سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مشارکتی بی رونق در زیر سایه بیلبوردهای جنگ؛ حق انتخاب نیست...

مشارکتی بی رونق در زیر سایه بیلبوردهای جنگ؛ حق انتخاب نیست

چکیده :در حالی که حوزه های رای خالی از حضور مردم است، وزارت کشور در آخرین ساعت اخذ رای زمان آن را دو ساعت افزایش داد و رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت که مشارکت در انتخابات از میزان پیش بینی شده در نظرسنجی ها بیشتر بوده است و احتمال دارد زمان رأی گیری تا ساعت 10 شب تمدید شود. با سیستم مکانیزه و یارانه ای که برای شمارش آرای این انتخابات پیش بینی شده است، باید منتظر بود تا اوایل ساعات بامداد فردا نتایج "دشمن شکن" این انتخابات که در غیاب گروه های اصلاح طلب و مردم برگزار شد، رکودی در تاریخ سی وسه ساله جمهوری اسلامی به ثبت برساند. ...


گروه اجتماعی کلمه_ زینت سادات موسوی: بعد از ماه ها تبلیغات برای انتخابات مجلس نهم و در حالی که حکومت با تمام امکانات خود به میدان آمده بود، شاهدان عینی از مشارکت کم رنگ و محدود مردم در این دوره از انتخابات خبر می دهند.

بر اساس ادعای مسئولان سیاسی و بلندپایه کشور، اولین انتخاباتی که بعد از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری برگزار می شد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بود.

از یک سو حاکمان که تاکنون وجود هر گونه بحرانی را تکذیب کرده بودند با حساس و غیرعادی خواندن شرایط خواستار حضور مردم در پای صندوق ها ی رای بودند و از سوی دیگر گروه های معترض که خواستار برگزاری انتخابی با حداقل استانداردها بودند، باور داشتند که شرکت در چنین انتخاباتی، مشروعیت دادن به استبدادی است که تا عمق همه ساختارهای سیاسی کشور نفوذ کرده است.

هفته ای که گذشت، بر اساس مشاهدات گزارشگران کلمه مردم بیش از آنکه رغبتی برای شرکت در انتخابات داشته باشند، نگران هزینه های بالای زندگی و گرانی روز افزون بودند که با تهدیدات خارجی و تحریم های بین المللی فزونی یافته بود.

در حالی که حکومت مدعی پیروزی بدر و خیبر، با برپایی بنرهایی نگرانی خطر حمله کشورهای خارجی و تهدیدات نظامی را تقویت می کرد، مردم از خود می پرسیدند این همه هزینه های نظامی و مانورهای تبلیغاتی برای چه بوده است؟

امروز پس از ماه ها تبلیغات و جو سنگین رسانه ای حکومت در غیاب رسانه های مستقل، رای گیری برگزار شد و به رغمی که سیما از اولین ساعات بامداد تلاش می کرد شور و هیجان انتخاباتی را به نمایش بگذارد ولی پخش فیلم های تکراری از حوزه های اخذ رای که عمدتا از شهرهای کوچک بود، بر این واقعیت صحه گذاشت که مردم حضور بسیار کمرنگی در این انتخابات داشته اند.

تصاویر منتشر شده از سوی خبرگزاری های دولتی نیز روایت دیگری از این بی رونقی مشارکت سیاسی مردم را نشان می داد. مشارکتی که از ماه ها پیش شصت درصدی پیش بینی شده بود.
از سوی دیگر تصاویری که خبرگزاری فارس منتشر کرد نشان از حضور سازماندهی شده از جوانانی بود که به یکی از حوزه های اخذ رای آورده شده بودند.
وزارت کشور که پیش از این بارها تاکید کرده بود برای انتخابات باید کارت ملی و شناسنامه عکسدار باشد، از همان صبح اعلام کرد که کارت ملی لازم نیست و شناسنامه عکسدار هم ضرورت ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان که امروز بر سایر مسئولان سیاسی کشور سبقت گرفته بود پیش از ظهر اعلام کرد بر اساس آمار رسیده، نرخ مشارکت مردم در این انتخابات بین 8 تا 9 درصد بالاتر از سایر انتخابات خواهد بود!

