سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دیدار خانواده مرحوم آیت الله العظمی منتظری با خانواده های زندانیان سیاسی...
» محمد توسلی، نسرین ستوده، مهدی محمودیان و اشکان سهرابی

دیدار خانواده مرحوم آیت الله العظمی منتظری با خانواده های زندانیان سیاسی

چکیده :طاهره منتظری و تعدادی از بانوان بیت مرحوم آیت الله العظمی منتظری در ادامه دیدارهایشان با خانواده های زندانیان سیاسی به منزل مهندس توسلی، نسرین ستوده، مهدی محمودیان و اشکان سهرابی...


طاهره منتظری و تعدادی از بانوان بیت مرحوم آیت الله العظمی منتظری در ادامه دیدارهایشان با خانواده های زندانیان سیاسی به منزل محمد توسلی، نسرین ستوده، مهدی محمودیان و اشکان سهرابی رفتند.

به گزارش خبرنگار کلمه، محمد توسلی، رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی که از حدود دو ماه پیش تا کنون در زندان به سر میبرد، یکی از امضاکنندگان نامه 143 فعال سیاسی اجتماعی خطاب به سیدمحمد خاتمی است که در آن عنوان شده بود کمترین چشم انداز روشنی برای صیانت از آرای مردم و برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه وجود نخواهد داشت.

اولین شهردار پس از انقلاب، در جریان سرکوب های بعد از انتخابات سال 88 دو ماه در بند209 زندان اوین بوده است.

فرید طاهری داماد وی نیز که از اعضای نهضت آزادی است در تاریخ 27 دیماه 88 بازداشت و در اردیبهشت ماه به تحمل سه سال حبس محکوم شده است.

بر اساس این گزارش، سارا توسلی، استاد دانشگاه و همسر آقای طاهری، به جرم شرکت در مراسم روز عاشورای 88 و رفتن به منزل خواهر میرحسین موسوی برای تسلیت شهادت فرزندش به شش سال حبس و 74 ضربه شلاق در دادگاه بدوی محکوم شد که این حکم در تجدید نظر به پنج سال تعلیقی تبدیل شد و در همان ایام 50 روز در بازداشت به سر برد.

لیلا توسلی هم دختر دیگر مهندس توسلی که شاهد عینی زیر گرفتن افراد در روز عاشورا توسط خودروی نیروی انتظامی بود و در این رابطه با شبکه بی بی سی مصاحبه کرده بود به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

خانم یزدی از فشارهایی که بر این خانواده در این دو سال وارد آمده میگوید و اینکه از عید تا کنون آقای طاهری به مرخصی نیامده و این باعث بی قراری فرزند کوچک او شده است.

بر اساس این گزارش، نسرین ستوده به جرم اقدام علیه امنیت و تبلیغ علیه نظام به 11 سال حبس تعزیری و بیست سال ممنوعیت خروج از کشور و بیست سال ممنوعیت از وکالت محکوم شد.

ستوده بعد از کشته و زندانی شدن شهروندان معترض به نتیجه انتخابات وکالت شماری از آنها را بر عهده داشت. این زندانی سیاسی از هرگونه مرخصی و ملاقاتهای منظم با خانواده اش محروم بوده است. او که دارای دو فرزند دختر و پسر است از تیر ماه گذشته تا کنون فقط یکبار ملاقات حضوری داشته است و هر بار به بهانه های مختلف از دادن ملاقات حضوری به آنان ممانعت میشود.

رضا خندان همسر وی می گوید یکی دو مرتبه افراد مشکوک به عنوان مهمان به خانه آنها آمده و از ایشان در مورد ارتباط شان با خانم شیرین عبادی و هادی قائمی سوال میکنند که وی به آنها گفته که هیچ ارتباطی با اینها ندارنند و در طی نامه ای به رییس قوه قضاییه نوشته که ما در منزلمان نیز امنیت و آرامش نداریم.

مهدی محمودیان عضو جبهه مشارکت و از کسانی که در خصوص وقایع بازداشتگاه کهریزک اطلاع رسانی کرده بود روز 25 شهریور ماه 88 در منزل شخصی اش بازداشت شد و سه ماه در سلول انفرادی زندان اوین بود و بعد از آن به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

او که نام و شمار کشته شدگان را به رسانه ها اعلام کرده بود و گورهای دسته جمعی را در بهشت زهرا کشف کرده بود به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

آقای محمودیان در اثر شکنجه های غیر انسانی و نگه داشتن شب تا صبح در هوای سرد بدون لباس اضافی دچار عوارض تنفسی و عفونت ریه شده و بعد تر دچار حمله های تنفسی و ساعتهای طولانی بیهوش میشده است که بعد از یکسال که از بیماری اش و درخواستش برای مداوا گذشت دادستان اجازه خروج از زندان و رفتن به بیمارستان را به او داد و به خاطر عدم رسیدگی به موقع قسمتهایی از حجم ریه اش را از دست داده است و باید برای تنفس از اسپری استفاده کند. او در داخل زندان در نامه ای به رهبری در مورد وضعیت اسفناک زندان رجایی شهر و تجاوزهای مکرر نوشت.

