سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » صادق زیبا کلام: هیچ اصلاح طلب واقعی برای انتخابات مجلس ثبت نام نکرده است...

صادق زیبا کلام: هیچ اصلاح طلب واقعی برای انتخابات مجلس ثبت نام نکرده است

چکیده :این عده اگر کوچک‌ترین شناختی از خاتمی داشته باشند، می‌دانند که وی اهل اینکه با چراغ خاموش حرکت کند، سیاسی‌کاری کند و به ظاهر رفتاری کرده و در باطن طور دیگری باشد، نیست....


صادق زیبا کلام، کارشناس و فعال سیاسی گفت: آقای هاشمی رفسنجانی سکوت کرده، ‌اما فکر می‌کنم نظر وی هم بر عدم شرکت در انتخابات آتی است.

صادق زیبا‌کلام فعال سیاسی و استاد علوم‌سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه مجلس هشتم با مجلس نهم هیچ تفاوتی نخواهد داشت، ‌گفت: بنده در انتخابات مجلس نهم برای نمایندگی ثبت‌نام نکردم چون یک بار در انتخابات مجلس سال ۷۸ ثبت‌نام کرده و ردصلاحیت شدم.

وی با اشاره به اینکه اگر در این دوره از مجلس نیز ثبت‌نام می‌کردم، رد صلاحیت می‌شدم، ‌افزود: به دو دلیل در انتخابات مجلس نهم ثبت‌نام نکردم. دلیل اول این است که اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم شرکت نمی‌کنند و بنابراین بنده هم داوطلب نمایندگی مجلس آتی نشدم.

زیباکلام خاطرنشان کرد: دلیل دومم این است که اگر به فرض اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم شرکت می‌کردند و بنده هم ثبت‌نام می‌کردم، ردصلاحیت می‌شدم.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که تاکنون اکثر اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم داوطلب نمایندگی شده‌اند، تصریح کرد: هیچ گروه اصلاح‌طلبی که به معنی واقع کلمه اصلاح‌طلب باشد و صبغه دوم خردادی داشته باشد، اعلام نکرده در انتخابات مجلس آتی شرکت می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا حزب مردم‌سالاری که یک گروه اصلاح‌طلب است وارد انتخابات مجلس نهم شده و جمعی دیگر از اصلاح‌طلبان مانند خانم راستگو و کواکبیان و … داوطلب نمایندگی مجلس شده‌اند؟‌ گفت: این‌گونه افراد و گروه‌ها را اصلاح‌طلب توصیف نمی‌کنم، بلکه اینها را غیراصول‌گرا می‌دانم.

زیباکلام در پاسخ به این سؤال که یعنی افرادی مانندکواکبیان و … اصلاح‌طلب نیستند؟ خاطرنشان کرد: فکر نمی‌کنم هیچ‌گاه کواکبیان، راستگو و … گفته باشند اصلاح‌طلب هستیم و فکر نمی‌کنم طرفداران اصلاح‌طلبان این افراد و گروه‌ها را اصلاح‌طلب بشناسند.

این فعال سیاسی دوم خردادی اظهار داشت: اگر امر بر این دایر باشد که اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات مجلس حاضر باشند، از سوی خاتمی، کروبی و هاشمی رفسنجانی به صورت صریح و علنی اعلام خواهد شد که در انتخابات شرکت کرده و لیست ارائه می‌دهیم.

وی افزود: این افراد شاخص اعلام کرده‌اند نه در انتخابات این دوره از مجلس شرکت می‌کنند و نه لیستی ارائه می‌دهند.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که یعنی آقای هاشمی نیز اعتقاد دارد اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم شرکت نکنند؟ گفت: آقای هاشمی رفسنجانی سکوت کرده، ‌اما فکر می‌کنم نظر وی هم بر عدم شرکت در انتخابات است.

زیباکلام در پاسخ به این سؤال که آیا آقای هاشمی اعتقاد دارد که تنها اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نکنند و یا اینکه همه در انتخابات حضور نداشته باشند؟ ‌گفت:‌ نظر آقای هاشمی رفسنجانی بر عدم شرکت در انتخابات است چون هیچ یک از خواسته‌هایی که وی در آخرین نماز جمعه خود و پس از حوادث ۲۲ خرداد سال ۸۸ مطرح کرد، جامه عمل پوشیده نشد.

وی در ادامه گفت: خواسته‌های آقای هاشمی در آخرین نماز جمعه‌ای که حضور داشت، ایجاد آشتی ملی، وحدت ملی و عبور از بحران پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بود اما هیچ یک از خواسته‌های وی تحقق پیدا نکرد و چه بسا اینکه عکس این خواسته‌ها تحقق پیدا کرد بنابراین فکر می‌کنم آقای هاشمی رفسنجانی هم در انتخابات پیش رو شرکت نمی‌کند.

زیباکلام در پاسخ به این سؤال که به نظر شما چرا اصلاح‌طلبان می‌خواهند با چراغ خاموش در انتخابات مجلس نهم شرکت کنند؟ گفت: عده‌ای معتقدند اصلاح‌طلبان با چراغ خاموش وارد انتخابات مجلس شده‌اند که درست نیست.

این استاد دانشگاه افزود: این عده اگر کوچک‌ترین شناختی از خاتمی داشته باشند، می‌دانند که وی اهل اینکه با چراغ خاموش حرکت کند، سیاسی‌کاری کند و به ظاهر رفتاری کرده و در باطن طور دیگری باشد، نیست.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار داشت: ‌اگر اصلاح‌طلبان خواسته باشند با چراغ خاموش وارد انتخابات شوند مگر می‌شود شورای نگهبان متوجه نشود و آنها را رد صلاحیت نکند.