سه ماه مانده به انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی نیز رییس ستاد انتخابات کشور، میزان مشارکت مردم را بیش از هفت تا هشت درصد دوره های قبل اعلام کرده بود.

وی ادعا کرده بود که بر اساس نظر سنجی‌ها در سطح کشور مشخص شده است که هفت تا هشت درصد مشارکت مردم در این دوره از انتخابات در مقایسه با دوره‌های مشابه افزایش می‌یابد.

با توجه به اهمیتی که رهبری برای این انتخابات قایل است و از پیش اعلام کرده بود که این انتخابات “دشمن شکن” خواهد بود، پیش بینی می شود که نتیجه آرا بیش از هشت دوره قبل مجلس اعلام شود.

این در حالی است که بطور سنتی طی هشت دوره انتخابات سابق هم مردم مشارکت شصت درصد داشته و مشارکت در شهرهای بزرگ همیشه با نرخ سی درصد رو به رو بوده است.
از سوی دیگر آخرین نتیجه یک تحقیق میدانی از شهرهای بزرگ کشور نشان می داد که در این دوره از انتخابات مردم علاقه ای به شرکت نشان نداده و برای تهران نرخ ده درصد پیش بینی شده بود.
جنتی که دبیری شورای نگهبان را به عهده دارد و در انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری به رغم آن همه مدرک و سند حاضر نشد تخلف را بپذیرد، صبح امروز مدعی شد که انتقال افراد از یک حوزه به حوزه دیگر، مصداق خرید و فروش رای است و آرای آن صندوق باطل خواهد شد!!
در همین حال وی در اولین ساعات بامداد ادعا کرد که استقبال در کردستان که همیشه بطور سنتی کمترین میزان مشارکت را دارد، آنقدر بالاست که او آرزو کرده بود ای کاش صندوق های بیشتری را پیش بینی کرده بود.
هر چند مردم استقبالی از این انتخابات نکردند اما برخی از سیاسیون رای خود را در مقابل دوربین به صندوق انداختند. هاشمی رفسنجانی و سیدحسن خمینی از جمله این افراد بود.

 

حق انتخاب نیست
برخلاف رویه جاری حکومت ، این بار رسانه های خارجی مورد توجه قرار گرفتند و سایت های نزدیک به محافظه کاران با افتخار از تعدد خبرنگاران خارجی و گزارش های آنان خبر می دادند.
این در حالی است که تعداد زیادی از گزارشکران و روزنامه نگاران خارجی اجازه ورود به کشور نیافته اند.
خبرنگارانی هم که موفق به کسب ویزا شدند، اینک برای گزارش های خود با مشکلاتی رو به رو شده اند و نمی توانند آزادانه به ثبت مشاهدات خود بپردازند.
خبرنگار سی ان ان که پیش از این از بازداشت شبانه خود خبر داده بود، در توتیتر خود نوشت که “همه خبرنگاران خارجی را با اتوبوس به حوزه های رأی گیری می برند. انتخاب دیگری نیست”
و این استعاره زیبا نشان از بیان واقعیت بزرگتری دارد که در روز 12 اسفند کسی ” حق انتخاب” ندارد.
در هر حال هرچند رسانه های دولتی اقدام به انتشار اخباری کرده اند که گزارشگران خارجی مبهوت حضور مردم شده اند، اما گزارش های آنان خلاف این ادعاست.

خبرگزاری رویترز از تهران گزارش داد که شعبه‌های رأی گیری در شمال تهران خلوت است. و خبرگزاری آلمان نیز نوشت در حالیکه تلویزیون جمهوری اسلامی ایران و برخی رسانه‌ها از جمله واحد مرکزی خبر از حضور مردم در نخستین ساعات انتخابات مجلس نهم سخن می‌گویند، شاهدان عینی در بسیاری از نقاط تهران صحت این خبرها را تکذیب کرده‌اند.
در همین حال شاهدان عینی گفته اند مردم بیش از هر چیز درگیر خریدها و آماده‌سازی خود برای نوروز ۹۱ هستند و حضور آنها در صف‌های انتخابات کم‌رنگ‌تر از اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های دولتی است.