پدر آقای محمودیان در این دیدار در مورد برخوردهای نامناسب با خانواده ها ی زندانیان که برای ملاقات میروند و شیوه هایی که معتقد است برای تحقیر و آزار خانواده هاست گلایه کرد.

مهدی محمودیان بیانیه های زیادی را امضا کرده که آخرین آن بیانیه 39 زندانی بود که در آن اعلام کرده بودند گرم کردن تنور انتخابات به هر شکلی کمک به استبداد و در تقابل با تحقق دموکراسی و تضمین حقوق بشر در کشور عزیزمان ایران است.

اشکان سهرابی که از کشته شدگان حوادث بعد از انتخابات است. او جوانی بیست ساله و دانشجوی مهندسی IT دانشگاه آزاد قزوین بود که در روز 30 خرداد مورد اصابت مستقیم گلوله در یکی از خیابانهای خلوت تهران قرار گرفت و در بیمارستان جان باخت.

خانواده اشکان میگویند چند نفر از بنیاد شهید آمدند که اسم اشکان را در لیست شهدا قرار دهند اما ما قبول نکردیم و اجازه ندادیم آنرا به نفع خودشان مصادره کنند در حالیکه مشخص است توسط چه افرادی کشته شده است.

احمدی نژاد در هشتمین سفر خود به آمریکا در یک نشست خبری معترضان حوادث بعد از انتخابات را عده قلیلی نامید که ساختمان ها را تخریب میکنند و خودروها را آتش میزنند و در عین حال ادعا کرد متاسفانه 33 نفر در حوادث بعد از انتخابات کشته شدند که دو سوم آنها از نیروی انتظامی یا مردم هوادار دولت بودند.

این در شرایطی بیان شد که در دو سال گذشته بسیاری از خانواده های کشته شدگان اعلام کردند که فرزند آنها از هواداران جنبش سبز بوده که در اعتراض به نتیجه انتخابات کشته شده اند.

طاهره منتظری در این دیدار گفت: پدرم طبق آیه شریفه “انما یوفی الصابرین اجرهم بغیر حساب” معتقد بودند اجر افرادی که صبر پیشه کنند غیر قابل محاسبه است و آرزوی آزادی همه زندانیان سیاسی را کردند و صبر برای آنهایی که عزیزانشان را طی این وقایع از دست داده اند.


5 پاسخ به “دیدار خانواده مرحوم آیت الله العظمی منتظری با خانواده های زندانیان سیاسی”

 1. ناشناس گفت:

  درود بر منتظری کبیر با این فرزند تربیت کردنش از صلاله همان پدر بزرگوار هستید که از در بند ها دلجویی میکنید درود بربیت ایت الله منتظری

 2. كابل گفت:

  جاي تعجب است در تاريخ برادران اهل سنت به جان شيعه افتاده بود در حال حاضر شيعه بجان شيعه افتاده حيرت مند تر از همه مرجع تقليد در جان مرجع تقليد افتاده است آيه الله منتظري از مراجع بزرگ جهان شيعه بود و آيه الله خامنه ي نيز رساله عمليه دارد تا زمان كه آيه الله منتظري در قيد حيات بود روز گار خوبي نداشت خيلي از مراجع ديگر او را آزار دادند كه شايد چنين كار علايم ظهور امام زمان(ع) باشد.

 3. alireza گفت:

  درود به روان پاک بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی و آن بینش منحصر به فرد که چند قدم جلو تر را میدید.امام راحل در وصیت نامه‌اش پیش بینی‌ کرده بود که هیچ قدرتی‌ نمی‌تواند این انقلاب را از بین ببرد و تنها تهدید برای این نظام دو دستگی است به همین دلیل از مردم هشدار داد از ولایت فقیه پشتیبانی کنید تا به کشور آسیبی نرسد با توجه به این جمله امام ،وقتی‌ که بعضی‌‌ها فریاد میزدند مرگ بر اصل ولایت فقیه خیلی‌ مسائل روشن و آشکار میشود

 4. علي گفت:

  درود بر اين شير زنان ايران

 5. زکیه گفت:

  “انما یوفی الصابرین اجرهم بغیر حساب”
  پایان شب سیه سفید است! انشا الله