سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
» سیلی ذلتی که مجلس خود بر گوش خود نواخته بود

خزان بهارستان در زمستان پاستور

چکیده :حاکمیت اگر بصیرت داشت، آن روز که آرای مردم را آن گونه نادیده گرفت، می بایست صحنه های شرم آوری مانند صحنة امروز صحن علنی مجلس را پیش بینی می کرد. و صدالبته خود مجلسیان نیز در تنزل جایگاه آن، شریک جرم محسوب می شوند...


کلمه- سیدکاظم قمی: ممکن است در تعیین تاریخ آغاز زوال جایگاه مجلس شورای اسلامی، بین صاحبنظران اختلاف نظر باشد، اما دربارة خود پدیدة زوال نیازی نیست منتظر نظر کارشناسان باشیم: حادثة کتک کاری نمایندة دولت مهرورز با نمایندة مجلس، گویا ترین شاهد آن است. دربارة علل این زوال می توان فهرستی بلندبالا ارایه کرد. در صدر این فهرست، تنزل جایگاه قانون در تمامی ساحت های حکمرانی ایران امروز است. هنگامی که حکومت به مثابه قانونگذار، خود بزرگترین نقض کنندة آن است، از شهروندان عادی نمی توان انتظار داشت که قانون را محترم شمرند. سرچشمة افزایش جرائم و ناهنجاری های اجتماعی، همین هتک حرمت قانون از سوی حاکمان است.

حاکمیت اگر بصیرت داشت، آن روز که آرای مردم را آن گونه نادیده گرفت، می بایست صحنه های شرم آوری مانند صحنة امروز صحن علنی مجلس را پیش بینی می کرد. و صدالبته خود مجلسیان نیز در تنزل جایگاه آن، شریک جرم محسوب می شوند. مجلسی که به دست خود قانونی تصویب می کند که مطابق آن بتوان نماینده ای که جرأت اعتراض به روندهای حاکم بر کشور نشان دهد را در نیمة راه از مجلس اخراج کرد، مهر ذلت خود را پیشاپیش بر پیشانی خود زده است. مجلسی که در هنگام تصویب طرح های مهم یا استیضاح دولتمردان، گوش به زنگ تلفن از مراکز بزرگ و کوچک قدرت باشد، نباید از سیلی که نمایندة دولت بر گونه هایش می نوازد دلخور باشد. شاید این حادثه، هشداری به کاندیداهای مجلس آینده هم به حساب می آید. شاید هم لازم باشد ماده ای به قانون انتخابات اضافه شود و داوطلبان نمایندگی در مجلس موظف شوند به هنگام ارائة مدارک ثبت نام، گواهی گذارندن تمرین های رزمی و دفاع از خود را نیز همراه داشته باشند!

از همین نویسنده:

قدرت در چهره های مصمم است، نه دهان های گشوده به دشنام

روز شرم برای قوه قضائیه

 درسی از حوادث منطقه: راه آزادی از آگاهی می‌گذرد

 


12 پاسخ به “خزان بهارستان در زمستان پاستور”

 1. سبز اندیش گفت:

  آن روزی که مطلقه به قانون اساسی اضافه شد بر صورت همه ایرانیان آزاده سیلی زدند
  آن روزی که نظارت استصوابی را به اجرا گذاشتند شعور مردم را نواختند
  آن روزی که میلیون ها رای را جابجا کردند بر صورت همه سیلی زدند حتی دوست دارانشان را

  و تمام این سال ها بر صورت آزادی و آزادگی سیلی زدند

 2. سبزه قبای بصیر گفت:

