سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مرور فجیع‌ترین جنایات بشار اسد در یک سال گذشته؛ روزهایی که دنیا به خود لرزید...

مرور فجیع‌ترین جنایات بشار اسد در یک سال گذشته؛ روزهایی که دنیا به خود لرزید

چکیده :رژیم سوریه از ماه مارس سال گذشته روزهایی پر از ترس و وحشت را برای مخالفان خود به وجود آورده است. بر اساس برآورد های سازمان ملل متحد در طول یک سال و نیم گذشته 9 هزار نفر در سوریه کشته شده اند، اما بعضی حوادث در این مدت، به خاطر میزان خشونت و وحشیگری اعمال شده، دنیا را تکان داده است....


کلمه – زهرا امیری *

با کشتار هولناک مخالفان در شهر حوله رژیم بشار اسد یک بار دیگر به تمام دنیا شوک وارد کرد. رژیم سوریه از ماه مارس سال گذشته روزهایی پر از ترس و وحشت را برای مخالفان خود به وجود آورده است. بر اساس برآورد های سازمان ملل متحد در طول یک سال و نیم گذشته 9 هزار نفر در سوریه کشته شده اند، اما بعضی حوادث در این مدت، به خاطر میزان خشونت و وحشیگری اعمال شده، دنیا را تکان داده است.

کشتار روز جمعه گذشته در حوله یکی از شهر های استان حمص یکی از این فجایع است، شورای امنیت این قتل ها را محکوم کرده و بسیاری از کشورها دیپلمات های سوری را اخراج کردند. نشریه اشپیگل این کشتار را با کشتار مردم ویتنام در روستای مای لای مقایسه کرده و خبرگزاری رویترز آن را قساوتی نامید که افکار عمومی جهان را تکان داد.

اما پیش از این و در مدت 14 ماه گذشته هم فجایعی در سوریه اتفاق افتاده است که عمق قساوت نهفته در آنها با هیچ جمله و کلمه ای قابل توصیف نیست.

قتل حمزه الخطیب

در ماه مه گذشته انتشار تصاویری وحشتناک از بدن تکه تکه شده حمزه خطیب، نوجوان 13 سوری در روزنامه نیویورک تایمز، جامعه بین الملل را حیرت زده کرد. فیلمی نیز منتشر شد که چگونگی شکنجه شدن او را نشان می داد صورت او کبود بود و بریدگی ها و سوختگی های عمیق در همه جای بدن او به چشم می خورد استخوان فک و زانو های او شکسته بود و آلت تناسلی او بریده بودند اما او همچنان زنده بود. صدایی روی فیلم بود که مدام فریاد می زد: حقوق بشر کجاست؟ دادگاه جنایی بین المللی کجاست؟

فعالان حقوق بشر ادعا کردند که این پسر در تجمعی در جنوب سوریه دستگیر شده و جسد او پس از شکنجه به خانواده اش تحویل داده شده است، رسانه های دولتی سوریه نیز به نوبه خود ادعا کردند که حمزه با گلوله مخالفان مسلح کشته شده است و بشار اسد برای ابراز همدردی با خانواده او دیدار کرده است. خبر و نحوه مرگ حمزه در فیس بوک به طور گسترده منتشر شد.

قتل عام ماه رمضان

در ژوئیه گذشته، با نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، مردم مسلمان سوریه هر روز پس از نماز مغرب در مساجد، تظاهرات ضد حکومت سازمان دهی می کردند. اما در اوایل ماه رمضان، ارتش سوریه به این تجمعات اعتراضی در شهر حما حمله کرد و در طول شش روز 300 نفر از فعالان مخالف بشار اسد در حما را کشت. پس از این اتفاق باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده و وزارت امور خارجه روسیه شدیدترین انتقادات را از رژیم اسد کردند. کشور های منطقه ای مانند ترکیه و عربستان سعودی نیز ساکت نماندند، عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه این خونریزی را غیر قابل قبول نامید و ملک عبدالله پادشاه عربستان از دمشق خواست تا ماشین کشتار را متوقف کند. سازمان ملل متحد در محکومیت این کشتار آن را یکی از فجایع تاریخ نامید.

حمله به جبل الزاویه

در دسامبر 2011 هنگامی که مقامات اتحادیه عرب خود را برای سفر به سوریه و نظارت بر طرح صلح آماده می کردند، فعالان سوری گزارش دادند که نیروهای نظامی روستایی در شمال سوریه و در استان ادلیب به نام جبل الزاویه را محاصره کرده و 100 نفر را کشته اند. نیرو های ارتش سوریه در این حمله با راکت و گلوله های تانک تلاش می کردند افرادی را که از ارتش فرار کرده و به این روستا پناهنده شده بودند، بکشند. رامی عبدالرحمن گزارشگر حقوق بشر سوریه این حمله را قتل عامی سازمان یافته و یکی از خونین ترین روز های انقلاب سوریه نامید.

