سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » احضار و بازجويي دوباره 12 زنداني سیاسی از بند٣٥٠ اوین...

احضار و بازجويي دوباره 12 زنداني سیاسی از بند٣٥٠ اوین

چکیده :در آستانه انتخابات مجلس نهم عده‌ای از زندانیان سیاسی بند ٣۵٠ به انحاء مختلف به دادسرای اوین یا بند امنیتی ٢٠٩ این زندان احضار و بازخواست شدند. ...


در آستانه انتخابات مجلس نهم عده‌ای از زندانیان سیاسی بند ٣۵٠ اوین به انحاء مختلف به دادسرای اوین یا بند امنیتی ٢٠٩ این زندان احضار و بازخواست شدند.

به گزارش خبرنگار کلمه، علیرضا رجایی عضو شورای ملی مذهبی‌ها، امیرخسرو دلیرثانی از اعضای جنبش مسلمانان مبارز و محمدرضا معتمدنیا نماینده ویژه میرحسین در دوران نخست وزیری به دادسرای شهیدمقدسی زندان اوین احضار شدند و در مورد بیانیه‌های انتخاباتی و اعتراض به حصر موسوی و کروبی و رهنورد مورد سوال قرار گرفتند.

این احضار‌ها در پی نامه وزارت اطلاعات به شعب مختلف این دادسرا مبنی بر رسیدگی به آنچه “اقدامات غیرقانونی” این زندانیان خوانده شد، صورت گرفته است. در این نامه‌ها از شعب بازپرسی خواسته شده است تا با این زندانیان برخورد قضایی صورت گیرد.

پرونده سازی‌های جدید برای زندانیان سیاسی که نیمی از حبس خود را گذرانده و یا در آستانه آزادی قرار دارند به یک سنت در روش برخورد با معترضان تبدیل شده است.

همچنین هفته گذشته ابوالفضل عابدینی و شاهین زینعلی به بند ٢٠٩ اطلاعات احضار و در مورد بیانیه‌های ضدجنگ، حمایت از مردم بحرین و طرح پرسش از سید محمد خاتمی مورد بازخواست قرار گرفتند.

تهدید شاهین زینعلی به تبعید تنها چند روز پس از این تهدید عملی شد و وی در میان همدلی سایر زندانیان برای گذراندن حبس خود در تبعید (زندان رجایی شهر) بدرقه گردید.

حسین رونقی ملکی زندانی سیاسی بیمار و وبلاگ نویس منتقد در زندان اوین نیز به دادسرا احضار شد و نسبت به مصاحبه‌های پدرش و همچنین نامه به سید محمد خاتمی و بیانیه حمایت از نسرین ستوده مورد بازخواست و تهدید قرار گرفت.

اعضای جبهه ملی همچون دکتر علی رشیدی و حمیدرضا خادم نیز از دیگر زندانیانی بودند که هفته گذشته به بند ٢٠٩ منتقل و مورد بازجویی قرار گرفتند.

بهمن احمدی امویی نیز هفته گذشته به بند ٢٠٩ برده و درمورد بیانیه موسوم به ٣٩ نفر در اعتراض به ادامه حصر موسوی و کروبی مورد بازجویی قرار گرفت.

سما نورانی، عارف درویش و مهدی خدایی نیز از فعالان حقوق بشری بودند که در خصوص بیانیه حمایت ازنسرین ستوده و طرح پرسش از خاتمی به دادسرای مقدسی احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند.

همچنین پیش از آن ابوالفضل قدیانی عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که تنها چند روز به آزادی‌اش درآبانماه سال جاری باقی بود، به دادسرا احضار و با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار نامه به رهبری مواجه شد. اتهامی که مانع از آزادی این زندانی بیمار و سالخورده شد.

پیش‌تر نیز محسن میردامادی دبیرکل زندانی جبهه مشارکت و فیض الله عرب سرخی از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از سوی مامورین ٢الف سپاه احضار و در خصوص بیانیه ٣٩ زندانی سیاسی پیرامون انتخابات مورد بازجویی و فشار قرار گرفتند.


4 پاسخ به “احضار و بازجويي دوباره 12 زنداني سیاسی از بند٣٥٠ اوین”

 1. mehdi گفت:

  آقاسریع اطلاع رسانی کنید.درگیری ماموران نظامی با مردم معترض تومیدان آزادی قزوین.ساعت 1بعدازظهر.
  بیش ازپنج هزارنفرتومیدان بودند.ازجمله کارگران شرکت فرنخ ومه نخ.کارگرای شرکت تولی پرس ومردم عادی.خیلی جمعیت زیادبود.بسیجی هاسعی درفراری دادن مردم بودند اما مردم مقاومت میکردند.شیش هفت نفری هم زخمی شدند.یک بسیجی هم زیرلگدمردم له شد.4نفرروهم سوار پاترول کردندوبردند.مردم هم شعار میدادن نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران.مرگ برروسیه.مرگ برسوریه ومبارک،بن علی-قذافی وسیدعلی.فیلم درگیری هاهست.

 2. isa گفت:

  این پیامکی است که اخیرا بین مردم رد و بدل میشود: با وجود گرانی گاز ، آب ، برق، بنزین، گوشت و تمامی مایحتاج و با این همه تورم ، فقر، فساد، و فحشا و رشوه خواری علنی ،کاغذ بازی و رانت و پارتی بازی و غارت اموال بیت المال توسط سپاه و دولتی ها و بعد از آن بچه های طلاق و ترافیک و آلودگی هوا و نابودی کشاورزی و صنعت و اقتصاد و دروغ و تقلب و فریب و نیرنگ و ریا و بی عدالتی و نابودی اعتقادات و نبود مردمسالاری و آزادی بیان و زندانی کردن رهبران و مدیران منتقد و ….باز هم میخواهیم در انتخابات شرکت کنیم؟ تا به دنیا نشان دهیم خریت حد و مرزی نمیشناسد؟

 3. رد شدن از فیلتر با بالاترین سرعت گفت:

  filtering.it.tc

  25 بهمن همه می آییم

  هم چنین شب 24 بهمن الله اکبر سر میدهیم

 4. 22 گفت:

  دمیدن در سوت به نشانه اعتراض هزینه‌ای ندارد ولی با توجه به برد بیشتر صدای سوت، مرئی خواهد بود و به شکلی نمادین اعتراض مردم به حصر رهبران جنبش سبز و اوضاع اسف‌بار اقتصادی را نشان می‌دهد. صدای سوت، بدون این‌که مشخص باشد توسط چه کسی دمیده می‌شود، از مسافتی قریب به یک کیلومتر شنیده می‌شود و در صورت باخبر شدن و مشارکت تعداد بیشتری از حامیان جنبش سبز به خوبی در سطح شهر شنیده خواهد شد و ضمن نشان دادن زنده بودن این جریان، پیام اعتراضی‌ مردم را از راهی مدنی، بی‌هزینه، قانونی و نمادین به گوش مخالفان جنبش سبز خواهد رساند. -اگر از حامیان جنبش سبز هستید با شرکت فعالانه و مسئولانه خود در این طرح به شنیده شدن صدای اعتراض مردم کمک کنید و با این گام کوچک و بی‌هزینه، وفاداری خود به جنبش سبز و رهبرانش را نشان دهید. -حتماً همین فردا یا در اولین فرصت به نزدیک‌ترین فروشگاه لوازم ورزشی بروید و هر تعداد سوت داوری فوتبال یا سوت عادی (چوبی یا پلاستیکی) که می‌توانید تهیه کنید و در میان دوستان و همسایگان سبز خود توزیع کنید. اگر شما چنین نکنید و صرفا از دیگران انتظار داشته باشید این طرح موفق نخواهد شد و با پیروی دقیق شما و امثال شما از این دستورالعمل حتما کامیاب خواهد بود و به بدنه حامیان جنبش سبز امید بیشتری تزریق خواهد کرد. تهیه سوت را به روزهای آخر موکول نکنید چراکه احتمال دارد سوت‌های فروشگاه‌های نزدیکتان تمام شده باشد یا موانع دیگری ایجاد شود.