  از آخرین نامه هایی که در سایت محمد نوری زاد منتشر شده ، نامه منتصب به یک سردار سابق سپاه است. صرف نطر از بخش های اولیه این نامه که پرداختن به آن مجالی دیگر میطلبد و اصولا مسئله جنبش سبز نیست، نکاتی در فراز پایانی این نامه آمده که هرپند با عجله ولی به یکی از موانع بزرک پیروزی جنبش های دموکراسی در ایران اشاره کرده . از سایت محترم کلمه می خواهم حداقل با چاپ این بخش نسبت به واکاوی عدم کامیابی جنبش های ازادی خواهی در ایران نظر خواهی کنند. اما اصل مطلب یا همان بخش آخر نامه یردار سپاه به نوری زاد:

  -به نظر شما با نظریه گفتمان و نگاه ملایم دموکراسی خواهی آن هم در جامعه ای که مردمانش در کسب اقتصادوفرهنگ فاصله ای از صفر تا صد دارند، و وجودحاکمیتی فاسد، دیکتاتور، نظامی وسرکوبگردر شرایطی که عمده اشخاص سیاسی ،روشنفکران و مردم کوچه وبازار حاضر به پرداخت حداقل هزینه ای نیستند ،می شود در آن “بهار ” دیگری ایجاد کرد؟
  می اندیشم مشکل کشور ما فقط سندرم اقتدار گرایی واستبداد نیست ،مشکل روحی یاس واستبداد زدگی اکثریت وعدم اعتقاد به هزینه کرد بالسویه است مساله ای که همواره کار اصلاح در کشور را با چالش مواجه ساخته است.
  درونگرایی ، چند شخصیتی و فریب حاکمیت ها که اتفاقا خصلت تاریخی ما بوده است افتخاری برای ایران که سرزمین پیامبران پاکی و صداقت (مانی ، مزدک و زرتشت) بوده وایرانیان مسلمان که عمدتا مقتدایشان علی (ع) است ، نیست.

  از سایت کلمه خواهش می کنم نقد از مردم ایران و نقش آنها در به مقصد نرسیدن جنبش های اجتماعی را در دستور کار قرار دهد.
  ممنون

 3. کسری گفت:

  جیگرم خنک شد. حالا باز هم فریاد بزنید مرگ بر….وسران فتنه را اعدام کنید.حالا معلوم شد سراتن فتنه چه کسانی هستند یا هنوز جرات ابراز نداریدای نا نمایندگان.

 4. ناشناس گفت:

  چون نیک نظر کرد پر خویش دران دید خندید وبگفتا از ماشت که بر ماست

 5. ناشناس گفت:

  منم جیگرم حال اومد، امیدوارم دفعه بعد با باتومی، اسپری فلفلی، شیشه نوشابه ای چیزی بیفتن به جون این مجلسی ها تا یه سر سوزن حال اون دختری که باتوم به گرده هاش فرود اومد، او پسر بچه ی 18 ساله ای که چشاش از سوزش اسپری فلفل داشت میترکید، و یا اون جوونمردایی که تو کهریزک چه ها که بر سرشون نیومد یه ذره درک کنن تا یادشون نره که دیکتاتور بزرگ دلش به حال هیچ کس نمیسوزه

 6. همايون گفت:

  از كوزه آن تراود كه در اوست .

 7. حبیب تبریزیان گفت:

  معلوم نیست چه دستهای پنهانی در اتحادیه عرب ، جلاد دارفور« ژنرال احمد مصطفی الدابی» را که تحت فرماندهی او و نیروهای شبه نظامی اش صد ها هزار نفر از مردم بیگناه دارفور به قتل رسیده و زنان و دخترانشان مورد تجاوز قرا ر گرفته اند را به سرپرستی هیئت ناظران اتحادیه عرب برای بازدید از حمص گمارده است. این هئیت، سر زا بی اعتبار از دنیا رفت و جز بی اعتباری چیزی برای اتحادیه عرب باقی نگذاشت. مردم سوریه حق دارند خود تفنگ بدست گرفته برای آزادی بجنگند و اگر حریف نمیشوند از هرجا که میتوانند طلب کمک کنندً

 8. ما همه یک صداییم گفت:

  مجلس فعلی بی اثرترین و غیر کارآمدترین مجلس از تاریخ تاسیس صد ساله اش است.

