سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شورای هماهنگی راه سبز امید: انتخابات نمایشی فرصتی برای پیگیری حاکمیت ملی...

شورای هماهنگی راه سبز امید: انتخابات نمایشی فرصتی برای پیگیری حاکمیت ملی

چکیده :رویکرد ضدملی و ضدمردمی حاکمان اقتدارگرا، مسئولیت همراهان جنبش سبز را در آگاهی بخشی به جامعه در قبال انتخابات آینده چند برابر می‌کند. همگامان جنبش سبز می‌توانند نقش مهمی در رسواسازی انتخابات نمایشی و فرمایشی اسفندماه و سناریوهای عوام‌فریبانه‌ی حاکمیت، و نیز تبیین ویژگی‌ها و لوازم و استانداردهای انتخابات آزاد، سالم و عادلانه به عهده گیرند. ...


شورای هماهنگی راه سبز امید، تمامی فعالان و حامیان جنبش سبز به ویژه جوانان و دانشجویان را به همیاری و همفکری فراخواند.

در این بیانیه آمده است. طیف‌هایی از همراهان جنبش سبز، بازه زمانی بزرگداشت اولین سالگرد 25 بهمن تا روز رأی گیری را فرصتی مناسب برای تبلور و ابراز مجدد جنبش، و تأکید دوباره بر مواضع اصولی آن و نیز پیگیری چشم‌اندازها می‌دانند. شورای هماهنگی راه سبز امید تمامی فعالان و حامیان جنبش سبز به ویژه جوانان و دانشجویان را به همیاری و همفکری در این باره، و نیز برای اخذ تصمیمات بهینه و کنش مؤثر در مقطع انتخابات مجلس آینده، با هدف گسترش و تعمیق و ارتقای جنبش سبز، تعقیب حاکمیت ملی، و مهار خودکامگی در کشور فرامی‌خواند.

این بیانیه که چهارمین بیانیه انتخابات مجلس نهم شورای هماهنگی راه سبز امید است، تاکید دارد: طیف‌هایی از همراهان جنبش سبز، بازه زمانی بزرگداشت اولین سالگرد 25 بهمن تا روز رأی گیری را فرصتی مناسب برای تبلور و ابراز مجدد جنبش، و تأکید دوباره بر مواضع اصولی آن و نیز پیگیری چشم‌اندازها می‌دانند. شورای هماهنگی راه سبز امید تمامی فعالان و حامیان جنبش سبز به ویژه جوانان و دانشجویان را به همیاری و همفکری در این باره، و نیز برای اخذ تصمیمات بهینه و کنش مؤثر در مقطع انتخابات مجلس آینده، با هدف گسترش و تعمیق و ارتقای جنبش سبز، تعقیب حاکمیت ملی، و مهار خودکامگی در کشور فرامی‌خواند.

در بیانیه این شورا آمده است: رویکرد ضدملی و ضدمردمی حاکمان اقتدارگرا، مسئولیت همراهان جنبش سبز را در آگاهی بخشی به جامعه در قبال انتخابات آینده چند برابر می‌کند. همگامان جنبش سبز می‌توانند نقش مهمی در رسواسازی انتخابات نمایشی و فرمایشی اسفندماه و سناریوهای عوام‌فریبانه‌ی حاکمیت، و نیز تبیین ویژگی‌ها و لوازم و استانداردهای انتخابات آزاد، سالم و عادلانه به عهده گیرند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

انتخابات نمایشی اسفندماه،
مجالی برای تبلور اعتراض، گسترش جنبش سبز و پیگیری حاکمیت ملی

به نام خدا

راهپیمایی پرشکوه ۲۵ خرداد سال ۸۸ سرآغاز جنبش سبز ملت ایران در ادامه مبارزه مستمر و آگاهانه برای دستیابی به حقوق و آزادی‌های قانونی و دفاع از حق مشارکت در اداره امور و تعیین سرنوشت خویش بود. این حرکت مدنی و حق طلبانه با سرکوب غیرانسانی و خشونت‌بار (از جمله به گلوله بستن اجتماعات و راهپیمایی‌های مسالمت آمیز، بازداشت‌های غیرقانونی گسترده منتقدان و معترضان و شکنجه زندانیان و جنایاتی چون کهریزک و به ویژه فاجعه عاشورای خونین سال ۸۸) روبرو شد. با وجود این همه، حضور پرشور مردم آزاده و حق‌جو در حرکت اعتراضی ۲۵ بهمن سال ۸۹ عزم راسخ ملت ایران را در ادامه این مبارزه انسانی به نمایش گذاشت. اعتراض 25بهمن نشان داد جنبش سبز با زندگی مردم در آمیخته و با آرمان‌های بلند ملت زنده است.

