سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت سومین سالگرد تولد جنبش سبز...

بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت سومین سالگرد تولد جنبش سبز

چکیده :باید یاد بگیریم که نقد به خود را برتابیم، و در عین حال نسبت به تلاش استبدادطلبان و دستگاه امنیتی- نظامی برای ایجاد تفرقه و اختلاف در میان همراهان جنبش سبز هوشیار بمانیم... این شهروندان آگاه و آزاده‌ی ایران نیستند که در هر مسیری که نخبگان و رهبران سیاسی نشان دهند حرکت خواهند کرد، بلکه برعکس، رهبران و نخبگان هستند که باید مراقب باشند از حرکت حق‌طلبانه‌ی مردم و خواست‌های مشروع و انسانی آنان، دور نیفتند....


شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه ای بمناسبت سومین سالگرد جنبش سبز، با اشاره به اینکه همبستگی و همدلی، رمز موفقیت جنبش‌های مدنی است؛ تاکید کرد: باید یاد بگیریم که نقد به خود را برتابیم، و در عین حال نسبت به تلاش استبدادطلبان و دستگاه امنیتی- نظامی برای ایجاد تفرقه و اختلاف در میان همراهان جنبش سبز هوشیار بمانیم. شاید یادآوری مستمر یک نکته‌ی مهم به خودمان و دیگران مفید باشد که به جابجایی مرجعیت‌های اجتماعی در زمان ما مربوط می‌شود: این شهروندان آگاه و آزاده‌ی ایران نیستند که در هر مسیری که نخبگان و رهبران سیاسی نشان دهند حرکت خواهند کرد، بلکه برعکس، رهبران و نخبگان هستند که باید مراقب باشند از حرکت حق‌طلبانه‌ی مردم و خواست‌های مشروع و انسانی آنان، دور نیفتند.

نویسندگان این بیانیه با اشاره به ماهیت جنبش سبز آورده اند: «جنبش سبز» یک جنبش است و نه یک حزب. این بدان معناست که انتظار شکل‌گیری تشکیلات و سازماندهی هرمی که در اغلب احزاب به‌کار گرفته می‌شود، برای ساماندهی تشکیلاتی جنبش نابجاست. جنبش‌ها از سازماندهی‌های متناسب با شرایط خود بهره می‌برند. جنبش سعی در گسترش قاعده هرم و نزدیک ساختن آن به رأس دارد تا زمینه را برای حضور فعال همراهان و احترام به تکثر و تنوع هرچه بیشتر فراهم سازد.

شورای هماهنگی در ادامه این بیانیه با تاکید بر لزوم تشکیل هسته های خودبنیاد نوشته است: آنچه این هسته‌ها را مانند دانه‌های تسبیح به یکدیگر متصل می‌کند و هویتی واحد می‌بخشد، اشتراکات حداقلی است که در منشور راه سبز امید (مورد تایید آقایان موسوی و کروبی) تبیین شده است. همین ظرفیت است که امکان فراگیری هرچه بیشتر جنبش و دربرگیری گسترده‌ترین طیف تنوع و تعدد را برای آن فراهم ساخته است. در همین راستا، شورای هماهنگی راه سبز امید کوشیده در شانزده ماهی که از فعالیت آن می‌گذرد، بطور فزاینده‌ای نمایندگان و رابطان گروه‌ها و تشکل‌ها و جریان‌های بیشتری را به همکاری و همفکری و همگامی دعوت کند.

این شورا در ادامه افزوده است: «آگاهی، چشم اسفندیار خودکامگان است». تأثیر شگرف آگاهی‌بخشی را طی سه سال گذشته به عیان دیده‌ایم. مدت‌هاست حتی کسانی که گمان می‌کردند دولتمردان در راه خدمت به مردم گام برمی‌دارند فهمیده‌اند که عرصه سیاست‌ورزی مسئولان چنان به جنگ قدرت، فساد و دروغ‌پردازی آلوده است که امیدی به سامان بخشی اوضاع اسفبار مملکت از آنان نمی‌توان داشت. از همین‌رو، بار دیگر لزوم تشکیل و گسترش شبکه‌های اجتماعی در حوزه‌های مختلف فکری، هنری، اجتماعی، اقتصادی و مانند آن را به‌منظور آگاهی‌بخشی و همدلی و همفکری، مورد تاکید قرار می‌دهیم.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

