سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » محمد نوری زاد به مهدی خزعلی؛ مرگ تو برای کرکس ها سنگین نیست، بمان و اعتراض کن...
» در پنجاهمین روز از اعتصاب غذا؛

محمد نوری زاد به مهدی خزعلی؛ مرگ تو برای کرکس ها سنگین نیست، بمان و اعتراض کن

چکیده :مهدی عزیز، من نمی گویم اعتصابت را بشکن، نه، اما به این بیندیش که برای کرکس ها فرقی نمی کند که این لاشه متعلق به ردپای هزار هزار شهید و هزار هزار انسان آرزو به دل باشد، یا جنازه ی مهدی خزعلی. وقتی جماعتی بلندگو به دست می گیرند و با فریاد شهید و ایران و ایرانی و آینده، برای خود بساط می آرایند و به روح هر چه شهید و روان هرچه ایرانی و شهروند این سامان خراش می اندازند، خراش انداختن به جسم تو که برای آنان دشوار نیست. برای جماعتی که ضایعه را در چهارستون این کشور می بینند و آن را آرامش و امن تبلیغ می کنند، دفن خواسته های تو و یک ملت که برایشان سنگین نیست. ...


محمدنوریزاد نویسنده و جهادگر در نامه ای دیگر به مهدی خزعلی زندانی سیاسی در بند 350 اوین که 50 روز است در اعتصاب غذا به سر می برد نوشته است: مهدی عزیز، نیستی ببینی: جسم شهر را آذین بسته اند، و روحش را با چاقوی نازک انشقاق، شقه شقه کرده اند. شهر را برای انتخابات جمعه ای که در راه است، آراسته اند. با همان شعارها و چهره های تکراری. انتخاباتی که به دور از تمایل و خواست و حضور و رضایت میلیونها معترض به سمت همان جایی که باید برود شتاب می کند.

به گزارش کلمه در بخشی از این نامه آمده است: مهدی عزیز، من نمی گویم اعتصابت را بشکن، نه، اما به این بیندیش که برای کرکس ها فرقی نمی کند که این لاشه متعلق به ردپای هزار هزار شهید و هزار هزار انسان آرزو به دل باشد، یا جنازه ی مهدی خزعلی. وقتی جماعتی بلندگو به دست می گیرند و با فریاد شهید و ایران و ایرانی و آینده، برای خود بساط می آرایند و به روح هر چه شهید و روان هرچه ایرانی و شهروند این سامان خراش می اندازند، خراش انداختن به جسم تو که برای آنان دشوار نیست. برای جماعتی که ضایعه را در چهارستون این کشور می بینند و آن را آرامش و امن تبلیغ می کنند، دفن خواسته های تو و یک ملت که برایشان سنگین نیست.

متن کامل این نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

نیستی ببینی!

مهدی عزیز، نیستی ببینی: جسم شهر را آذین بسته اند، و روحش را با چاقوی نازک انشقاق، شقه شقه کرده اند. شهر را برای انتخابات جمعه ای که در راه است، آراسته اند. با همان شعارها و چهره های تکراری. انتخاباتی که به دور از تمایل و خواست و حضور و رضایت میلیونها معترض به سمت همان جایی که باید برود شتاب می کند.

مهدی عزیز، نیستی ببینی حداقل پانزده میلیون معترض، به تماشا ایستاده اند. و میدان داران عرصه ی شعار، که عرصه را خالی از رقیب یافته اند، چه هیاهوها که نمی کنند. در شعارهای تبلیغاتی، یکی از شعارگران به افق روشن کشورمان اشاره کرده، دیگری از آینده ای که پیشرفت های ما رشک دیگران را برانگیزد، و آن یکی از ایجاد شغل، این یکی از صادرات غیرنفتی، این روحانی از هویت دینی، دیگری از عزت، خلاصه شعار از پس شعار. همان که مرسوم این سالهای ما بوده است. چه بگویم که معرکه ای پرداخته اند ماورایی! بیا و بنگر!

