سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » به استقبال «روز دروغ ممنوع» در سیزدهم خردادماه...
» پیشنهاد یکی از خوانندگان کلمه

به استقبال «روز دروغ ممنوع» در سیزدهم خردادماه

چکیده :حالا که به ناچار پذیرفته ایم روز سیزدهم فروردین را زیر بار دروغ های شوخی و موقتی برویم، از خود بپرسیم، آیا انصاف نیست که لااقل یک روز در سال را هم، البته کاملا جدی، از خودمان و دیگران و به خصوص از بزرگان و مسئولان و صاحب منصبان کشورمان بخواهیم که دروغ نگویند؟! شأن سیزدهم خرداد بی شک این هست که آن را در مقابل سیزده فروردین، "روز دروغ ممنوع" بنامیم و قدر آن روز و یاد صاحبش را بزرگ بداریم؛ میر عزیز ما که از وقتی که در حصر است، هر لحظه آزادی اش را در انتظاریم....


یکی از همراهان کلمه در یادداشت کوتاهی، با اشاره به رواج دروغ سیزده در روز سیزدهم فروردین، پیشنهادی شنیدنی و عملی را مطرح کرده است که در ادامه می خوانید:

دیروز روز سیزدهم عید بود. روز سیزده به در و روز طبیعت، و برای بعضی از ما هم روز دروغ سیزده. مانند خیلی ها که دیروز را در دامن طبیعت گذراندند، کم نبودند کسانی هم که دیروز با دروغ سیزده مشغول بودند و به این بهانه با یکدیگر شوخی کردند و خندیدند.

برای ما سبزها که بیشتر برای خودمان دغدغه ی اجتماعی و اخلاقی قائلیم، زیر بار دروغ رفتن، حتی برای یک روز و حتی به شوخی، سخت است. البته می توانیم اینطور توجیه کنیم که یک روز است و همه می دانند که شوخی است و …

اما حالا که به ناچار پذیرفته ایم این یک روز را زیر بار دروغ های شوخی و موقتی برویم، از خود بپرسیم، آیا انصاف نیست که لااقل یک روز در سال را هم، البته کاملا جدی، از خودمان و دیگران و به خصوص از بزرگان و مسئولان و صاحب منصبان کشورمان بخواهیم که دروغ نگویند؟!

شاید بهترین پیشنهاد برای چنین مناسبتی هم درست دو ماه بعد باشد، یعنی روز سیزدهم خرداد که در حین آن مناظره ی معروف، انگشت اشاره ی میرحسین موسوی دروغگویی های مکرر و بی عدالتی رئیس دولت مدعی عدالت را نشانه رفت و زبان دروغ و تهمت را به سکوت وادار کرد.

آن روز و آن لحظه را می توان اوج ایستادگی ملی در برابر موج رو به گسترش دروغ در دولت و جامعه ایرانی دانست و به پاس همان یک لحظه سکوت ناگزیر نماد امپراتوری دروغ در برابر مظهر اراده ی اخلاقی یک ملت، آن روز را به قدردانی نشست.

شأن سیزدهم خرداد بی شک این هست که آن را در مقابل سیزده فروردین، “روز دروغ ممنوع” بنامیم و قدر آن روز و یاد صاحبش را بزرگ بداریم؛ میر عزیز ما که از وقتی که در حصر است، هر لحظه آزادی اش را در انتظاریم.


18 پاسخ به “به استقبال «روز دروغ ممنوع» در سیزدهم خردادماه”

 1. ناشناس گفت:

  ایرانیان سالم شاد و امید وار بمانید که این رفتار تخم یاس د ردل حاکمان میافشاند که برای مایوس کردن ما اعتیاد و غصه ملت ایران تلاس بسیار کرده اند

 2. ایرانی گفت:

  کاملا موافقم

  یا حسین میرحسین

 3. ناشناس گفت:

  بد نیست-یا حسین میر حسین

 4. مادر سبز گفت:

  با تشکر از این پیشنهاد بجا و درست که البته این خود نشانه ی سر زندگی جنبش سبز است روز سیزده خرداد شیپور بیدار باش برای مسئولین به صدا در خواهد آمد بالن های دروغ ممنوع باید در آسمان خدا اوج بگیرند تا همگان بدانند ایرانیان آزاده از دروغ و دروغگویی بیزارند.