به‌نام خداوند بخشنده مهربان

«خداوند به کسانی از قوم شما که ایمان آورده و اعمال نیک انجام داده‌اند وعده کرده است که حکومت روی زمین را نصیب آنها خواهد فرمود، همچنان که پیشینیان آنها را عطا فرمود.» (آیه 55 سوره نور)

هموطنان عزیز، همراهان سرافراز

سه سال پیش در چنین روزهایی با حضور میلیون‌ها شهروند، حرکتی عظیم آغاز شد که به تولد جنبش سبز انجامید. جنبش سبز مبتنی بود بر حرکتی مدنی و خواست عمومی برای تحول در شیوه اداره کشور با رأی به نامزدهای انتخاباتی تغییرخواه. اکثریت چشمگیری از مردم، سیاست‌های ماجراجویانه، فریبکارانه و فاقد پشتوانه عقلانی دولت نهم را برای توسعه و پبشرفت کشور و رفع مشکلات روزافزون مردم مناسب نمی‌دیدند. شهروندان تغییرخواه ادامه دولت اقتدارگرا و ناکارآمد و بی‌کفایت احمدی‌نژاد را موجب ورشکستگی اقتصاد، فروپاشی اجتماع، انزوای بیش از پیش بین المللی، عمیق‌تر شدن شکاف میان فقیر و غنی، افزایش تورم، بسط ید نهادهای نظامی و امنیتی و محدودیت بیشتر آزادی‌های قانونی می‌دانستند. دل‌نگرانی‌هایی که گذشت زمان، واقعی بودن آن و بصیرت و دوراندیشی تحول‌ خواهان و کوته اندیشی و بی‌بصیرتی اقتدارگرایان را به اثبات رساند. حاکمان شیفته‌ و تشنه‌ی قدرت اما با پافشاری بر درک غلط خود، تغییر را با منافع خود در تضاد دیدند؛ آنان صندوق‌های رأی را از کارآیی خود تهی و به ابزار کودتای انتخاباتی تبدیل کردند. نتیجه‌ی این خیانت در امانت، اعلام آمار و اعداد خودساخته و نادقیق به‌عنوان نتیجه انتخابات، به‌جای رأی واقعی مردم بود. مقاومت نامزدهای غیرحکومتی و خشم مردمی که می‌دیدند رأیشان چگونه به سرقت رفته و شعورشان چگونه مورد تمسخر گردانندگان انتخابات قرار گرفته، میلیون‌ها معترض را در نقاط مختلف کشور به خیابان‌ها کشاند. اقتدارگرایان اما به‌جای تصحیح روش نادرست خود، با تحقیر مخالفان، انتصاب آنها به قدرت‌های بیگانه، دستگیری و سرکوب خشونت‌بار شهروندان معترض، و بازداشت گسترده‌ی فعالان سیاسی و مطبوعاتی، به حراست از کودتای انتخاباتی خود پرداختند. حاکمیت اقتدارگرا و سرکوبگر، کنش مدنی و اعتراض و پرسش مردم را انقلاب مخملی و فتنه نامید تا کودتای انتخاباتی و فتنه‌ی خود را با تبلیغات و تحریف حقیقت، از چشم‌ها مخفی کند. دوستان و یاران دیروز به بی‌بصیرتی متهم شدند تا بی بصیرتی حاکمان پنهان شود. نظر رئیس دولت برآمده از کودتا از همه به خود نزدیک‌تر اعلام شد تا تأیید و حمایتی که تا آن روز فاش نمی‌شد، آشکار گردد. دست نیروهای سرکوب‌گر و خشونت پیشه و ارعاب‌گر در تعرض به جان و مال و ناموس معترضان باز گذاشته شد تا بی‌پروای قانون و انسانیت و دین، مشت آهنین علیه شهروندان به‌کار افتد. اما چه سود که پرده‌ها یک به یک فرو افتاد و امواج بیداری و آگاهی، هر گوشه و کنار این سرزمین را درنوردید. سه سال پس از کودتا، و به‌دنبال آشکار شدن ناکارآمدی، فجایع و فضایح دستگاه اداره کننده‌ی کشور، حقانیت مواضع جنبش سبز بیش از پیش پرفروغ می‌درخشد.

