سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مهدی کروبی: انتخابات فرمایشی و دستوری است/ میرحسین موسوی: امیدی به شرکت در این انتخ...

مهدی کروبی: انتخابات فرمایشی و دستوری است/ میرحسین موسوی: امیدی به شرکت در این انتخابات نیست

چکیده : امروز جامعه ما در عمل شاهد یک حکومت نظامی اعلام نشده است و تجربه همه کشورها و همچنین یک صد سال گذشته کشور ما نشان می دهد انتخاباتی که تحت سیطره نظامیان و نیروهای امنیتی برگزار شود، انتخاباتی صرفا فرمایشی است که تکلیف و ترکیب کرسی های آن از قبل تعیین شده است . چنین انتخاباتی هیچ شباهتی با انتخابات مطرح شده در قانون اساسی کشور که هدف آن اعمال حاکمیت مردم است ندارد و در هیچ کجای دنیا هم چنین انتخاباتی آزاد، سالم و مبین حاکمیت ملی تلقی نمی شود. ...


در حالی که یک سال از حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی گذشته است، اما آنان تاکنون در مورد شرکت در انتخابات مجلس نهم اظهار نظر کرده و در پی این اظهار نظر محدودیت های آنها افزوده شده است.

سه ماه پیش مهدی کروبی در مورد انتخابات فرمایشی گفته بود: “من از دیدگاه های مقامات جمهوری اسلامی استنباط کردم که که آقایان از تداوم قهر و نارضایتی مردم به خوبی مطلع‌اند و می‌خواهند انتخاباتی فرمایشی و دستوری ترتیب دهند و با رد صلاحیت و ابطال برخی حوزه‌ها و پرکردن صندوق‌های رای از رای‌های بدون صاحب، و سپس برخورد و دستگیری و به وجود آوردن رعب و وحشت و امنیتی کردن کشور، پروژه تکراری انتخابات ۸۸ را بار دیگر پیاده کنند.”

فاطمه کروبی به نقل از این رهبر جنبش سبز گفته بود: برای اینکه از این بیشتر آبروی اسلام و روحانیت نرود و مردم و فعالان سیاسی دلسوز نظام، مجددا گرفتار نشوند، بهتر است جمع اندکی که مورد قبول آقایان هستند، به عنوان شورای عالی انتخابات منصوب شوند و افرادی را به عنوان نماینده ملت انتخاب (منصوب) کنند و تیر آخر را به پیکره جمهوری اسلامی که در سال ۵۸ با رأی قاطع و بی سابقه مردم تصویب و تاسیس شد، بزنند تا ان‌شاءالله مردم در فرصتی مناسب، ارزش های موجود در قانون اساسی سال ۵۸ را البته با اصلاحاتی که در گذر زمان ضروری می‌نماید، احیا کنند.

وی که تنها به رسانه های دولتی دسترسی دارد، در خصوص اظهار نظرهای انتخاباتی مسئولان گفته بود: موضع‌گیری‌هایی که از دبیر شورای نگهبان و وزیر اطلاعات و برخی دیگر از مسئولان و مخصوصا صدا و سیما شنیده‌ام حاکی از آن است که به اعتقاد آنان، دشمنان انقلاب و نظام می‌خواهند از فرصت انتخابات استفاده کنند و امنیت کشور را برهم زنند!

در همین حال میرحسین موسوی نیز در آخرین ملاقات خود با دخترانش تاکید کرده بود: با توجه به تداوم وضعیت فعلی نمی‌توان امیدی به انتخابات و شرکت در آن داشت.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی بارها بر لزوم برگزاری انتخاباتی آزاد با مشارکت همه گروه های سیاسی تاکید کرده اند.

گروه های اصلاح طلب نیز به اجماع تصمیم به عدم مشارکت در این انتخابات گرفته اند.

این تصمیم در پی نامه 39 زندانی سیاسی از طیف های مختلف فکری صورت گرفت با نمایشی و ساختگی بودن این انتخابات تاکید کرده بودند: امروز جامعه ما در عمل شاهد یک حکومت نظامی اعلام نشده است و تجربه همه کشورها و همچنین یک صد سال گذشته کشور ما نشان می دهد انتخاباتی که تحت سیطره نظامیان و نیروهای امنیتی برگزار شود، انتخاباتی صرفا فرمایشی است که تکلیف و ترکیب کرسی های آن از قبل تعیین شده است . چنین انتخاباتی هیچ شباهتی با انتخابات مطرح شده در قانون اساسی کشور که هدف آن اعمال حاکمیت مردم است ندارد و در هیچ کجای دنیا هم چنین انتخاباتی آزاد، سالم و مبین حاکمیت ملی تلقی نمی شود.

شورای هماهنگی راه سبز امید هم دعوت کرده است که مردم با خانه نشینی با رهبران دربند جنبش سبز اعلام همبستگی کنند.


