سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه مادر سهراب اعرابی به سیدمحمد خاتمی و پاسخ وی...

نامه مادر سهراب اعرابی به سیدمحمد خاتمی و پاسخ وی

چکیده :من نیز مانند اکثر ایرانیان صلح دوست، همیشه به مفهوم صلح فکر می کنم و امیدوارم با فرمایشات شما از طریق راه های اصلاح طلبانه همگی به آشتی ملی فکر کنیم و برای رسیدن به همدلی و تفاهم، همه سطح تحمل مخالف خود را بالا ببریم و به همان اصل زنده باد مخالف من بیشتر توجه کنیم و اگر حاکمان و قضات نیز عدالت را برقرار نمایند مطمئنا بین مردم و حاکمیت همدلی بوجود خواهد آمد و این تفاهم باعث دفاع دلسوزانه از منافع ملی کشور خواهد شد و از هرگونه تحریم و جنگ جلوگیری خواهد کرد و برای رسیدن به اهداف خود این شروط را لازم می دانم پیگیری نماییم ...


سبز بودن چیست؟ آیا سبز بودن تنها اعتراض به یک انتخابات و نتایج دروغ اعلام شده است؟ آیا تنها دموکراسی خواهی، عدالت جویی و پیشرفت طلبی است یا علاوه بر همه اینها که بخودی خود بسیار مهم و مطالبات تاریخی این ملتند، سبز بودن یک مشی، یک مرام و خلاصه، یک “مکتب” است؟ چند روزی از آخرین خبری که از میرحسین موسوی رسید نگذشته که در آن توصیه به صبر و گذشت کرد و البته که این پیام در کنار همه پیام های پیشین وی معنا می یابد، از جمله توصیه به پایداری و مقاومت و امید به آینده.

12 اسفندی که گذشت اتفاقی روی داد که بسیاری را شوکه کرد، “خاتمی رای داد”. کمتر کسی این خبر را انتظار می کشید و بسیاری بر آن خرده گرفتند، اما در میان همه بحث های موافق و مخالف در گرفته پیرامون این خبر و فارغ از همه تحلیل هایی که این رای را به نقد سیاسی کشید و بسیاری از آنها نکات در خوری داشتند، یک نکته هویدا بود، اینکه معدل جنبش سبز، روادار، صلح جو،  با گذشت و معتقد به طولانی بودن مسیر دستیابی به اهداف والای خود و مهیای ایستادگی بر این راه تا در آغوش کشیدن  آزادی و عدالت است.

سه چهار روز بعد از آن اتفاق، برخی از خانواده های زندانیان سیاسی و ایثارگران جنبش سبز به دیدار سید محمد خاتمی رفتند و مسایل عمدتا انتقادی خود را با وی در میان گذاشتند.

به گزارش کلمه، پروین فهیمی (اعرابی)، مادر شهید سهراب اعرابی نیز در این جمع بود. مادری که بزرگی و منش والایش از ستاره های تابناک آسمان پرستاره سبزها در حدود سه سال اخیر بوده است.

وی در این دیدار نامه ای را به خاتمی ارائه کرد. نامه ای که سندی ماندگار از شرافت، رواداری، انصاف، صبر و گذشت همراهان این جنبش عمیق اجتماعی است. صفاتی که بیش از آنکه به سرعت پیگیری مطالبات این جنبش یاری کند، به آن عمق بخشیده و بی تردید آن را نسبت به همه تحولات معاصرش در منطقه و جهان، از این جهت برجسته ساخته است.

در پاسخ به این نامه، دیگر همراه جنبش سبز، سید محمد خاتمی نیز پاسخی به وی در 28 اسفند تهیه و برای وی ارسال کرد.

متن  این دو نامه  که در اختیار کلمه قرار گرفته است در پی می آیند:

حضور محترم جناب آقاي خاتمي عزيز

با عرض سلام و ادب

اين سومين بار است که شما را از نزديک ملاقات مي نمايم. حس عجیبی دارم، نه برای اینکه شما را به عنوان قهرمان بپرستم چون خودتان از قهرمان پروری بیزارید، فقط به این علت که آنقدر بزرگوارید که آبروی خود را هزینه آرمان های ما مردم میکنید، برعکس کسانی که نه آبرو دارند و نه حیثیت، نه اسلام را می شناسند و نه انسانیت.