با نزدیک شدن به سومین سالروز میلاد این جنبش مدنی و خشونت‌پرهیز، فرصت را برای بازخوانی چند نکته، مغتنم می‌شماریم:

1. پیدایش جنبش سبز، تبلور خواست مردم ایران برای تغییر روندهایی است که کشور را از فرایندهای تصمیم‌گیری عقلانی و مبتنی بر منافع بلندمدت ملی، دور می‌سازد. کارنامه‌ی سه ساله دولت کودتا حاکی از گسترش بی سابقه فقر، فساد و تبعیض است که حاصل نقض بدیهی‌ترین حقوق شهروندی، گرانی و تورم و بیکاری، بر باد دادن سرمایه و ثروت ملی، جنگ قدرت و دغدغه‌ی حفظ خود و حذف رقیب به‌جای حل مشکلات کشور است. رهبران جنبش سبز بارها و بارها نسبت به درافتادن کشور به چنین وضعی هشدار داده بودند؛ ازجمله، مهندس میرحسین موسوی تاکید می‌کند: «از این پس ما دولتی خواهیم داشت که از نظر ارتباط با ملت در ناگوارترین شرایط به‌سر میبرد و اکثریتی از جامعه، مشروعیت سیاسی آن را نمی‌پذیرد. دولتی با پشتوانههای ضعیف مردمی و اخلاقی که از او انتظاری جز بیتدبیری، قانونگریزی، عدم شفافیت، تخریب ساختارهای تصمیمگیری و تدوام سیاستهای ویرانگر اقتصادی نداریم، و بیم آن می‌رود که بر اثر ضعفهای بیشمار ذاتی و عارضیاش در ورطه امتیاز دادن به بیگانگان بیفتد.» (بیانیه شماره 9)

2. جنبش سبز، اهداف و آرمان‌های خود را در امتداد مطالبات یک‌صدساله‌ی اخیر مردم ایران زمین بازمی‌شناسد. استقلال، آزادی، عدالت و پیشرفت، حاکمیت ملی و حکومت قانون، از زمان شکل‌گیری نهضت مشروطه خواهی، تا نهضت ملی شدن نفت، از قیام پانزده خرداد تا انقلاب اسلامی، و از حماسه دوم خرداد تا خیزش عمومی 22 خرداد و تداوم آن در جنبش سبز، خواسته‌های ملی بوده و هست؛ مطالباتی که تقلیل و تعطیل پذیر نیستند. ایرانیان می‌دانند که بهروزی آنان در گرو تحقق این چشم‌انداز‌هاست. مردم آگاه و آزاده‌ی ایران نیک می‌دانند که بدون آزادی، عدالت دست نیافتنی است؛ بدون عدالت نمی‌توان پیشرفت کرد؛ بدون پیشرفت نمی‌توان به استقلال رسید؛ بدون حاکمیت قانون، هرج‌ومرج و خودکامگی چیره خواهد شد؛ و بدون رعایت لوازم حاکمیت ملی، اقتدارگرایان اراده‌ی خود را با سلاح و سرکوب و تهدید و دروغ، بر اکثریت تحمیل خواهند کرد. مردم اخلاق‌گرای ایران به نیکی می‌دانند که هیچ‌یک از پیامبران الهی مردم را به پذیرش خودکامگی و ظلم و فقر و بردگی فرانخوانده‌اند. مردم آگاه ایران می‌دانند که در زمانه‌ای که زندگی بهتر در گرو تحقق این آرمان‌هاست، ناچارند از میان تسلیم شدن در برابر انحطاط و سقوط کشور و تلاش برای تغییر و اصلاح امور یکی را انتخاب کنند؛ و حرکت سه ساله‌ی اخیر آنان نشان داد که با وجود همه‌ی تهدیدها و سختی‌ها دومی (تغییر وضع نامطلوب کنونی) را انتخاب کرده‌اند.