شورای هماهنگی راه سبز امید ضمن گرامی‌داشت یاد شهیدان جنبش سبز، ادای احترام به خانواده‌های داغدار ایشان، تجلیل از زندانیان و همه کسانی که در ماه‌های گذشته متحمل خشونت و سرکوب و محرومیت شده‌اند، انتخابات مجلس نهم را به‌مثابه‌ی سرآغاز مرحله‌ای نوین از حیات جنبش سبز ارزیابی می‌کند. مرحله‌ای که در صورت کنش آگاهانه و سازمان‌یافته‌ی فعالان سبز می‌تواند در مسیر مبارزه مدنی ملت ایران برای استیفای حقوق ازدست رفته‌ی خویش تجربه‌ای‌‌ غنی و پربار به ارمغان آورد و چشم انداز امیدبخشی را برای آینده جنبش رقم بزند. بخش‌های مختلف جنبش سبز در مرحله ثبت نام نامزدهای انتخاباتی، با اتخاذ موضع هماهنگ و منسجم و اعلام عدم مشارکت فعال در انتخابات نشان دادند با وجود همه فشارها و تهدیدها و تطمیع‌های پیدا و پنهان از آمادگی و ظرفیت مطلوبی برای تبدیل انتخابات مجلس نهم به مبارزه‌ای مدنی و تعیین کننده علیه استبداد برخوردارند.

این انتخابات اگر در نگاه ما فرصتی برای نمایش عزم و اراده ملت بر ادامه مبارزه تا تحقق مطالبات خویش تلقی می‌شود، اقتدارگرایان حاکم نیز بدان همچون فرصتی برای مشروعیت بخشی به تداوم حضور خویش در قدرت و حل مشکلات خود در سطح بین الملل می‌نگرند. حاکمیت امیدوار است بتواند رقابت باندهای درون خود را به عنوان رقابت انتخاباتی واقعی میان جریان‌ها و گرایش‌های مختلف اجتماعی تبلیغ کند و به این ترتیب نمایشی از انتخابات به ظاهر رقابتی را به اجرا در آورد. اقتدارگرایان می کوشند با استفاده از تمامی امکانات تبلیغاتی، سیاسی، امنیتی و پلیسی خود مردم را به حضور هرچه بیشتر در انتخابات ناگزیر سازند. این تلاش می‌تواند شامل طیفی از اقدامات از جمله عملیات روانی، شایعه‌پراکنی، ایجاد رعب و ترس از عواقب عدم شرکت در انتخابات، محدودیت بیشتر رسانه‌های مستقل و اعمال فشار بیشتر بر تشکل‌های سیاسی و مدنی منتقد و … باشد. اقتدارگرایان حاکم نشان داده‌اند برای حفظ قدرت و تداوم موقعیت خویش، اعتنایی به منافع و مصالح و امنیت ملی نمی‌کنند؛ بنابراین تعجب‌آور نخواهد بود اگر طی مدت باقی‌مانده تا انتخابات شاهد اجرای سناریوهایی همچون تشدید بحران و تهدیدهای خارجی و استفاده تبلیغاتی از آن به منظور تحریک احساسات وطن پرستانه ملت در هنگامه‌ی انتخابات باشیم. شواهد و قراین این سناریوهای نابخردانه که آثار زیانبار آن بر منافع و مصالح کشور قابل انکار نیست، از هم اکنون قابل مشاهده است. در همین حال و با وجود تبلیغات جاری که عمدتاً مصرف داخلی دارد، تلاش برای رسیدن به توافق و تفاهم با طرف‌های آمریکایی و اروپایی، با اعطای امتیازات چشمگیر در ازای کاهش فشارها و تحریم‌ها، در جریان است.

رویکرد ضدملی و ضدمردمی حاکمان اقتدارگرا، مسئولیت همراهان جنبش سبز را در آگاهی بخشی به جامعه در قبال انتخابات آینده چند برابر می‌کند. همگامان جنبش سبز می‌توانند نقش مهمی در رسواسازی انتخابات نمایشی و فرمایشی اسفندماه و سناریوهای عوام‌فریبانه‌ی حاکمیت، و نیز تبیین ویژگی‌ها و لوازم و استانداردهای انتخابات آزاد، سالم و عادلانه به عهده گیرند.

