سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دومین ناو هواپیمابر آمریکا راهی خلیج فارس شد...

دومین ناو هواپیمابر آمریکا راهی خلیج فارس شد

چکیده :ناو هواپیمابر "انترپرایز" که با سوخت هسته‌ای حرکت می‌کند، برای پیوستن به ناو آبراهام لینکلن راهی خلیج فارس شد. این برای چهارمین بار در ۱۰ سال گذشته است که آمریکا همزمان دو ناو را در منطقه مستقر کرده است....


ناو هواپیمابر “انترپرایز” که با سوخت هسته‌ای حرکت می‌کند، برای پیوستن به ناو آبراهام لینکلن راهی خلیج فارس شد. این برای چهارمین بار در ۱۰ سال گذشته است که آمریکا همزمان دو ناو را در منطقه مستقر کرده است.

به گزارش دویچه وله، نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه (۲۱ فروردین) اعلام کرد که در پی افزایش تنش‌ها بر سر برنامه‌های هسته‌‌ای ایران، دومین ناو هواپیمابر خود را برای استقرار در خلیج فارس راهی منطقه کرده است.

به گفته‌ امی دریک فراست، از فرماندهان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است، ناو “یو اس اس اینترپرایز” که با سوخت هسته‌ای حرکت می‌کند، به ناو “آبراهام لینکن” می‌پیوندد که هم‌اینک در خلیج فارس حضور دارد. این مقام ارتش آمریکا همچنین یادآور شد که این برای چهارمین بار در یک دهه‌ گذشته است که نیروی دریایی آمریکا به طور همزمان دو ناو را در منطقه مستقر کرده است.

گفته می‌شود این دو ناو هواپیمابر در مسیر تنگه هرمز به گشت‌زنی خواهند پرداخت و همچنین از عملیات نظامی آمریکا در افغانستان و مبارزه با تهدیدهای دزدان دریایی در سواحل سومالی و خلیج عدن پشتیبانی خواهند کرد.

مقام‌های ایرانی پیش‌تر تهدید کرده بودند که در صورت تحریم نفت ایران، با بستن تنگه هرمز مانع تردد نفتکش‌ها و صادرات نفت کشورهای این منطقه خواهند شد. ۴۰ درصد از نفت مورد نیاز جهان از این تنگه صادر می‌شود و تهدیدهای ایران سبب شده است که ایالات متحده آمریکا بتواند حضور و تقویت ناوگان خود در منطقه را، زیر عنوان حفاظت از امنیت کشتی‌رانی در آب‌های آزاد، توجیه کند.

نماد قدرت در منطقه

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، در اوایل سال جاری میلادی از اعزام ناو “یو اس اس انترپرایز” به منطقه خلیج‌فارس خبر داده و تأکید کرده بود که این ناو “به نماد عظیم قدرت در این بخش از دنیا بدل خواهد شد.” ناو “انترپرایز” که قدیمی‌ترین و نخستین ناو هواپیمابر اتمی آمریکا است، حدود ۵۰ سال پیش ساخته شده است. قرار است این آخرین مأموریت این ناو باشد و سپس تا پایان سال جاری از خدمت خارج شود.

ناو هواپیمابر مجهزی که جایگزین ناو “انترپرایز” خواهد شد، ناو “یو اس‌اس جرالد فورد” است که تا سه سال دیگر آماده شده و به ناوگان ایالات متحده خواهد پیوست.

در همین حال روزنامه‌ “واشنگتن پست” در ماه ژانویه با استناد به مدارکی از عزم آمریکا برای ساخت و اعزام یک سکوی شناور به خاورمیانه خبر داده بود. در گزارش این روزنامه آمده بود که وزارت دفاع آمریکا با سرعت زیاد سرگرم تجهیز این پایگاه شناور است و احتمال می‌رود خلیج‌فارس حوزه عملیاتی آن باشد.

این روزنامه یادآور شده بود، گرچه ناوگان پنجم آمریکا در منامه به همراهی دست‌کم دو ناو هواپیمابر در خلیج‌فارس قابلیت مقابله با هر تهدیدی را دارد و اعزام یک پایگاه شناور تغییری مهم در توان دریایی آمریکا به وجود نمی‌‌آورد، اما این پایگاه شناور اهمیتی ویژه برای عملیات مخفی آمریکا خواهد داشت.


3 پاسخ به “دومین ناو هواپیمابر آمریکا راهی خلیج فارس شد”

 1. اشکان گفت:

  نترسید سومیشم تو راه آیزن هاور

 2. محمد گفت:

  سلام
  هر روز كه ميگذرد بيشتر شاهد ندانم كارى هاى اقتدار گرايان حاكم بر صحنه سياست ههى داخلى و خارجى ميباشيم . اين ديكتاتور منش هاى بى بصيرت كه تنها رنگى كه مشناسند رنگ سبز دلار ميباشد ، حتى قادر به تشخيص صلاح خويش نيز نيستند تا چه رسد صلاح ملت بزرگ ايران و دين اسلام. از اسلام كه چيزى غير از پوسته اى خرافى نمانده، از اقتصاد چيزى غير از فقر براى اكثريت ملت ما نمانده، از داد و دادگسترى چيزى غير از ويرانه اى نمانده و از سياست نيز غير از تزوير و دروغ چيزى نمانده. اگر ته مانده اى از غيرت و صداقت در ميان اين اقايان باقى است ، پس بهتر است با وفاق و اتحاد ملى و با به كار گرفتن و كمك عزيزان در بند و ديگر اقشارى كه در اين سال ها دست ب حذف ايشان زده اند و با كنار كشيدن خويش از قايقى كه خود نام كشتى به ان نهاده اندو سپردن ان به دست ناخداهاى مورد اطمينان مردم ، به نجات ايران و اسلام تن دردهند. تنها با تكيه بر قلوب ملت است كه دشمنان را ميتوان دفع كرد و نه بر تسليحاتى كه امتحان خود را در چندين و چند جنگ هاى اخير در منطقه نشان داده است. گويى كه نيمى از اين دولت و نظام حافظ منافع همسايه شمالى هستند تا ملت خود.

 3. ایرانی سبز گفت:

  قابل توجه جناب امیرصالحی فرمانده ارتش که گفته بود بهتره برنگردن و ازاین ژستهای الکی.حالا که 2 تاشو آوردن .میخوای چکارکنی آقای ژنرال?