3. «جنبش سبز» یک جنبش است و نه یک حزب. این بدان معناست که انتظار شکل‌گیری تشکیلات و سازماندهی هرمی که در اغلب احزاب به‌کار گرفته می‌شود، برای ساماندهی تشکیلاتی جنبش نابجاست. جنبش‌ها از سازماندهی‌های متناسب با شرایط خود بهره می‌برند. جنبش سعی در گسترش قاعده هرم و نزدیک ساختن آن به رأس دارد تا زمینه را برای حضور فعال همراهان و احترام به تکثر و تنوع هرچه بیشتر فراهم سازد. از همین روست که کمک به گسترش هسته‌های خودبنیاد همواره در دستور کار شورای هماهنگی راه سبز امید بوده است. آنچه این هسته‌ها را مانند دانه‌های تسبیح به یکدیگر متصل می‌کند و هویتی واحد می‌بخشد، اشتراکات حداقلی است که در منشور راه سبز امید (مورد تایید آقایان موسوی و کروبی) تبیین شده است. همین ظرفیت است که امکان فراگیری هرچه بیشتر جنبش و دربرگیری گسترده‌ترین طیف تنوع و تعدد را برای آن فراهم ساخته است. در همین راستا، شورای هماهنگی راه سبز امید کوشیده در شانزده ماهی که از فعالیت آن می‌گذرد، بطور فزاینده‌ای نمایندگان و رابطان گروه‌ها و تشکل‌ها و جریان‌های بیشتری را به همکاری و همفکری و همگامی دعوت کند.

4. جنبش‌های اجتماعی، شیوه‌های گوناگونی را برای پیشبرد اهداف خود به‌کار گرقته می گیرند. این‌گونه، گاه مانند 25 خرداد به نشانه‌ی اعتراض به کودتای انتخاباتی به خیابان می‌آییم، و گاه مانند 12 اسفند به نشانه‌ی مهندسی انتخابات مجلس و بی شأن و منزلت شدن آرای مردم در خانه می‌مانیم. گاه با نمادهای سبزمان حضور و بروزمان را به یکدیگر یادآوری می‌کنیم، و گاه در اعتراض به سیطره‌ی روزافزون ارگان‌های نظامی-امنیتی، مصرف کالاها و خدمات آنها را تحریم می‌کنیم. گاه حلقه‌های کتابخوانی تشکیل می‌دهیم، و گاه با کمک به توزیع نسخه‌های تک برگی روزنامه‌های اینترنتی سبز به بسط آگاهی می‌پردازیم. راه سبز امید، شیوه زندگی است و نفس در راه بودن، پیروزی است.

5. از همان روزهای نخست پیدایش، جنبش سبز بر مسالمت‌آمیز بودن مبارزه‌ی خود تأکید داشته و دارد. با وجود اذعان به وجود نواقص و معضلات در قانون اساسی، به تلاش برای بالفعل کردن ظرفیت‌های مردم‌سالارانه‌ی آن معتقدیم. همین اعتقاد است که همراهان جنبش سبز را از دو جریان متمایز می‌کند؛ نخست، کسانی که هنوز در اندیشه‌ی بازگرداندن قدرت موروثی مادام‌العمر غیرپاسخگو هستند، و گروه دیگر، آنانی که به اعمال خشونت تکیه می‌کنند و استفاده از هر وسیله‌ای را برای رسیدن به اهدافشان مجاز می‌دانند. به تجربه‌ی سرگذشت بشریت و تاریخ دور و نزدیک میهنمان دریافته‌ایم که خشونت، خشونت می‌آورد و بستر تحول تدریجی دارای دستاوردهای ماندگار را از میان می‌برد. افزون بر این، خشونت، ابزار دست اقتدارگرایی، خودکامگی و زورمداری است، و اینها همان چیزهایی است که به‌دنبال محو آنها از زندگی اجتماعی ایرانیان هستیم. برای دستیابی به اهداف‌مان، تنها از شیوه‌ها و روش‌ها و ابزاری که با آرمان‌های اخلاق مدارانه‌ی جنبش سبز سازگار باشد استفاده می‌کنیم. با صندوق رأی قهر نمی‌کنیم، اما چنان‌که در منشور جنبش نیز آمده، تا بازگرداندن هویت و کارآیی آن، و تا تحقق شرایط انتخابات آزاد و سالم و منصفانه و تعیین سرنوشت مردم به دست مردم، از تن در دادن به انتخابات نمایشی و فرمایشی و غیرآزاد سرباز می‌زنیم. درهای آشتی و گفت‌وگو را نمی‌بندیم، اما آن را نه به‌عنوان ابزاری برای تعامل غیرشفاف و تنزل از خواسته‌های مشروع و حقوق قانونی شهروندان، که به‌عنوان بستری برای تحقق مطالبات مردم شریف ایران ارزیابی می‌کنیم. برای آینده‌ی ایران، روزگاری عاری از انحصارطلبی و انتقام‌جویی در عرصه قدرت و بازگرداندن اقتدار به‌دست مردم آرزومندیم، و نیک می‌دانیم که صبر و امید و استقامت و پیگیری و تلاش مستمر، بزرگ‌ترین تضمین برای دستیابی به چنین فردایی است.

