سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » درخواست یک عضو هیات رئیسه‌ی مجلس: تعیین شعبه‌ی ویژه در قوه قضاییه برای پیگیری تخل...
» اعترافی دوباره به صداقت منتقدان راستین دولت که این روزهای زندانی‌اند

درخواست یک عضو هیات رئیسه‌ی مجلس: تعیین شعبه‌ی ویژه در قوه قضاییه برای پیگیری تخلفات دولت

چکیده :در شرایطی که مجلس هشتم در آخرین ماههای فعالیت خود نیز نتوانسته جلوی تخلفات دولت را بگیرد، عضو هیات رئیسه ی مجلس پیشنهاد تعیین شعبه ی ویژه در دستگاه قضایی برای پیگیری تخلفات دولت را مطرح کرده است؛ پیشنهادی که هرچند امیدی به نتیجه گیری از آن نیست، اما می توان نفس طرح آن را اعترافی صریح به صداقت منتقدان پیشین دولت تلقی کرد؛ منتقدانی که به جرم همین صداقت، این روزها یا در حصر و حبس به سر می برند و یا اجازه ی فعالیت و اظهار نظر نمی یابند....


کلمه: کمتر از دو ماه مانده به پایان کار مجلس هشتم، یک عضو هیات رئیسه مجلس خواستار تعیین شعبه ویژه ای از سوی قوه قضاییه برای رسیدگی به تخلفات دولت احمدی نژاد شد.

محمد دهقان که با خبرگزاری مهر گفت و گو می کرد، با توجه به افزایش شکایت نمایندگان مجلس از قانون شکنی های پی در پی دولت، خواستار تعیین شعب ویژه در قوه قضاییه برای رسیدگی خارج از نوبت به گزارش های ارسالی مجلس از تخلفات دولت شد.

بر اساس ماده 233 آیین نامه داخلی مجلس چنانچه ده نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیونهای مجلس رای به عدم رعایت شؤونات و نقض یا استنکاف از اجراء قانون یا اجراء ناقص قانون توسط رئیس جمهور و یا وزیر و یا مسؤولین دستگاههای زیرمجموعه آنان بدهند هیات رییسه مجلس موظف است گزارش را به کمیسون مربوطه ارسال نماید تا ظرف ده روز گزارشی تهیه و به هیات رییسه اعلام نمایند. تبصره یک ذیل این ماده نیز تصریح می کند که در اینگونه مواقع طبق نظر مجلس «موضوع جهت رسیدگی به قوه قضائیه و سایر مراجع ذی‌صلاح ارسال می‌شود تا خارج از نوبت و بدون تشریفات دادرسی رسیدگی نمایند.»

از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد در سال 84 تا امروز، نقض مکرر قانون و بی توجهی های پیاپی دولت به مصوبات مجلس و قوانین اساسی و عادی کشور، بارها تذکر و اعتراض لفظی نمایندگان را در پی داشته است، اما نمایندگان مدعی اصولگرایی تاکنون از برخورد با قانون شکنی های دولت و جلوگیری از آن، ناتوان نشان داده اند.

در یکی از تازه ترین موارد که اختلاف دولت و مجلس در آن به بالاترین حد خود رسیده بود، نمایندگان مجلس برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی تصمیم به احضار رئیس دولت و سؤال از وی در آخرین جلسه ی مجلس در سال 90 گرفتند. اما احمدی نژاد با شوخی های مکرر و طفره رفتن از پاسخ به سؤال ها، نمایندگان حیرت زده مجلس را که سه سال با او و تخلفاتش مماشات کرده بودند و اکنون شاهد به تمسخر گرفته شدن سؤال مجلس بودند، به حال خود رها کرد و بی اعتنا به سؤالات آنان، مجلس را ترک کرد.

اگرچه این رفتار احمدی نژاد، عصبانیت و اعتراض برخی نمایندگان منتقد را به دنبال داشت، اما ناظران سیاسی این رفتار رئیس دولت را ادامه ی منطقی قانون شکنی های قبلی و همچنین سخنان پیشین او در تقلیل جایگاه مجلس ارزیابی کردند؛ تعریض آشکار رئیس دولت به سخنان صریح بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه «مجلس در رأس امور است» اکنون کار را به جایی رسانده بود که او سؤالات واضح نمایندگان را که پس از مدت‌ها کشمکش به صحن علنی رسیده بود، به شوخی برگزار کند و برود.

در همین حال به تازگی گزارشی در سایت الف منتشر شده که نشان می دهد رییس دولت در طول دوره ی مجلس هشتم از ابلاغ ۲۶ مصوبه خودداری کرده و ۲۴۹ مصوبه دیگر را با یک هفته تاخیر قانونی ابلاغ کرده است که نشان می دهد وی تنها 8 درصد مصوبات را در وقت قانونی ابلاغ کرده است. کم نیستند از این دست آمارها یا اخبار و شنیده هایی که نشان از بی توجهی های گسترده هیات دولت و وزیران به تذکرات و دعوتهای مجلس دارد. یکی دیگر از نمونه های اخیر، دعوت مجلس از تیم اقتصادی دولت برای بررسی مشکلات بازار سکه و ارز یود که دو بار با خلف وعده بهمنی رییس بانک مرکزی و حسینی وزیر اقتصاد رو به رو شد و جلسه ناتمام ماند.

به نظر می رسد همین بی توجهی های بی پایان دولت و رئیس آن به قانون است که امروز حتی مجلسیان سابقا متحد با دولت را بر آن داشته است تا از قوه قضاییه بخواهند برای تسریع در رسیدگی به شکایات مجلس از دولت، شعب ویژه ای را مأمور رسیدگی کند. در این راستا، نماینده چناران و طرقبه معتقد است باید بازوی نظارتی مجلس تقویت شود، و لذا با تغییر در آیین نامه توسط مجلس هشتم شکایتها با موافقت نمایندگان برای بررسی خارج از نوبت به قوه قضاییه می رود. این موضوع را پزشکیان، نماینده تبریز نیز پس از جلسه ی سؤال از احمدی نژاد مورد تاکید قرار داد و گفت: احمدی نژاد برخی جواب ها را سطحی بیان کرد، و اگر آیین نامه داخلی مجلس اصلاح نشود این روند در آینده هم ادامه خواهد داشت.

نه فقط این نمایندگان مجلس و دیگر کارشناسان و صاحب نظران حقوقی، بلکه بسیاری از فعالان سیاسی و حتی برخی از کسانی که این روزها به دلیل انتقاد از دولت و حامیانش در حاکمیت در زندان به سر می برند، بارها نسبت به خطر تضعیف جایگاه مجلس هشدار داده اند و سرکشی های دولت را ناشی از ضعف مجلس در ایفای وظایف خود دانسته اند. اما انتقاداتی از این دست، همواره با واکنش تند حاکمیت مواجه شده و سیاه نمایی و بدخواهی نامیده شده است.

حال در شرایطی که مجلس هشتم در آخرین ماههای فعالیت خود نیز نتوانسته جلوی تخلفات دولت را بگیرد، عضو هیات رئیسه ی مجلس پیشنهاد تعیین شعبه ی ویژه در دستگاه قضایی برای پیگیری تخلفات دولت را مطرح کرده است؛ پیشنهادی که هرچند امیدی به نتیجه گیری از آن نیست، اما می توان نفس طرح آن را اعترافی صریح به صداقت منتقدان پیشین دولت تلقی کرد؛ منتقدانی که به جرم همین صداقت، این روزها یا در حصر و حبس به سر می برند و یا اجازه ی فعالیت و اظهار نظر نمی یابند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.