سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بنزین سرطان زا و غیراستاندارد در کمین جان شهروندان...
» کارکنان جایگاه های بنزین، شاگرد مکانیک ها و رانندگان اولین قربانیان

بنزین سرطان زا و غیراستاندارد در کمین جان شهروندان

چکیده :عده ای گمان بردند که شاید رمالان و جن گیران با رمل و اسطرلاب باز اکسیر جدیدی یک شبه کشف کرده اند و یا دختری دانش آموزی همچون ماجرای انرژی هسته ای اکتشافی اش، دوباره در زیرزمین خانه اش با تشت و شلنگ اهدایی رییس پاکترین دولت نائل به ساخت بنزین جدیدی شده است که تمامی مخترعان، مکتشفان، متخصصیان مهندسان و طراحان دنیا که عمر خود را در آزمایشگاه ها و پایلوت ها و واحدهای تحقیق و توسعه و واحدهای صنعتی گذرانده اند تا بدان چه امروز ما از آن در پالایشگاه بنزین تولید می کنیم رسیده اند، قادر به انجام آن نبوده اند...


گروه اقتصادی کلمه – کمال الدین صبا:

“ما امروز این توانمندی را داریم که یک روزه تمامی کسری بنزین کشور را تولید کنیم”!

جمله ای از آقای احمدی نژاد که نه تنها نویدی برای توانمندی یک شبه کشور نمی دهد، بلکه برای متخصصان و اهل فن معنایی جز بدبختی برای فردای مملکت به همراه نخواهد داشت. عده ای گمان بردند که شاید رمالان و جن گیران با رمل و اسطرلاب باز اکسیر جدیدی یک شبه کشف کرده اند و یا دختری دانش آموزی همچون ماجرای انرژی هسته ای اکتشافی اش، دوباره در زیرزمین خانه اش با تشت و شلنگ اهدایی رییس پاکترین دولت نائل به ساخت بنزین جدیدی شده است که تمامی مخترعان، مکتشفان، متخصصیان مهندسان و طراحان دنیا که عمر خود را در آزمایشگاه ها و پایلوت ها و واحدهای تحقیق و توسعه و واحدهای صنعتی گذرانده اند تا بدان چه امروز ما از آن در پالایشگاه بنزین تولید می کنیم رسیده اند، قادر به انجام آن نبوده اند.

ایران دارای ۹ پالایشگاه نفت در شهرهای تهران، تبریز، شیراز، اصفهان، بندرعباس، اراک، آبادان، کرمانشاه و جزیره لاوان است. این پالایشگاه‌ها بخش کوچکی از بنزین مورد نیاز کشور را تامین می‌کنند. بر اساس آمارهای رسمی، سالانه حدود شش و نیم میلیارد دلار هزینه واردات بنزین به ایران است که بر اساس آمارهای غیر رسمی این رقم به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد.

هر پالایشگاهی از بدو طراحی برای ظرفیت مشخصی از تولید بنزین برنامه ریزی می شود و افزایش ظرفیت تولید بنزین تنها به مدد استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و ایجاد واحدهای جدید و تغییرات اساسی در پالایشگاه های موجود، ممکن است که از زمان تصمیم گیری تا اجرای آن در شرایط مدیریت سالم پنج سال زمانبری داشته باشد. اما دولت فخیمه نهم و پس از نهم به مدد کنار گذاردن تخصص از گردونه تصمیم گیری، محصول پتروشیمیایی گران قیمت بنزن را به بنزین حجیم شده از ترکیباتی نزدیک به نفتا و گازوییل اضافه کردند تا به خیال خود حجم تولید را بالا برده و عدد اکتان را که مبنای بهسوزی بنزین می باشد حفظ کنند. بنزن که نامی بسیار شبیه بنزین دارد، ماده ای آروماتیک و پایه در صنایع پتروشیمی می باشد که عملا با اضافه کردن تمامی تولید آن به بنزین بی کیفیت تولیدی، واحدهای پایین دستی تعطیل شدند.