10 پاسخ به “مهدی کروبی: انتخابات فرمایشی و دستوری است/ میرحسین موسوی: امیدی به شرکت در این انتخابات نیست”

 1. ناشناس گفت:

  آقای کروبی.الان رفته بودم رای بدهم.ماشا… به غیرت مردم.مسجد یزدیهای شاپور تهران با اینکه در کوچه فرعی واقع است ولی صف رای از در مسجد خارج شده است. آفرین ایرانى

 2. ترانه سبز گفت:

  ساعت 11 صبح است. تو رو خدا تلوزيوناتون رو روشن كنيد نگاهي به گزارشهاي تصويري بكنيد.
  ميانگين سني آدمايي كه تو صف وايسادن چندساله؟ جوانها كجان؟
  كو صفهاي طولاني چند رديفه بيرون حوزه.
  گزارشگر از يه مردي سوال ميكنه: چقدر منتظر موندين تا وارد حوزه بشين كه گرمتره.هواي بيرون سرده. يارو ميگه : 20 دقيقه نيم ساعت.گزارشگره بور شد. اين كجا و صفهاي سه ساعت انتظار ما كجا؟
  بايد دست به دامن شناسنامه مرده ها هم بشن. شناسنامه هاي جعلي.
  زنده باد ملت سبز من. چقدر افتخار ميكنم به فهم عمومي مردم.

 3. ناشناس گفت:

  آقای کروبی نگران نباشید چون این دفعه سفارش مخصوص کردن که آراء حتما تا بخوره.
  ولی نمیدونم واسه یک خط نبودنشم فکری کردن یا نه!!
  خدا کنه زودتر این مشارکت 60 درصدی رو اعلام کنن تموم بشه؟!
  دلم تو خونه گرفت بخدا، همیشه جمعه ها کوه میرفتیم.

 4. ناشناس گفت:

  من رای دادم. قابل توجه “ترانه سبز” اینکه من 21 سالمه!!!21 ساله ها جوون نیستن نه؟!!!خیلی ها رم میشناسم که با وجود اینکه مخالف دولت بودن رای دادن!!!حالا شما اینقد بشین تو خونه تا زیر پات علف سبز شه

 5. امیر گفت:

  من دارم به نوشته های شما شک می کنم اگه واقعا کروبی و میر حسین تو جبس اند و دسترسی بهشون نیست پس چه جوری برای هر مناسبتی پیام میدهند ؟ این که تناقضه .کدوم را باور کنیم حبس را یا پیام را ؟ بعدشم اونا هم بچه پیغمبر نیستند که . همه اونایی که راس قدرت قرار میگیرند هزار کار می کنند که ظلم به مردم میشه آخرش

 6. حسین گفت:

  خداوکیلی اصلا تو کرمانشاه هیچ خبری نیست.تو خیابان ها پرنده پر نمیزنه
  از در یه مسجد رد شدم،یه نگاه به داخل انداختم دو سه نفربیشتر نبودن
  اصلا انگار نه انگار که انتخابته

 7. ناشناس گفت:

  باباخودتان رامثل کبک کرده اید نمی بینید صفهای طولانی رای دهندگان را خیلی رو دارید

 8. اسفراینی گفت:

  من در تمام انتخابات ها دوستان و آشنایان را به رای دادن تشویق می نمودم و خود نیز شرکت می کردم، به جز در این انتخابات که آن هم برای رساندن صدای خویش، اعتراض به حبس رهبران سبز و دزدیدن آشکار رایم در انتخابات 1388 ، شرکت نکردم.

  اعتقاد دارم این عدم شرکت نیز نه قهر با انتخابات که به نوعی انتخاب دیگری بود که در شرایط خفقان این روزها ایجاب می کرد.

  به امید ایرانی آباد و آزاد
  با حسین میرحسین
  با مهدی شیخ مهدی

 9. ناشناس گفت:

  ما جنبش سبزیم و دارای شعوریم
  از غیبت امروزمان غرق غروریم
  رود زلالیم و کماکان در عبوریم
  ما تحت امر «میر حسین» اما، صبوریم
  چشم امید ما به فردایی سپید است
  روزی که «سبز»، از خون صدها تن شهید است
  روزی که زندانها پر از «خالی» شود باز
  کشور به رمز «یا حسین» عالی شود باز…

 10. من اینرا نه از روی احساس بلکه با اندیشه و سنجش میگویم:
  ایران آینده، اگر ایرانی باقی بماند و فساد آفرینی رژیم فعلی و خود خدایگان انگاری رهبر آنرا به ایرانستان و ویرانستان تبدیل نکند؛ بنام و با نام موسوی و کروبی ساخته خواهد شد! موسوی و کروبی ستاره های همواره درخشان و رهگشای آینده میهن ما خواهند ماند حتی اگر زنده نباشند!
  موسوی و کروبی، رهبران بی چون و چرای حرکت تاریخی میهن ما به پیش هستند و وظیفه ما؛ تاریخی سازی و نهادینه سازی نقش دورانساز آنان در تحول میهنمان است.
  اینها که میگویم فوران احساسات نیست بلکه منطق آهنین مبارزه برای پیشرفت است.
  چه زنده چه مرده؛ این دو، ستارگان رهنما و قطب نمای تاریخی، و نه تنها سیاسی و مقطعی ما هستند! با شکست جنبش سبز ایران خواهد مُرد! و با شکست و فراموشی موسوی و کروبی، جنبش سبزی نخواهد بود! اینرا گماشتگان استبداد خوب دریافته اند پس! ما هم باید بدانیم!