آقای خاتمی عزیز، روزی که شنیدم شما رای دادید اول شوک شدم ولی بعد از چند ساعت احساس کردم خیلی بزرگوارید و دست آنها را خیلی خوب خواندید و برای رسیدن به آرمان های بزرگ، همیشه همراه مردم خواهید بود، همچنانکه در هشت سال ریاست جمهوری تان آبروی مردم را در جهان حفظ کردید.

من یک مادرم و فرزندم را بخاطر خواسته های انسانی اش از دست دادم اما همیشه فکر می کنم چقدر خوب است همه انسان ها به خاطر دیگران از حق و آبروی خود بگذرند، بخاطر منافع ملی کشورمان، بخاطر زندانیان سیاسی در بندمان که مانند گروگان ها مورد معامله قرار می گیرند، بخاطر باقی فرزندان این مرز و بوم که همگیشان از پاک ترین و صبورترین جوانان دنیا می باشند، فرزندانی که سخت ترین روزها را گذراندند و فشارهای فراوانی را تحمل کردند و هیچگاه دست به خشونت نزدند در حالیکه شما قبول دارید این جوانان چه مشکلاتی را به جان خریدند و هنوز دارند تحمل می کنند. از کشته شدن فرزندانمان و زندانی شدن ها و توهین ها و آزارها، اما باز هم دم بر نیاوردیم و با صبوری و متانت ولی از طریق راه های مدنی جواب شایسته ای به آنها نشان دادند و خواستار آن شدند تا فضای ملتهب کشور تبدیل به فضایی دموکراتیک و قانونی شود و از راه صلح و گفت و گو به خواسته های خود پافشاری نمایند.

من نیز مانند اکثر ایرانیان صلح دوست، همیشه به مفهوم صلح فکر می کنم و امیدوارم با فرمایشات شما از طریق راه های اصلاح طلبانه همگی به آشتی ملی فکر کنیم و برای رسیدن به همدلی و تفاهم، همه سطح تحمل مخالف خود را بالا ببریم و به همان اصل زنده باد مخالف من بیشتر توجه کنیم و اگر حاکمان و قضات نیز عدالت را برقرار نمایند مطمئنا بین مردم و حاکمیت همدلی بوجود خواهد آمد و این تفاهم باعث دفاع دلسوزانه از منافع ملی کشور خواهد شد و از هرگونه تحریم و جنگ جلوگیری خواهد کرد و برای رسیدن به اهداف خود این شروط را لازم می دانم پیگیری نماییم:

1- آزادی زندانیان سیاسی و آزادی خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی

2- دلجویی و حمایت از خانواده های کشته شدگان و آسیب دیدگان

3- آزادی و رعایت حقوق شهروندی و انتخابات آزاد و آزادی احزاب و اقلیت ها و مذاهب و نهادهای مدنی و آزادی اجتماعات و روزنامه ها

به امید ایرانی آزاد و آباد و برای فرزندان آینده مان

دوستدار همیشگی شما

آمنه خاتون فهیمی

مادر سهراب اعرابی

*****

بسم الله الرحمن الرحيم

بانوي سرفراز و بزرگوار، خانم آمنه خاتون فهيمي (اعرابي)

با سلام و سپاس از اظهار بزرگي و محبتتان

اين سومين بهاري است که بي حضور سهراب اعرابي عزيزتان که سهراب همه ما و همه کساني است که زندگي باعزت را پاس مي دارند، فرا مي رسد. و چه شورانگيز است آهنگ قلب مهربان و موج خيزي دل درياييتان که سهراب را سياوشي مي داند که از آتش مي گذرد تا جان همه آنان که به ايران مي انديشند و جمهوري اسلامي را با معنويت و رادي و مردمي مي خواهند گرم و اميدوار کند.

اينک مادر سهراب که مادر زيبايي و انصاف و خردگرائي است در آستانه سال نو، بجاي مويه بر عزيزش که بي گمان او را از جان بيشتر دوست مي داشت، چکامه صلح و آشتي و پرهيز از خشونت و کين توزي را مي سرايد، سرودي که جان هر انسان حقيقت بين و خداجو و آزادي طلب را مي نوازد.