مهدی عزیز، نیستی ببینی تن و بدن کشورمان ایران را چگونه به دندان می کشند. آن یکی به اسم سردار، این یکی به اسم طرفدار، آن یکی به اسم روحانی، این یکی به رسم جسمانی.

مهدی عزیز، نیستی ببینی ما به کاری دست یازیده ایم که هیچ کشوری بدان روی نمی برد. ما با راهی کردن این انتخابات، علناً به آن پانزده میلیون نفر دهن کجی می کنیم و رو به آنان می غریم: گور پدر همه ی شما. چه در انتخابات شرکت بکنید و چه نکنید. و البته ته دلشان می گویند: چه بهتر. عرصه به تمامی در اختیار خودمان است. عرصه که می گویم، تو برو به هر سوراخ فراخی بنگر که بیخ گوش قانون حفر کرده اند تا از همان سوراخ، لاشه ی فرصت های کشور را به دوش برند و بساط خود بیارایند.

مهدی عزیز، من نمی گویم اعتصابت را بشکن، نه، اما به این بیندیش که برای کرکس ها فرقی نمی کند که این لاشه متعلق به ردپای هزار هزار شهید و هزار هزار انسان آرزو به دل باشد، یا جنازه ی مهدی خزعلی. وقتی جماعتی بلندگو به دست می گیرند و با فریاد شهید و ایران و ایرانی و آینده، برای خود بساط می آرایند و به روح هر چه شهید و روان هرچه ایرانی و شهروند این سامان خراش می اندازند، خراش انداختن به جسم تو که برای آنان دشوار نیست. برای جماعتی که ضایعه را در چهارستون این کشور می بینند و آن را آرامش و امن تبلیغ می کنند، دفن خواسته های تو و یک ملت که برایشان سنگین نیست.

مهدی گرامی، بجای فروخفتن و خاموشی، بپای خیز و انرژی ات را برای فرداهای پرحادثه ی این سرزمین فلک زده ذخیره کن. مردن را برای آنانی بگذار که مستحق مرگ اند. آنانی که خود بخود با اعمال و رفتارشان به سوی مرگی محتوم پیش می دوند. تو بمان برای فردایی که به تو چشم دارد.

مهدی عزیز، قبول که با مرگ اینچنینی تو، زندگی بر درِ این ملک خواهد کوفت، اما اگر زنده بمانی، زندگی با همه ی عشوه های فرحبخش خود به پیشباز ما خواهد آمد. در کوفتن کجا و فرحبخشی زندگی کجا؟ تو اگر زنده بمانی، ما با تو یاد خوبان این سرزمین را و یاد همت ها و باکری ها را زنده خواهیم کرد و لقمه های چرب و شیرین را از گلوی مکاران بیرون خواهیم کشید، اما تو اگر بروی، خشم های ما به فرسودگی منجر خواهد شد. تو اگر بمانی ما با هم به ترسیم آینده خواهیم نشست، تو اگر بروی ترسیم آینده دچار خفگی خواهد شد.

مهدی گرامی، من هم اگر جای تو بودم به همین راهی می رفتم که تو می روی، اما بمان و فراتر از خودت وافقی که متصور آنی، به مردمی بیندیش که آن سوتراز تمایل واراده ی تو، خواستارحیات وسرزندگی تواند. بویژه خانواده ات. که همچنان تو را درکنار خود می خواهند. تا بمانی و بنویسی و اعتراض کنی. خانواده ای که پا به پای تو این راه را پیموده و همچنان مهیای پیمودن است. شاید بگویی حیات و سرزندگی من همین است. که بمیرم پیش از آنکه مرا بکشند. می گویم: گرامی، میوه ی نارس را مچین. بگذار این ثمربرسد. که اگر وقتش رسید، خودش به یک نسیم فرو می افتد. شتاب مکن. شتاب، گاه آسیب زا نیز هست.

و یک کلام: به کوری چشم آنانی که مرگ تو را خواهانند، بمان و بنویس و اعتراض کن!