پس از این حمله شورای ملی مخالفان سوریه با شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه عرب نشست اضطراری برگزار کرد و برنامه هایی برای حمایت از مخالفان و غیر نظامیان سوریه در دستور کار قرار داده شد. اما تمامی این تلاش ها در نهایت شکست خورد.

حمله به باباعمرو

در اوایل فوریه نیرو های ارتش سوریه منطقه باباعمرو را در استان حمص محاصره کردند به این بهانه که تعدادی از شورشیان و کسانی را از ارتش گریخته اند، وادار کنند که از مخفیگاه های خود خارج شوند. عکس ها و فیلم های منتشر شده نشان می دهد بمباران بی امان باعث شد این محله به کلی ویران شود. تخمین درستی از میزان کشته های باباعمرو وجود ندارد. خبرگزاری رویترز گزارش کرد بسیاری از ساکنان این محله که در نزدیکی مرز لبنان است به این کشور پناهنده شده اند و مردم روستاهای همجوار باباعمرو در لبنان گزارش دادند که تا چندین روز بوی جنازه های مردم سوریه به مشام می رسید. خبرنگار آمریکایی ماری کالوین و عکاس فرانسوی رمی اکلیک در این حمله کشته شدند.

با این حال چین و روسیه از صدور قطعنامه در سازمان ملل بر علیه سوریه جلوگیری کردند و دولت سوریه از ورود والری آموس رئیس بخش بشر دوستانه سازمان ملل متحد به باباعمرو جلوگیری کرد، اما پس از آنکه آموس در نهایت موفق شد از این منطقه دیدار کند در گزارش خود اعلام کرد که بخشی از استان حمص به طور کامل نابود شده است.

قتل عام حوله

در تاریخ 25 مه 2012 یعنی همین چند روز پیش 108 نفر از جمله 49 کودک و 34 زن در شهر حوله در یک روز کشته شدند. ابتدا ارتش سوریه این منطقه را بمباران کرد و سپس شبه نظامیان طرفدار اسد از روستایی در نزدیکی حوله به آنجا حمله کردند و دست به قتل عام زدند.

مطمئنا عاملان کشتار در سوریه تنها نظامیان وابسته به دولت نیستند، باند های مسلح نیز تاکنون تعداد زیادی از نیروهای امنیتی را کشته اند و همانگونه که چندی پیش دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد بمب گذاری های دمشق در نزدیکی ساختمان های اطلاعاتی دولت، کار گروه القاعده بود که منجر به کشته شدن 55 نفر شد. اما چیزی که در این میان مهم است این است که باید هر چه زودتر راه حلی برای این بحران یافت. بسیاری از ناظران با توجه به تجربه تلاش های ناکام کوفی عنان معتقدند راه حل های دیپلماتیک دیگر تاثیر گذار نیست.

* برگرفته از فارین پالیسی


14 پاسخ به “مرور فجیع‌ترین جنایات بشار اسد در یک سال گذشته؛ روزهایی که دنیا به خود لرزید”

 1. ناشناس گفت:

  همه این کارها را فقط با کمک پاسدارهای ایران انجام می دهد نمی خواهد زیاد از بشار اسد بد بگید ببینید عمق وحشی گری ایرانی ها تا کجاست

 2. ع.ب.تورک اوغلی گفت:

  بنام خدا-سازمان ملل وتمام سازمان های حقوق بشری اعلام کرده اندبیش ازده هزارنفرتوسط بشارکشته شده است حالاپدرش بخاطرحکومت چقدرکشته وآواره کرده معلوم نیست .آیارژیم صهیونیستی اسراییل درطول ایجاددولت خودشان این اندازه ازمسلمانان راکشته است.من فکرنمیکنم به اندازه این پدروپسرتوسط رژیم اسراییل مسلمان کشته شده باشد.

 3. ک.م گفت:

  سلام.
  کشتار الحوله کار حکومت بشار اسد نبوده است. هنوز هیچ مدرکی که این تهمت را متوجهء حکومت بشار است بکند بدست نیامده.

 4. ناشناس گفت:

  سلام به نظر شما بعد از رفتن بشار اسد تکلیف ایران چی میشه؟ سقوط بشار اسد چه تاثیری روی ایران و منطقه میذاره؟ اگه ممکنه یه مقاله بنویسید راجع بهش ! ممنون :)

 5. ناشناس گفت:

  منم با ک.م موافقم انقدر نگید کشتار الحوله کار بشار اسد بوده . این جور خبرپراکنی بدون سند بیشتر کار رسانه جمهوری اسلامیه ازشما بعیده.