6. همبستگی و همدلی، رمز موفقیت جنبش‌های مدنی است. باید یاد بگیریم که نقد به خود را برتابیم، و در عین حال نسبت به تلاش استبدادطلبان و دستگاه امنیتی- نظامی برای ایجاد تفرقه و اختلاف در میان همراهان جنبش سبز هوشیار بمانیم. شاید یادآوری مستمر یک نکته‌ی مهم به خودمان و دیگران مفید باشد که به جابجایی مرجعیت‌های اجتماعی در زمان ما مربوط می‌شود: این شهروندان آگاه و آزاده‌ی ایران نیستند که در هر مسیری که نخبگان و رهبران سیاسی نشان دهند حرکت خواهند کرد، بلکه برعکس، رهبران و نخبگان هستند که باید مراقب باشند از حرکت حق‌طلبانه‌ی مردم و خواست‌های مشروع و انسانی آنان، دور نیفتند.

7. جنبش سبز، جنبشی اخلاق‌مدار است که به تعهد خود به موازین اخلاقی و بازگشت جامعه و حکومت به ارزش‌های اخلاقی نه به‌عنوان تاکتیک، که به‌مثابه‌ی استراتژی پایدار معتقد است. بسط عقلانیت جمعی اخلاق‌مدار در سراسر جامعه، راه را بر گسترش خرافه و دروغ و تقلب و خشونت خواهد بست. هر همراه جنبش سبز باید الگویی درخشان از پایبندی به موازین اخلاقی باشد. جنبش سبز، جنبش «دروغ ممنوع» است و همه‌ی مصیبت‌هایی را که جامعه‌ی ما امروزه بدان مبتلاست، ناشی از آلودگی به این ضدارزش خانمان برانداز (دروغ و تحریف حقیقت) می‌داند.

8. «آگاهی، چشم اسفندیار خودکامگان است». تأثیر شگرف آگاهی‌بخشی را طی سه سال گذشته به عیان دیده‌ایم. مدت‌هاست حتی کسانی که گمان می‌کردند دولتمردان در راه خدمت به مردم گام برمی‌دارند فهمیده‌اند که عرصه سیاست‌ورزی مسئولان چنان به جنگ قدرت، فساد و دروغ‌پردازی آلوده است که امیدی به سامان بخشی اوضاع اسفبار مملکت از آنان نمی‌توان داشت. از همین‌رو، بار دیگر لزوم تشکیل و گسترش شبکه‌های اجتماعی در حوزه‌های مختلف فکری، هنری، اجتماعی، اقتصادی و مانند آن را به‌منظور آگاهی‌بخشی و همدلی و همفکری، مورد تاکید قرار می‌دهیم.

9. شهدای عزیز جنبش سبز، پیشقراولان راه سبز امید بوده و خواهند بود؛ و زندانیان غیور جنبش که با پایمردی در راهی که آگاهانه انتخاب کرده‌اند، زندان‌های استبداد را به سرچشمه‌ی جوشان حرکت و سمبل صبر و مقاومت تبدیل کرده‌اند، هیچگاه از یاد مردم آزاده‌ی ایران نرفته و نخواهند رفت. شورای هماهنگی راه سبز امید به نمایندگی از همراهان جنبش سبز، مراتب احترام و قدردانی خود نسبت به آنان و خانواده‌های گرامی ایشان تقدیم می‌نماید.

