سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه دختر علامه طباطبایی، همسر شهید قدوسی، به مهدی خزعلی...
» با شکست اعتصاب خود را برای فردایی سخت‌تر و دردناک‌تر آماده کن

نامه دختر علامه طباطبایی، همسر شهید قدوسی، به مهدی خزعلی

چکیده :اکنون، زیربنا و بنیان دین و اعتقاد ما ضربه خورده و می‌خورد. نسل جوانی که اکنون دوران شکل‌گیری فکری و اعتقادی آنان است چگونه بزرگ می‌شوند و چگونه می‌اندیشند؟ آنان که از دیانت و انقلاب تنها تبلیغات رائج و عرضه شده را مشاهده می‌کنند مسلما مشکلات فکری و دینی فراوانی را دچار می‌شوند. حوادثی که آنان شاهد هستند, نبودن عملی ارزش‌ها و نبودن شخصیت‌های بزرگی که اسوه و نمونه اسلام عزیز و تشیع راستین هستند، همگی عواملی است که بنیان فکری و اعتقادی نسل‌های جوان را تهدید می‌کند. این در حالی است که در عمل شاهد هستیم که مردم و جوانان چگونه ما و دیگر کسانی را که به نوعی به انقلاب و شهیدان وابسته هستیم را مورد سوال قرار می‌دهند تا جائی که چه بسا همه بزرگان درگذشته و شهید را در آنچه می‌گذرد سهیم دانسته و آنان را متهم به یکسان بودن با حاضرین می‌کنند....


فرزند مرحوم علامه طباطبایی (همسر شهید آیت الله قدوسی) در نامه ای به مهدی خزعلی از وی خواست تا به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

به گزارش کلمه خانم نجم السادات طباطبایی، در این نامه خطاب به مهدی خزعلی نوشته است:‌ من به عنوان کسی که پدر، شوهر و فرزند خود را در کمتر از یک سال از دست داده بیش از هرکس دلبسته این ارزشها هستم و می دانم که پایمال شدن آنها چه رنج و سختی دارد و چگونه جان و دل خانواده‌های شهدا و دوستداران اسلام حقیقی از آن خونین است و خوب می‌دانم که بزرگان شهید چقدر از این شرائط بیزار هستند.

ایشان در ادامه افزوده است: در این میان وظیفه دوستان واقعی اسلام و انقلاب چیست؟ آیا باید خود را به هلاکت بیندازند و نابود کنند و آینده‌ای حساس و سرنوشت‌ساز را به دیگرانی بسپارند که بویی از این ارزش‌ها نبرد‌ه اند و در این زمان از آنان اثری نیست؟

مهدی خزعلی بیش از ۴۰ روز است در اعتراض  به احکام و رفتار خلاف شرع و قانون مسئولان در اعتصاب غذا به سر می برد.

متن  کامل این نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته است به شرح زیر است:

فرزند عزیزم آقای دکتر مهدی خزعلی

خبر اعتصاب غذای شما و آثار بدنی و خطرات آن باعث نگرانی و تاسف شدید من و همه دوستداران انقلاب است. من که از گذشته‌ای دور شما را می‌شناسم و مراحل رشد و مراتب تربیت شما را شاهد بودم می‌دانم چه دردی را تحمل می‌کنی و چگونه و چرا قصد فدا کردن خود برای ارزشهای متعالی این مرز و بوم را داری. آنچه بیش از هرچیز دل را می‌آزارد تنها در خطر قرار گرفتن یک فرد نیست. نگرانی من و بسیاری از خانواده‌های شهدا از شرائط سخت و خطرناک آینده‌ای است که در پیش داریم و بیش از امروز نیازمند مومنان حقیقی و پیروان صادق اسلام و انقلاب هستیم تا سیر آینده کشور ما بهتر از آن باشد که اکنون شاهد آن هستیم.

اگر چه همه ما دلبسته ارزش‌های مقدسی هستیم که اسلام و انقلاب به ما ارزانی داشته است و در این راه نباید از بذل جان هراسی داشته باشیم اما مسیر پر از تلاطم و طوفانی که در پیش است نیازمند سرمایه‌های فراوانی است که نباید آن را هدر داد. شرائط کنونی سخت و طاقت‌فرسا است و من به عنوان کسی که پدر ، شوهر و فرزند خود را در کمتر از یک سال از دست داده بیش از هرکس دلبسته این ارزشها هستم و می دانم که پایمال شدن آنها چه رنج و سختی دارد و چگونه جان و دل خانواده‌های شهدا و دوستداران اسلام حقیقی از آن خونین است و خوب می‌دانم که بزرگان شهید چقدر از این شرائط بیزار هستند و به عنوان کسی که بزرگوارانی را از نزدیک دیده‌ام و خدمت آنان کرده‌ام، خوب می‌فهمم که در حالی که نام و تصویر آنان در هر کوی و برزن و در هر برنامه و تبلیغی علم شده است ، از حقیقت آنان و طریقه آن بزرگواران فاصله‌ای داریم که قابل ترسیم نیست. اما چه می‌شود کرد که ما آنچه را درو می‌کنیم که خود کشته‌ایم و این قول و وعید خداوند است که نتیجه اعمال را جه بسا در همین زندگی شاهد باشد.

اکنون آنچه بیش از هر چیز نگران کننده است، مشکلاتی است که در آینده پیش خواهد آمد و ریشه در امروز دارد. اکنون، زیربنا و بنیان دین و اعتقاد ما ضربه خورده و می‌خورد. نسل جوانی که اکنون دوران شکل‌گیری فکری و اعتقادی آنان است چگونه بزرگ می‌شوند و چگونه می‌اندیشند؟ آنان که از دیانت و انقلاب تنها تبلیغات رائج و عرضه شده را مشاهده می‌کنند مسلما مشکلات فکری و دینی فراوانی را دچار می‌شوند. حوادثی که آنان شاهد هستند, نبودن عملی ارزش‌ها و نبودن شخصیت‌های بزرگی که اسوه و نمونه اسلام عزیز و تشیع راستین هستند، همگی عواملی است که بنیان فکری و اعتقادی نسل‌های جوان را تهدید می‌کند. این در حالی است که در عمل شاهد هستیم که مردم و جوانان چگونه ما و دیگر کسانی را که به نوعی به انقلاب و شهیدان وابسته هستیم را مورد سوال قرار می‌دهند تا جائی که چه بسا همه بزرگان درگذشته و شهید را در آنچه می‌گذرد سهیم دانسته و آنان را متهم به یکسان بودن با حاضرین می‌کنند. اتهامی که بسیاری از دشمنان این شهیدان و نیز دوستانی که از قبل آن شهیدان به نعمت و مکنت رسیده‌اند نیز می‌پسندند و القا می‌کنند.

اما در این میان وظیفه دوستان واقعی اسلام و انقلاب چیست؟ آیا باید خود را به هلاکت بیندازند و نابود کنند و آینده‌ای حساس و سرنوشت‌ساز را به دیگرانی بسپارند که بوئی از این ارزش‌ها نبرد‌اند و در این زمان از آنان اثری نیست؟ این همان واقعه‌ای است که با پیروزی انقلاب اسلامی رخ داد و نتیجه آن همین است که همه شاهد هستیم.

درست است که صبر و تحمل شرائطی که خون شهیدان پایمال قدرتمندان می‌شود و آنان از ناحیه دوست و دشمن متهم می‌شوند، سخت و طاقت‌فرساست. اما این کاسه زهری است که باید به پیروی از آن پیر فرزانه نوشید و تحمل کرد. چرا که انقلاب مردم ایران و جنبش مداوم آنان هرگز خاموشی و شکست ندارد وخیلی پیش از این بزرگانی چند پیش بینی شرائط امروزی و پیروزی فردای این ملت را با تیزبینی و دیدی الهی کرده‌اند و برماست که در هر شرائط وظیفه خود را انجام دهیم. همه ما شاهد هستیم که قدرت اراده و برتری امام در نوشیدن جام زهر از قدر و اندازه او نکاست واین سنت همه آزادگان است.

من از شما می‌خواهم که کلام ارزشمند امام پس از قبول قطعنامه را به اجرا بگذاری که به مومنان و عاشقان اسلام و مبارزه گفت” فرزندان انقلابی ام, ای کسانی که لحظه ای حاضر نیستید که از غرور مقدستان دست بردارید … می دانم که به شما سخت می گذرد مگر به پدر پیر شما سخت نمی گذرد … بغض و کینه انقلابی خود را در سینه‌ها نگه‌ دارید, بدانید که پیروزی از آن شماست” و در این شرائط با شکست اعتصاب خود برای فردایی سخت‌تر و دردناک‌تر خود را آماده کنی.

لَقَدِ ابْتَغَوُاْ الْفِتْنَةَ مِن قَبْلُ  وَقَلَّبُواْ لَكَ الأُمُورَ حَتَّى جَاءَ الْحَقُّ وَظَهَرَ أَمْرُ اللَّهِ وَهُمْ كَارِهُونَ

پيشازاين هم فتنه‏ گرى مى‏ كردند و كارها را براى تو واژگونه جلوه مى‏ دادند تا آنگاه كه حق فراز آمد و فرمان خداوند آشكار شد، درحالى كه ازآن كراهت داشتند. (سوره توبه- آیه48)

نجم السادات طباطبایی (قدوسی)

انتقال مهدی خزعلی به بیمارستان قمربنی هاشم وزارت اطلاعات

نیروهای امنیتی شبانه مهدی خزعلی را از بیمارستان بردند

حمله قلبی در چهل و یکمین روز اعتصاب غذا؛ انتقال مهدی خزعلی به بیمارستان

مهدی خزعلی خطاب به همسرش: اشک امروز من و شما، ریشه ظالم را بر می کند

مهدی خزعلی به احمد منتظری: شاید شهادت من از نفوذ منافقان در اطلاعات و سپاه کم کند

فرزند مهدی خزعلی: با هر دین و آیین برای پدرم دعا کنید، نگرانیم

درخواست سید محمد خاتمی از مهدی خزعلی برای شکستن اعتصاب غذا

نامه دوباره همسرشهید همت به خزعلی: بمان و ما را در گذر از این پلیدستانِ پرآشوب یاوری کن

پیام مهدی خزعلی از اوین: پیش از آنکه در سوگ ارزش ها دق کنم؛ بگذارید به خیل شهیدان بپیوندم

تقاضای همسر شهید همت، همسر شهید باکری و محمد نوری زاد از مهدی خزعلی برای پایان دادن به اعتصاب غذا

انتقال مهدی خزعلی به بهداری بند ۳۵۰ بعلت خونریزی معده

وضعیت نامناسب جسمی مهدی خزعلی در دوازدهمین روز اعتصاب غذا

پنج روز از اعتصاب غذای مهدی خزعلی گذشت

پنجمین بازداشت مهدی خزعلی/ بی عدالتی در حیاط عدالتخانه


22 پاسخ به “نامه دختر علامه طباطبایی، همسر شهید قدوسی، به مهدی خزعلی”

 1. آرش گفت:

  مادر عزیز، خانم طباطبایی
  سپاس از این همه آگاهی، صداقت ،راستی، احساس مسولیت و شجاعت شما که متاسفانه بسیاری از بزرگان امروزی دین را از این صفات نشانی نیست. اما بهتر نیست بجای سرزنش دکتر خزعلی ، فریاد را بر سر کسانی فرود آرید که……….

 2. sarve گفت:

  man dar yek keshvar door dast hastam , nameh Dr.khazali ra be hamsar mohtarameshan khandambe shakhsieat ve farhikhtgi ien shan aagah hastam , man negarn jaane aziz ieshan hastam kadr pezeshgi bayd be sorat varde amal shavand ve khandan nameh sar kar khanom tabatabei ra arjj nahand .omid ke be sehat be kahneh ve kashaneh bar gardand

 3. koosha گفت:

  همه این بزرگورانی که به آقای مهدی خزعلی نامه مینویسند واز او درخواست شکستن اعتصاب غذا میکنند، بهتر هست که به طور دسته جمعی در مقابل زندان اوین یا مسجدی ،جایی، تحصن کنند و خواها ن آزادی او و بقیه زندانیان شوند. به نظر این راه مفیدتر از این هست که صرفا نامه نگاری شود از کسی هم که در مقابل ظلم مقاومت میکد بخواهیم که مقاومت خود را بشکند. با تحصن خود به اواعلام کنیم که تنها نیست و اعتصاب غذایش را بشکند. من فکر نمیکنم که حکومت بخواهد همه این بزرگوران را زندانی کند و اگر تصمیم بر این گرفت بگذاریم ایران و ایرانیان از ولی فقیه خود را بهتر بشناسند!!

  کوشا

 4. سبزه سبزم گفت:

  درود بر این مرد آزاده و آزادیخواه خداوند گامهای این عزیزان را اسوارتر سازد و سلامتشان دارد

 5. علی گفت:

  یک تحصن دسته جمعی بزرگان معترض در مکانی مشخص در جهت آزادی دکتر خزعلی و میرحسین و کروبی می تواند بلندترین فریاد اعتراض به این وضعیت باشد. لطفا قبل از اینکه این عزیزان را از دست دهیم کاری کنید.
  آقایان خاتمی, نوری زاد, همسران و فرزندان سرداران شهید همت و باکری و بروجردی و دیگر سرداران قبل از آنکه دیر شود اقدامی نمایید. انعکاس آن در رسانه های جهان کتمان شدنی نیست.

 6. ناشناس گفت:

  درود به شرفشون/درود به شرافت خزعلی جان بر کف

 7. راستین گفت:

  لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم

 8. راستین گفت:

  این همه فریاد مظلوم که عرش خدا را به لرزه دراورده است را کسی نمیشنود؟
  فریاد هل من ناصر ینصرنی مهدی را چطور؟
  هیهات منا الذلة

 9. حبیب گفت:

  جناب آقای “آرش”؛ نامه خانم قدوسی “سرزنش” نیست. راهنمایی و خیر خواهی پر از مهر و محبت است. آخر او یک مادر است. یک مادر.

 10. ناشناس گفت:

  هیهات منا الذله
  هیهات منا الذله
  هیهات منا الذله
  هیهات منا الذله
  هیهات منا الذله
  هیهات منا الذله

 11. ناشناس گفت:

  اقای دکتر خزعلی درخواست بانوی پرهیزکار و متقی خانم طباطبائی , درخواست ملت ایران می باشد با شکستن اعتصاب غذا, خود را برای بیشتر یاری رساندن به نسل جوان اماده کن پیروزی نزدیک است انشالله

 12. ناشناس گفت:

  اقای خزعلی بعنوان یک خواهر از شما ملتمسانه خواهش میکنم اعتصاب خود را بشکنید که ملت ایران را غمگین نکنید خواهش میکنم

 13. سبزه قبای بصیر گفت:

  قابل توجه آیت اله خزعلی پدر مهدی و رییس بنیاد نهج البلاغه . داستان خلخال و دختر یهودی یادتان است؟ آقا مهدی برای همین زندان هستند. حکومت از آب دهان بز و کفش پوسیده هم بی ارزش تر است. دنیای فانی برای شما بزودی پایان می پذیرد پس به شما توصیه می شود با خواندن نامه اقای حاج سید جوادی به فکر بیافتید و مثل ایت اله منتظری عاقبت به خیر شوید. البته منتظری از ابتدا به خیر بود و عاقبتش هم خیر شد. شما را نمی دانم.

 14. unknown گفت:

  مهدی جان ازت خواهش میکنیم ایران به خط قرمز شکنهایی مثل شما احتیاج داره.
  به خاطر ایران ازت التماس میکنم

 15. مردن و تهلکه گفت:

  با عرض سلام و احترام
  خدا رحمت کند علامه میزان را علامه قران را علامه تفسیر را و آن شهید و فرزند دلبندش را
  این گفته از امام س (که شما فرمودی) در اینجا انطباق ندارد!!

  آن گفته امام س انطباق دارد که در مقتل شهید مطهری فرمود:
  آن که مردن پیش چشمش تهلکه است….

 16. Sarina گفت:

  همه دوستان و بزرگانی که به دکتر خزعلی نامه می نویسند دلسوزند
  نظر دوستانی هم که گفتند به جای نامه نگاری تحسن کنید محترم
  اما همه مشکلات ما دقیقاً از همین جاست که کسانی که دستی به جایی دارند و مثل علما و مراجع و اساتید حوزه و دانشگاه و بزرگان دین و سیاست و نهایتاً از هر قشری که مردم آنان را به علم و فراست تایید میکنند. مثل مهندس موسوی یا جناب کروبی یا دکتر خزعلی و صدها زندانی سیاسی در بند جرات ابراز عقیده ندارند. حتی جرات نامه نگاری هم ندارند. مگر آقای نوریزاد عزیز دعوتنامه برای نامه نگاری نداد؟ چند نفر از آقایانی که در داخل کشور هستند این دعوت را لبیک گفتند؟؟ هرکدام از علما و مراجع به بهانه هایی مثل حمله ارازل و اوباش و یا مراجعه مردم به درب منزل و… از این دعوت سر باز زدند.!! مگر میتوانیم جرات و جسارت و حقگویی مرج عظیم و مرحوممان را دیگر جستجو کنیم؟!
  این را بدانید و مطمئن باشید
  تا اراده جمعی و مردمی همراه نباشد امید بستن به اینکه بزرگان کاری بکنند عبث و بیهوده است.
  تا همه نشستیم و منتظریم تا دیگران حرکت کنند و بعد من هم حرکت کنم هیچ نوع تغییری اتفاق نخواهد افتاد.

 17. موسی گفت:

  جناب خزعلی تاریخ خواهد نوشت که به اسم دین ازبین بردند بخاطر ایران وجوانان ایران بشکن که باید باشی از ظالمان چهره عوض کرده بگویی ارزوی سالمتی وعمر با برکت مورد رضای حق

 18. ناشناس گفت:

  چه زیبا فرمودی بانو: “اما چه می‌شود کرد که ما آنچه را درو می‌کنیم که خود کشته‌ایم”

 19. بیژن گفت:

  الیس صبح بقریب؟

 20. ناشناس گفت:

  ای کاش ما دوباره بیدار شویم…این نامه ها باید به رهبری نوشته بشود که برای حفظ بقا ی خود این روزها مدام به هر بهانه ای مردم را به انتخابات دعوت می کند….بیایید بیدار شویممم

 21. شهسواری گفت:

  با سلام به خدمت دکتر خزعلی و تمامی انسانهای آزاده من هم از صمیم قلب از ایشان تقاضا دارم که اعتصاب خود را بشکنند، تا ظلم و ظالم شکسته شود و همگان شاهد خورد شدن ظالمین باشیم. چون سحر نزدیک است.

 22. مرتضي گفت:

  اشکم دراومدوتودلم دارم فرياد ميزنم خدايا تاکي تحمل وصبر ميکني صبرتوماراهلاک ميکند