 5. محمد گفت:

  ‍هوشمندانه بود بهتر روش کار بشه و تبلیغ کنید واقعا جالب بود و فکر می کنم اگر بتونید جا بندازید ماندگار باشه

 6. ناشناس گفت:

  من با این پیشنهاد کاملا موافقم. در دنیا رسم است که مردم اول آوریل را دروغ میگویند و این روز معروف است به “آپریل فول” ازآنجا که مقامات جمهوری اسلامی هر روز دروغ می گویند ما به عکس کشورهای دنیا باید یک روز را دروغ نگوییم. البته شک دارم که بتوانیم یک روز جلو خود را بگیریم زیرا ما متاسفانه ملتی هستیم که به زشتی دروغ اهمیتی نمیدهیم و حتی بعنوان شوخی مرتب به هم دروغ می گوییم. سعدی هم دروغ را بر راست فتنه انگیز ترجیح داده و آنرا توصیه می کند. با کمال تاسف دروغ گفتن را به بعد از اسلام هم نمی توانیم ارتباط دهیم زیرا داریوش هم در سنگ نبشه مشهور خود گفته است اورمزد(خدای شهرها) این ملت را از سه آفت خشکسالی، جنگ و دروغ محفوظ دارد.
  اما درخاتمه از این پیشنهاد استقبال می کنم با این امید که هر روزمان تبدیل به سیزده بدر بدون دروغ تبدیل یابد.

 7. ناشناس گفت:

  دانشگاه بهترین محل برای آشنایی پسران و دختران ماست و بسیاری از این آشنایی ها منجر به ازدواج می شود. بسیاری از خلاف کاری ها هم کم می شود. جوانان حتی به دیدن روی جنس مخالف هم راضی هستند و گاه ارضاء می شوند. گرایش دوجنس مخالف امری است طبیعی. آنها را از هم جدا کنید، همجنس بازی افزایش خواهد یافت کمااینکه همجنس بازی و تجاوز به کودکان و تجاوز به زنان اکنون بیش از دوره رژیم قبلی است. جدا کردن جنسیتی دانشگاهها یکی از اشتباهات بزرگ است اگر قبول ندارید از کامران دانشجو بپرسید و از او سوال کنید که با همسر مسیحی خود در انگلیس در کجا آشنا شد؟

 8. پادشاه ماد گفت:

  پیشنهاد بسیار خوبیست و به راحتی هم انجام شدنیست. فقط نیاز به اطلاع رسانی دارد.
  فقط تصویری که برای این مطلب گذاشتید باید اصلاح شود. چون معنی این تصویر این است: “دروغ ممنوع” ممنوع. چرا که روی کلمه ی دروغ ممنوع خط کشیده شده. متاسفانه این نکته در تبلیغات سال 88 هم نادیده گرفته شده بود!

 9. معلم سبز گفت:

  کلمه عزیز لطفا اضافه کنید به طرح زیبایتان: هرکدام از ما موظف باشیم تا ۱۳ خرداد یک دوغ حاکمیت را کشف کنیم ودر روز دروغ ممنوع آنرا منتشر کنیم

 10. مهدی گفت:

  به همه دوستان خود اس ام اس کردم.

 11. ‏. گفت:

  بچه ها برای دور دوم انتخابات به علی مطهری رای بدین

 12. مصطفی گفت:

  آری دروغ ممنوع

 13. az france گفت:

  ایران وایرانی زنده باد . مرگ بر جهل و نادانی. ایرانی، بپا خیز که ایرانت را به تاراج بردند و خاک پاک، مام وطن را به توبره کشیدند.این نا اهلان اسلام را بهانه کرده تا جوانان این مرز و بوم را به خاک و خون کشند.اگر اسلام این است،،، اگر خون پایه دین است ،،،لعنت به هرچه این است.

 14. تقی گفت:

  22خرداد همه میاییم به یاد میر حسین 22خدادددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد

 15. محمد گفت:

  22 خرداد

 16. علی گفت:

  با سلام، پیشنهاد ارزنده ای است.موافقم

 17. غلامرضا گفت:

  كاملا” موافقم كه بايد با جديت بيشتر ريشه دروغ از اين فرهنگ غني ما بر چيده شود..طالع نحس=13

 18. عالیه گفت:

  بسیار عالیست البته اگر آقای احمدی نژاد و دولت کریمه اش بفهمند