سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مصباحی‌مقدم: مقصر اصلی التهاب بازار، دولت و بانک مرکزی است...

مصباحی‌مقدم: مقصر اصلی التهاب بازار، دولت و بانک مرکزی است

چکیده :دولت با وجود ذخایر خوب طلا و ارز نتوانسته است کنترل التهاب بازار ارز را در دست گیرد و علاوه بر این با تاخیر، اقدام به تک نرخی کردن ارز و افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی کرده است. ...


رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس، اقدامات دولت در نوسان قیمت ارز و طلا را شبهه انگیز عنوان کرد.

به گزارش ایلنا، «غلامرضا مصباحی مقدم» در نشستی خبری با بیان این مطلب ادعا کرد:  یکی از شبهه‌های موجود، حضور جریان انحرافی در این قضیه برای وارد کردن ضربه به اقتصاد و ایجاد تنش‌های سیاسي است، اما این مطلب فعلا در حد شبهه است.

وی با انتقاد از عملکرد دولت و بانک مرکزی در نوسان قیمت ارز و طلا، اظهار داشت: متاسفانه دولت با وجود ذخایر خوب طلا و ارز نتوانسته است کنترل التهاب بازار ارز را در دست گیرد و علاوه بر این با تاخیر، اقدام به تک نرخی کردن ارز و افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی کرده است.

مصباحی مقدم با اشاره به واردات طلا در ۴ سال گذشته به قیمت ۵۸۰ دلار توسط بانک مرکزی، ادامه داد: اگر تا ۳۰ سال دیگر بانک مرکزی به بازار طلا عرضه کند، هیچ مشکلی برای ذخایر طلای کشور به وجود نمی‌آید.

رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر بحث‌های به وجود آمده در خصوص ارز و رفع کسری بودجه دولت از طریق نوسان آن گفت: در جلسه غیر علنی مجلس که با حضور رییس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شده بود، همه نمایندگان مجلس و نمایندگان دولت بحث‌های به وجود آمده در خصوص ارز را مبنی بر رفع کسری بودجه دولت رد کردند.

مصباحی مقدم افزود: فروش ارز به قیمت بازار آزاد درآمد ناچیزی برای دولت به همراه دارد و نمی‌تواند کسری بودجه خود را دولت از این طریق تامین کند، چرا که جبران کسری بودجه از طریق فروش ارز، ضربه‌های بسیار سنگین بر پیکره اقتصاد کشور وارد می‌کند.

وی اظهار داشت: مقصر اصلی التهاب بازار ارز، دولت و بانک مرکزی است، و بانک مرکزی نیز تابع دولت است که مسوول عزل و نصب رییس بانک مرکزی با خود احمدی نژاد است.

مصباحی مقدم با انتقاد از اظهارات کار‌شناسی نشده احمدی نژاد صریح کرد: اثرات روانی خبرگزاری‌ها در نفس این عمل، معلول است و سهم رسانه‌ها در ماجراهای اخیر نقش پر رنگی نبوده است و اظهارات دولتمردان در این خصوص کار‌شناسانه نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تنها ۵ درصد از کالاهای وارداتی کشور با نرخ ارز آزاد وارد کشور می‌شود، ادامه داد: بیش از ۹۵ درصد کالاهای وارداتی کشور با حواله ارزی و نرخ رسمی ارز به کشور وارد می‌شود و نباید از وضعیت به وجود آمده در این زمینه سوء استفاده کرد.

مصباحی مقدم با نگاهی به وضعیت اقتصادی کشور در یک دهه گذشته گفت: بر اساس اعلام سازمان‌های بین المللی و با توجه به درآمد ملی کشور، ایران در رده هجدهم درآمدهای جهانی قرار دارد که اکنون ذخیره صندوق توسعه ملی ۲۸ میلیارد دلار است.

وی با اشاره به اینکه نوسانات اخیر ارز بر روی افزایش قیمت کالا‌ها اثر گذاشته و مردم را نگران کرده است، تأکید کرد: ذخایر ارز و طلای کشور در تاریخ ایران بی‎سابقه است و هیچ‌گاه این مقدار ذخیره ارزی و طلایی نداشته‌ایم.

رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس با بیان اینکه انبارهای کالاهای مختلف از جمله اقلام اساسی در کشور به طور کامل پر است و کم و کاستی در تامین نیازهای ضروری مردم وجود ندارد، افزود: مردم باید با حفظ آرامش مراقب اوضاع باشند زیرا منافع و مصالح ملی در حفظ آرامش است.

مصباحی مقدم درخصوص گران شدن کلا‌های وارداتی گفت: ۹۵ درصد ارز به صورت حواله‌ای انجام می‌شود و مشکلات و نوسانات به وجود آمده تنها برای ۵ در صد ارز کشور است که این گران شدن‌ها نشان از سوءاستفاده سودجویان از وضعیت و شرایط فعلی است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.