارهای دوگانه حاکمیت جمهوری اسلامی برای مردم بحرین و ایران

اخلال در مراسم سالگرد هدی صابر و بازداشت تعدادی از حاضران در بهشت زهرا

چکیده :رسانه های وابسته به حاکمیت بارها به دولت بحرین اعتراض کرده اند که چرا امکان تجمع معترضان را محدود می کنند، حال آنکه مخالفان حکومت آل خلیفه در ماههای اخیر بارها اجازه یافته اند برای قربانیان سرکوب ها مراسم برگزار کنند. اما در ایران و در دوره حاکمیت فعلی جمهوری اسلامی، خانواده و نزدیکان یک زندانی سیاسی که بر اثر اعتصاب غذا و بی توجهی مسئولان جانش را از دست داده، نه فقط از برگزاری مراسم سالگرد در سطح شهر منع شده اند، که حتی از برگزاری آرام و بی دغدغه مراسم عزیز خود در بهشت زهرا نیز محروم اند و شرکت کنندگان باید بازداشت شوند....


ماموران امنیتی با دخالت در مراسم سالگرد هدی صابر در بهشت زهرا، از پایان این مراسم در آرامش جلوگیری کردند، با زور و تهدید به متفرق کردن مردم پرداختند و چند تن از حاضران را نیز دستگیر کردند.

به گزارش کلمه، مراسم بزرگداشت اولین سالگرد شهادت هدی صابر طبق قرار قبلی امروز در بهشت زهرا آغاز شد، اما به گفته حاضران پس از آنکه جمعیت حاضران در این مراسم گسترده شده، نیروهای لباس شخصی و پلیس حاضران را با اجبار متفرق کرده و از ادامه مراسم جلوگیری کرده‌اند.

این در حالی است که رسانه های وابسته به حاکمیت بارها به دولت بحرین اعتراض کرده اند که چرا در زمان تشییع و یا بزرگداشت قربانیان سرکوب ها، به مردم حق تظاهرات نمی دهند و یا امکان تجمع معترضان را محدود می کنند.

این در حالی است که در بحرین، اگرچه حکومت نگذاشته کار زندانیان اعتصاب کننده به مرگ برسد، اما در ماههای اخیر بارها مخالفان حکومت آل خلیفه اجازه یافته اند برای کسانی که بر اثر اصابت گلوله های پلاستیکی یا تنفس گاز اشک آور کشته شده اند، آزادانه مراسم برگزار کنند و به گفته رسانه های جمهوری اسلامی، غالبا در مواردی کار به دخالت پلیس کشیده که معترضان با کوکتول مولوتوف و پرتاب سنگ به سمت نیروهای امنیتی حمله کرده اند.

اما در ایران و در دوره حاکمیت فعلی جمهوری اسلامی، خانواده و نزدیکان یک زندانی سیاسی که بر اثر اعتصاب غذا و بی توجهی مسئولان جانش را از دست داده، حتی از برگزاری کامل مراسم عزیز خود در آرامش نیز محروم اند و شرکت کنندگان باید بازداشت شوند؛ و مشخص نیست دلسوزان مردم بحرین، این رفتار دوگانه با هموطنان خود را چگونه توجیه می کنند.

هدی رضازاده صابر، فعال سیاسی و از اعضای شورای فعالان ملی مذهبی، سال گذشته در اعتراض به حمله لباس شخصی ها به مراسم تشییع مهندس عزت الله سحابی که منجر به مرگ مظلومانه دختر آن مرحوم، هاله سحابی شد، به همراه امیرخسرو دلیر ثانی، دیگر فعال ملی مذهبی، اعتصاب غذا کرد و در پی تعلل مسئولان زندان در رساندنش به بیمارستان، جان باخت.

مسئولان ادعا کردند که مرگ او به صورت طبیعی و بر اثر سکته قلبی بوده، اما 64 زندانی سیاسی در نامه‌ای شهادت دادند که مرگ وی ناشی از اعتصاب غذا بوده و همچنین این زندانی سیاسی در بهداری زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

پیگیری پرونده قضایی مرگ وی نیز تاکنون به جایی نرسید و سخنگوی قوه قضاییه چندی پیش، مرگ هدی صابر را طبیعی اعلام کرد. با این حال خانواده و دوستان وی که از برگزاری مراسم بزرگداشت او در سطح شهر منع شده اند، حتی از برگزاری آرام و بی دغدغه یک مراسم سالگرد در بهشت زهرا هم که روالی متعارف برای هر فرد درگذشته به «مرگ طبیعی» است، محروم مانده اند.

