سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ارزیابی تاجزاده از سرانجام روند فعلی: حکومت مطلقه فردی و سیاست‌ورزی یک نفره اسلام...
» حدادعادل می‌خواهد با حمایت دفتر رهبری و مجتبی خامنه‌ای رئیس مجلس شود

ارزیابی تاجزاده از سرانجام روند فعلی: حکومت مطلقه فردی و سیاست‌ورزی یک نفره اسلامی

چکیده :آقای حدادعادل در چنین شرایطی در صدد است با اتکا به موقعیت و امکانات دفتر رهبری و پشتیبانی آقای مجتبی خامنه ای امسال رئیس مجلس و سال آینده رئیس جمهور شود تا به این ترتیب به حذف پست ریاست جمهوری نیز نیاز نباشد. جالب آن که رقیب او آقای علی لاریجانی که خود را و مجلس اصول گرا را مفتخر می داند که اگر طرح یا لایحه ای را تصویب کنند و بعد بفهمند که رهبری با آن مخالف بوده است مصوبه را تغییر می دهند....


سید مصطفی تاجزاده در یادداشتی کوتاه از زندان، به ارائه تحلیل خود از رقابت های درونی اصولگرایان در انتخابات مجلس نهم و پس از آن پرداخت و رقابت بر سر ریاست مجلس آینده را رقابتی بین راست سنتی با بیت رهبری و مجتبی خامنه ای توصیف کرد.

تاجزاده در بخشی از این یادداشت با دفاع از شرکت نکردن اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم، می نویسد: اقدام هوشمندانه اصلاح طلبان در عدم معرفی نامزد در انتخابات مجلس نهم به علت آن که شرایط پیشنهادی توسط آقای خاتمی محقق نشد، موجب گردید اصولگرایان که رقیب قدرتمندی برای خود نمی دیدند به جان هم بیفتند و به افشاگری علیه هم بپردازند و اسناد و مدارکی علیه یکدیگر منتشر کنند که تاکنون بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به احتمال ریاست حداد عادل بر مجلس نهم، تاکید می کند: با اعمال نظارت استصوابی یا همان نظارت مطلقه و غیرپاسخ گو روند فرمایشی شدن پارلمان که از مجلس هفتم جدی شد و مجلس هشتم را عملا به شعبه ای از دفتر رهبری تبدیل کرد و رئیس مجلس را درحد رئیس دفتر رهبری در قوه مقننه تنزل داد، قرار است باز هم افول کند و این بار رئیس مجلس منشی رهبری شود.

تاجزاده این یادداشت را در حالی از زندان اوین ارسال کرده که از روزه داری اعتراضی اش نزدیک به دو سال و از نگهداری اش در انفرادی نوبه ای و قرنطینه غیرقانونی یک سال و نیم گذشته است.

متن کامل این یادداشت را به نقل از سایت نوروز بخوانید:

 

در انتخابات مجلس ششم آقای حدادعادل رأی کافی برای نماینده شدن کسب نکرد و نفر سی و سوم شد ولی آقای جنتی با ابطال غیرقانونی بیش از 700 هزار رأی مردم تهران، او را روانه مجلس کرد. آقای علیرضا رجایی که در آن انتخابات رأی آورد و به ناحق از ورود به مجلس محروم شد، اکنون در زندان است و آقای حدادعادل احساس تکلیف می کند که این بار نیز با اتکا و حمایت داماد خود بر کرسی ریاست نهم تکیه زند. وی چنان سیاست مدار برجسته ای است که فردی هم چون مرتضوی او را به سادگی فریب می دهد و اینک می خواهد با ریاست خود مجلس و اصول گرایی را نجات دهد!

اما حقیقت ماجرا آن است که با اعمال نظارت استصوابی یا همان نظارت مطلقه و غیرپاسخ گو روند فرمایشی شدن پارلمان که از مجلس هفتم جدی شد و مجلس هشتم را عملا به شعبه ای از دفتر رهبری تبدیل کرد و رئیس مجلس را درحد رئیس دفتر رهبری در قوه مقننه تنزل داد، قرار است باز هم افول کند و این بار رئیس مجلس منشی رهبری شود. اقدام هوشمندانه اصلاح طلبان در عدم معرفی نامزد در انتخابات مجلس نهم به علت آن که شرایط پیشنهادی توسط آقای خاتمی محقق نشد، موجب گردید اصولگرایان که رقیب قدرتمندی برای خود نمی دیدند به جان هم بیفتند و به افشاگری علیه هم بپردازند و اسناد و مدارکی علیه یکدیگر منتشر کنند. امری که تاکنون بی سابقه بوده است.

