سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رئيس انجمن صنفي كارگران گچكار: دولت به تعهداتش برای بیمه کارگران مسکن مهر عمل نمی ک...

رئيس انجمن صنفي كارگران گچكار: دولت به تعهداتش برای بیمه کارگران مسکن مهر عمل نمی کند

چکیده :رئيس انجمن صنفي كارگران گچكار استان تهران گفت: دولت با محاسبه كاركنانش در پروژه‌هاي مسكن مهر به عنوان كارگر ساختماني، تنها نيمي از تعهدش را در خصوص بيمه كارگران ساختماني انجام داده است....


رئيس انجمن صنفي كارگران گچكار استان تهران گفت: دولت با محاسبه كاركنانش در پروژه‌هاي مسكن مهر به عنوان كارگر ساختماني، تنها نيمي از تعهدش را در خصوص بيمه كارگران ساختماني انجام داده است.

محمد باقري در گفتگو با ايلنا، تعهد دولت را در خصوص بيمه كارگران ساختماني 200 هزار نفر اعلام كرد كه تنها 100 هزار نفر از اين تعداد از طريق دريافت كارت مهارت و طي كردن مراحل قانوني بيمه شده‌اند و اين در حالي است كه 144 هزار نفر نيز از طريق پروژه‌هاي مسكن مهر مشمول اين بيمه شده‌اند كه در صحت كارگر بودن آنان در مرحله اول و كارگر ساختماني بودن‌شان در مرحله دوم ترديد است.

باقري ضمن تاكيد بر اينكه امسال نيمي از ظرفيت بيمه كارگران ساختماني به صورت واقعي استفاده شده، اظهار داشت: معرفي كاركنان دولت كه مي‌بايست از طريق سازماني ديگر بيمه شوند، به عنوان كارگر ساختماني در حالي اتفاق مي‌افتد كه بسياري از كارگران واقعي با وجود داشتن كارت مهارت بيمه نمي‌شوند.

عضو كانون انجمن‌هاي صنفي كارگران كشور در بخش ديگري از اين گفتگو با انتقاد از مكانيزم معرفي كارگران ساختماني به بيمه تامين اجتماعي، عنوان كرد: مرجع درستي براي تشخيص مهارت كارگران ساختماني وجود ندارد و ممكن است تعدادي از كسبه و مشاغل ديگر با سوءاستفاده از فرصت ايجاد شده در موضوع بيمه كارگران ساختماني، خود را كارگر معرفي كرده و به اين طريق نيز از سهم كارگران ساختماني بكاهند.

او ادامه داد: سازمان فني حرفه‌اي مرجع مناسبي براي صدور كارت مهارت نيست و براي جلوگيري از سوءاستفاده، كارگران ساختماني بايد از طريق نهادهاي كارگري به سازمان فني حرفه‌اي معرفي شوند و سپس سازمان نسبت به صدور كارت مهارت اقدام كند.

باقري در خاتمه با اشاره به اينكه هم اكنون 16 رشته ساختماني مشمول بيمه كارگران ساختماني مي‌شوند افزود: قرار بود ده رشته ديگر از كارهاي ساختماني نيز امسال تحت شمول بيمه قرار گيرند اما با عدم تخصيص بودجه از جانب دولت اين موضوع تا كنون محقق نشده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.