سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اکبر ترکان: مشکلات اقتصادی ناشی از ضعف مدیریت است...

اکبر ترکان: مشکلات اقتصادی ناشی از ضعف مدیریت است

چکیده :اينكه در توسعه ميادين نفت و گاز عملكرد خوبي نداشته‌ايم و در ميادين مشترك عقب‌ماندگي‌هاي زيادي داريم، امري است غيرقابل انكار كه تنها علت آن نيز سوءمديريت است. متاسفانه در دولت نهم و دهم كوشش شده اشخاص در بخش‌هاي غيرتخصصي و بر حسب علايق فردي و نه تخصص به‌كار گرفته شوند....


مي‌توان بر تحريم غلبه كرد، منتها به شرط استفاده از مديران كاربلد و با تخصص بالا. در واقع او بر اين باور است كه بسياري از مشكلات اقتصاد ايران بيش از آنكه به تحريم‌ها مربوط باشد ناشي از ضعف تخصص در تصميم‌گيري‌هاي اقتصادي است.

اکبر ترکان، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با شرق می گوید: اينكه در توسعه ميادين نفت و گاز عملكرد خوبي نداشته‌ايم و در ميادين مشترك عقب‌ماندگي‌هاي زيادي داريم، امري است غيرقابل انكار كه تنها علت آن نيز سوءمديريت است. متاسفانه در دولت نهم و دهم كوشش شده اشخاص در بخش‌هاي غيرتخصصي و بر حسب علايق فردي و نه تخصص به‌كار گرفته شوند.

وی در خصوص تحریم های جدید گفت: تحريم‌هاي نفتي در 30 سال گذشته همواره از طرف آمريكا مطرح بوده است ولي اين تحريم‌ها با وجود دردسرساز بودن براي كشور هيچ‌گاه مقاصد آمريكا را محقق نكرد و برنامه‌هاي توسعه‌اي ايران روال عادي خود را طي كرد. اتفاقي كه امروز رخ داده، همسو شدن ساير كشورهاي جهان با ايالات متحده و وضع تحريم‌هاي جديد در اين بخش است. در شرايطي كه دامنه تحريم‌ها و كشورهاي مشاركت‌كننده به زيان ما در حال گسترش است، بايد روش‌هاي مديريتي در صحنه سياسي به‌گونه‌اي باشد كه از همسو شدن ديگر كشورها با آمريكا و هم‌پيمانانش جلوگيري كند.

وی افزود: كوشش براي تامين امنيت عرضه انرژي در جهان يكي از مواردي است كه مي‌توان با اتكا به آن همچون گذشته وجه قابل قبولي در عرصه‌هاي جهاني داشت. تجربه دوران جنگ نشان مي‌دهد كه كوشش ايران همواره بر تامين امنيت انرژي جهان بوده و با وجود حمله به نفتكش‌هاي ايراني و ميادين نفتي، هيچ‌گاه عرضه نفت ايران متوقف نشد در كنار اين مهم، امنيت تنگه‌هرمز نيز همواره بر عهده ايران بوده است و امروز نيز بايد اين روند تداوم داشته باشد و تلاش براي تامين امنيت اين تنگه متوقف نشود چراكه هرگونه تنش در اين منطقه به بازي خطرناكي تبديل خواهد شد كه به نفع هيچ‌كس نيست.

ترکان در خصوص کاهش هزینه ها گفت: قبل از ارايه راهكار بايد گفت كه ايران، كشوری بزرگ و قدرتمند با ظرفيت‌هاي بالاي منابع انساني، طبيعي و… است و توانايي پشت سر گذاشتن شرايط سخت را دارد به‌طوري‌كه در دوران جنگ با وجود تحريم فروش تسليحات جنگي به ايران، بيشتر نيازهاي جنگي در داخل تامين مي‌شد. نبايد فراموش كرد كه دانش توسعه ميادين نفتي هاي‌تك نبوده و متخصصان داخلي توانايي‌هاي مثال‌زدني در اين بخش دارند و ما از نظر توسعه نفتي تحت هيچ شرايطي مستاصل نخواهيم بود اما اينكه در توسعه ميادين نفت و گاز عملكرد خوبي نداشته‌ايم و در ميادين مشترك عقب‌ماندگي‌هاي زيادي داريم، امري است غيرقابل انكار كه تنها علت آن نيز سوءمديريت است. متاسفانه در دولت نهم و دهم كوشش شده اشخاص در بخش‌هاي غيرتخصصي و بر حسب علايق فردي و نه تخصص به‌كار گرفته شوند. امروز اگر اهميت اين نكته مورد توجه قرار گرفته و از افراد كاربلد، متخصص و با توانايي‌هاي بالا استفاده شود، عقب‌ماندگي و فاصله ايجاد شده قابل جبران است. در كل مي‌توان گفت عقب‌ماندگي در توسعه ميادين نفتي و عدم توسعه متوازن اين ميادين كه به كاهش توليد نفت و محقق نشدن اهداف برنامه‌هاي توسعه‌اي در اين حوزه منجر شده هيچ تاثيرپذيري‌اي از تحريم‌ها نداشته است. بنابراين اصلاح مديريت اقتصادي كشور تنها راه به سرمنزل مقصود رساندن صنعت نفت است.

او در ادامه گفت: عراق يك ويرانه به تمام معناست. كشوري كه از فقدان زيرساخت‌هاي مناسب و نيازهاي اوليه رنج مي‌برد و امروز پس از‌ گذار از دوران جنگ و رسيدن به آرامشي هرچند نسبي ضرورت سرمايه‌گذاري و توسعه در اين كشور بيش از پيش حس مي‌شود. مسلما دولتمردان و مردم اين كشور براي توسعه صنعت، راه‌آهن، شبكه راه و صنعت نفت و گاز خود از هيچ كوششي فروگذار نخواهند بود و به هر شكل ممكن سعي در ايجاد زيرساخت‌ها و افزايش سطح كيفي زندگي خواهند داشت. اين توسعه ميسر نخواهد بود مگر با جذب سرمايه‌گذاران خارجي، توسعه ميادين نفتي و افزايش درآمدهاي حاصل از محل فروش نفت خام. اينكه عراق به دنبال جذب سرمايه‌گذاران خارجي بوده و سعي در توسعه زيرساخت‌هاي خود دارد في نفسه كار بسيار خوبي است. ما نبايد از اين حركت آنها ناراحت و عصباني شويم بلكه بايد به دنبال راهكارهاي مناسب براي توسعه ميادين خود باشيم. اين اتفاق البته به الگوهاي مناسب براي جذب سرمايه‌گذاران خارجي نياز دارد.

ترکان در خاتمه اظهار داشت: كشورهاي اروپايي از ما ديگر نفت نخواهند خريد و مدت زمان تعيين‌شده براي اجرايي شدن اين مصوبه تنها براي پشت‌سر گذاشتن فصل زمستان و گذراندن فصل سرما است. بنابراين با اين حربه مي‌توان اين كشورها را تحت فشار قرار داد. مسوولان هم جهت پيدا كردن مشتري براي 18‌درصد نفت انصرافي اروپا نبايد منتظر آغاز تحريم‌ها باشند و از همين امروز كه به دليل سرما و افزايش تقاضا امكان بازاريابي وجود دارد، دست به‌كار شوند.


2 پاسخ به “اکبر ترکان: مشکلات اقتصادی ناشی از ضعف مدیریت است”

  1. ناشناس گفت:

    خیر
    از زیاده خواهی و خیانت به بیت المال است

  2. ناشناس گفت:

    ایا از مدیریت شاه سلطان حسینی کشور بیش از این انتظار دارید؟