استاد علوم‌سیاسی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: فرض بگیرید یک فرد اصلاح‌طلب آن‌قدر پیچیده و زرنگ است که با چراغ خاموش وارد انتخابات می‌شود و شورای نگهبان، قوه قضائیه و دولت متوجه نمی‌شوند که وی اصلاح‌طلب است. در نهایت این فرد از تمامی فیلترها عبور می‌کند.

وی در پایان گفت:‌ سؤال من اینجاست، کسی که این‌قدر دور از اصلاح طلبی باشد و هیچ‌کس متوجه مواضع سیاسی وی نشود، آن موقع مردم چه طور متوجه می‌شوند که وی اصلاح‌طلب است و به وی رأی می‌دهند؟


19 پاسخ به “صادق زیبا کلام: هیچ اصلاح طلب واقعی برای انتخابات مجلس ثبت نام نکرده است”

 1. ناشناس گفت:

  تحریم انتخابات نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد
  درود بر خاتمی موسوی هاشمی کروبی

 2. صدیق گفت:

  درودبرمتفکرایران صادق زیباکلام
  آری هاشمی هم انتخابات راتحریم خواهدکرد
  فعلاسایتش رافیلترکردند

 3. دانشجو گفت:

  درود بر استاد گرامی مان !

 4. سبز گفت:

  ما در انتخابات فرمایشی شرکت نمیکنیم
  کسی که خارج از جریان اصلاحات عمل کند از کودتاچیان هم برای ملت کم ارزش تر است…

 5. فتنه سبز زنده گفت:

  شرکت در این انتخابات یعنی دهن کجی به ندا ها و سهرابها و ترانه ها و اشکان ها

 6. من سبز گفت:

  هدیه تولد من به موسوی در روز تولدش 11 اسفند،
  شرکت نکردنم در انتخابات 12 اسفند

 7. رستم گفت:

  آقای دکتر خود را اضلاح طلب میدانند و از هم اکنون برای اصلاح طلب ها تعیین تکلیف هم کرده اند که نوع واقعی آن نباید در انتخابات شرکت کند

 8. پرویز گفت:

  برادران چرا نظر خودرا صریح نمیگویید این نظام صلاحیت اداره مملکت را ندارد

 9. ناشناس گفت:

  آنهایی که برای این انتخابات خود را نامزد کردند به صورت کتبی اعلام نمودند که خائن به آمال و خواسته های مردم ایران هستند. رژیمی که علنا شمشیر خود را کشیده و مردمش را کشته و رهبران مردمی را زندانی کرده و نخبگان این سرزمین را سالها و ماههاست که زندانی کرده و شکنجه داده، مجلس این رژیم چه ارزشی دارد که عده ای خود باخته وخود فروش نامزد آن می شوند. هرجا این افراد را دیدیم تف بارانشان کنیم که دیگر از این غلط ها نکنند.
  انتخابات تحریم است و روز انتخابات درخانه ها باقی می مانیم و قدرت خود را به این حاکمیت نشان می دهیم. سکوت و مقاومت منفی نیروی اصلی ما ملت است که اکثریت را در دست داریم.

 10. ناشناس گفت:

  باید شورای سبز امید برنامه بدهد برای اگاه کردن توده هائی که با اینترنت سروکار ندرند که درانتخابات فرمایشی و دروغی شرکت نکنند

 11. نگار گفت:

  نماینده انتخاب کنیم که چی؟ همدیگه رو بزنن تو صحن مجلس وایسن شعار بدن از رئیس حمهور بترسن مجلس میخاییم چکار؟

 12. ایلیا گفت:

  شرکت در این انتخابات یعنی دهن کجی به ندا ها و سهرابها و ترانه ها و اشکان ها

 13. ناشناس گفت:

  درود بر صادق زیبا کلام که انقدر صریح به امثال ِ کواکبیان میگه که “تو اصلاح طلب نیستی!” کواکبان فقط یه آدم ِ فرصت طلب ِ که نون ِ اصلاح طلبیرو میخوره و از پشت خنجر میزنه و مدح ِ قدرت رو میگه!

 14. فريدون گفت:

  تمامي اخبلر و گفتگوگوها ى تحريم انتخابات در فضاى مجازى است. از انترنت بيرون بياييد و با مردم عادى تا حد امكان تماس برقرار كنيد وانها
  را از رأى دادن باز داريد. اين مهمترين قسمت اين مرحله از مبارزه است

 15. محسن گفت:

  امسال کواکبیان و تابش فکر منافع شخصین اما اراده محکم مردم جهت نه گفتن به انتخابات فرمایشی جواب همه اقتدارگرایان و اصلاح طلبای قلابی رو خواهد داد

 16. ناشناس گفت:

  درود بر زیباکلام که همیشه مثل خودش کلام زیبا می گوید.

 17. حامی شیخ شجاع گفت:

  بیایید خود را در این انتخابانت نشان دهیم وثابت کنیم که ملت ایران مخالف دیکتاتور میباشد

 18. عماد گفت:

  تحریم فعال.به میان مردم شهر و روستای خود برویم و آنها را آگاه کنیم.

 19. عماد گفت:

  تحریم فعال.به میان مردم شهر و روستای خود برویم و آنها را آگاه کنیم.