تبلیغات سیما تمامی ندارد، داستانها و تصاویر تکراری. آهنگ های حماسی و سرودهایی انقلابی که شاید بتوانند تعداد بیشتری را به پای صندوق های رای بکشانند.

مرتضی تمدن، استاندار تهران در ادامه ادعاهای مسئولان و تحقق پیش بینی رهبری مدعی شده است که  انتظار دارد در تهران “رکورد جدیدی از مشارکت” به دست بیاید.

در حالی که حوزه های رای خالی از حضور مردم است، وزارت کشور در آخرین ساعت اخذ رای زمان آن را دو ساعت افزایش داد و  رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت که مشارکت در انتخابات از میزان پیش بینی شده در نظرسنجی ها بیشتر بوده است و احتمال دارد زمان رأی گیری تا ساعت 10 شب تمدید شود.

با سیستم مکانیزه و یارانه ای که برای شمارش آرای این انتخابات پیش بینی شده است، باید منتظر بود تا اوایل ساعات بامداد فردا نتایج “دشمن شکن” این انتخابات که در غیاب گروه های اصلاح طلب و مردم برگزار شد، رکودی در تاریخ سی وسه ساله جمهوری اسلامی به ثبت برساند.


60 پاسخ به “مشارکتی بی رونق در زیر سایه بیلبوردهای جنگ؛ حق انتخاب نیست”

 1. ناظر گفت:

  از خداوند می خواهم به ما توفیق یک رنگ بودن در گفتار و کردارمان دهد.

 2. ناشناس گفت:

  محب خاتمي بيشتر دوست دارم

 3. امین گفت:

  آنجا كه آزادي نيست،اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد
  اجازه نمی دادند که رای بدهید!

 4. یاور سفردوست گفت:

  آقای خاتمی دیر یا زود دلیل یا دلایل شرکت خود در انتخابات فرمایشی-تحمیلی ولایت مطلقه فقیه را توضیح خواهد داد. در هر صورت هیچکدام از پیش شرطهای ایشان برای مشارکت در انتخابات جامه عمل نپوشاند. زندانیان سیاسی همچنان در شرایطی سبعانه در بندند و بر تعدادشان افزوده میگردد. آزادی بیان کاملا از جامعه رخت بر بسته و رسانه ها من حیث المجموع تابلوی تبلیغات سران نظام گشته است و هرگونه بیان و ابراز مخالفت با شدید ترین احکام زندان و تبعید و محرومیت روبرو میگردد. انتخابات دیگر حتی نیمه آزاد هم نبوده و کاملا فرمایشی و دوجناح چاکران دست بوس و نوکران خانه زاد ولایت مطلقه در آن بر سر تقسیم نان ریزه های حکومت سپاهی- ولایی با یکدیگر به جنگ وگریز مشغولند.

  صندوق های رای در تمامی شهرهای بزرگ بیانگر پشت کردن ملت آزادیخواه و سربلند به مکر مذهبی بارگاه فقیه مطلقه بود که شرکت در خیمه شب بازی چماقدارانش را واجب شرعی و عقلی خوانده و عدم شرکت را موجب حمله نظامی آمریکا و اسرائیل قلمداد میکرد! تعداد صحیح شرکت کنندگان به دلیل عدم دسترسی جنبش مردمی و ملی به مراکز آمار و مدیریت آن توسط دستگاه های نظامی و شبه نظامی ولی مطلقه برای ما روشن نخواهد بود اما نباید در بی اعتنایی اکثریت قاطع مردم به خیمه شب بازی اخیر تردید کرد. 12 اسفند بیانگر یک پیروزی بی بدیل برای جنبش آزادیخواهی ایران و گذار ملی از خیمه شب بازی سپاهی- ولایی است.

  رهبران در بند و زندان ملت به و آزادیخواهان خارج از بند به زودی مشاهدات خویش را با یکدیگر در میان خواهند گذاشت و اطمینان دارم که برگ نوین و درخشان دیگری از تاریخ مبارزات آزادیخواهانه ملت قهرمان ایران رقم خواهد خورد.