آقای مهدوی کنی که نامزدی اش برای ریاست مجلس خبرگان باعث شده بود که آقای هاشمی از این سمت کناره گیری کند، به همراه دوستانش در انتخابات مجلس نهم توسط آقای مصباح و شاگردانش بی اعتبار شدند. ایشان که همیشه نگران تکرار مشروطه و حذف روحانیت توسط روشنفکران بود، باورش نمی شد که جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم علناً پیرو ناکارآمد و ساکتین فتنه خوانده شوند که باید میدان را به نفع آقای مصباح و مریدانش ترک کنند. به عبارت روشن تر حذف آقایان مهدوی کنی و شیخ مهدی یزدی به نام ولایت و فقاهت و روحانیت و بصیرت انجام شد!

آقای مصباح یزدی که از سال 1344 تا 1367 جمعاً به مدت بیست و سه سال از صحنه انقلاب و دفاع مقدس غایب بود، ناگهان پس از رحلت رهبر فقید انقلاب اسلامی یگانه مفسر انقلاب و جنگ و جمهوری اسلامی شد که بزعم مریدانش به تنهایی جای علامه طباطبایی و استاد مطهری را پر کرده است و اکنون حکم به حذف فرزند شهید مطهری می دهد و پس از حذف اصلاح طلبان فهرست نامزدهای دو تشکل روحانی سنتی با سابقه را بی اعتبار کرده است!

فاعتبروا یا اولی الابصار

به نظر من آقای حدادعادل در چنین شرایطی در صدد است با اتکا به موقعیت و امکانات دفتر رهبری و پشتیبانی آقای مجتبی خامنه ای امسال رئیس مجلس و سال آینده رئیس جمهور شود تا به این ترتیب به حذف پست ریاست جمهوری نیز نیاز نباشد. جالب آن که رقیب او آقای علی لاریجانی که خود را و مجلس اصول گرا را مفتخر می داند که اگر طرح یا لایحه ای را تصویب کنند و بعد بفهمند که رهبری با آن مخالف بوده است مصوبه را تغییر می دهند. با وجود این همه بی اعتبار کردن مجلس و مصوباتش، باید حذف شود. در هر حال باید منتظر ماند و دید که آیا راست سنتی میتواند در برابر تلاش های داماد آقای حدادعادل و بیت رهبری مقاومت کند یا خیر. نکته بسیار مهم آن که هر کدام رئیس شوند، داستان اختلافات اصول گراها هم چنان ادامه خواهد داشت و در یک سال آینده اوج هم خواهد گرفت و مسیر اصلی، صرف نظر از این که کدام انتخاب یا منصوب شوند به سوی حکومت مطلقه فردی و یک نفره شدن سیاست ورزی اسلامی خواهد بود.


27 پاسخ به “ارزیابی تاجزاده از سرانجام روند فعلی: حکومت مطلقه فردی و سیاست‌ورزی یک نفره اسلامی”

 1. ناشناس گفت:

  دیدم در متن یکی از خبرها از دیگر خبرنگاران خواسته اید از سوی کلمه چند سئوال از سخنگوی قضا بکنند ….لطفا این را هم به سئوالات اضافه کنید: 1- چرا به شکایت جناب آقای تاجزاده از اخمد جنتی رسیدگی نمیشود؟ 2- چرا شکایت مردمی و نمایندگان واقعی مردم از سردار مشفق مورد رسیدگی قرار نمیگیرد ؟ 3- چرا قوه قضائیه به هویت عراقی سردار نقدی رسیدگی نمیکند ؟

 2. ناشناس گفت:

  بعضی وقتها آزمون های خداوند بسیار مشکل است. من شخصا با وارد شدن شاگردان مصباح به یک فضای رقابتی سیاسی مخالف نیستم ولی آنها باید یک سیاست تمیز را دنبال کنند. آقای مهدوی و یزدی هم چوب تفکرات خودشان و برداشت یک بعدی از جمهوری اسلامی ایران را می خورند. به هر حال میزان همیشه باید رای ملت باشد و نظارت استصوابی از میان برداشته شود.