10. بخش عظیمی از ایرانیان در نتیجه‌ی سیاست‌های نادرست و نسنجیده‌ی گردانندگان حکومت، روزهای سخت و تلخی را سپری می‌کنند. گرانی، کمر بیشتر شهروندان را خم کرده و موج بیکاری روزافزون، شالوده خانواده‌های نابرخوردار را تهدید می‌کند. سفره‌هایی که قرار بود با وعده‌ی فریبکارانه‌ی آوردن نفت بر سر آن رنگین‌تر گردد، روز به روز تهی‌تر می‌شود. نابسامانی در بخش درمان و سلامت، افزایش آلودگی‌های زیست محیطی، تنزل کیفیت مواد غذایی و مانند آن، زندگی روزمره‌ی شهروندان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان را مشقت‌بار نموده است. بودجه‌های سرگردان کشور به‌جای آن که صرف بهبود وضع مردم ایران شود، در داخل و خارج از کشور برای طرح‌هایی هزینه می‌شود که بیش از آن که سودی برای بهروزی ایران و ایرانیان داشته باشد، به استحکام پایه‌های لرزان قدرت اقتدارگرایان نظر دارد. این حق مردم ماست که نسبت به این وضعیت بحرانی نگران باشند و صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند. از همین‌رو از اقشار مختلف مردم در نقاط گوناگون کشور دعوت می‌کنیم در اعتراض به دشواری‌های روزافزونی که دولتمردان اقتدارگرا و ناکارآمد بر سر راه زندگی آزاد و توأم با کرامت ایرانیان پدید آورده‌اند، بین ساعت 7 تا 9 شامگاه پنجشنبه بیست و پنجم خرداد در اماکن عمومی و به‌ویژه پارک‌های اصلی شهرها تجمع اعتراضی سکوت برگزار کنند؛ باشد که حاکمان اقتدارگرا و بی‌کفایت به خود آیند.

شورای هماهنگی راه سبز امید


133 پاسخ به “بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت سومین سالگرد تولد جنبش سبز”

 1. ناشناس گفت:

  در مشهد پس از سرکوب های مداوم و پیوسته دیگر جوان ها و مردم جرات نمی کنند بیرون بیایند . اما مردم مترصد یک جرقه هستند که به بیرون بریزند و
  تارو پود این دولت زور گو و ارتجاعی و دزد را در هم بکوبند که ان روز دیر نیست . حالا یک جائی را در مشهد هم بگوئید به امید امدن همه مردم .من هم با خانواده در راهپیمائی سکوت شر کت می کنم

 2. ناشناس گفت:

  این کار باید اطلاع رسانی شود جنبش سبز در دنیای مجازی خوب تبلیغ می کند اما در دنیای واقعی هم باید بر نامه داشته باشد

 3. ناشناس گفت:

  پارک لاله شد؟

 4. مهدی ایراندوست گفت:

  به همه دوستان خود اس ام اس زدم که، پنج شنبه شب، 25 خرداد، پیاده به نزدیک ترین پارک محل خود بروند. از ساعت 7 الی 9 شب، و از آنها خواستم که به دوستان خود اطلاع دهند.

  باور کنیم که میتوانیم و امید را در اوج حفظ کنیم. مطمئن باشید خواست هیچ کس، جز خواست واقعی اکثریت مردم، محقق نخواهد شد. همراه شوید. شک نکنید.

 5. ناشناس گفت:

  sokut GANDY dar moghabel ENGLIS HA bood.na shobayhe

 6. شراره گفت:

  محل تجمع مشخص ومتمرکز باشه بهتره بذار مردم با دیدن هم روحیه بگیرن بذار حضور انبوه مامورین شاهدی باشه بر زنده وپویا بودن جنبش
  محل تجمع مردم در کرمانشاه بارک نوبهار وخیابان نوبهار لطفا اطلاع رسانی کنید

 7. ناشناس گفت:

  شهدا جاودان میمانند. ندا…. سهراب…. صانع….. همه …. همه….. داداشم …… خواهرم …..
  کروبی . موسوی بعد خدا شما …..
  ملت…. به خدا این خونا حیف بود هدرش ندیم….
  همه میمیرن اما این مردن ها بیهوده نبوده
  ایرانم………………………
  جاودان بمان
  مبدونم زیاد جون دادن فرزندانتو دیدی

 8. ناشناس گفت:

  همه هستیم- 25 خرداد مسیر روشن زندگی است………….
  پارک لاله عالیه………….