محمد نوری زاد/ هشتم اسفندماه سال نود

رفتار خشن با مهدی خزعلی در دادگاه انقلاب در آستانه ی پنجاهمین روز اعتصاب غذا

درخواست فاطمه کروبی از مهدی خزعلی برای پایان اعتصاب غذا، پس از ۴۸ روز

غلامعلی رجایی: می دانم زمانه ماندن نیست ولی تو که خیبری هستی

درخواست آیت الله بیات از مهدی خزعلی برای شکستن اعتصاب غذا؛ بی توجهی مسئولان زجر آور است

همسر شهیدمحمّد منتظری به مهدی خزعلی: بمان! که در این دیار، فقدان “رفته‏ ها” هرگز جبران نشد

حسین زمان به مهدی خزعلی: به تو محتاجیم، ما تن به ذلت همراهی با قداره کشان نمی دهیم

نامه مهدی خزعلی به مسئولان زندان: در صورت جان باختن من، تنها پزشکان سازمان ملل بدنم را کالبد شکافی کنند

بازگرداندن مهدی خزعلی به زندان و ادامه اعتصاب غذا

نامه عروس آیت الله منتظری به مادر مهدی خزعلی: امروز روز امتحان است

نامه دختر علامه طباطبایی، همسر شهید قدوسی، به مهدی خزعلی

انتقال مهدی خزعلی به بیمارستان قمربنی هاشم وزارت اطلاعات

نیروهای امنیتی شبانه مهدی خزعلی را از بیمارستان بردند

حمله قلبی در چهل و یکمین روز اعتصاب غذا؛ انتقال مهدی خزعلی به بیمارستان

مهدی خزعلی خطاب به همسرش: اشک امروز من و شما، ریشه ظالم را بر می کند

مهدی خزعلی به احمد منتظری: شاید شهادت من از نفوذ منافقان در اطلاعات و سپاه کم کند

فرزند مهدی خزعلی: با هر دین و آیین برای پدرم دعا کنید، نگرانیم

درخواست سید محمد خاتمی از مهدی خزعلی برای شکستن اعتصاب غذا

نامه دوباره همسرشهید همت به خزعلی: بمان و ما را در گذر از این پلیدستانِ پرآشوب یاوری کن

پیام مهدی خزعلی از اوین: پیش از آنکه در سوگ ارزش ها دق کنم؛ بگذارید به خیل شهیدان بپیوندم

تقاضای همسر شهید همت، همسر شهید باکری و محمد نوری زاد از مهدی خزعلی برای پایان دادن به اعتصاب غذا

انتقال مهدی خزعلی به بهداری بند ۳۵۰ بعلت خونریزی معده

وضعیت نامناسب جسمی مهدی خزعلی در دوازدهمین روز اعتصاب غذا

پنج روز از اعتصاب غذای مهدی خزعلی گذشت

پنجمین بازداشت مهدی خزعلی/ بی عدالتی در حیاط عدالتخانه


28 پاسخ به “محمد نوری زاد به مهدی خزعلی؛ مرگ تو برای کرکس ها سنگین نیست، بمان و اعتراض کن”

 1. خز علی ها گفت:

  بمان تا امیدوار به اینده باشیم بودن امثال تو ما را یاد کاوه اهنگر می اندازه که چگونه زهاک مار دوش را شکست داد.بمان تا در پیروزیت بوسه به کف پایت بزنیم ای عزیز.من از دیار اریو برزنم و تو را اریوبرزن زمان مینامم

 2. ناشناس گفت:

  عزیز جان نوری زاد عزیز درست میگوید رو سیاهی به ذغال است و زمستان میرود عزیز ملت ایران با ملت مهربان باش و برای ملت ایران زنده بمان و بقول نوری زاد عزیز رسوایشان کن

 3. محمد گفت:

  بمان برای همه برای ایران برای انها که فریادشان هستی بمان

 4. بنده خدا گفت:

  برادر مهدی. مظلوم ترین شهدای ما شهدایی بودند که درست یکروز قبل از به پیروزی رسیدن انقلاب شهید شدند. افسوس ما و تاسف ما که ایکاش خداوند یک روز دیگر به این بندگانش امان میداد تا طعم شیرین پیروزی بر طاغوت را بچشند. من هم بنوبه خودم از شما خواهش میکنم حفظ جان کنید. ایمان دارم که فاصله چندانی به پیروزی حق بر باطل نمانده. یادم هست در جوانی در جواب یکی از بزرگان فامیل که پرسید چگونه به نابودی دیکتاتور ایمان داری, گفتم, چون این جناب خود را بنده خدا نمی پندارد بلکه خدایگان و آریا مهر میخواند و یا سایه خدا. خداوند از گناه بنده اش میگذرذ ولی از حق خداوندگیش نمیگذرذ. و تاریخ هم شاهدی بر این مدعاست. از فرعون و بخت النصر و شاه و صدام و قذافی بگیر و بیا تا ولایت مطلقه. با یک نظر به تاریخ ایران در میابیم که حکومت های سلطه گر و مستبد عمر چندانی نداشتند و آخرینش که پهلوی بود بیش از 70 سال نماند که آنهم به کمک خارحی بود تا پشتیبانی ملی. این ظلم هم بزودی زود رفتنیست و مطمئنم حتی ما قدیمی ها هم شاهد رفتنش خواهیم بود و در آن روز شادی میکنیم .پس خواهش میکنیم که حفظ جان کنید و به مبارزه ادامه دهید. یا الله.

 5. محمد گفت:

  آقای خزعلی!
  خیلی وقت است که شما را به خاطر شجاعتتان تحسین میکنیم. فکر نمیکنم وظیفه ات نسبت به کشور و مردم ایران بیش از این باشد که تا کنون انجام داده ای . این ماییم که بدهکاریم و خواهش میکنیم بیش از این جسمت را آزار مده و روح ما را خجالت زده تر مکن.
  سال پیش رو سال سرنوشت سازی است . بمان آخر این قصه را تو بنویس

 6. ناشناس گفت:

  تورو خدا کمک کنید بنده توی شهر بی فرهنگ اندیمشک زندگی میکنم متاسفانه در سالهای گذشته با سیاست های اشتباه مسئولان بیسواد شهر جمعیت مهاجر این شهر که اغلب از روستاها به اینجا مهاجرت کرده اند بسیار زیاد شده و باعث شده بسیاری از شهروندان قدیمی شهر رفتن را بر ماندن ترجیح دهند در همین چند روزه انتخابات که بین چند نامزد اصولگرای دزد رقابت بر سر گوشت قربانی در جریان است از سر و صدای زیاد سرسام گرفته ایم کاروان های موتورسوار و ماشین سوار با تعداد زیاد و به صدا درآوردن ممتد بوق وبا حرکات عجیب و غریب و بی فرهنگی کامل آرامش را از ما گرفته اند بلندگو ها با صدای وحشتناک یکسره اقدام به پخش آهنگ های محلی میکنند معلوم نیست مراسم عروسی است یا انتصابات بخدا داریم دیوانه میشویم کاش توانایی مهاجرت داشتیم ما هم از این جنگل فرار میکردیم

 7. mohsen گفت:

  تلاش برای شکستن اعتصاب غذای آقای خزعلی و اطلاع رسانی در این مورد در جامعه نیازمند یک کنش جمعی است. شاید بهتر باشد راه سبز امید یا سایت کلمه یا یک گروه اصلاح طلب یک روز را به عنوان روز درخواست از آقای خزعلی برای شکستن اعتصاب غذا اعلام کند و برنامه هایی را برای آن روز تدارک ببیند.
  البته مناسب آن است که این حرکت توسط رده های پایینتر مانند سایت کلمه صورت گیرد تا شورای هماهنگی راه سبز امید.

  به هر روی، این درخواست و شکل دهی جامعه برای این خواست یک کنش اثباتی است که اولا جامعه را نسبت به اعتصاب غذای آقای خزعلی آگاه می کند و دوما جامعه را به سمت اتحاد بر ضد دیکتاتور سوق می دهد.

 8. ناشناس گفت:

  مگر اینهمه شهید دادیم چه کسی پرچمدار و سو استفاده کرد.غیر از حاکمیت که بهره میبرد و خوشحال هم هست که یک انقلابی رفت .چون خود ضد انقلابند.باید بمانیم و خار چشمشان باشیم.تا گل انقلاب را شکوفا کنیم .نه پر پر .

