سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه مهدی خزعلی به مسئولان زندان: در صورت جان باختن من، تنها پزشکان سازمان ملل بدنم...
» با اشاره به تجربه شهادت هدی صابر در زندان

نامه مهدی خزعلی به مسئولان زندان: در صورت جان باختن من، تنها پزشکان سازمان ملل بدنم را کالبد شکافی کنند

چکیده :مهدي خزعلي با نگارش نامه اي به مسئولان زندان اوين اعلام كرده است، درصورت جان باختنش در ادامه اعتصاب غذا، كالبد شكافي و معاينات پزشكي قانوني زندان را قبول ندارد و جسدش تنها بايد توسط پزشكان اعزامي از سوي مجامع بين المللي، كالبد شكافي گردد. ...


مهدی خزعلی گفته است در صورت جان باختن من مقامات پزشكي سازمان ملل مرا كالبد شكافي كنند.

به گزارش خبرنگار کلمه، مهدي خزعلي با نگارش نامه اي به مسئولان زندان اوين اعلام كرده است، درصورت جان باختنش در ادامه اعتصاب غذا، كالبد شكافي و معاينات پزشكي قانوني زندان را قبول ندارد و جسدش تنها بايد توسط پزشكان اعزامي از سوي مجامع بين المللي، كالبد شكافي گردد.

وي در اين نامه به جريان شهادت هدي صابر و كالبد شكافی وي نيز اشاره كرد.

رضا هدی صابر روزنامه نگار و فعال سیاسی که از زندانیان پس از انتخابات بود خردادماه سال جاری و در پی اعتصاب غذا در اعتراض به شهادت هاله سحابی  و حمله قلبی درگذشت.

ماموران یک روز پیش از شهادت وی را به دلیل عارضه قلبی ناشی از اعتصاب غذا از زندان اوین به بیمارستان مدرس منتقل می کنند، اما سنگینی آسیب‌ قلبی چنان بوده که وی تحمل این آسیب را نداشته و جان باخت.

۶۴ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین همان زمان با ارسال شهادت نامه ای، شهادت دادند که شهید هدی صابر در هشتمین روز اعتصاب غذای خود در بهداری زندان اوین از سوی مامورانی که حدس می زنند ماموران امنیتی و اطلاعاتی بوده اند، به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. آنها شرایط بد جسمانی وی را از نزدیک شاهد بوده اند.

پزشکان بیمارستان مدرس معتقدند علت مرگ وی علاوه بر اعتصاب غذا سهل انگاری مقامات زندان در انتقال به موقع به بیمارستان بوده است. اما مقامات قضایی کشور از جمله دادستان کل کشور هموار هیچ گاه به این موضوع نپرداختند.

بازگرداندن مهدی خزعلی به زندان و ادامه اعتصاب غذا

نامه عروس آیت الله منتظری به مادر مهدی خزعلی: امروز روز امتحان است

نامه دختر علامه طباطبایی، همسر شهید قدوسی، به مهدی خزعلی

انتقال مهدی خزعلی به بیمارستان قمربنی هاشم وزارت اطلاعات

نیروهای امنیتی شبانه مهدی خزعلی را از بیمارستان بردند

حمله قلبی در چهل و یکمین روز اعتصاب غذا؛ انتقال مهدی خزعلی به بیمارستان

مهدی خزعلی خطاب به همسرش: اشک امروز من و شما، ریشه ظالم را بر می کند

مهدی خزعلی به احمد منتظری: شاید شهادت من از نفوذ منافقان در اطلاعات و سپاه کم کند

فرزند مهدی خزعلی: با هر دین و آیین برای پدرم دعا کنید، نگرانیم

درخواست سید محمد خاتمی از مهدی خزعلی برای شکستن اعتصاب غذا

نامه دوباره همسرشهید همت به خزعلی: بمان و ما را در گذر از این پلیدستانِ پرآشوب یاوری کن

پیام مهدی خزعلی از اوین: پیش از آنکه در سوگ ارزش ها دق کنم؛ بگذارید به خیل شهیدان بپیوندم

تقاضای همسر شهید همت، همسر شهید باکری و محمد نوری زاد از مهدی خزعلی برای پایان دادن به اعتصاب غذا

انتقال مهدی خزعلی به بهداری بند ۳۵۰ بعلت خونریزی معده

وضعیت نامناسب جسمی مهدی خزعلی در دوازدهمین روز اعتصاب غذا

پنج روز از اعتصاب غذای مهدی خزعلی گذشت

پنجمین بازداشت مهدی خزعلی/ بی عدالتی در حیاط عدالتخانه


15 پاسخ به “نامه مهدی خزعلی به مسئولان زندان: در صورت جان باختن من، تنها پزشکان سازمان ملل بدنم را کالبد شکافی کنند”

 1. ناشناس گفت:

  کشوری که به دست رهبرانی بالای 70 سال اداره شود بهتر از این نمی شود. در همه جای دنیا افراد بالای 65 سال بازنشسته میشوند تا بروند دنبال سیاحت و عبادت خود و جوانان امور را در دست گیرند. اما در گشور ما حکومت پیرمردان است . جنتی . امامی کاشانی. خزعلی. مصباح یزدی ووووو
  در این واقعه از همه مظلوم تر آقای مهدی خزعلی بود که پدرش آخر عمری به فکر پست است و عروسش و نوه هایش برای آزادی همسر و پدرشان نمیتوانند به پدربزرگشان رو بیاندازند
  مهدی عزیز
  ما شرمنده تو هستیم ،چون تروسو هستیم و تو را به روح حضرت سیدالشهدا اعتصابت را بشکن
  خداوند مارا از شر چنین روحانیون بی رحمی از صدر تا ذیل خلاص کند

 2. ناشناس گفت:

  از خدا برای خود چیز زیادی تا کنون نخواسته ام اما از ته دل اول ازادی ایران بعد میر حسین عزیز همسر محترم و شجاعش و اقای خزعلی را از خدا میخواهم

 3. محق گفت:

  سلام بر برادر دربندمان جناب دکتر خزعلی

  این برادر حقیر شما , نه در کتاب خدا , در سیره حضرت یوسف علیه السلام و نه در سنت امامان معصوم , در طول مدت حبس باب الحوایج موسی بن جعفر علیه السلام , اثری از اعتصاب غذا ندیدم .

  استدعایم از برادرم دکتر خزعلی این است که با دست خود جان خود را به خطر نیندازد . “ولا تلقوا بایدیکم الی التهلکه” .
  مرا اجابت کنند یا نکنند دوستشان دارم .

 4. رسول گفت:

  بسیارکار زیبایی بود انشالله که همیشه زنده باشی ومردم ازبزرگی وشجاعت وصلابتت بهره ها ببرنند ولی اینها صلاحیت وسلامت وصداقت هیج کاری را ندارند جه رسد به کالبد شکافی إإإإإ

 5. دوراندیش گفت:

  دکتر ایران به انسان های آزاده ای همچون شما نیازمند است

 6. مهدی گفت:

  سایت کلمه ، یک پیشنهاد دارم ؛ خواهش میکنم لینکی تهیه کنید تا ما بتوانیم برای آقا مهدی پیام بگذاریم و خواهش کنیم تا از این اعتصاب غذا که دردی بر دردهایمان است دست بردارد و به طریقی این پیامها به دست ایشان برسد تا از دل ما هم با خبر باشد …

  اگر امکانپذیر است طوماری از پیامها برایش ترتیب میدهیم تا حرف دل ما را هم بفهمد…

  کلمه ؛ شما مسئولید اگر بتوانید و به این مطلب عمل نکنید…

 7. سبز گفت:

  مرگ بر دیکتاتور.مرگ بر دولت و نظام ظلم و زور و دروغ

 8. ناشناس گفت:

  پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم گشت

 9. احمد فرهادی گفت:

  به خاطر ادامهی مبارزه اعتصابتان را بشکنید!

  هم میهن گرامی و مبارز آقای دکتر مهدی خزعلی!
  این چند حط را یک هم میهنِ پیر و تبعیدیتان، از راه دور و در شرایطی خطاب به شما مینویسد که در این غربت دلگیر نگران شماست. اگر حالتان خوب بود به احتمال قوی به یاد میآوردید که تیرماه ۱۳۸۹ در « نقدی بر مصاحبه ی دکتر مهدی خزعلی » خطاب به شما نوشتم « یادم نیست کی خواندن نوشتهه ای شما را آغاز کرده ام ولی خوب می دانم … پس از کودتای ۲۲ خرداد، همواره چشمم دنبال آنها بود و هنوز هم هست. نوشته هایی با شجاعت ستودنی در شکستن تابوها، در گذر از هر آنچه نگارنده اش مردود می داند، در بیان اعتقادات انسانی، در برجسته کردن باورهای مردمسالارانه». شما آن را در سایت «باران» منتشر کردید و نوشتید «این آغاز راه است، من و شما با دیدگاه های متفاوت می توانیم بنویسیم، هریک از باور خویش دفاع کنیم و آنرا بر دیگری تحمیل ننماییم. مبارک است». دوست ندارم این قلم زیبا و تابوشکنی که با دیدگاهی متفاوت از من می نویسد خدای نکرده خاموش شود.
  در شرایطی که شما درگیر پیکار مرگ و زندگی هستید به خودم اجازه نمی دهم توصیه ای به شما بکنم، ولی به خودم اجازه میدهم برداشتم را در مورد این پیکار قهرمانانه از زبان آرش کمانگیر بیان کنم.
  دلم از مرگ بیزار است؛
  که مرگِ اهرمن خو آدمی خوار است.
  ولی آندم که ز اندوهان روانِ زندگی تار است؛
  ولی، آندم که نیکی و بدی را گاهِ پیکار است،
  فرو رفتن به کامِ مرگ شیرین است.
  همان بایستۀ آزادگی این است.
  گرچه صادقانه نمیدانم در شرایط کنونی خودم این شجاعت را دارم یا نه ولی بر این باورم «فرو رفتن به کامِ مرگ» آنگاه «شیرین است» که نتیجه اش در پیکار به خاطر آن هدف انسانی، که آدمی حاضر است جانش را در راه آن فدا کند، بیشتر از زنده ماندن باشد. اکنون پرسش این است که آیا مرگ شما در این شرایط بیشتر از زنده ماندنتان به رسیدن به هدف انسانی تان خدمت میکند؟ برداشت من این است که زنده ماندن شما بسیار بسیار بیشتر از مرگ شما در راستای هدف بزرگ و انسانی پیکار ملی ما اثر میگذارد. در گذر از این شرایط بسیار وخیم، وجود زنده و سالم و شاداب شما نه تنها مفید که ضروری است و بسیار هم ضروری است. امروز ملت ایران میان دو سنگ آسیاب خشن و زمخت تحریم و تحقیر و تحدید منافع و تهدید جنگ و خطر تکه پاره شدن وطن از سوی بیگانگان و استبداد و غارت و چپاول و زورگویی و تحقیر از سوی به ظاهر هم میهنان خود قرار گرفته است. برای رهایی از خرد شدن در لابلای سنگ های پلید و مرگ آفرین این آسیاب مهلک و برای گذر از این گذرگاه صعب العبور، اردوی ملت به تک تک افرادش، به تک تک مبارزانش نیازمند است.
  دو جبهه ی مرگ و زندگی در نبردند. البته که راه سخت و بسیار ناهموار و پرخطر است. هیولاهای فراوانی سر راه دهان شوم خود را برای بلعیدن فرزندان ملت گشوده اند. ولی در پس همه ی این سختی ها سپیده در حال دمیدن است و سحر در حال شدن. در کنار پلشتی های فراوان، دگرگونیهای شگفت انگیز و زیبایی در حال رخ دادن اند. و این همه درد، درد زایش دنیایی نو و زیبا است. آرزو می کنم زنده بمانید و با هم و در کنار هم دمیدن سپیده ی آزادی را شاهد باشیم. و آرزو میکنم در این مورد شما نیز مانند من بیندیشید و به خاطر ادامه ی مبارزه اعتصابتان را بشکنید.

  احمد فرهادی
  ۴ اسفند ۱۳۹۰

 10. دختر سبز گفت:

  دکتر جنبش به امثال شما نیاز داره.اعتصاب غذاتو بشکن.درود بر دکتر خزعلی.زنده باد دکتر خزعلی و رهبران سبز
  مرگ بر دیکتاتور

 11. ملت گفت:

  سلام و درود ملت ایران به دکتر عزیز
  دکتر جان آیا بیاد می اوری که شرکتت در انتخابات اسفند ماه را به رای گذاشتی و با مردم ایران مشورت نمودی و رای آنها را پذیرفتی هر چند که خلاف نظرت بود و تمام قد برای اقامه ی رای و نظر مردم ایستادی و به همین دلیل عمال دیکتاتور ایران در دستگیری تو عجله نمودند و این به سرت آوردند. امروز رای و نظر ملت نیاز به بقای تو و افرادی چون تو برای دستیابی به اهدافشان است. تفکر و قلم تو امید و شادی بخش و قابل فهم برای عموم است. تو از مردمی و برای مردمی و متعلق به خود نمی باشی ملت ما تحمل از دست دادن و جایگزینی افرادی چون تو را ندارد و رای ملت به ماندنت می باشد پس به خاطر ملتی که دوست می داری دست از اعتصاب غذا بردار.
  اگر در این اعتصاب غذا حتی .05% هم احتمال خود آزاری و خودکشی را منظور کنی که کاری حرام است و در حضور عقل کامل معنای زیستن عشق مطلق او خدای واحد بی جواب بمانی به صاحب هستی به قادر مطلق به مولی و نصیر به مولی و وکیل به رحمن و رحیم قسمت می دهم به خاطز او دست از این خودکشی بر دار. ترس من از این است که در سرای باقی از برادران سر باخته دور افتی پس به خاطر آنان که رفتند و کاری حسینی کردند تو بماه و کاری زینبی کن.

 12. roobi گفت:

  این همه شخصیت برجسته تو این سایت حرف می زنند و نظر می دن اما دریغ از عمل ،کی به فکر چاره می افتید و اقدام جدی در برابر این ظلم وارده می کنید؟ انتظار دارید عوام جماعت یهو و خود جوش بریزن به خیابون ؟که چی بشه؟ هدف چیه؟
  این ها دغ دغه های منه جوان 25 ساله هست.
  اگه خدایی نکرده ایشون هم اتفاقی براش بیفته می خواید چیکار کنید؟
  تعداد صفحات سایت رو با مطالب جدید بالا ببرید؟
  جنابان که دارای نفوذ و قدرت سیاسی هستید بی حرکت مانده اید که معجزه شود؟
  تا دیروز خیلی ها فرضشان بر این بوده که بسیاری از افراد حکومتی بی اطلاع بوده و بخاطر نا آگاهی دست به خشونت می زنند و ظلم روا میدارند….
  اما شما آقایان آگاه به این نتیجه نرسیده اید که ظلم وارده به این ملت و فرزندانش را دیگر نمی توان به پای ناآگاهی و اشتباه گذاشت؟
  نمی بینید دیکتاتوری مطلق در 2 سال اخیر نقاب برداشته و در حال پایه گذاری مکتب شیطانی با ظاهر دینی است؟
  به دنبال حکم شرعی از آقا هستید برای جهاد یا ترس از براندازی نظام دارید؟
  اینجاست که باید تاسف خرد و تاسف خرد چراکه می بینید که زره زره سایه شوم شیطان قدرت طلب خون ایرانی و ایران زمین را خواهد مکید و در آخر با از دست دادن عزیزانی همچون ایشان چیزی جز عقب ماندگی ، شرم و بی آبرویی برای ما باقی نخواهد ماند.
  متاسفم برای جماعتی که زمانی به دنبال ( اسلام و حق و آزادی) انقلاب کرده و در نهایت اسلام و عدالت و آزادی را که پیشکش بلکه انسانیت را هم باید از ظلمای امروزی گدایی کنند و چیزی جز غیرت های خفته و وجدانهای مرده برایشان به ارمغان آورده نشد.
  به امید تابش نور الهی در زندگی تک تک ما و به امید سقوط ظالمین.

 13. بی بصیرت گفت:

  من عاجزانه از فرزندان و همسر این بزرگوار میخواهم پیام ما را به دکتر برسانند – البته اگر دسترسی دارند- که دست از اعتصاب بردارد. چه بسا فردتیی زود با تغییر این نظام به امثال ایشان جهت عذم اجحافهای جدید و افراطهای تازه نیاز باشد. افسوسی که الان برای نبوئن امثال مطهری ها میخوریم. شما را به خدا پیام ما را برسانید.

 14. بی بصیرت گفت:

  من عاجزانه از فرزندان و همسر این بزرگوار میخواهم پیام ما را به دکتر برسانند – البته اگر دسترسی دارند- که دست از اعتصاب بردارد. چه بسا فردایی زود با تغییر این نظام به امثال ایشان جهت عدم اجحافهای جدید و افراطهای تازه نیاز باشد. افسوسی که الان برای نبودن امثال مطهری ها میخوریم. شما را به خدا پیام ما را برسانید.

 15. no گفت:

  واقعا که ما اهل کوفه ایم. خدا لعنت کند باعث و بانی این وضعیت کوفتی رو