بر اساس گزارشی که سایت ملی مذهبی منتشر کرده، امروز بعد از تهدید نیروهای امنیتی خانواده شهید صابر و دوستان وی اعلام کردند حاضر به ترک مزار نیستند و فاتحه خوانی و درد دل با شهید صابر حق طبیعی آنهاست . این موضوع باعث شد برخوردهای لفظی زننده ای با حاضرین بر مزار صورت بگیرد. با اصرار خانواده و دوستان به حاضران اجازه داده شد هر کس فاتحه ای بخواند و محل را ترک کند.

در این مراسم محمد نوری زاد هم با دسته گلی بر سر مزار شهید صابر حاضر شد و یاد و خاطره این مبارز آزادیخواه را گرامی داشت.

ماموران امنیتی از همان لحظات نخست مراسم، از تک تک حاضران فیلم برداری می کردند و بعد از اینکه با گذشت زمان بر تعداد حاضران افزوده می شد نیروی انتظامی و لباس شخصی ها سراسیمه شدند و از حاضران خواستند هر چه سریع تر مزار شهید صابر را ترک کنند.

این گزارش حاکی است، یکی از حاضران با بلندگوی دستی مشغول ذکر خاطره ای از شهید صابر بود که ابتدا بلندگو توسط نیروهای امنیتی ضبط شد و در حالی که این فرد به درخواست حاضران بدون بلندگو ذکر خاطره را ادامه می داد با حمله لباس شخصی ها بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، پیش از دخالت لباس شخصی ها و در ابتدای این مراسم، مهندس لطف الله میثمی به مدت ۱۰ دقیقه سخنرانی کرد. وی با صدایی حزن آلود و اندوهناک یاد هدی صابر را گرامی داشته و از منش و دانش او به نیکی یاد کرد و با اشاره به تلاش های شهید صابر برای آموزش جوانان فقدان او را خسارت بار توصیف کرد و در عین حال شهات او را عنصری الهام بخش برای شاگردانش دانست.

مهندس میثمی با اشاره به جوانمردی هدی صابر و تلاش او برای کمک به فقرا، خانواده های زندانیان سیاسی و مردم محروم حاشیه نشین این رفتارها را برخواسته از الگوهای شهید صابر دانست که در تختی ،حنیف نژاد و مصدق نمود یافته اند. وی ادامه داد: هدی تنها خدا را در زندگی خود محور قرار داده بود و هر کاری می کرد برای رضای خدا انجام می داد. میثمی سپس با صدایی حزن آلود گفت:«خدایا هدای ما را در آغوش بگیر». مهندس میثمی در سخنان تاثر برانگیز خود که با گریه حضار همراه می شد دعا کرد همه مثل هدی عاقبت به خیر شوند.

بعد از لطف الله میثمی، فیروزه صابر خواهر شهید هدی صابر که از برخورد نامناسب و غیر انسانی نیروهای امنیتی آزرده خاطر شده بود با چشمانی گریان و با صدایی بلند فریاد زد:«برادر ببخش من بر ای تو کاری نکردم. برادر من نتوانستم حتی برایت یک برنامه بگیرم .»

فیروزه صابر در ادامه با یادی از مهندس عزت الله سحابی و هاله سحابی خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی شد و از جمعیت خواست برای آزادی نرگس محمدی که هم اکنون در زندان زنجان در وضعیت وخیم جسمی به سر می برد ۵ بار آیه «امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء» بخوانند. اشک های فیروزه صابر جمعیت حاضر را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود. به گونه‌ای که بسیاری از حضار به خاطر مظلومیت خانواده شهید صابر اشک می ریختند.

فیروزه صابر ضمن تشکر از حضور مردم بر سر مزار برادرش و عذرخواهی از رفتار نامناسب نیروهای امنیتی از آنها خواست محل را هر چه زودتر ترک کنند تا آسیبی به کسی نرسد .

فریده جمشیدی همسر شهید صابر در حین صحبت های مهندس میثمی و فیروزه صابر بارها فریاد کرد: شما چه می دانید این یک سال بر سر ما چه رفته است؟ فریاد دردمندانه همسر صابر به شدت حضار را تحت تاثیر قرار داد .

او همچنین زمانی که نیروهای امنیتی قصد داشتند جمعیت را به زور متفرق کنند با صدای بلند اعلام کرد : «من همسر هدی هستم همین جا می مانم و یک قدم هم عقب تر نمی روم. »

این موضوع باعث شد جمعیت حاضر در مراسم تحت تاثیر قرار بگیرد و در برابر خواسته نیروهای امنیتی برای ترک مزار شهید صابر مقاومت کند. مقاومت حضار باعث شد نیروهای امنیتی برای متفرق کردن جمعیت به زور متوسل شوند و با باتوم به جان مردم بیفتند.

دکتر محمد ملکی از فعالان ملی- مذهبی هم در گفت‌وگو با راديو فردا خبر داده که در اين مراسم با نيروهای امنيتی درگير شده است.

همچنین گزارش شده که تعداد قابل توجهی از حاضران در مراسم امروز دستگیر شده اند که از تعداد آنها و آزادی یا بازداشتشان هنوز خبری در دست نیست.