 9. ناشناس گفت:

  آزادی نزدیک است خون نداها و سهراب ها و شیرین و فرهادها و فرزاد ها و هزاران نفر دیگربه ثمر نشسته, اعتصابت را بشکن از مرگ تو دشمن شاد و مردم ایران گریان میشوند ,هر چند این زندگی نیست و زنده بگوری است و مرگ بر این زندگی شرف دارد , اما بمان و فریاد باش بر سرشان,

 10. محمد رزمنده سابق و خانواده شهید گفت:

  در غم ما روز ها بی گاه شد …روز ها با سوز ها همراه شد
  روزها گر رفت گو رو باک نیست ….. تو بمان ای ان که چون تو پاک نیست
  مهدی عزیز از شما به عنوان یک خانواده شهید و رزمنده گمنام تقا ضا می کنم که به اعتصابت پایان دهی و هوا داران جنبش سبز را در پیکار با استبداد و متحجرین و سر کوب گران و اختلاس کنند گان تنها نگذاری تو و مانند نوری زاد ها خاری بر چشم این فربه شدگان از بیت المال و بی ارمان هائی که بسیاری شان نه جبهه دیده اند و نه با شاه مبارزه داشته اند بر سر سفره انقلاب از فدا کاری شهیدان و رزمندگان و ازاد گان نشسته اند و شعار زنده باد
  شهیدان و زنده باد ایرانی سر می دهند که اصلا در دلشان اعتقادی به این ارمان ها ندارند اگر ارمان داشتند شکنجه نمی کردند سر کوب نمی کردند
  زندان نمی کردند دار نمی زدند و برای دو روز دنیا پست و مقام انواع حیله ها و دروغ ها و عوام فریبی ها نمی کردند

 11. ناشناس گفت:

  با پیش نهاد محسن موافقم ای کاش این پیش نهاد قبل از انتخا بات به اجرا گذاشته می شد

 12. ناشناس گفت:

  بمون بمون ترا خدا بمون اگه تو بری دیگه فکر نکنم کسی به شجاعت تو باشه که بتونه اعتراض کنه بمون

 13. ناشناس گفت:

  بیایید برای ماندن مهدی عزیز کمپین مهدی جان بمان را بسازیم
  همه جا بنویسیم بگوییم مهدی جان بمان مقاومت کن تا روز پیروزی حق

 14. سبز گفت:

  درود به شرفت آقای نوریزاد عزیز.
  نمی دونم چگونه واژه هایی می تواند مهدی خزعلی را توصیف کند تنها چیزی که بنظر می آید اینست که از جنس ما نیست زمینی نیست از قافله جا مانده وگرنه او هم آسمانی بود. دلش از زمینی ها گرفته هوای ابر کرده. سودای دیدار با هم سنگران دیروز رو داره. فکر نکنم بشه دیگه فرشته ها رو روی زمین بند کرد. خسته شدن از این همه بی مهری زمینی ها می خوان پر بکشن. کاش می شد یکی پر های بال هاشو بچینه نزار پرواز کنه. هر روز دارن بال هاش بزرگتر می شن و آماده ی پرواز. اگه این فرشته ام بره ما می مونیم و زمین

 15. م س گفت:

  یه سوال دارم:
  چطور تو این وضیعت بگیر و ببند این نامه ها تو زندانها به راحتی رد و بدل میشه؟
  یعنی حکومت نمیتونه جلوی این نامه رسانی ها رو بگیره؟
  کسی خبر درستی داره بده؟
  چند وقته این سوال ذهنم رو مخدوش کرده.

 16. ashena گفت:

  ensanieet pasdar va basjii rohani va ghiree namishenase hame ma mitonim ensan shavim hata khamenai

 17. ناشناس گفت:

  یا حسین میرحسین زنده باشی دکتر

 18. ناشناس گفت:

  مهدی گرامی، بجای فروخفتن و خاموشی، بپای خیز و انرژی ات را برای فرداهای پرحادثه ی این سرزمین فلک زده ذخیره کن. مردن را برای آنانی بگذار که مستحق مرگ اند. آنانی که خود بخود با اعمال و رفتارشان به سوی مرگی محتوم پیش می دوند. تو بمان برای فردایی که به تو چشم دارد.