 9. ناشناس گفت:

  چرا از این همه حوادث در نمی گیرید اخه
  استراتژیک اعتراضی رو باید رعایت کنید
  ۱ تعین جا نباید صورت بگیرد همانی که در بیانیه امده است (ین ساعت ۷ تا ۹ شامگاه پنجشنبه بیست و پنجم خرداد در اماکن عمومی و به‌ویژه پارک‌های اصلی شهرها تجمع اعتراضی سکوت برگزار کنند) تا برخرد سرکوبانه صورت نپذیرد خوشتون میاد بهانه دستشون بدید تا کتکتون بزنن
  ۲ لطفا گروهی به سمت این اماکن حرکت نکنید چون میگن اینا دیگه خود لیدر های اصلی هستن بزنید و بگیریدو ببندید
  تاکتیک ها رو رعایت کنید تا کمترین اسیب رو ببینید

 10. ناشناس گفت:

  همه با هم پارک لاله تهران را تبدیل به نماد آزادی خواهی جنبش سبز خواهیم کرد

 11. ناشناس گفت:

  دوستان روز پنجشنبه باید گروهی برویم ، اگر شورا در معذوریت است تا محل و مکان مشخصی را برای راهپیمایی اعلام کند ،بدنه جنبش باید خود هوشیارانه عمل کند ، بیایید یک بار هم که شده با اتحاد خود ثابت کنیم میتوانیم //همه با هم در پارک لاله روز پنجشنبه/

 12. ناشناس گفت:

  موسوی در حصر است/موسوی در حصر است /موسوی در حصر است/مثل اینکه فراموش کرده ایم ،می آییم به امید رفع حصرش تنهیش نمیگذاریم ،حاکمیت باید ببیند که ما رفع حصر موسوی را میخواهیم باید ببیند ،من خواهم آمد و تنها نخواهم بود /بیایید دوستان بییایید ،من در پارک لاله چشم انتظارم چشم انتظار :((((

 13. ناشناس گفت:

  دوستانی که معتقدند حاکمیت سرکوب میکنه باید بگم کی نکرده ، امکان سرکوب همیشه وجود داشته یا دعوت به تجمع نشود ویا اینکه تجمع معنا دارد دوستان عزیز اینکه هر کس به میل خود به گردش برود معنایش نه حضور است نه اجتماع معلوم است که سرکوبی شکل نمیگیرد چون تجمعی اتفاق نمی افتد /باید تکلیف را مشخص نمود در هر صورت من هم موافقم شورا دعوت به تجمع نکند ،اما با این روش دعوت ب حضور نه تنها جدی گرفته نمی شود بلکه باعث باس و سرخوردگی ناشی از شکست میشود /دوستان فراموش نکنیم که سالگرد جنبش سبز است /پارک لاله به دلیل موقعیت استراتژیک بهترین محل برای جشن 25 خرداد است

 14. ناشناس گفت:

  باید از سایت کلمه به خاطر اجازه انعکاس نظرات مختلف در بخش کامنت ها تشکر کرد /خسته نباشید

 15. ناشناس گفت:

  برادران ارزشی مثل آ قای رحیمی ، آ قای تمدن و بلاخره ذوب در ولایت آقای دکتر ! دانشجو عجب بخور بخوری به راه انداختند

 16. غیرت گفت:

  کور خوندید همتون هیچ غلطی نمیتونید بکنید برید آدم بشید نادان ها این کشور صاحب داره تا هر وقت گناه کنید گرانی و درد سر زیاد میشه
  ما با ولایت زنده ایم تا زنده ایم رزمنده ایم
  جرات داری بزارش

 17. ناصر گفت:

  پارک لاله ساعت 7 عصر روز پنج شنبه بیست و پنج خرداد با همسر و دو فرزندم خواهم آمد /چه کسی مرا سرکوب خواهد کرد؟!

 18. ناصر گفت:

  درود بر موسوی .درود بر موسوی .درود بر موسی .درود بر موسوی .درود بر موسوی .درود بر موسی .درود بر موسوی .درود بر موسوی .درود بر موسی .درود بر موسوی .درود بر موسوی .درود بر موسی .درود بر موسوی .درود بر موسوی .درود بر موسی .درود بر موسوی .درود بر موسوی .درود بر موسی .درود بر موسوی .درود بر موسوی .درود بر موسی .درود بر موسوی .درود بر موسوی .درود بر موسی .درود بر موسوی .درود بر موسوی .درود بر موسی .درود بر موسوی .درود بر موسوی .درود بر موسی .

