سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سود هفت برابری «بزرگترین واگذاری تاریخ ایران» در جیب سپاه...
» معامله غیر قانونی سال 88؛ بهای سرکوب اعتراضات؟!

سود هفت برابری «بزرگترین واگذاری تاریخ ایران» در جیب سپاه

چکیده :واگذاری بی رقیب شرکت ارتباطات سیار در سال 88 به کنسرسیومی که بیشترین سهم آن متعلق به بنیاد تعاون سپاه بود، حرف و حدیث های زیادی را برانگیخت اما هیچ وقت به درستی پیگیری نشد. در دو سال اخیر، درآمد این شرکت 7 برابر مبلغ خرید آن بوده است! بسیاری از ناظران، واگذاری هایی از این نوع و توقف پیگیری ها درباره غیر قانونی بودن آنها را نوعی معامله در ازای خدمات سپاه به سایر ارکان حاکمیت در جریان سرکوب های سال 88 تلقی کنند....


کلمه – گروه اقتصادی:

در دو سال گذشته، سپاه هفت برابر بهایی که برای خرید همراه اول پرداخته، سود برده است! این خبری بود که هفته گذشته مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار اعلام کرد.

او البته اشاره ای به نام یک بنیاد متعلق سپاه و دیگر سهامداران خرید این شرکت نکرد و از سرنوشت پیگیری های قانونی واگذاری این شرکت نیز چیزی نگفت، و صرفا از درآمد 43 هزار میلیارد ریالی این شرکت در سال 89 و درآمد 55 هزار میلیارد ریالی این شرکت در سال 90 خبر داد. حال آنکه این شرکت در سال 88 به بهای 15 هزار میلیارد ریال واگذار شده و در دو سال اخیر به اندازه هفت برابر رقم خرید، درآمد کسب کرده است!

واگذاری شرکت ارتباطات سیار مخابرات در سال 88 به کنسرسیومی که بیشترین سهم آن متعلق به بنیاد تعاون سپاه بود، هرچند حرف و حدیث های زیادی را برانگیخت و حتی کار را به پیگیری در مجلس و دیگر نهادهای نظارتی کشاند، اما در نهایت هیچ یک از این پیگیری ها به جایی نرسید.

بدین ترتیب در این معامله که بزرگترین واگذاری تاریخ ایران توصیف شده، سودی نجومی عاید سپاه شد که ارقام رسمی اعلام شده از سوی مدیرعامل همراه اول، ابعاد تکان دهنده آن را نشان می دهد. این موضوع باعث شد که بسیاری از ناظران، واگذاری هایی از این نوع و توقف پیگیری ها درباره غیر قانونی بودن آنها را نوعی معامله در ازای خدمات سپاه به سایر ارکان حاکمیت در جریان سرکوب های سال 88 تلقی کنند.

این معامله در حالی انجام شد که در آستانه برگزاری مزایده، سایر رقبا، از جمله شرکت پیشگامان کویر یزد به عنوان آخرین رقیب، ناگهان رد صلاحیت و از دور رقابت خارج شدند و بعدها گفته شد که حتی اقساط پرداختی برای خرید شرکت نیز از محل سود آن تامین شده و در واقع جز پیش پرداخت ابتدایی که آن هم به سرعت بازگشته،، هیچ پولی از جیب خریداران خارج نشده است.

سایت بازتاب با اننشار تصویر چکی که برای این معامله صادر شده، ضمن اشاره به اینکه “مجموع مبلغی که بابت خرید شرکت عظیم همراه اول از سوی خریدار پرداخت شد، حدود 1500میلیارد تومان بود” اضافه کرد: “کارشناسان پیش بینی می کردند اگر مزایده آزادی برگزار می شد، پیشنهاد هایی دست کم سه هزار میلیارد تومان بیشتر از رقم کنونی ارائه می گردید و با این فرض عملا در این مزایده مبلغی حدود 3 هزار میلیارد تومان از کیسه  بیت المال خارج شد.”

 


2 پاسخ به “سود هفت برابری «بزرگترین واگذاری تاریخ ایران» در جیب سپاه”

  1. محمد امین گفت:

    به نام خدا
    متاسفانه این همه سود راما مردم بالاخص فعالان جنبش سبز با مکالمات تلفنی مان به حساب شرکت مخابرات واریز می نمائیم کاش کمتر از تلفن استفاده می شد تا این همه پول از جیب خودمان به حساب آنها واریز نمی نمودیم

  2. ناشناس گفت:

    بالاخره یک روز باید هر چه خورده اند برگردان کنند