سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روند نزولی صنعت پتروشیمی کشور؛ از 18 طرح پتروشمی 16 طرح 51 درصد عقب تر از برنامه زمانب...

روند نزولی صنعت پتروشیمی کشور؛ از 18 طرح پتروشمی 16 طرح 51 درصد عقب تر از برنامه زمانبندی است

چکیده :به گفته کارشناسان طی سه سال اخیر سرعت ارتقای جایگاه صنعت پتروشیمی در کشور روند نزولی در پیش گرفته و برای بهبود این وضعیت هر چه زودتر باید راهکارهایی اجرایی مناسب اندیشید....


از 18 طرح در دست اجرای شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال 1389 تنها دو طرح براساس برنامه زمانبندی پیش می روند و مابقی به طور میانگین حدود 51 درصد از برنامه عقب هستند.

خبرآنلاین در گزارشی با اعلام این خبر با اشاره به این عقب ماندگی در طرح های پتروشیمی نوشت: این درحالی است که گزارش عملکرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی نشان می دهد که این شرکت در سال 1389 علاوه بر اینکه نتوانسته مشکلات گذشته را برطرف کند در این سال نیز مبهم بودن ساختار جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مشخص نبودن قیمت انواع خوراک واحدهای پتروشیمی به این مشکلات اضافه شده است.

این سایت به نتایج گزارش دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش های مجلس که قرار است به زودی در کمیسیون انرژی قرائت شود، اشاره کرده که در آن با ارزیابی عملکرد صنعت پتروشیمی در سال 1389 ضعف های ساختاری این صنعت را از جمله تولید کمتر از ظرفیت و عدم استفاده بهینه از سرمایه گذاری های انجام شده، صادرات محصولات بالادستی، تمرکز بر تولید محصولاتی خاص در صنایع بالادست،عدم توجه به تنوع محصولات و توسعه صنایع پایین دست، طولانی شدن اجرای طرح ها و معطل ماندن سرمایه ها، چالش های خصوصی سازی و … به عنوان معضلاتی دنباله دار ذکر کرده است.

در این گزارش می خوانیم: به نظر می رسد در شرایط فعلی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید به فکر بهبود وضعیت فعلی باشد اما در حال حاضر بسیاری از کارشناسان از ضعف مدیریتی و بالاخص کمبود منابع مالی در این شرکت گلایه دارند و تاکید می شود تنها در صورت تزریق منابع مالی و مدیریت قوی می توان اهداف چشم انداز 20 ساله درخصوص صنعت پتروشیمی را محقق کرد.

به گفته کارشناسان طی سه سال اخیر سرعت ارتقای جایگاه صنعت پتروشیمی در کشور روند نزولی در پیش گرفته و برای بهبود این وضعیت هر چه زودتر باید راهکارهایی اجرایی مناسب اندیشید.

این گزارش اشاره دارد: ادامه ضعف مدیریتی در پتروشیمی می تواند مبنایی برای واگذاری این شرکت به وزارتخانه ای دیگر شود. بر همین اساس باید وزارت نفت هر چه زودتر به فکر ایجاد راهکارهایی در جهت حفظ این شرکت و تعیین و تکلیف وضعیت طرح های این شرکت داشته باشد.

در حال حاضر بررسی های نشان می دهد که شرکت هایی که توسعه آن در اختیار دولت است اگرچه وضعیت مناسبی از نظر پیشرفت در توسعه ندارند اما به نظر می رسد وضعیت این مجتمع ها از وضعیت مجتمع های در اختیار شرکت های خصوصی چون شرکت سرمایه گذاری ایرانیان بهتر است و باید هر چه زودتر برای تقویت شرکت های خصوصی فعال در امور پتروشیمی و ایجاد نظم در بخش خصوصی و مدیریت آن توسط دولتی ها اقدام کرد.

براساس این گزارش، درحال حاضر یکی از اساسی ترین ایراداتی که در گزارش مرکژ پژوهش های مجلس به آن پرداخته شده عدم توجه لازم به تربیت نیروی انسانی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی طی دو سه سال اخیر است.برهمین اساس بسیاری از طرح های پتروشیمی در حال حاضر با تاخیرهای 50 درصدی نسبت به برنامه مواجهند و ادامه این روند تبدیل شدن به پتروشیمی اول منطقه را به رویایی دست نیافتنی بدل می کند.

البته در سال 1389 مبهم بودن ساختار جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان سازمان توسعه ای- حاکمیتی و مشخص نبودن قیمت انواع خوراک واحدهای پتروشیمی را نیز باید به موارد قبل اضافه کرد.

براین اساس در سال گذشته حدود 21 طرح در دست اجرا بوده است که 5طرح در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی،5طرح در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و 11 طرح در سایر مناطق بوده است.

همانطور که از اطلاعات جدول عقب ماندگی طرح های پتروشیمی در سال گذشته مشخص است، اغلب طرح ها از برنامه عقب است.این درحالی است که برنامه زمانبندی برخی از طرح ها مورد تجدید نظر قرار گرفته است.متاسفانه سرعت پایین اجرا باعث افزایش هزینه های طرح، از دست دادن توجیه اقتصادی آن و از دست دادن بازارهای جهانی در مقابل رقبا می شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.