 5. mostafa گفت:

  البته باید به اقای خاتمی اجازه داد دلایلش را ابراز کند ولی باید بگویم که با شنیدن این خبر بد جوری در شک و اندوه رفتم

 6. درویش خان گفت:

  آقای عباس که هر حرف از ضد انقلاب زدی

  شما انگار سواد ندارید. کجا کسی گفته طرفدارهای موسوی ضد انقلاب؟. بعد کدوم انقلاب؟
  انقلابی که برای جمهوری و دموکراسی شد یا انقلابی که شما برداران جیره خور بسیجی و سایبری برای ولایت مطلقه فقیه دیکتاتوری کردید؟
  اگر انقلابی که شما ازش دم میزنی بله اون موقع ضد انقلابیم.ضد اتقلاب شما
  انقلاب کردیم که شاه بره نه اینکه تاج شاه با عمامه ولایت مطلقه دیکتاتوری عوض بشه.
  شما سعی کنید اماتون مثل ریاست جمهوری نشه از صد در صد بزنه بالا یا مثل محسن رضایی هر دفعه آراش کم شد اول ارقام خوب بازبینی کنی بعد اعلام کنید

 7. reza گفت:

  من نمي دونم تا كي ما منتظر حركت منطقي و بر اساس خواست مردم از خاتمي و رفسنجاني و غيره هستيم. عزيزان ديگه چه بلايي بايد سر آقاي رفسنجاني مي آوردند تا صداش در بياد. انواع فحش ها رو به دخترش و خودش دادن پسرش تحت پيگرد هست از همه جا دارن دستش رو كوتاه مي كنن ولي بازم راي مي ده … خاتمي رو ممنوع الخروج كردن زمان رياست جمهوريش هم كه به نظر من بزرگترين خانت به مردم ايران بود. يادتون رفته كوي دانشگاه يادتون رفته قتل افرادي چون فروهر ها رو يادتون رفته وزير كشورش رو بر داشتند و كردن تو زندان… اين آقا چيكار كرد كه الان منتظريم كه با مردم باشه و نره راي نده….

  به خدا تا زماني كه به اين افراد دل بستيم وضعمون همين هست كه هست تا زماني كه اصل نظام و قانون اساسي و ولايت فقيه خط قرمز ماست بايد بيشتر از اين خوار و ذليل بشيم…

  مي دونم شايد نظر من چاپ نشه ول لااقل خودتون بخونيد كه با احساس اين همه مردم بيشتر بازي نكنيد و از عاقبتتون بترسيد…

 8. سعید گفت:

  آقای خاتمی بایستی تکلیف خود را با اردوگاه سیاسی خود مشخص کند به نظرم توجیهی برای شرکت خاتمی نیست از هم گسیختگی و تضارب آرا در جبهه اصلاحات باعث تحکیم روند اقتدارگرایان می شود جای تاسف دارد که هنوز موضع واحدی اتخاذ نشده و هر کس به سلیقه خود عمل می کند یا یک جریان منسجم حزبی . به هر حال همچنان معتقدم خاتمی مرد میدان اصلاحات نیست در حالی که موسوی و کروبی بیش از یک سال است که در زندان خانگی هستند از سر ترس و مدارا شرکت در انتخابات زیبنده خاتمی نبود

 9. هادی از کرمان گفت:

  به خدا قسم اسمش انتخابات بود اخه شما برید بانک برا وصول چک ده هزارتومانی تا کارت ملی وشناسنامه غکس دار نداشته باشی قبول نمی کنند انوقت انتخابات به این مهمی فقط با شناستامه بدون عکس چطور قابل توجیه میباشد به خدا قسم این اماری که برا مشارکت دادن در کل کشور 20 درصد کمتر است اینها یه مشت دروغگو از خدا بی خبرند .

 10. ناظر گفت:

  سلام بر دوستان. طبق اظهارات سید صولت مرتضوی نزدیک نهصد هزار رای اخذ شده که بیش از نود هزار تاش باطله بوده است. با توجه به جمعیت 5/4 میلیونی واجد رای در تهران چیزی نزدیک 18 درصد مردم رای دادند. خب این یعنی تحریم معترضین سبز نتیجه داده است.
  درود بر همت والا و غیرت تهرانی های عزیز و تیز هوش.