 9. ناشناس گفت:

  شرم باد بر شما دروغ گویانی که از حتاکی و بی حرمتی ابایی ندارید!
  ما اهل مرگ گفتن و خفت جستن برای شما نیستیم…
  به هوش باش ای رهبر آزاده که ما جوانان سبز ایران آماده ایم،آماده!!!
  بزن بر صورت کسی که خود او را تقدیس میکنی و نماینده خلق خدا در خانه ملت میپنداریش!!!!
  بزن و بدان که هر عملی عکس العملی دارد!!!!

  خدایا!
  به ما آن ده ،که آن به…

 10. رضا گفت:

  پیشنهاد میکنم برای اداره کودکستا نهای دولت احمدی نزاد و مجلس لاریجانی از اداره اموزش وپرورش مناطق 11و 12 درخواست اعزام ناظم و مدیر شود . تا شاهد این بی تربیتی ها نباشیم . برای بقیه کودکستانهای مملکت بد اموزی دارد.

 11. پارسامانی گفت:

  اولا حرفی که این نماینده دولت به مجلسی هازده شایدبی ربط نباشدچون اینهاخودشان همدیگررابهترمی شناسند2-مجلس مگرشانی هم نزدملت داردکه ازحیثیت وشان ان دفاع شود؛مجلس زمانی می تواندادعای شرف ؛حیثیت ؛شان نمایدکه نمایندگانش نماینده مردم باشندنه اینکه عده ای مزدور3-این حرفی که زده شدوگفته شدببندیددراین طویله را!!!ویااین حیوان خانه را!!!!ازادبیاتی است که چندین سال است توسط مصباحی هاوکیهانی هاوخودرهبری ورییس جمهورشان باب شده وخودشان می دانندکه این فرهنگ رایج درمیان این گروه است پس زیادبه شان مجلسی که شایدنتوان به تعدادانگشتان دست نماینده واقعی ملت درمیان انهاپیداکردبقول لاریجانی ربطی نداردچون شانیتی این مجلس نداردکه ربط داشته باشد4- مگرهمین مجلسی ها نبودندکه عوض دفاع ازحق وحقوق ملت شعارمرگ برموسوی وکروبی وخاتمی دادندوحکم اعدام برای این عزیزان صادرکردند؟ودنیاهم به ریش همه خندیدوتازه خوشحال شدندکه بااین کارمارسانه های خارجی تصاویرقبیح ماراپخش کردن5-پس لاریجانی درست گفته طویله وغیره خطاب کردن این مجلس هیچ به شان این مجلس که هیچ بمردم مربوط نیست ربطی نداردزیرامجلس هنگامی شان ومنزلت داردکه نماینده ملت باشدنه عده ای چاپلوس وجیره خوارولات چاله میدانی همچون فدایی ها ورسایی ها وحسینیان هاووووباشدکه باافتخاراعلام می کنندمامطیع امررهبر ومدتهاپیش هم مطیع احمدی نژادبودند

 12. سپیده دم گفت:

  بنده مخالف نظام ومنتقد اصلاح طلبانم ومعتقدم در سال 88 تقلب به گونه ای نبود که روند انتخابات را تغییردهد-البته منکر بعضی تخلفات وتقلبات نیستم-اعتراض و گلایه من به نظام بخاطر نحوه وشکل برخود با معترضین ومخالفان است که با هیچ منطق عقلی و دینی وفطرت پاک انسانی و حتی قانون اساسی سازگار نیست وگرنه خیلی از مغضوبین فعلی نظام در گذشته جزو یاران و ثنا گویان انها بوده اند.در اوج وداخل قدرت اگر افشاگری و نامه نگاری علیه رهبری و… کردی مردی نه اینکه مترود ومحروم از قدرت شوی .براستی اگر موسوی وکروبی رییس جمهور می شدند چه می کردند گذشته انها روشن است.سربلند واگاه باشید.والسلام