 6. جمال گفت:

  آره …خودکشی دسته جمعی بوده… دوست عزیز

 7. صمد گفت:

  خطاب به دوستی که میگه معلوم نیست کشتار حوله کار بشار اسد بوده باشه:
  ناظران صلح سازمان ملل اعلام کردند که بخشی از کشته شده ها در این کشتار توسط سلاح سنگین کشته شدند که مطمئنا کار ارتش سوریه است. و عده ای هم بوسیله چاقو که ناظران صلح سازمان ملل می گن با قطعیت نمیشه نظر داد ولی به احتمال بسیار قوی کار شبیحه ها (نیروهای شبه نظامی طرفدار اسد) بوده. عده ای که از کشتار جان سالم به در بردند (فرار کردند یا خودشون رو به مردن زدن) هم تایید کردن که کشتار کار شبیحه ها و ارتش اسد بوده

 8. نسیما گفت:

  مساله سوریه فقط کشتارها وجنایتهای بشار اسد نیست. بعلت اینکه بشار اسد به شیعه ها تمایل داره، ومرتکب این همه جنایت هم شده ومردم هم بهش معترض هستند، وهابیها وسلفی ها هم اوضاع رو مناسب دیدن که نسل کشی شیعه راه بندازن.مردم حوله اکثرا شیعه بودن. و مفتیان وهابی هم تو این چند وقت فتواهای عجیب غریب زیادی در حلال بودن کشتن رافضیها ینی همون شیعیان و ثواب داشتن این کشتارها انجام دادن. وچیزی که بیشتر طرفداران این مفتیها رو تحریک به اطاعت میکنه ، دستهای آلوده بشار اسد وحکومت ایرانه….آب گل آلوده و یه عده دم رو غنیمت دونستند.

 9. رضا گفت:

  این کاملا مشخص است هر قتلی با این فرایند جنگ رسانه ای غرب ، به ضرر اسد است ، و تنها تسخیر خاور میانه ، از این قضیه سود می برد ، اول افغانستان و عراق ، تلاشی برای ایران ، حرکتی جدی برای سوریه ،اعراب خلیج که چه بگویم
  پس قطعا او عامل نیست
  حالا سوال این است که چرا برخی اینقدر تلاش دارند که بخشی از پازلهای حرکت تسخیر خاورمیانه را تکمیل و تقویت کنند ؟

 10. محدثه گفت:

  ممنون ازنوشته های زیبای زهراامیری وسایت محترم کلمه
  دوستی که گفته اکثرکشته شدگان شیعه بودند اشتباه هستش
  قابل توجه دوست عزیز: شهرحوله همه اهل تسنن هستند
  ثانیا جنایت بشاراسد شیعه وسنی نمیشناسه
  خودشون میکشند بعد میگویند تروریستها کشتندیادتون رفته نداآقاسلطان راباگلوله کشتند بعد گفتند انگلیس کشته
  کارهای بشاراسد هم مثل حضرات ماست دیگه جای تعجب نداره
  درود برمیرحسین وشیخ کروبی
  روزدروغ ممنوع مبارک

 11. ناشناس گفت:

  راستی سکوت سید حسن نصرالله و همراهی وی با جنایات اسد را چه می کنید. شیعه واقعی طرفدار مظلوم است و دفاع از مظلوم امری فطری و اسلامی است و بهایی و سنی و شیعه نمی شناسد. شیعه حسینی از مظلوم دفاع می کند و نمی توان شیعه بود و در برابر ظالم سکوت کرد.

 12. ع.ب.تورک اوغلی گفت:

  بنام خدا-مامیاییم واصل را میگذاریم که کاراسدنبوده ولی همه عالم میداندکه بیش از10000هزارنفربرای رفتن این شخص کشته شده آیاحکومت کردن زوری است چراحکومت راهمان اول واگذارنکردتاکشته هاکم شود.چراآزادی رامحدودکرد.چراحق سنی هارانادیده گرفت.چراآزادی احزاب راممنوع کرد.چراحق کردهاوترک های سوریه راپایمال کرد.چرابه حقوق بشراحترام نگذاشت.چراباافکارپان عربیسم (بعث)ناسیونالیسم کورجنگ دروغین برعلیه اسراییل عوامفریبی کرد.آیاحکومت اسدهاارث پدری آنهاست اگرهم بودمردم نمیخواهدودلیل آنهم مقاومت 16ماهه مردم سوریه است.ودوستان ایرانی شماهم مغلطه نکنید.واقعیت رامردم همه میدانند.

 13. رضا گفت:

  در تما کشتار و سر کوب مردم بی گناه سوریه مسئولین ایران نیز در ان شریک هستند و باید روزی پاسخ گو باشند

 14. محمد گفت:

  تا چند وقت پیش رسانه های مزدور ودر خدمت جهل و دروغ مانند رادیو تلوزیون و روزنامه کیهان رسالت جوان و.. انگار نه انگار که در سوریه دارد انقلاب می شود .حالا که گند جنایت های سوریه و بشار اسد دنیا را بر داشته و حامیانش مانند ایران چین و روسیه در دنیا رسوا شده اند تازگی این رسانه های مزدور در دست جهل و استبداد ایران دست به ترفند تازه ای زده اند
  مسائل سوریه را باز گو می کنند اما وارونه جلوه می دهند و فریب کارانه .به جائی که به نوع حکو مت استبدادی و سرکوب گر این رژیم بپردازند و تجزیه تحلیل کنند به توطئه علیه این رژیم توسط دیگر حکو مت ها از جمله غرب امریکا و عربستان و.. اشاره دارند . و کار به نوع این حکو مت استبدا دی پدر پسر در سوریه ندارند