این ماده بسیار سمی و کشنده و خطرناک است و تنها به مقدار بسیار بسیار ناچیز برای به سوزی بنزین از آن استفاده می شود. بخارات بنزن باعث سوزش چشم و گلو شده و حتی در اثر تماس با پوست جذب بدن می شود و به دلیل غیراشباع بودن این ترکیب، سریعا وارد واکنش با سلول های مختلف بدن شده و از جمله تولید گلبول های قرمز خون را که وظیفه اکسیژن و غذا رسانی دارند، مختل کرده و از تعداد گلبول های سفید خون که ایمنی بدن را موجب می شوند می کاهد. از آنجا که ترکیب این ماده حلقوی و غیر اشباع است، مایل است که بصورت زنجیره ای با ترکیبات مختلف در سلول واکنش دهد که همین واکنش ها سرمنشاء بروز سرطان های مختلف است. شایع ترین سرطان گزارش شده از افرادی که در مجاورت دائمی با بنزن می باشند، سرطان کشنده خون می باشد.

علائم شایع در استنشاق زیاد بخارات این ماده عبارتند از خواب آلودگی، سرگیجه، ضربان نامنظم قلب، سردرد، رعشه و نهایتا مرگ در میزان بالا. در صورت وارد شدن این ماده به دستگاه گوارش نیز حالت تهوع، دل پیچه، سرگیجه، خواب آلودگی، تشنج و مرگ در میزان بالا به همراه خواهد داشت.  ابتلا به سرطان خون شایع ترین عارضه اثبات شده از قرار گرفتن طولانی در مجاورت بخارات آن و یا تماس مستقیم با بدن می باشد.

به نظر می رسد که این دولت عزمی برای اصلاح رویه خود و به کارگیری عقل و تدبیر در انجام امور مملکت ندارد و اکثر سازمان ها از وظائف خود غافل اند. پس اطلاع رسانی به هم وطنانمان برای آگاهی از این موضوع وظیفه هر شهروند آگاه به این امر است. در حال حاضر انسان های بی گناه زیادی در معرض خطر هستند و هیچ آمار موثقی بعد از این ماجرا برای بررسی اثرات زیست محیطی این امر صورت نگرفته است. در این میان کارکنان جایگاه های عرضه سوخت هر روزه مقدار زیادی از بخارات بنزین را استنشاق می کنند. از طرفی در برخی مشاغل مانند تعمیرات مکانیک خودرو، شاگردان هر قطعه ای را بصورت سنتی با بنزین شستشو می دهند و دست خود را در تماس مستقیم با آن قرار می دهند. عده زیادی و بخصوص رانندگان تاکسی در هنگام تمام کردن سوخت، اقدام به کشیدن بنزین از باک خودروهای دیگر با شلنگ می کنند و ریه ها و گاهی دهان خود را آلوده به بخارات بنزین و گاهی خود آن می کنند که اکنون مملو از این ماده سمی و سرطانزاست.

از این گونه مثال ها فراوانند و هر روزه همه ما مستقیم و غیر مستقیم با بنزین در ارتباط هستیم و تنها کسی که می تواند پیشگیری از ابتلا به سرطان را شروع کند خود ما هستیم. عوارض اینگونه تماس ها آنی نیستند و شخص نباید منتظر ابتلا به سرطان و بیماری در فردای تماس با بنزین باشد. ایجاد حساسیت پوستی، سوزش گلو و محل تماس، تورم پوست، تورم چشم ها و قرمزی اطراف آن و آبریزش چشم از عوارض شایع و ابتدایی آلودگی با بنزن است. اما کسانی که هر روزه با آن تماس مستقیم دارند، در فاصله کوتاه چند ماهه ممکن است به انواع بیماری های خطرناکتر و از جمله سرطان خون که شایع ترین سرطان ثابت شده از آلودگی مدام با بنزن است، گرفتار شوند.

زندگی سالم و با نشاط حق هر ایرانی است و آگاهی بخشی و کمک به یکدیگر برای زندگی سالم وظیفه همه کسانی است که خود را متعلق به این آب و خاک دانسته و به جان آدمی بها می دهند. بر ماست تا با روشنگری و اطلاع رسانی در حفظ سلامت هموطنانمان کمک کنیم و آنان را از عوارض استفاده از این ماده سمی آگاه نماییم.