 19. مادر شهید گفت:

  آقای خزعلی ای فرزند ایران
  از شما خواهش می کنم اعتصابت را بشکن

 20. مادر شهید گفت:

  تو بمان تا دیگرانی که تو را نمی خواهند از غصه بودن تو نابود شوند

 21. احمد گفت:

  مرگ تو اما برای ما بسیار سنگین خواهد بود و به جنبش ما لطمه سنگینی خواهد زد. بمان و درست مثل خار به چشم این بی همگان برو. ما زنده ترا بیش از جنازه ات می خواهیم بمان و ایران آینده را بساز

 22. Reza گفت:

  آقا مهدی عزیز یادت باشد که زنده ات کار برد دارد اگر شهید شوی یک بار سنگین را از روی دوش این نامردان بر خواهی داشت یک هفته دوستان برایت در وبلاگ هایشان قلم فرسایی میکنند و میروی گوشه تاریخ دیگر کسی از تو یاد هم نمیکند اگر بریده ای برو دنبال شهادت و ازین حرفها اگر میخواهی بجنگی افطار کن و دوباره بیا میدان سربازان بدون فرمانده مرده های متحرکند خود دانی دوستت داریم همرزم خیبری
  ممدلی

 23. ناشناس گفت:

  “مهدی گرامی، من هم اگر جای تو بودم به همین راهی می رفتم که تو می روی، ” نشانی از طرز فکر مسلمان ایرانی . در زمان ستم شاهی ! قاضی جوانی پی برد که منشی دادگاه رشوه گرفته است ، مراتب را جهت تعقیب او اعلام کر . افراد مختلفی واسطه شدند که نامه خود را پس بگیرد ، قبول نکرد تا این که قاضی پیش کسوتی که بر او سمت استادی داشت ، درخواست پس گرفتن نامه را کرد و در جواب قاضی جوان که پرسید ، اگر شما جای من بودید چه میکردید ، پاسخ داد من نامه را پس نمی گرفتم . قدر فرهنگ گهنسال خود را بدانیم .

 24. کامران گفت:

  مهدی عزیز به نصایح نوری زاد ها و هزاران نخبه و ملیون ها هوادار جنبش سبز لبیک بگو تو که مردم را یگانه حاکم و قاضی می دانی دست از اعتصاب
  غذا بکش و همه مارا که در راه جنبش سبز داریم می اندیشیم و به فکر پیروزی ان هستیم همراهی و پشتیبانی کن

 25. ناشناس گفت:

  با تراکت و اعلامیه بر سر خیا بانها و در فضای مجازی جنبش سبز می تواند از مهدی عزیز بخواهد دست از اعتصاب بردارد و هم اطلا ع رسانی
  برای عموم مردم بکند چرا بی کار نشسته ایم .یک کاری باید بکنیم

 26. Arash گفت:

  مهدى عزيز:
  من بعنوان يك ايرانى، دست تو و ديگرانى كه براى رهايى از چنگال استبداد، خود را فدايى ايران و ايرانى كرده اند، ميبوسم. شما افتخار ما هستيد پس بمان و در اين ماندن ما را رهنمون باش تا ريشه ظلم ظالمان را بركنيم.

 27. Arash گفت:

  درود خداوند بر تو اى مهدى عزيز؛ تو افتخار ايران و ايرانى هستى پس بمان تا نابودى استبداد را باهم نظاره گر باشيم.

 28. ناشناس گفت:

  مهدی یادگار بسیجیان مخلص دوران دفاع مقدس است او حافظ شرافت بسیجی زمان جنگ است خزعلی به ما میگوید این ساندیس خوران چفیه پوش بسیجی نما بسیجی نیستند اینان عمله های جور و ستم برای سیر کردن شکم و زیر شکمشان هستند اما به نام مظلوم بسیجی