در نامه تان آمده است:

“ من نیز مانند اکثر ایرانیان صلح دوست، همیشه به مفهوم صلح فکر می کنم و امیدوارم با فرمایشات شما از طریق راه های اصلاح طلبانه همگی به آشتی ملی فکر کنیم و برای رسیدن به همدلی و تفاهم، همه سطح تحمل مخالف خود را بالا ببریم و به همان اصل زنده باد مخالف من بیشتر توجه کنیم و اگر حاکمان و قضات نیز عدالت را برقرار نمایند مطمئنا بین مردم و حاکمیت همدلی بوجود خواهد آمد و این تفاهم باعث دفاع دلسوزانه از منافع ملی کشور خواهد شد و از هرگونه تحریم و جنگ جلوگیری خواهد کرد”

و آنگاه براي رسيدن به اين هدف والا، تحقق اموري را خواستار شده ايد:

1- آزادی ایرانیان سیاسی و آزادی خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی

2- دلجویی و حمایت از خانواده های کشته شدگان و آسیب دیدگان

3- آزادی و رعایت حقوق شهروندی و انتخابات آزاد و آزادی احزاب و اقلیت ها و مذاهب و نهادهای مدنی و آزادی اجتماعات و روزنامه ها

و پيشتر هم گفته بوديد که “اگر اين امور تحقق يابد از خون فرزندم مي گذرم”.

و اين همه، چيزي بيشتر از آنچه در قانون اساسي ما آمده است نيست و مي توان در يک کلام خلاصه کرد: “بازگشت همگان به قانون اساسي و رعايت روح آن” که خواست اساسي همه کساني است که به جايگاه اصلي و در خور جمهوري اسلامي مي انديشند و راه مدني اصلاح را مي پيمايند. و حقا که همين است راه سربلندي کشور و رفع تهديدها و خطرات دروني و بيروني از کشور و مردم.

آنچه گفته ايد هيچ نسبتي با عافيت طلبي و خويش انديشي ندارد بلکه حکايت از گذشت ، سعه صدر و خیرخواهی مي کند. از خداوند منان مي خواهم که طنين پر اميد ندا و پيامتان در جان همه ما اعم از حکومت کنندگان و حکومت شوندگان و خیرخواهان اثر کند، تا شاهد وضعي باشيم که در آن نفرت و خشونت (که از هر سو که باشد بدون فرجام است) به با هم زيستن و با هم بودن براي خدمت و رعايت حق و حرمت مردم و اخلاق و عدالت مبدل گردد.

اين بنده کوچک خداوند نيز که خود را قطره اي از درياي موج خيز ايمان و همت اين ملت و ذره اي ناچيز در پرتو آفتاب خداجوئي، آزادگي، استقلال خواهی و پيشرفت طلبي مردم مي داند، همچون شما خواستار از ميان برخاستن سوءتفاهم ها و بدانديشي ها و بدکنشي ها و گشودن روزنه اي بازتر به فضائي است، بهتر از آنچه هست، و از پيمودن هر راهي که ما را به توافق جمعي پيرامون ارزش هاي والاي انقلاب که رعايت حرمت و حقوق يکايک فرزندان اين مرز و بوم و تلاش براي رفع تهديدها از والاترين آن ارزش هاست، دريغ نخواهد کرد.

اميدوارم شاهد تحقق هر آنچه مصلحت ملک و ملت است باشيم و همگي راهي را بپيماييم که سربلندي کشور و عزت ملت در آن است و نظام و مردم و حاکميت، يکسان از آن بهره نيکو خواهند گرفت.

یاد شهیدان والامقام و همه عزیزانی را که سختی ها و مشکلات و محدودیت ها را در گذشته و حال تحمل کرده و می کنند گرامی می داریم و دست نیاز به درگاه بی نیاز زیبا، آفریدگار بزرگ که دگرگون کننده دلها و دیده ها و پیاپی آورنده روزان و شبان است دراز می کنیم و از او می خواهیم که حال و روزمان را به بهترین حال و روز دگرگون گرداند؛ انشالله.

با احترام

سید محمد خاتمی

پایان سال 1390


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.