طیف‌هایی از همراهان جنبش سبز، بازه زمانی بزرگداشت اولین سالگرد 25 بهمن تا روز رأی گیری را فرصتی مناسب برای تبلور و ابراز مجدد جنبش، و تأکید دوباره بر مواضع اصولی آن و نیز پیگیری چشم‌اندازها می‌دانند. شورای هماهنگی راه سبز امید تمامی فعالان و حامیان جنبش سبز به ویژه جوانان و دانشجویان را به همیاری و همفکری در این باره، و نیز برای اخذ تصمیمات بهینه و کنش مؤثر در مقطع انتخابات مجلس آینده، با هدف گسترش و تعمیق و ارتقای جنبش سبز، تعقیب حاکمیت ملی، و مهار خودکامگی در کشور فرامی‌خواند.

شورای هماهنگی راه سبز امید
۲۰/۱۰/۱۳۹۰


61 پاسخ به “شورای هماهنگی راه سبز امید: انتخابات نمایشی فرصتی برای پیگیری حاکمیت ملی”

 1. بيانيه محکم گفت:

  ما منتظر يک بيانيه محکم و روشن هستيم

 2. محمد گفت:

  پیشنهاد: در روز 22 بهمن در تهران و شهرهای بزرگ و کوچک همه به خیابانها بیاییم سادیس خورها که رفتن ما در خیابانها بمانیم ( در تهران بخصوص در میدان آزادی).

 3. شیراز سبز گفت:

  تحریم همه جانبه……………………………………انتخابات نمایشی

 4. ناشناس گفت:

  الان که دعوی بین خودشونه نباید بهونه دستشون بدیم که به خاطر سرکوب ما با هم متحد بشن. تجمعات رو برای بعد از 12 اسفند سازماندهی کنیم بهتره.

 5. ناشناس گفت:

  به شوراي هماهنگي راه سبز اميد پيشنهاد مي‌دهم روز انتخابات را روز گردهمايي بزرگ اعلام نمايد تا مردم در تهران در محلهاي اخذ راي در خيابان انقلاب و بدون شعار حاضر شده و در صورت رسيدن جمعيت به حد مورد انتظار تظاهراتي را با شعار عليه استبداد به راه اندازند.
  مردم نبايد بترسند، در صورتي كه بدون شعار حاضر شوند، ماموران نمي‌توانند از ورود آنان به حوزه‌هاي راي‌گيري جلوگيري به عمل آوردند.

 6. ناشناس گفت:

  خوب اگه بعد 12 اسفند بیایم که باز میگن اینا اومدن شهد شیرین مردم سالاری “انتخابات “و تلخ کنن…روز رای گیریم که باز اگه تجمع کنیم اونا بهمون میگن ملت همیشه در صحنه ی با بصیرت که اومدن رای بدن…25بهمن بهترین روزه و به نظرم باید به داد میر محبوب و رهبر شجاعمون برسیم … همون استراتژی راه پیماییه نا منظم که خودمن یه جورایی ابداع کردیم….

 7. سبزینه گفت:

  به نظر من ما باید کاری بکنیم که حکومت نتواند انتخابات فرمایشی را بر گذار کند ما باید روز انتخاب دست به شورش بزنیم اممیت انتخابات را به هم بریزم

 8. ناشناس گفت:

  شعارنویسی ٫ شعارنویسی وسیع در کوچه و خیابان و روی اسکناسها و پخش تراکت دایر بر انتخابات آزاد آری ٫ انتخابات فرمایشی هرگز و سوم تکثیر نشریه ی کلمه

 9. سلام هم وطن گفت:

  ما نخواهیم آمد. دوازده اسفند در خانهایمان خواهیم ماند. بگذارید خیابانها بوی مرگ دهد………….

 10. تحریم کننده ی انتخابات گفت:

  حرم امام ،بهترین زمتن هم 11 اسفنده بریم اونجا و بست بشینیم

 11. سردار وحید گفت:

  چرا شورای هماهنگی راه سبز رسما مردم را به راهپیمایی ۲۵ اسفند دعوت نمیکند؟ راهپیمایی سکوت .بدون درگیری فقط برای خرید شب عید از خونه بیرون بیایید