 3. آحسین آ گفت:

  آقای تاجزاده با تمام احترامی که برای شما قائلم اما بفرمایید که چه ارتباطی است بین عدم شرکت جنبش سبز(نه اصلاح طلبان) در انتخابات و جنگ اصولگرایان باهم؟؟ از همه اینها گذشته اگر ما در انتخابات شرکت نکردیم نه به سبب پذیرفته نشدن پیشنهادات آقای خاتمی بود بلکه خودمان احساس کردیم که شرایط هیچ فرقی نکرده و رژیم با نهایت گردن کلفتی میخواهد خود را محق بدانند و اصلا از بلاهایی که سرمردم آورده شرم نمی کند. وگرنه عدم شرکت ما در انتخابات اگر به سبب برآورده نشدن درخواست ها یا پیشنهادات آقای خاتمی بود، پس چرا خود خاتمی به خودش احترام نگذاشت و رفت و بانهایت بی توجهی به درخواست ملت در این انتخابات شرکت کرد؟ و پس از آن بلاهایی که مخصوصا سر آراء دماوند آوردند، هنوز از کاری که کرده اظهار پشیمانی نمی کند و از پیشگاه ملت به سبب کار خطایی که کرده است پوزش نمی خواهد؟ کار سیاست که با تعارف و مجامله و رفیق بازی پیش نمی رود برادر

 4. ناظر گفت:

  زنده باشی دکتر جان.

 5. رهگذر گفت:

  شرکت د رانتخابات بی فایده است انتخابی در کار نیست

 6. رهگذر گفت:

  بی فایده است انتخابات نیست .گول نخوریم .آینده هم همین است

 7. پروین گفت:

  حداد ایندوره رئیس مجلس میشه و لاریجاتی هم قول ریاست جمهوری رو گرفته….اینا همش جنگ زرگریست نه چیز دیگه

 8. ادوارد سوبلمه مفسر گفت:

  اینها بهتر ازهمه میدانند که مردم آن مختصر اعتقادی هم که نسبت به انتخابات داشتند از بین رفته و میدانند که مردم را بازیچه قرار داده اند. ازهمین روست که دیگر انتخاباتی برای ریاست جمهوری نخواهیم داشت. به بهانه اینکه می خواهیم قانون اساسی را تغییر دهیم، مقداری حرفهای بی ربط زده مردم را گول خواهند زد که داریم قانون اساسی را به نفع مردم تغییر میدهیم. اما قصد دارند ریاست جمهوری را از حالت انتخابی ازبین برده و آنرا به صورت پارلمانی درآورند که هم آبرویشان در انتخابات بی رونق و تنور سرد از بین نرود و هم آقا کارشان راحت باشد. مجلس که دست ایشان است، قوه قضاییه هم که در خدمت ایشان است، یکی از افراد دم دستی را هم که بیش از دیگران چاکر و مخلص و دعاگوست به مجلس خواهد فرستاد ه به همین رای دهید. ازهمه بهتر است. مجلس هم بعد از یک حنگ زرگری او را انتخاب خواهد کرد. یا فرض بفرمایید آقا دونفر را به مجلس معرفی خواهد کرد که مجلس یکی را برای ریاست جمهوری برگزیند که البته از اول معلوم است کدام. همان که مورد نظر آقامون است. اسم اینکار را هم خواهند گذاشت مملکتی که از تمام ممالک دنیا آزادتر و دموکرات تر است.

 9. علی گفت:

  همواره دعا گوی مرد شجاع و صادق و مسلمان واقعی در جریان اصلاحات “سید مصطفی تاجزاده” عزیز هستم ، تاجزاده حتی در بین مخالفین اصلاحات نیز دارای احترام است ، خداوند این شخصیت شجاع و باسواد و با تجربه را که گذشته خود را هم نقد کرد برای آینده ایران زنده و سلامت نگهدارد .انشاالله.

 10. Freedom گفت:

  تاریخ دوران رضاخان دارد تکرار میشود، مجلسه بله قربان گو، گردن کلفتی‌ رئیسه مملکت، نمایندگان نوکر صفت، قوه قضایه بی‌ اراده، حیف و میل‌های میلیون یا بیلیون دلاری، سرداران و سپاهیان زورگو و تازه به دوران رسیده…و سر انجام اخراج از مملکت با اون افتضاح و بیچارگی.

 11. akabari گفت:

  مهندس مرتضی کتیرایی یار دیرین شهیدان رجایی و باهنر وهمكار مهندس مير حسين موسوي و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و معاون اسبق موسسه تنظیم و نشر امام خمینی(س) دوشنبه صبح به رحمت ایزدی پیوستند.
  مراسم تشییع مرحوم کتیرایی فردا روز سه شنبه ساعت 8.5 صبح از مقابل منزل شخصی واقع در میرداماد، میدان مادر، خیابان شاه نظری، کوچه6، پلاک11 به سمت قطعه 66 بهشت زهرا صورت خواهد گرفت.