15 پاسخ به “اخلال در مراسم سالگرد هدی صابر و بازداشت تعدادی از حاضران در بهشت زهرا”

 1. ناشناس گفت:

  خدا لعنت کند این رهبران دیکتا توری و استبداد و این متحجرین حکو متی که جز دروغ و سرکوب چیزی ندارند برای مردم ما . این جا هلان تحمل یک مراسم ساده را هم ندارند و دم از مردمی بودن می زنند

 2. ناشناس گفت:

  از کوچکترین تجمع مردم می ترسند دم از اقتدار هم می زنند

 3. ناشناس گفت:

  با لهایت را شکستند اما پروازت را هرگز .. دستانت را بستند اما داستا نت را هر گز

 4. ناشناس گفت:

  مر گ بر دیکتاتور

 5. یک خواننده سبز نسیم گفت:

  نظام بداند هدی ، هادی ما در ادامه مسیر ما برای نجات از این استبداد رذیلانه خواهد بود . یاد و اندیشه او در ذهن ما وقلب ما جای گرفته . اگر از گرد مزارش ما را پراکنده میکنبد هرگز نخواهید توانست از عزم ما برای ادامه مسیرش جلوگیری نمائید .

 6. مهدی گفت:

  آه از این نامردمی

 7. ناشناس گفت:

  خاک کاهو بر سر حاکمیتی که از مرده های قهرمانان ما هم بیم و هراس دارد و فورا زرد می کند. همین است “اقتدار، اقتدار” ی که بزرگتران یک درمیان درصحبت هایش به زبان می آورد.

 8. ناشناس گفت:

  امام علی ع شاه مرد و اسطوره شرف وجدان عدالت تقوی شهامت شهادت و غیرت و جوانمردی:
  در بین شما مردی (جوانمردی) هست که در غم ظلمی که به این زن (هاله نور و قرائت قراآن- سحاب عزت) غصه بخورد یا بمیرد؟!

  هدی صابر: لبیک یا علی لبیک! منم هم غصه میخورم و هم میمیرم!
  الله اکبر! بر شهادتت صابر – الحق شهادت حق دادی و تصدیق کردی و لبیک گفتی علی را!

 9. ناشناس گفت:

  هدی صابر!
  شیر مادرت حلالت

 10. مسعود گفت:

  خوشا هدی صابر ودیگر هدی ها که هادیان خلق خدایند دیکتا تورها رفتنی اند.

 11. ساغر گفت:

  ای خاک بر سر من نالایق که دیر فهمیدم برگزاری این مراسم رو. تو رو خدا من رو حلال کنید خانواده شهید صابر. کمترین کاری که برای تسلای شما میتونستم انجام بدم رو هم انجام ندادم. کاش میومدم با گریه هاتون گریه میکردم حداقل.
  خوش به حال صابر که با عزت رفت و بد به حال ما که ذلیلیم

 12. ناشناس گفت:

  مرگ بر معاویه زمان

 13. طریقت جو گفت:

  همواره در طول تاریخ تک ستاره هایی بدون هیچ چشمداشتی برای بارور ساختن درخت آگاهی قدم در راه می گذارند و از دادن هیچ چیز حتی جانشان دریغ نمی ورزند. هدی صابر یکی از آنان بود. یادش گرامی و مشعل فروزان آگاهی و آزادی را که در ادامه راه مصدق طالقانی شریعتی و حنیف و … هدی صابر برفروخته داشت پاس میداریم

 14. ترسان از ذکر نام گفت:

  من نمی دانم اینها خجالت نمی کشند که هر روز برای شیعیان بحرین وافریادا سر می دهند آنوقت مردمان خودشان اینگونه اسیر مشتی جیره خوار و پیرو مکتب خشونت و ناسزا شده اند و آه نیز نمی توانند بکشند .رفتار ضد و نقیض حاکمان ما مایه شرمساری است از حکومت سوریه دفاع می کنند از تظاهرات بحرین دفاع می کنند ،دم از اسلام می زنند ولی در رفتار اینان چیزی به جز نام اسلام نمانده است .کسی نیست بگوید چرا اینقدر از مردم می ترسید ،از مرده ها می ترسید،از تجمع هراس دارید از سخن گفتن هراسانید ؟مگر در پشت پرده چه دارید که نگران برون افتادنش هستید و هر سخنی را در گلو خفه می کنید.واقعاً اگر خود را بر حق می دانید بگذارید تا ما حداقل آزادانه بنالیم،آزادانه سوگوار عزیزانمان باشیم نترسید ما چون شما خشن و بد زبان نیستیم.

 15. ابراهیم گفت:

  ما هم بخوانیم …

  امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء
  امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء
  امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء
  امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء
  امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء