سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مشاهدات خبرنگار کلمه از ۲۵ بهمن تهران: سکوت اعتراضی در مملکتی که آب پاشی هم درآن جر...

مشاهدات خبرنگار کلمه از ۲۵ بهمن تهران: سکوت اعتراضی در مملکتی که آب پاشی هم درآن جرم است

چکیده :هر چه هست شهر عادی نیست و اگر هم شهروندی بی خبر از راه پیمایی اعتراضی باشد در پرس و جو و پچ و پچ های فراوانی که میان مردم است متوجه می شود که قرار است اعتراضی در سکوت برپا شود. شهر آرام نیست و التهابی از همان ساعات قبل از شروع آیین اعتراضی با حضور نیروهای حکومتی به پا شده است.از همان ساعت اولیه آغاز راه پیمایی سکوت، رفت و آمد در مسیر با اختلال مواجه است و در طول مسیر اعتراض سکوت خودروها به سختی در حال تردد هستند وضعیتی که تا ساعت ۸ شب به قفل شدن خیابان منتهی می شود....


گروه اجتماعی کلمه_ زهره نقیبی

 

۲۵ بهمن همزمان با سالگرد شهادت محمد مختاری و صانع ژاله و در یکمین سالگرد حبس خانگی، سبزها بار دیگر خیابان را برای حضور خود برگزیدند. حضوری آرام در خیابان های شهری که روزی مقدم سبزها را در حالی گرامیداشت که همراهان جنبش سبز میرحسین موسوی و مهدی کروبی چون نگینی در میان انبوه جمعیت، “حماسه ۲۵ خرداد” را آفریده بود.

اینک اما نیروهای انتظامی و امنیتی پیش از مردم خیابان ها را به تسخیر در آورده اند. در زیر نگاه سنگین ماموران باز این مردمند که در سکوت نظاره گر رفتار حکومتی هستند که در اوج اقتدار ” خیبری” مجوز یک راهپیمایی “سکوت” را هم نمی دهد.

خبرنگار کلمه اما در میان مردم است و آنچه در مسیر حضور سبز خود مشاهده کرده به تحریر آورده است. حضور مردمی که معترضند و حیران از این همه لشکر کشی های خیابانی.

بی شک واقعیت حضور مردم را نمی توان تنها از یک دریچه دید. آن هم در فضایی که هر حرکتت زیر نگاه امنیتی کنترل می شود، آنقدر که لنز کوچک تلفن همراهت هم نمی تواند گوشه ای از این حضور سبز را به تصویر بکشد.

فقط تو می مانی و کلماتی که شاید بتواند اندکی از آنچه تجربه کرده ای را برای تاریخی که آیندگان می خوانند، ثبت کند.

به خیابان می آیم

به خیابان که می آیم تا چشم کار می کند پر از نیروهای نظامی  و انتظامی است که مسیر را از ساعتها قبل از شروع راهپیمایی قبضه کرده اند. برخی نقاط پر تعدادند و برخی نقاط هم کم تعداد. اما جایی را خالی نگذاشته اند. هم از حضور خود و هم موتورها و ماشین های آتش نشانی و جرثقیل هایی که این بار به لشگر خود اضافه کردند. از پیاده رو در حال عبور به خیابان هستم که عابری به مردم ساعت 4 را یادآوری می کند.

ساعت از 3 گذشته که بسیج نیروهای امنیتی در مسیر اصلی تعیین شده برای راه پیمایی سکوت سبز خودنمایی می کند. عابرین در حال عبور برخی با خشم و برخی هم با تمسخر این لشگرکشی را با نگاه های خود دنبال می کنند.خانمی که هم پای من در حال حرکت است به آرامی می گوید: مثلا می خواهند مردم را بترسانند این از ترس خودشان است.می گویم اینها از سایه های خود هم می ترسند و عبور می کنم.

گشت و گذاری در مسیر نشان می دهد با وجود اعلام مسیر از میدان فردوسی تا نواب، نیروهای پلیس، لباس شخصی، امنیتی و انتظامی و ..از میدان امام حسین تا میدان آزادی و هم چنین خیابان های فرعی آن مستقر شده اند که کثرت نیروها در رودکی ، نواب ، میدان انقلاب ،حافظ ،جمالزاده ، نوفلاح، فردوسی و دروازه دولت بیش از دیگر نقاط است. گشت زنی نیروهای لباس شخصی و انتظامی و گشت حفاظت فیزیکی اماکن و .. نیز قبل از شروع ساعات 4 در خیابان های شهر به چشم می خورد.

هر چه هست شهر عادی نیست و اگر هم شهروندی بی خبر از راه پیمایی اعتراضی باشد در پرس و جو و پچ و پچ های فراوانی که میان مردم است متوجه می شود که قرار است اعتراضی در سکوت برپا شود. شهر آرام نیست و التهابی از همان ساعات قبل از شروع آیین اعتراضی با حضور نیروهای حکومتی به پا شده است.

از همان ساعت اولیه آغاز راه پیمایی سکوت، رفت و آمد در مسیر با اختلال مواجه است و در طول مسیر اعتراض سکوت خودروها به سختی در حال تردد هستند وضعیتی که تا ساعت ۸ شب به قفل شدن خیابان منتهی می شود.

از میدان فردوسی تا میدان آزادی

از قبل از میدان فردوسی جمع محدودی از مردم در ر فت و آمد هستند. به نقطه شروع راه پیمایی می رسم.

میدان فردوسی : نیروهای امنیتی و انتظامی و لباس شخصی پرتعداد به صف شده اند در دو طرف میدان. از عبور برخی از مردم به سمت میدان انقلاب خودداری می شود.با این وجود مسیر دیگری برای عبور و مرور باز است.جمعیت هنوز چندان زیاد نیست و به تناوب در پیاده رو ها درحال حرکت اند. لباس شخصی ها چه در پیاده رو ها و چه در مسیر خط ویژه و خیابان در حال رژه رفتن هستند.با ماسک و کلاه.برخی موتورها متحد الشکل اند و برخی هم مدل های متفاوت.

مسیر را با پشت سرگذاشتن نیروها ادامه می دهم ،عجیب نیست موتورها هرازگاهی با عبور از میان پیاده روها در حال ایجاد رعب و وحشت باشند تا اعتراضی کنی و درگیری آغاز شود اما معترضین باهوش بی تفاوت آنها را رد می کنند و راه را برایشان باز. زیر پل حافظ تقریبا سیاه و سبز است از حضور حداکثری نیروها یک به یک پوتین های مشکی را رد می کنم که با دیدن جمعیت باتوم های در دست را تکان می دهند.برخی هم تفنگ های رنگی دارند و..

چهارراه ولیعصر جمعیت قابل توجه است.پشت چراغ قرمز در میان جمعیت هم لباس شخصی می بینی و هم معترضین ساکت که وعده شان بر سکوت است.صدای خانمی از جمع می آید که باز چه خبر شده این همه نیرو ریختن تو خیابانها؟ صدایی دیگری می گوید: بیکارند باید هر ازگاهی سرکار باشند دیگر.

در چهار راه ولیعصر نیز بیشتر اتوبوس های BRT بدون توقف در این ایستگاه از جابجایی مسافران به سمت میدان انقلاب خودداری می کردند. علاوه بر جمعیت حاضر در پیاده روها جمعیت زیادی در ایستگاه های BRT در انتظار ماشین هستند.

در مسیر راهپیمایی تعداد زیادی از لباس شخصی ها با دوربین در حال فیلمبرداری و عکسبرداری از راهپیمایی کنندگان بودند. برخی در پیاده روها و برخی هم با ماشین اقدام به گرفتن فیلم و عکس می کردند.

دختر خانمی نگران از اینکه عکس و فیلمی از او گرفته شده معترض می شود و از همراه سبزش این را می شنود که توجهی به اینها نکن. در این دوسال تا دلت بخواهد از من عکس گرفته اند و هیچ اتفاقی نیفتاده.

هر چه ساعت می گذرد. جمعیت پرتعداد تر می شود. گاهی که صدایی یا اظهارنظری می شود ارشاد و رهنمودی هم هست که قرار است سکوت کنیم پس حرف زدن ممنوع.

پسری که همراه مادرش را گرفته می گوید می دانستم دروغ می گویی و می خواستی بیای راهپیمایی.

راه پیمایان بدون سردادن شعار و بی توجه به لشگرکشی حکومتی مسیر تعیین شده را طی کرده و با تاریک شدن هوا هر لحظه به شمار مردم تظاهرکننده ومعترض سبز افزوده می شود به گونه ای که پیاده روها مملو از جمعیت مردم و فشردگی راهپیمایان. جمعیتی که با نگاه های هم خرسندی خود را از جمعیت شکل گرفته دنبال می کنند.

اگر چه در مسیر نیروهای امنیتی و انتظامی در تلاش برای ایجاد شکاف در تجمع گسترده مردم می شوند، اما راهپیمایان معترض در تلاش برای درگیر نشدن با نیروهای حکومتی و برگزاری مراسمی مسالمت آمیز و بدون سر دادن شعار راه خود را دنبال می کنند.

حالا دیگر خیابان ها قفل است و معترضان در حال راه پیمایی. در ساعات اولیه شب در حالی هر لحظه به تعداد راهپیمایان سبز افزوده می شود رژه موتورسواران لباس شخصی ها د رحالی که پرچم هایی در دست داشته و اقدام به شعار و الله اکبر می کردند و قصد بر هم زدن جمع معترضان را دارند، با این حال مردم بی توجه به فریادها و رژه های آنها با سکوت راه خود را در پیاده روها ادامه می دهند.

میدان انقلاب بسته است. اگر راهی باز می شود برای نیروهای گاردی و لباس شخصی است که درحال عبور و مرور هستند. کثرت نیروهای گارد ویژه در وسط میدان و اطراف آن بیش از ساعت قبل از شروع راهپیمایی است. ماشین هایی که دورتر از محل استقرار نیروهای حکومتی اند بوق می زنند و برخی هم از داخل ماشین وی به عابرین نشان می دهند.

با خانمی که از سمت آزادی به انقلاب رسیده هم صحبت می شوم می گوید در مملکتی که حتی آب پاشیدن هم ممنوع است باید سکوت اعتراضی کرد. از برخی درگیری ها و بازداشت ها در میدان توحید نقل می کند و از مشاهداتش از نواب می گوید که برخی جوانها را بی دلیل برای بازداشت نگاه می داشتند.

با عبور و عربده کشی لباس شخصی ها، مرد میانسالی از جمع می گوید حکایت اینها مثل بچه ای است که می خواهند هر طور ممکن از بادکنک صدایی در بیاورند. به زور می خواهند صدایی از ما بلند شود. از این گرانی صدایی برای ما نمانده است.

راهپیمایی شب در جریان است و جمعیت در حال بیشتر شدن و ترک کردن این جمع که بعد از گذشت یک سال در غیبت رسانه ای فراگیر و جوی خفقانی سکوتی باشکوه را رقم زد سخت است.

درباره تظاهرات ۲۵ بهمن بیشتر بخوانید


88 پاسخ به “مشاهدات خبرنگار کلمه از ۲۵ بهمن تهران: سکوت اعتراضی در مملکتی که آب پاشی هم درآن جرم است”

 1. مهرزاد از پرند گفت:

  ازادی ازادی اززادی

 2. ناشناس گفت:

  درود آنچه دیدیم به تحریر آمد
  دوربین در مقایسه با سالهای قبل زیاد بود.

 3. ناشناس گفت:

  احسنت به این گزارش دقیق.با تشکر از خبرنگار کلمه

 4. ناشناس گفت:

  بزرگترین فریاد ما این است
  سکوت سکوت سکوت سکوت سکوت سکوت سکوت

 5. سعید گفت:

  ناشناس:”شما سبزیها هیچ غلطی نمی توانید بکنید . ترسوهای نادان”

  آقای ناشناس! دوست من! معلوم است که هیچ غلطی نمیکنیم. ما برای غلط کردن به خیابان نیامدیم. آمدیم حرفمان را بزنیم. آمدیم به عنوان بخشی از ملت ایران به این روش اداره کشور اعتراض کنیم. اما عجیب است که هر بار تصمیم میگیریم حرفمان را بزنیم، میبینیم تعداد نظامیان و گاردیان مسلح حکومتی که برای کتک زدن، بازداشت کردن و یا کشتن ما آمده اند از تعداد ما بیشتر است. خودت بگو دوست عزیز این یعنی چه؟ چرا حکومتی که ادعا میکند در اوج عزت و اقتدار است از صدای اعتراض بخشی از مردمش اینگونه در هراس و اضطراب است؟ خودت بگو آیا این زنان و مردانی که به خیابان آمده اند تا فقط کلام خود را به گوش حاکمان برسانند به غیر از زبان و صدای خود چه سلاحی دارند که در مقابل آن نیروهای تا دندان مسلح به باتوم، کلت، مسلسل، گاز اشک آور، گاز فلفل، سوار بر زره پوش و موتور سیکلت صف کشیده اند؟ چرا حاکمان از شنیدن صدای مردم در هراسند؟ خودت بگو! به من نه بلکه به خودت پاسخ بده! چرا حکومت برای یک روز مجوز راه پیمایی آزاد اعتراضی به مردم نمیدهد؟ حتی به شرط سکوت. سکوت محض. فقط اعلام کند فلان روز هرکه منتقد نظام است، هرکه منتقد رهبری است، هرکه ادعا دارد در انتخابات تقلب شده مجاز است ساکت در خیابان راه رود. چرا مجوز نمیدهد؟ چرا نیروهای ویژه و دوره دیده و تا دندان مسلح خود را به مقابله با زنان و مردانی می آورد که با دست خالی و بدون صدا و در سکوت فقط حضور خود را دارند و بس؟ پاسخ فقط دو کلمه است: بحران مشروعیت! حکومت با بحران مشروعیت مواجه است. حکومت در میان توده های مردم مشروعیت ندارد و خود این را بهتر از هرکس میداند. بله شاید حق با توست. به گمانم منظورت از این عبارت که گفتی “هیچ غلطی نمیتوانید بکنید” این است که ما سبزها کاری از پیش نخواهیم برد. شاید. ولی دوست من! عاقبت حکومتی که از شنیدن صدای مردم خودش خوف دارد چیست؟ یک کلمه: نابودی! شاید نه به دست ما سبزها که ما به دنبال نابودی نظام نیستیم. بلکه به دست اجانب و دشمنان ایران که شاید در یک حمله قریب الوقوع حکومت و کشور و مردم و فرهنگ و صنعت و هرآنچه هست را نابود سازند. این حکومت محکوم است به نابودی چنانکه دهها سلسله و صدها حاکم این چنین در طول تاریخ این ملک آمدند و فرمان راندند و کور کردند و کشتند و حرف نشنیدند و نابود شدند و رفتند. حکومتی که تاب مقاله ای از یک سردار جبهه و جنگ آنهم در مورد رژیم گذشته را ندارد و صرفا به لحاظ به خود گیری برخی مفاهیم آن مقاله، لشکر چماقداران خود را به در خانه سردار میفرستد تا خانواده او را بترسانند، این حکومت رفتنی تر از این حرفهاست. دوست عزیز من! صدایی که میشنوی صدای سکوت مردم و صدای شکستن استخوانهای نظام جمهوری اسلامی است.

 6. همه باهم گفت:

  دروغ میگید من در خیابان انقلاب بودم مثل همیشه بود و هیچ خبری نبود الکی شعار ندهید ترسوهای بزدل و وطن فروشان

 7. غضنفر گفت:

  ما فراوان هستیم

 8. mehr33 گفت:

  همونطور که یکی از دوستان گفته بود همه مردم باید به میدان بیان . طبقه متوسط و متوسط به بالا و بچه های دانشجو قدمهای اولیه رو برداشتن و به اصطلاح لوکوموتیو رو به حرکت در آوردن . الان فقط با کمک طبقه زحمتکش و کارگر و کلا طبقات ضعیف جامعه و مشخصا بچه های پایین شهری میشه سرعت این قطار رو بیشتر کرد .
  شناخت عواملی که باعث شده تا این طبقه اجتماعی وارد گود نشه میتونه کمک بسیار زیادی به شروع بهار ایرانی کنه . تقدس زدایی از این حکومت بدست خود حکومت مدتهاست شروع شده و اعتبار دینی حکومت اگر نگوییم کاملا از بین رفته بلکه بمیزان بسیار زیادی از بین رفته . بنظر من باید بدنبال عامل دیگه ای باشیم که امیدوارم با همفکری دوستان بتونیم اونهارو بشناسیم .
  در ضمن باید به همه دوستان سبز بگم که مبارزه یه کار بلند مدته و باید با صبر و حوله و داشتن استراتژی بلند مدت ادامه پیدا کنه و یاس و سرخوردگی جایی در بین ماها نداره .
  پایان شب سیه سپید است . پاینده ایران

 9. سعید امامی گفت:

  در جواب ساندیسخور ناشناس
  مگر ما “منوچهر متکی” هستیم که رسوای عالم بشیم! مگر ما برادران قاچاقچی(اسلحه + هرویین) هستیم که رسوای عالم بشویم!
  آقا دو بار در “آفریقا” آبرویزی راه انداختید اینبار در قاره های دیگر شانس خود را امتحان کنید, آفریقا طلسم شده است انگار!
  و من الشیطان التوفیق !

 10. ناشناس گفت:

  مشاهدات خبرنگار کلمه کاملا درست است. در مورد جمعیت شرکت کننده هم باید گفت چون مردم در حال حرکت بودند و فرصت و امکان توقف نبود ، جمعیت پراکنده بود اما به نظر من در طول کل مسیر تعیین شده هزاران نفر حضور داشتند ،مثلا وقتی فقط برای چند ثانیه در یک چهارراه متوقف می شدیم پشت سرمان انبوهی از جمعیت دیده می شد که در حال رسیدن به ما بودند اما خب ظاهرا نیروها دستور داشتند از توقف مردم هرچند برای چند دقیقه هم که باشد جلوگیری کنند.

 11. یاسمن گفت:

  اشتباهه استراتژیکه شما این بود که فکر میکردید کسایی که میان تو سایتاتون و کامنت میگذارن اکثریته معترضا هستند ولی خوب یا بد اکثریته مطلقه جمعیت کشورمون رو افراد مذهبی و حداقل معتقد به اصله نظام تشکیل دادن و تو کمتر خانواده ای هست که تو جنگ شهید نداده باشن و اینجوری شد که یواش یواش جمعیته سبزا ونه معترضا کم شدش و این وضعیت شد که الان شما زانوی غم بغل گرفتید ونمیدونید چی بنویسید واز امید حرف میزنید

 12. poua گفت:

  در میدان انقلاب به پیرمردی حدودا 80 ساله بر خوردم که در یک دست عصا داشت ودر یک دست دیگر نوشته ی بزرگی داشت که نوشته بود استقلال آزادی ، جمهوری حقیقی ِ اسلامی که باعث تجمع چند ده نفری دور خودش شد و مدام میگفت که ما شورای نگهبان نمی خواهیم اما از بین جمعیت مزدوران ِ حکومت به او حمله ور شدند که با دخالت یک خانم و بقیه ی ما رهایش کردند،اما پیرمرد دست بردار نبود و همچنان به جمعیت هیجان میداد، سرانجام با حملهی وحشیانه ی لباس شخصی ها او را به طرز دلخراشی ربودند !

 13. یکی گفت:

  سلام
  یه سوال دارم از جناب خبرنگار.اقای خبر نگار نمی تونستی یواشکی 2 تا دونه عکس ناقابل بندازی تا ما حرفاتو بیشتر باور کنیم ؟ اقای خبر نگار گوگول مگولی دیگه شیطونی نکنیا !یه پیشنهادم دارم ازاین داستان های هیجان انگیز می تونی یه کتاب بنویسیا حیفه واقعا، استعداد خوبی داری بیشتر از این استعدادت اسفاده کن باشه.
  یا علی مدد

 14. ناصر گفت:

  ساعت سه و نیم از خانه بیرون زدم برای حضور ، برای آنکه ثابت کنم ما هستیم ، راسختر از همیشه و تا زمانی که ظلم هست یقین داشته باشند که در صحنه خواهیم ماند .
  همینکه وارد خیابان آزادی شدم لشکر سرتا پا مسلح جناب ولایت عظما را در محل حاضر و ناظر دیدم ، به خود گفتم مگر نمی گویند جمع جمعیت سبز به پانصد نفر هم نمی رسد ؟ براستی این عده ی قلیل که خود را راهیان جنبش سبز نامیده اند چه ابهتی دارند که برای مهارشان یک ارتش بسیج کرده اند .
  به ورودی مترو ایستگاه صنعتی شریف که رسیدم دیدم ماموری دوربین بدست از مردم در حال ورود و خروج فیلم می گیرد . فرماندهان این مزدوران آنقدر احمقند که گویا نمی دانند که فضای مترو به دوربین های زیادی مجهز است و برای ثبت ورود و خروج و هر عمل و کنش دیگری در این فضا نیازی به دوربین حضرات نیست و این عمل این زبونان بیشتر از آنکه مایه ی رعب شود باعث خنده و تمسخر آنان می گردد.از این صحنه یقین کردم حاکمیت خوب می داند که این جنبش زنده و پویاتر از گذشته به راه خود ادامه می دهد و برای همین هراسان و وحشت زده می خواهند به همگان القا کنند که با اقتدار ایستاده اند .
  با قطار شهری خود را به میدان فردوسی رسانده و با عنایت عزیزان سپاهی که این بار کمی کوتاه آمده و حداقل اجازه ی تماس با تلفن همراه را داده بودند موفق به قرار با اخوی شدم . پس از دیدار ایشان و چند دوست دیگر به سمت آزادی روانه شدیم . قدم به قدم یونیفرم پوشان سیاه جامه ی سیه دل به خط شده و هر عابری را دشمن می دیدند ، بگذریم که نیروهای اطلاعاتی بسیاری نیز در خیل جمعیت به انجام وظیفه مشغول بودند . هر چه به سمت میدان انقلاب نزدیکتر می شدیم به حجم مردم افزوده تر می شد و طبیعتا دل ما خوشتر و فرماندهان زبون این از خدا بی خبران دل نگرانتر .
  گاه گاهی لشکر سلم و تور از میان خط ویژه مانور داده و به خیال خویش در دل مردم هراس می افکندند . من از اینان گله ای ندارم که در اندازه ی فهم ناقص خویش رفتار می کنند . اما از بزرگان حاکمیت در تعجبم که به کجا رسیده اند که ماندن بر عرصه ی قدرت را به هر قیمتی خواهان شده اند . بیچاره گان بسیجی سوار بر موتورهای کذایی چنان ویراژ می دادند که گویا قصد فتح مجنون دارند و افراد مقابلشان مزدوران بعثی اند . وای از این همه حماقت .
  در میان راه به برادر دیگر ، پسر عمو و خواهر زاده ام برخورده همراه شدیم و آرام آرام از بلایی که بر سر انقلاب 57 آمده می گفتیم و آه می کشیدیم که چرا آن خروش مردمی به جایی رسیده که به جای حکومت بر قلبها بر اجساد مردمان حکم می راند . از میدان انقلاب که گذشتیم به انبوه جمعیت افزوده و شمار و برخورد ماموران معذور بر مردم نیز فزونی یافت . نزدیکی های نواب بود که به یکباره خواهر زاده ام هراسان خود را به ما رساند که یکی از برادرها و پسر عمویم را بازداشت کرده اند .
  سال قبل در همین روز خود نیز بازداشت شده بودم و می دانستم که هیچ کاری از آنان بر نمی آید . اما چه می توان کرد که آدمی از این همه ظلم بی حساب بی اختیار اندوهگین می گردد . براستی چرا ؟ مگر راه رفتن در پیاده رو جرم است و یا این رژیم به جایی رسیده که حتی تحمل ساده ترین انتقاد و اعتراض را نیز ندارد . آیا این بود هدف انقلاب مردمی خمینی ؟
  خود را آماده کرده بودیم که چند روزی دلنگران آنان باشیم ، اما برادران در بندمان با ترفندی که نمی توانم بیان کنم بعد از یک ساعت از چنگال این اهریمنان گریختند . وقتی که آمدند گفتند که در آن محل حدود دویست نفر را بازداشت کرده اند .آنان که خود این شرایط را درک کرده اند از نوع برخورد به خصوص برادران لباس شخصی به خوبی آگاهند . جالب این بود که می گفتند فردی را که برای خرید دارو به خیابان آمده و یا کارگر همان محل را نیز دستگیر کرده بودند . به هرحال به خیر گذشت .
  خود را به ماشین رسانده به سمت میدان آزادی رهسپار شدیم ، باورم نمی شد آنجا را نیز قرق کرده بودند و گویا بعد ار عبور ما با مردم درگیر شده بودند . خوشحال مسرور از ادامه ی راه و حضور مردم سرافراز به خانه باز گشتیم .
  دوستان من دلنگران راهم ، مسیر فعلی جنبش سبز یقینا به آزادی خواهد انجامید . لیکن از این می ترسم که قشر ضعیف جامعه برا ی شکمهای خالیشان پا به عرصه ی مبارزه بگذارند ، همانطور که برخی از دوستان سبز خواهان آن شده اند . عزیزان اگر قشر ضعیف به میدان بیاید مطمئن باشید دردش آزادی نیست ، آرمانش حقوق بشر نخواهد بود به هیچ معیاری پایبند نیست و باور کنید که پس از پیروزی سهم خواهی نمی کند ، همه چیز را مصادره خواهد کرد و باز می شود آنچه که درسال 57 شد . صبوری و پایمردی کنید . راه دراز است ، اما یقین داشته باشید در انتهای این مسیر شاهد پیروزی در آغوش ما خواهد بود. به امید آنروز
  آگاهی تا رهایی

 15. فتنه سبز زنده گفت:

  elham
  === دیروز یه خانم که از ظاهرش میشد فهمید وضع مالی خوبی هم نداره توی اتوبوس میگفت اگه قیمت تخم مرغ دوبرابر این هم بشه ما میخریم ولی اعتراضی نمیکنیم.واقعا تا کی قشر تحصیلکرده که وضع مالی بهتری هم دارند باید تاوان این آدمها رو بدن؟!!!!!
  ===
  حکومت های دیکتاتور فقط ارتش و لباس شخصی و اسلحه ندارند از این خانم و آقاها هم دارند .

  این خانم میتونه یک مامور مخفی باشه و کارش این باشه که با این حرف ها بین مردم و طبقات جامعه تفرقه ایجاد کنه

  شاید یک نفر را با ریخت و لباس تحصیل کرده و بالای شهری میفرستند به مناطق فقیر نشین و یک سری حرفهای دیګه میزند

  اګر قشر متوسط پایین و پایین جامعه مشګلی برای خرید تخم مرغ دو تا ده برابر شده نداشته باشند !؟ همګی باید خوشحال باشیم و لااقل از این عدالت اقتصادی راضی ! ولی متاسفانه این چنین نیست .

  چند سال پیش میخواستم پسته بخرم پسر فروشنده که الان فکرش رو میکنم قیافه و رخت و لباسی شبیه احمدی داشت میګفت پسته پیدا نمیشه چون آقای رفسنجانی تمام پسته ها رو مستقیم به امریکا صادر میکنه ! ؟

  از بد شانسی این طرف یکی از دوستان که تازه شروع به تولید پسته رو کرده بود میګفت از شانس ما امسال از سرما تمام پسته ها از بین رفت !

  بهش ګفتم کار شما فروشندګی هست یا شایعه پراکنی کردن ؟ ؟ ؟ طرف زرد کرد !!!

 16. ایوب مهربان گفت:

  باید هر روز به ابتکارتازه ا ی دست زد. اعلام مسیر راهپیمائی را میتوان حذف کرد. به جای آن اعلام شود مردم معترض در ساعت معینی در خانه ننشینند. و هرکس در محل خود یا هرجائی که مایل است راهپیمائی کند. در این صورت شاهد حضور میلیونی در همه جا خواهیم بود و دلیلی هم برای شناسائی ئ دستگیری نیست.

 17. رضا گفت:

  سلام به دوستان هموطن
  تا زمانی که ما بخواهیم ضرفا با احساسات پیش بریم به هیج جایی نمیرسیم، یعنی اینکه که همیشه تعقل بهترین راه برای تشخیص حق یا باطل مثلا اگه تو یه مملکتی گرانی باشد نمیتونیم هر چی دلمون خواست به مملکت و سرانشش ببندیم.دوستان عزیزم من جزو طرفداران جنبش سبز نیستم و نخواهم بود چون دلایل بسیاری دارم، اما از شماها یه سوالی دارم پارسال طرفداران شما خواستار راهپیمایی برای حمایت از جنبش های منطقه بودید در حالی مردم خودمون قبلش راهپیمایی کرده بودند، خوب این حرکت شما چه معنایی میده.اگه واقعاً حمایت از مردم مصر پس چرا در یک روز دیگه یا خیلی از اتفاقات دیگه. اصلا میدونید برای چی 25 بهمن برای راهپیمایی انتخاب شده.من و خیلی های دیگه معتقدیم که سران جنبش سبز از خودشون رای و نظری ندارند بلکه اتاق فکرشون جدای از اوناست.روز 25 بهمن سال 57 روزی بود که منافقین جلوی بیت امام(در خیابان ایران) به شعار علیه انقلاب و امام پرداختند و حالا هم به بهانه ی انتخابات در همان روز فراخوان راهپیمایی میدهند.من تقریبا موضوعاتی رو که بالا مطرح کردید خوندم مثلا یکی از دوستان از آقای نوری زاده تعریف کرده بود این یعنی تمام این سی سال سختی که کشیدیم برای اینکه تو دنیا بگیم که زیر حرف زور نمیریم الکی بوده و همه ما وطن فروشیم یا اینکه بعضی از دوستان حرف از راهپیمایی سکوت میزنن در حالی که در همه راهپیماییهاتون مشاهده شد که به کشور چه هزینه هایی تحمیل شد خوب بایدم این همه مامور بریزه تو خیابون. اگه خدای نکرده مغازه ی کسی مورد تعرض قرار بگیره یا از دماغ کسی خون بیاد همه میگن پس این پلیس کجاست. خلاصه باید بگم که اگه واقعا دلتون به حال این مملکت میسوزه با کسایی نباشید که یه عمر واسه کله پا شدن این مملکت دست و پا میزنن. در آخر میخوام یه جمله از رهبر عزیزمون بگم مخصوصا به اونایی که همش دم از حمایت رهبری از احمدی نزاد میزنن(رهبری در سالهایی که خاتمی رئیس جمهور بود چندین بار از ایشون حمایت کردن نه به عنوان این که از خاتمی خوشش بیاد بلکه فقط به عنوان رئیس جمهور ملت بزرگ ایران) امام خامنه ای فرمودند که هر موقع دیدید دشمن برای شما کف و سوت میزند، بدانید که به دروازه ی خودی گل زده اید.

 18. ناشناس گفت:

  اگر خبری نبوده پس اینهمه نیرو برای اشباح آمده بودند ؟؟؟؟؟؟ حاکمیت چقدر ترسو شده که برای هیچ هم اینهمه نیرو به خیابان میآورد ؟
  در هر حال چه مردم حضور گسترده داشته باشد و چه نداشته باشد حضور اینهمه نیرو نشان از ترس برادران قاچاقچی است !

 19. ناشناس گفت:

  اگر در یک فیس بوک هم یکنفر فراخوان بدهد اینها نیروهای بسیج و پلیس را میآورند در اینها ترس از حضور مردم نهادینه شده و بعد از مدتی خسته میشوند . حتی اگر مردم نیایند و انها انبوه نیروهایشان را بیاورند موجب تمسخر میشوند و ترسشان را عریان میکند ، پس باید میزان فراخوان را چنان زیاد کرد تا آنها خسته شوند و هر موقع حضورشان کم شد حضور مردم بیشتر میشود.
  اولآ هفته ای دو یا سه روز را برای اعتراض اعلان کنید اگر روزهائی را مردم کمتر بیایند در روزهای دیگر جمعیت بیشتر میشود و بیشترین فشار به نیروهای پلیس و امنیتی وارد میشود و اگر مدتی حتی مردم کم بیایند ، چون نیروهای پلیس دچار فرسایش میشوند و بعد از چند هفته خسته میشوند و در آن موقع مطمئنآ با کم شدن حضور نیروها انگیزه شان برای حضور اعتراضی بیشتر میشود

 20. آزاده گفت:

  ما که آمدیم .خیلی ها هم با ماشین آمده بودند که به علت راه بندان شدید جایی برای پیاده شدن نبود .در هر حال ما وحشت را دوباره در دل آنها زنده کردیم

 21. سعید امامی گفت:

  در جواب اون ساندیسخور شیطون بلا(یکی)
  ای شیطون , موقع فرار خاوری کل ارتش 20 میلیونی خودتان را به خواب زده بودید و زیر چشمی به منظره فرار نگاه میکردید:)) و فقط مواقع “اعتراض” مثل الان به حالت آماده باش در میایید؟!
  عیب نداره وقتی اون دنیا به خاطر “کامنت” کهریزکی شدی میفهمی این دنیا چرا به خاطر “موبایل” کهریزکی میشدند.
  راستی از اون دو تا پلاکارد معروف (ملاک حال فعلی و سکوت به خاطر دشمن) چند میلیون تا حالا آماده کردید(برای روز مبادا) مثل امروز

 22. ناشناس گفت:

  جواب همه این خیا نتها وجنایتها تحریم انتخابات انتصاباتی یاحسین میرحسین

 23. سبز گفت:

  قابل توجه اون دسته ای که می گن خبری نبوده و انقلاب مثل روزای دیگه بود.از میدون انقلاب تا 4راه ولیعصر به خاطر دانشگاه و کتاب فروشی ها همیشه شلوغه.ولی از سر وصال تا فردوسی تو پاده روها همیشه خلوته.اگه بخوای پیاده این مسیرو بری تک و توک به آدما برمی خوری.این در حالیه که 25 بهمن پیاده روها بسیار شلوغ بود و آدما به هم برخورد می کردن.حتی تو انقلاب هم جمعیت 3 برابر همیشه بود.ماشینا هم که قفل،هیچ حرکتی نبود.حالا کی دروغ می گه؟؟؟؟؟؟

 24. kave گفت:

  نیروهای ماسک دار همان برادران سپاه هستند که برای اینکه مورد شناسایی افراد فامیل و آشنایان قرار نگیرند خود را به آن هیبت در می آورند

 25. ناشناس گفت:

  سلام
  اینکه در همین سایت دارید فقط حرف میزنید دستتون درد نکنه ولی واقعا خبر رسانی اینطوری نیست من بعد از دو روز تازه تونستم به همین سایت بیام ، باید سعی کنید خبرها را به همه رسانه های خبری برسونید تا آنها هم پخش کنند از همون اول خیلی ها را در اتوبوسها و ون ها انتقال دادن و جلوی راهپیمایی را گرفتن خیلی خیلی هم رفتارهای بد و زشتی داشتند و تا ساعت 2 بامداد هم در بازداشتگاه نگه داشتند بیشتر از این هم نمیتونم بگم ولی توقع دارم اگر کارتان فقط خبر رسانی است هم سریعتر و هم گسترده تر خبر رسانی کنید

 26. ناشناس گفت:

  در جواب اون که میگه هیچ خبری نبود: متاسفم برایه حکومتی که به قول شما از 500 نفر آدم اینقدر میترسه و لشکری رو میریزه به خیابون ها. میخواهم بدونم تا کی میخواهن اینطوری مملکت رو کنترل کنند!!!!!!!!!!!!!!!

 27. ناشناس گفت:

  خیلی عجیبه حکومتی که اعلام می کنه جنبش سبز مرده.وهمه مردم طرفدار ما هستند وما رودوست دارند.از ترس راهپیمایی سکوت خیابان های شهر روبه پادگان تبدیل کنه!!!خجالتم خوب چیزیه.خودشونم فهمیدن که مشروعیت ندارند.حکومت با کفر میمو نه ولی با ظلم نه.

 28. دوست گفت:

  من که روز سه شنبه میدان انقلاب بودم واقعا شلوغ بوددست همه ی سبز ها درد نکنه انقذر زحت کشیدن ولی دیروز چهارشنبه هم که رفتم نمدونم چرا شلوغ بود میگم خسته میشید یه کم استراحت کنید اخه هرروز میدان انقلاب بابا گناه دارید

 29. ما همه یک صداییم گفت:

  سلام و درود بر تک تک عزیزان اگاه و حق طلب. یا حسین میر حسین.

 30. ناشناس گفت:

  ما تمام نشدیم زنده ایم سبزیم هستیم سرافرازیم بیداریم پیروزیم سبزیم

 31. مهدی گفت:

  من محل کارم چهار راه ولیعصر ولی هیچ کس نیامده بود. مردم دیگه دنبال این چیز ها نیستند.

 32. aaa گفت:

  یه سوال برام پیش اومد : اگه انتخابات از قبل نتیجش معلومه پس چرا میگید باید انتخابات رو تحریم کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 33. انسانم آرزوست گفت:

  جناب رضا که خدای خود را به خاطر یک نفر- ولی فقیه- فراموش کرده ای و چشم خود بر جنایت های بی شمار اطرافیان او می بندی.
  آیا می دانی در کشور سوریه دقیقا همین به گفته رهبر شما بیداری اسلامی شعله ور شده است. ولی به خاطر اینکه اینها از بشار اسد دفاع می کنند چشم خود را نه تنها بر جنایت های بی شمار این آدمکش بسته اند که به وی تجهیزات بیشتری نیز می فرستند. آیا این نشانی از ریا کاری بسیار عمیق حاکمان شما نیست؟
  آیا می دانی بیش از 8000 نفر در سوریه به دست جلادان اسد کشته شده اند بیش از 400 نفر آن کودک زیر 10 سال هستند؟
  آیا می دانی در کهریزک و در دل یک کشور به صلاح اسلامی چه بر سر فرزندان این مملکت آمد؟ جوابش را شنیده ای یا نه؟ آری تجاوز! این است دفاع از حق و حقیقت؟ بهشت دروغین اینها را به چه بهایی می خواهی بخری؟ به قیمت زیرپا گذاشتن انسانیت و شرافت و مردانگی.
  به خود آی که تشت رسوایی دفاع حاکمان از اسلام و مسلمان بیش از 2 سال است که افتاده است. اگر به چشم خود جنایات اینها را ندیده بودم.اگر اوج رذالت و پلیدی اینها را ندیده بودم. شاید من هم گمراه بودم

 34. 12 اسفند سبز خواهیم شد گفت:

  برای حضور در روز 12 اسفند در میدان های اصلی و فرعی شهرهایمان به پا خیزیم. اگر ما بنشینیم دیگران به جای ما تصمیم خواهند گرفت.
  خدایا ایستاده مردن را نصیبم کن که از نشستن در ذلت بیزارم.
  گرامی باد یاد و خاطره شهید والامقام 25 بهمن 1389 شهید محمد مختاری که همه ما به خون این شهید و سایر شهدا مدیون هستیم.
  راهپیمایی سکوت در روز 12 اسفند و درمیدان ها باید در دستور کار جنبش سبز قرار گیرد. روزی که رسوایی بزرگ برای رای دزدان به بار خواهد آورد.

 35. ناشناس گفت:

  ma bi shomarim

 36. شیوا گفت:

  من از دست مدیران سایت ناراحتم من یه یار جنبس سبز هستم و در روز تظاهرات سکوت هم به خیابان فردوسی رفتم و تا توحید پیاده رفتم و مشاهدات خودمو که حاکی از این بود که شهرو مامورین کرده بودند پادگان و از زن و بچه مردم از جمله خودم عکس و فیلم میگرفتند اینجا گفتم و ترسو بودم مامورین که کارهای بچگانه انجام میدادند ولی تمام نوشته های من حذف میشه لطفا جواب منو بدین که دلیل این کارتون چیه؟ما باید با هم متحد باشیم نه همدیگرو برنجونیم
  کلمه: با تشکر از شما مخاطب سبز اندیش. کامنت شما منتشر شده است و حذف نشده . در حال حاضر نیز قابل مشاهده است

 37. علی گفت:

  با سلام، حضور مردم در روز 25 بهمن چشمگیر بود اما استراتژی نیروهای سرکوب در جلوگیری از وصل شدن گروها موفق عمل کرد و نیاز مند ان هستیم که رهبران جنبش سبز نسبت به جمع آوری اطلاعات آرایش نیروهای سرکوب در روز 25 بهمن اقدام تا نسبت به برگزاری فراخوانهای بعدی آرایش پویا تری ارائه نمایند. نیروهای سرکوب یک هفته قبل از روز 25 بهمن آرایش خود را تمرین کرده بودند.
  1. استقرار نیروهای لباس شخصی در کلیه ساختمانهای نیمه کاره در طول مسیر و مسیرهای منتهی به حیابان انقلاب
  2. استقرار نیروهای لباس شخصی در خودروهای شخصی در کوچه های مسیر و مسیر های منتهی به خیابان انقلاب
  3. استقرار در دسته های کوچکتر در نبش خیابانهای اصلی
  4. تیم موتور سوارهای شخصی در تیمهای دو نفره بدون حمل علائم مشخص جهت اطلاع رسانی به نیروهای اصلی

  جهت موثرکردن اعتراضات:
  1.عدم اتکا به اینترنت و اطلاع رسانی با توزیع اطلاعیه های کتبی در محلات و منازل
  2. تشکیل هسته های سبز در اداراجات
  3. نشکیل هسته های سبز در محلات
  با آرزوی موفقیت
  جبهه سبز کارکنان بانک های خصوصی

 38. سعید گفت:

  بنام خدا
  سلام
  من پارسال تو تظاهرات بودم ولی امسال نشد بیام ولی سعی میکنم تظاهرات بعدی رو باشم
  به امید خدا روزی میرسه که وعده ی الهی تحقق پیدا میکنه
  پایان شب سیه سفید است