سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بازی جدید احمدی‌نژاد؛ گامی دیگر به سمت خودکامگی...
» سرانجام شوم دوری حاکمیت از قانون اساسی

بازی جدید احمدی‌نژاد؛ گامی دیگر به سمت خودکامگی

چکیده :احمدی نژاد در پروژه جدید خود برای بی قانونی و خودکامگی، دقیقا بر نقطه ای دست گذاشته که نقطه ضعف حاکمیت فعلی است. او به خوبی می داند که حاکمیت از قانون اساسی خارج شده و طرحی با تاکید رهبر و تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شده که از اساس خلاف قانون اساسی، مغایر با آرمانهای انقلاب و مرام امام و مخالف با رویه حاکم بر جمهوری اسلامی در سه دهه گذشته و از ابتدا مورد اعتراض سبزها بوده است. او البته دلسوز قانون اساسی نیست و می خواهد از فرصت قانون شکنی ارکان دیگر حاکمیت به نفع دور جدید قانون ستیزی های خود استفاده کند و بهانه ای به دست بیاورد تا دخالتش در حیطه قانونی نهادهای دیگر توجیه شود....


کلمه – گروه سیاسی: بعدازظهر امروز نامه ای از سوی احمدی نژاد خطاب به هاشمی شاهرودی منتشر شد که می توان آن را پروژه ای برای آغاز یک حرکت خزنده از سوی نزدیکان احمدی نژاد برای خودکامگی بیش از پیش ارزیابی کرد.

در این نامه، رئیس دولت دهم مصوبه ی مجلس درباره نظارت بر نمایندگان را که به تایید شورای نگهبان هم رسیده، مغایر با قانون اساسی می خواند و مدعی می شود: مصوبه مجلس درباره نظارت بر عملكرد نمايندگان به دليل ايجاد تبعيض بين آحاد مردم و نمايندگان آنها، اعطاي درجه اي از مصونيت پارلماني و تعليق رسيدگي قضايي، به نمايندگان مجلس و نقض اصل ممنوعيت اضرار به غير يا تجاوز به منافع عمومي براي اعمال حق آزادي بيان و راي، مغاير قانون اساسي است.

این مصوبه مدتها قبل در مجلس تصویب شده و پس از رفع ایرادات شورای نگهبان، به تایید نهایی این شورا رسیده بود. اما پس از آنکه احمدی نژاد از ابلاغ آن در مهلت قانونی خودداری کرد، علی لاریجانی رئیس مجلس آن را ابلاغ کرد و اکنون احمدی نژاد که در تمام مدت طی این روند سکوت کرده بود، این مصوبه مجلس را بهانه ای قرار داده تا وظیفه اجرای قانون اساسی را بهانه ی دخالت در حیطه وظایف شورای نگهبان قرار دهد و خودسرانه این طرح تبدیل شده به قانون را غیرقانونی بخواند.

طرحی که اکنون رئیس دولت تصویب آن را بهانه ای برای یک خروج آشکار از موقعیت قانونی ریاست جمهوری قرار داده، در واقع از ابتدا با اعتراض منتقدان دولت فعلی و رهبران جنبش سبز رو به رو بود و علاوه بر آیت الله العظمی صافی که نتیجه تصویب آن را نقض استقلال نمایندگان و دیکتاتوری اکثریت بر اقلیت دانسته بود، مهدی کروبی رئیس دو دوره مجلس نیز هشدار داده بود که طرح نظارت بر نمایندگان، به معنای پایان نهاد مجلس در جمهوری اسلامی است.

کروبی این طرح را به معنای بی اثر کردن تمامی سوابق مشروطه در یک صد سال اخیر در ایران و باعث تبدیل نمایندگان به نوکران قدرت خوانده بود و از نمایندگان خواسته بود زیر بار چنین ننگی نروند.

اما مجلس هشتم با توجه به تاکیدات رهبری و بی اعتنا به هشدارهای دلسوزان انقلاب و نظام، به تصویب طرحی پرداخت که آشکارا با تاکید امام راحل بر در راس امور بودن مجلس مغایرت داشت. این مصوبه که مغایرت های آشکاری با قانون اساسی داشت، در شورای نگهبان نیز با ایرادات جدی مواجه نشد و بدین ترتیب کار به جایی رسید که امروز رئیس دولت بهانه ای یافته تا از جایگاه قانونی خود خروج کند و به اظهارنظر در زمینه ای بپردازد که اساسا در صلاحیت قانونی شورای نگهبان است.

احمدی نژاد در پروژه جدید خود برای بی قانونی و خودکامگی، دقیقا بر نقطه ای دست گذاشته که نقطه ضعف حاکمیت فعلی است. او به خوبی می داند که حاکمیت از قانون اساسی خارج شده و طرحی با تاکید رهبر و تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شده که از اساس خلاف قانون اساسی، مغایر با آرمانهای انقلاب و مرام امام و مخالف با رویه حاکم بر جمهوری اسلامی در سه دهه گذشته و از ابتدا مورد اعتراض سبزها بوده است.

او البته دلسوز قانون اساسی نیست و می خواهد از فرصت قانون شکنی ارکان دیگر حاکمیت به نفع دور جدید قانون ستیزی های خود استفاده کند و بهانه ای به دست بیاورد تا دخالتش در حیطه قانونی نهادهای دیگر توجیه شود.