 19. ناشناس گفت:

  دلهایتان را غبار روبی کنید،گرد مرگ از چهره ی شهرها بزدایید،بیدار شوید ،بیدار روحی ،اعتراض خیابانی در این شرایط یک عصیان است نسبت به وضع موجود، عصیان مدیریت شده لازم است اما کافی نیست . راه حل بیداری ملت و خروج از رخوتیست که نظام به ملت تحمیل کرده است بازی مدیریت بی کفایت را نخوریم و به روزمرگی نیفتیم .

 20. یک مادر گفت:

  http://www.youtube.com/watch?v=7fMP-Kn7hqc ازتون خواهش میکنم این ویدئو رو ببینید ،بعد از اون گر دلیلی داشتید برای بیرون نیومدن روز بیست پنج بهمن توو پارک لاله به من هم بگید/خواهش میکنم از سایت کلمه این کامنت من رو بگذاره

 21. lllll گفت:

  در پارک ؟
  فقط باعث حضور چماقدارها در پارکها و اذيت و دستگيري مردم ميشود.
  راه مبارزه بايد گروهي و اعمال اعتراضي عليه افتضاح موجود باشد.

 22. shervin گفت:

  just zende bad dolate eslahat

 23. ناشناس گفت:

  از سایت کلمه تقاضا دارم نظر مردم را در مورد حضور در روز پنجشنبه انعکاس دهد دو روز بیشتر به 25 خرداد باقی نمانده است ، بدون اطلاع رسانی مداوم بیانیه شورا بی اثر خواهد بود /همه با هم پارک لاله تهران/

 24. c ya c گفت:

  ma k tuye ye shahre kuchikim ama ba in hal miaym birun ba dastbande sabz rahpeymayiii sokuto anjam midim . chi mishe entekhabate 92 ham mi hossein kandid beshe ya yeki mese mir hossein bashe . az khoda mkham

 25. ناشناس گفت:

  قبل از انتخابات 88: اگر تقلب بشه ایران قیامت میشه
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  بعد از انتخابات (25 خرداد 88): گفته بودیم اگه تقلب بشه ایران قیامت میشه

  یادتان هست؟؟؟؟؟؟؟

 26. صدر گفت:

  بسته دیگه چه قدر میخاید ضایع بشید هر دفعه جمعیتتون از دفعه قبل کمتر میشه خیلی مسخره میشه خداییش.

 27. صدر گفت:

  اگر هم میایید زیاد بیاین یه ذره بزنیم حال کنیم

 28. سبز گفت:

  همه با هم سبز تر از همیشه.
  25خرداد پارک لاله(هاله)
  vvvvvvبه امید فردایی بهترvvvvvvv

 29. ناشناس گفت:

  کامنتدونی این خبر متاسفانه و یا خوشبختانه تنها محل جدی برای بحث پیرامون 25 خرداد است ،و ایده های خوبی برای حضور در روز 25 خرداد مطرح شد ،حالا که استقبال خوبی از حضور در پارک لاله شده امیدوارم در این دور روز باقیمانده رسانه ها و فعالان سبز این ایده را به گوش مردم برسانند ،پارک لاله شاید بتواند نقطه امید و آغازی دوباره برای به بروز و ظهور رساندن جنبش سبز باشد با تشکر فراروان از سایت کلمه و شورای هما هنگی

 30. علی گفت:

  سبز فقط سبز علی رهبر فقط سید علی….

 31. ناشناس گفت:

  پنجشنبه ساعت 7 تا 9 بعد از ظهر پارک نهج البلاغه تهران

 32. ناشناس گفت:

  یه نظر خواهی دم دستی که از دوستانم کردم اکثرن پارک لاله رو بهترین محل برای اومدن در نظر گرفتن ،من و دوستانم به همراه خانواده هامون میایم پارک لاله

 33. ---- گفت:

  با عرض سلام
  کمی فکر کنید و از روی فکر تصمیمی بگیرید و نه از روی شور و هیجان