  مجلس ترحیم روز سوم ایشان روز جمعه 5خرداد از ساعت 9.5 در مسجد نورواقع در میدان فاطمی برگزار خواهد شد.
  لطفا به سايت كلمه اطلاع رساني كنيد

 12. ناشناس گفت:

  از کوزه همان برون تراود که دراوست

 13. ناشناس گفت:

  afarin

 14. saeed گفت:

  خواب خرگوشی خامنه ای بیداری ندارد. او مسیر محمدرضا شاه را طی می کند

 15. ناشناس گفت:

  مصطفی خان تو فقط و فقط به جرم هویدا کردن ناجوانمردیهای استبداد در محیس هستی و این سونوشت سادات قبل ازتو و امامان معصوم ما و تاو بود فهنیا لک
  یزید برای ساکت کردن امام سجاد دستور اذانمی دهد و یزیدیان حاکم به نام جمهوری اسلامی برای خاموش کردن امثال تو اذن زندان و جنایت میدهند انان منطق ندارند کسی که منطق دارد پاسخ دارد نه زنجیر و زندان شما زندانیان بی گناه اولین و بزرگترین و مهمترین دلیلا نامشروعیت این نظام سابقا اسلامی و در حال ضد الهی هستید
  این نظر یک مدافع سابق حمهوری اسلامی و ببرادر بیش از یک شهید و بسیجی زمان جنگ است

 16. ناشناس گفت:

  اصولگرایان تعارف میکنند انان خوشحالی خود را از غلبه بر مخالفانشان (خط امام )در دوره جنگ که مورد تمجید امام خمینی بودند پنهان می دارند و به شکلی دیگر عنوان میکنند مطرودین امام در حال حاضر محبوبین اوالیشان است و انتقام خود را از امام خمینی بدین شکل گرفتند و یاد یزید و اشعارش را زنده کرزدند که گفت
  ليت اشياخي ببدر شهدوا جزع الخزرج من و قع الأسل
  لأهلوا و استهلوا فرحا ثم قالوا: يا يزيد لا تشل
  قد قتلنا القرم من اشياخهم وعدلناه ببدر فاعتدل
  لعبت هاشم بالملک فلا خبر جاء و لا و حي نزل
  لست من خندف إن لم انتقم من بني احمد ما کان فعل (1) .
  «کاش بزرگانم در بدر مي ديدند که چگونه خزرج از ضربه هاي نيزه بي تاب گشته اند».
  «آنها به شادي و شادماني مي شکفتند و مي گفتند: يزيد، دستت فلج مباد».
  «ما بزرگ بزرگانشان را کشتيم و با بدر برابر کرديم و برابر شد».
  «بني هاشم در مملکت بازي کردند؛ زيرا نه خبري آمده و نه وحيي نازل شده است».
  «من از خندف نيستم اگر از خاندان احمد، انتقام کارهايش را نگيرم».ا
  با دیدن دزدان در قوم اصولگرایان دیگر هیچ شکی نیست که انان از اول با انقلاب نبودند وانان منتظر فرصتی بودند تا درون و باطن خود را ظاهر کنند که در انتخابات فرمایشی سال 84 این توان توسط حاکم جائر در اختیار انان قرار داده شد

 17. هوادار سبز محمد گفت:

  درود بی کران هواداران جنبش سبز بر مردان و زنان شجاعی مانند اقای تاجزاده و همسر ش رژیم دیگر از این بیشتر نمی تواند سرکوب کند اگر دیر بجنبد به سر نوشت شاه صدام و قذافی و مبارک گرفتار خواهد شد و سرکوب دیگر جواب نداده است البته گروهی از هواداران مصباح از بی خردی و جهلشان این را درک نمی توانند بکنند اگر خامنه ای هنوز بر این باور باشد که عنان خود را به دست انها بسپارد روزگارش سیاه تر از این خواهد شد

 18. ناشناس گفت:

  هیچ فرقی نمی کند هر دو دست نشانده مرشد اعظم هستند نیستند؟!!!