مخاطبی هم که برای این نامه انتخاب شده، نشان از عمق فساد حاکمیت فعلی دارد که ریشه ی همه ی این قانون گریزی ها و انحرافات است. احمدی نژاد کسی را برای خطاب قرار دادن انتخاب کرده که ظاهرا رئیس هیات حل اختلاف قواست، هرچند این موضوع ربطی به اختلافات قوا ندارد. اما آیت الله شاهرودی هفته قبل هم در یک مانور پیچیده سیاسی، فریب جریان نزدیک به رئیس دولت را خورد و حکم مشاورت برای یکی از نزدیکان احمدی نژاد و سران جریان موسوم به انحرافی صادر کرد، و البته چیزی نگذشت که مشخص شد این شخص پیش از دریافت حکم مشاوره، مورد عنایت خاص رهبری نیز قرار گرفته و به رغم وجود پرونده سنگین مالی و امنیتی، مشمول عفو شده بود.

یادآوری آنچه کیهان هفته قبل علیه آقای شاهرودی نوشت و اسنادی که پیش از آن در خبرگزاری فارس افشا شد و خبر از مطرح بودن نام آیت الله شاهرودی در پرونده برج های دوقلوی شیراز می داد که ظاهرا متهم اصلی آن محمدشریف ملک زاده مشاور احمدی نژاد و فرد مورد عنایت خاص رهبری است، به خوبی نشان می دهد که چرا احمدی نژاد رئیس سابق قوه قضاییه را خطاب نامه خود قرار داده است.

حاکمیت اکنون با ماری که در آستین پرورده رو به روست که می خواهد همچنان یکه تازی کند و بی قانونی را به حداکثر برساند و خودکامگی را آشکار کند؛ اما با دستمال آلوده نمی توان شیشه را پاک کرد و با دستان تا آرنج در فساد که شرمسارانه مسئولان فعلی اکثرا به آن دچارند، نمی شود جلوی قانون شکنی های مکرر رئیس دولت فعلی ایستاد.

در واقع همان روزی که بحث استیضاح وزیر اقتصاد با اشاره به پرونده های زیر بغل رئیس دولت بسته شد و یا وقتی دخالت داشتن تعدادی از نمایندگان در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی مشخص شد، و یا پیش تر از اینها، وقتی پرونده مفاسد بزرگ معاون اول رئیس دولت با اشاره رهبری بسته شد، مشخص بود که حاکمیتی که در باتلاق فساد فرو رفته، اگر بخواهد هم نمی تواند به قانون اساسی تن دهد و در مقابل خودکامگی و قانون شکنی بایستد.

علت بی محابا تاختن احمدی نژاد هم جز این نیست که در برابر خود همه را سرتاپا غرق در فساد می بیند. از همین روست که با کوچکترین اشاره به یک پرونده، می تواند برای فرد دلخواه خود حکم مشاوره بگیرد و از اشارات آشکار رئیس قوه قضاییه به گزارش کار تیم تعقیب و مراقبت مبنی بر زد و بند یارانش در هنگام قلیان کشیدن پس از دیزی خوردن هم باکی به دل راه نمی دهد. او به خوبی می داند که مسئولان فاسد فعلی را یارای ایستادن در مقابل قانون ستیزی هایش نیست، چرا که خود کارنامه ای بهتر از این ندارند و پرونده هایشان نیز پاک نیست که جرات و جسارت فریاد زدن و سر نترس ایستادن داشته باشند.

رمز موفقیت میرحسین در ایستادگی در برابر این سردمدار فریب و دروغ، جز این نبود که پاک دست بود و راست گو. اما آیا کسی از متصدیان فعلی یافت می شود که سابقه ی خود را آنقدر عاری از فساد و پایبند به قانون بداند که بتواند در مقابل این رئیس دولت قانون شکن بایستد؟ و اگر هست، آیا همین سه شکایت دیروز مجلس یا همین قانون شکنی امروز رئیس دولت کافی نیست تا حاکمیت جرات اظهار عدم کفایت سیاسی رئیس دولت را پیدا کند؟


2 پاسخ به “بازی جدید احمدی‌نژاد؛ گامی دیگر به سمت خودکامگی”

  1. arash گفت:

    ali bood mamnon

  2. دانشجوی حقوق گفت:

    هر دانشچوی سال اول حقوق میداند که طبق اصل 86 قانون اساسی نمایندگان مجلس به علت حرفها و اظهار نظرهایشان حتی اگر توهین و افترا هم باشد ، قابل تعقیب نیستند . اگر چه شان نماینده مجلس ، البته اگر منتخب مردم باشد و فرض قانون هم همین است ، مانع از توهین و افترای بیدلیل است . نویسنده نامه احمدی نژاد که مساور یا کارشناس حقوقی دولت است ، از تفسیر شورای نگهبان (که معمولا خلاف قانون اساسی است ، چرا که اگر قصد دور زدن قانون اساسی در میان نبود ، نیاز به این همه تفسیر هم نبود . حجم تفسیرات به چندین و چند برابر اصل قانون بالغ شده است . ) استفاده کرده و این نامه را نوشته است .لازم به ذکر است که نویسنده نامه مدرک آسفورد دارد . والا مطلب را به اصل 40 قانون اساسی ربط نمیداد که ، بسیار بیربط است .