7 پاسخ به “بنزین سرطان زا و غیراستاندارد در کمین جان شهروندان”

 1. ناشناس گفت:

  آقا بروید و امار سقط جنین واقعی را از بخواهید و ببینید که چقدر در شهرهای بزرگ این امار بالا میباشد و این از استنشاق همین گازهای مخرب میباشد ولی کو گوش شنوا خداوند خودش تقاص این اعمال را از مسببین ان بگیرد

 2. سبز باران گفت:

  بارها گفته ام که متأسفانه این دولت از درون ایران اداره نمی شود. با کمی دقت به عملکرد چند ساله دولت می توان دریافت که بزرگ ترین طرح های انجام شده توسط این دولت، همگی آثار مخرب طولانی مدتی را برای اقتصاد و زندگی اجتماعی مردم در پی خواهد داشت.
  1.هدفمندی یارانه ها تورمی را باعث شده که جبران آن نیازمند یک جراحی کشنده اقتصادی است.
  2.سیاست های تشویقی دولت در جهت افزایش جمعیت شرایط اجتماعی و آموزشی خطرناکی را در دو دهه آینده در پی خواهد داشت.
  3.اشاعه دروغ در کشور به عنوان مبدأ همه گناهان، همین امروز جامعه را دچار بی اعتمادی فزاینده و نیز جسارت ارتکاب انواع جرائم نموده.
  4.امضای قراردادهای ننگین تر از ترکمانچای کشورمان را در معرض چالش های ناخواسته قرار داده.
  5.صنعت بیمار ایران مملو از دستگاه های بی کیفیت چینی است.
  6.دولت به صورت علنی در حال نابودی کشاورزی و دامداری بومی است. بازار سرشار از برنج هندی، چای،قند،شکر،میوه، گوشت و … وارداتی مؤید این مطلب است.
  7.پایین آوردن سطح علمی دانشگاه ها با توجه به پذیرش های کامیونی داوطلبان و انباشته شدن جامعه از تحصیل کردگان بی سواد در سال های آینده از زیانبارترین عملکردهای ایشان است.
  8.دین گریزی و حتی دین ستیزی جوانان نتیجه مستقیم رفتار دولت و حکومت است.
  9.دولتی که بقای خود را در ناآگاهی مردم می بیند سالهاست که سعی در پرورش مردمی دارد که نا دانسته در جهل مرکب اند واین بزرگ ترین بلای امروز جامعه ماست.
  10.این دولت هیچ ارزشی برای سلامت مردم قائل نیست. تعرفه های درمان، داروهای بی کیفیت و اعتیاد آور، تولید بنزین سرطان زا، واردات برنج های آلوده هندی که مطمئنا دولت و دوستانش تاجران اصلی این وادی اند و … جای هیچ شبهه ای در این زمینه باقی نمی گذارد.
  و هزار مورد دیگر که گفتنش دردی است بالای درد.

 3. ناشناس گفت:

  چه انسان های بیگناهی که به واسطه این بنزین سرطان زا و سکته آور در یک شب نفس آخر را کشیدند و از بین رفتند. آیا کسی هست که این قاتلین را گرفته و به سزای اعمالشان برساند که این بنزین را که به منزله زهر بود به کام مردم به ویژه مردم تهران ریختند و آن همه آدم بیگناه را به کشتن دادند؟ چقدر جان آدمیزاد در این سرزمین ارزان و بی بهاست.

 4. ماندگار گفت:

  خاک بر سر حاکمان و مسئولینی که باعث این افتضاحات هستند و جلوی رئیس جمهور غیرقانونی نمی ایستند که همه جوره کشور و مردم رو به خطر می ندازه و آسیب دیده میهن از این خائنین و پسفطرتها

 5. ناشناس گفت:

  از ماست که بر ماست. هنوز نفهمیدیم چرا به این روز افتادیم. و فکر میکنیم اگر احمدینژاد نبود همه چی درست میشد.

 6. ناشناس گفت:

  آقای ماندگار، خاک بر سر ما که این حاکمیت که احمدی نژاد قفط جز کوچکی از آنست ،تحمل می کنیم ودم بر نمی آوریم

 7. ناشناس گفت:

  چی بگم؟
  چی بگم ؟
  ای وااااااااااااااااااااااااااااااااااااااای