 19. حیرون گفت:

  چجوری تاجزاده شجاع معاون خاتمی محتاط بوده؟

 20. داریوش جلالی گفت:

  دلگرمی ما هم به این پیامهای است که بعضی مواقع می بینیم
  بی شک بهترین و شجاع ترین افراد برای حال حاضر انقلاب امثال تاجزاده محمدرضا خاتمی و ایت الله صانعی دستغیب و استاد چریک پیر زندانی در بند می باشد خدا این انقلاب را از امثال جنتی مصباح و شریعتمداری و -پاک گرداند به امید پیروزی هرچند راهی نیست تا انتخابات ریاست جمهوری بعدی که این بار ملت غوغایی به پا میکند که دیگر راهی برای نوشیدن جام باقی نمیگذارد موسوی زنده است به کوری چشم مجتبی

 21. ناشناس گفت:

  تاجزاده شاد باشی

 22. ناشناس گفت:

  تا انتخابات بعدی که برچیدن این بساط را انجام می دهد انتخابات ریاست چمهوری راهی نیست تاجزاده خود را حفظ کن تا باشی و فریاد این نسل را بینی خداوند امثال مجتبی خامنه ای = تمساح یزدی کفر مداری جهمنی را از این ملت برردارد و به شما و موسوی سلامتی بدهد

 23. ناشناس گفت:

  خدا پشت و پناهتان آقای تاجزاده

 24. دادار گفت:

  تقسیم به دو وایجاد اختلاف درمیان جناحهای نظام ولایت مطلقه ذاتیست ایکاش اصلاح طلبانی مثل اقای خاتمی هم این مسئله رامتوجه میشدندودل باصلاح این نظام جمهوری اسلامس بامحتوی غیراسلامی نمیبستندوبا اصراربر برکناری غاصبان حاکم راه رابرای حاکمیت مردم فراهم میساختند

 25. ناشناس گفت:

  باید اگاهی بخشی به مردم را در روستاها و شهرهای کوچک نیز افزایش داد تا در انتخابات فرمایشی شرکت نکنند.

 26. sodeif گفت:

  drod bar azadmardane vatan

 27. ناشناس گفت:

  در میزان توانایی،تدبیر ،شعور،فهم و بصیرت (آینده نگری و فرصت شناسی )اقای دکتر حداد عادل که در “ویکی بیت “از وی با عناوین حداد باطل (1) یا ابو حداد اشعری(2) نامبرده شده است ، هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد .میزان نبوغ نامبرده پس از سخنرانی معروف وی در مراسم تودیع (عزل) از سمت مدیریت برنامه ریزی وزارت آموزش وپرورش در انجا که عنوان نمود پس از 7 سال مسئولیت بعنوان برنامه ریز ، به ضرورت برنامه ریزی در اموزش وپرورش پی برده است.،بر مسئولین با بصیرت نظام محرزگردید تا انجا که با نظر مقامامات عالی مقام لازم شد تا بر ورود ایشان به مجلس ابر وباد و مه وخورشید و فلک در اقدامی ولایی نامبرده را با اخراج نفر بیست وهشتم لیست تهران وارد مجلس نمایند و بحمد اله ایشان پس نشستن شاهین اقبال بر روی شانه های ایشان و کسب منصب فامیلی مقامات عالیمقام توانستند پله های ترقی را یک به یک و به سرعت طی نمایند. لیکن سمپاشی ها و تهمت های دشمنان به هیچ وجه خللی بر عزم ایشان برای کسب سمت ریاست مجلس یا ریاست جمهوری نداشته و همانگونه که اخیرا عنوان نموده اند حتی اگر یک نفر هم بایشان در مجلس رای ندهند ایشان کاندید این سمت خواهند شد وبه حول قوه … به این سمت منصوب (انتخاب ) خواهند شد.
  (1) در انتخابات مجلس ششم پس از انکه برای ورود ایشان به مجلس نفر بیست وهشتم لیست سی نفره تهران را از مجلس اخراج و پس اعتراض احزاب به زندان هدایت کردند وی به لقب حداد باطل نائل گردیدند.
  (2) در جریان اجرای ماموریت اخیر ،حکمیت فیمابین مجلس و ریاست جمهوری در غائله انتصاب قاضی مرتضوی (بزعم دشمنان قدرت ) ،بواسطه انکه دکتر حداد نقشی مشابه ابو موسی اشعری ایفا نمودند تا علاوه بر اینکه استیضاح وزیر منتفی شود قاضی مرتضوی نیز بر مصدر قدرت باقی ماند وبازی گردانان نیز بی تقصیر باقی بمانند،ایشان به عنوان ابوحداد اشعری نائل گردید.