سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ادامه اعتراضات در روسیه به تقلب در انتخابات/ پوتین: تظاهرات بدون مجوز باید متوقف شو...
» مخالفان که حاضر به ترک خیابان‌ها نیستند، به اخلال در نظم متهم شدند

ادامه اعتراضات در روسیه به تقلب در انتخابات/ پوتین: تظاهرات بدون مجوز باید متوقف شود!

چکیده :مخالفان پوتین همچنان در روسیه به تظاهرات مشغول اند و اعلام کرده اند که روز شنبه تظاهرات گسترده ای را در نقاط مختلف این کشور برگزار می کنند. اما پلیس صدها نفر را دستگیر کرده و آنها را به برگزاری تظاهرات بدون مجوز و اخلال در نظم متهم ساخته است!...


در حالی که سه روز از انتخابات پارلمانی روسیه می گذرد، هزاران مخالف در اعتراض به پیروزی حزب ولادیمیر پوتین در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ همچنان به تظاهرات خود ادامه می دهند.

اما ولاديمير پوتين، نخست‌وزير روسيه، اعلام كرده كه «تظاهرات‌هاي بدون مجوز» بايد به گونه‌اي مناسب متوقف شود. پلیس هم هشدار داده که اجازه برگزاری تظاهرات بدون مجوز را نخواهد داد، زیرا باعث اخلال در نظم می شود!

به گزارش یورونیوز، پلیس روسیه دستکم 500 نفر را در این دو شهر دستگیر کرده است. پلیس روسیه همچنین بوریس نمتسوف، معاون سابق نخست وزیر این کشور و رهبر حزب ممنوع الفعالیت “پارناس” را در شهر مسکو بازداشت کرد که بنا به گفتۀ مقامات پلیس، وی ساعاتی بعد آزاد شده است.

از دیگر دستگیرشدگان می‌توان به “سرگئي ميتروخين”، رهبر حزب يابلوكو از جناح مخالف و “اولگ اورلو”، رئيس گروه حقوق بشر “يادبود” اشاره کرد. در جریان تظاهرات روزهای پس از انتخابات، دو وبلاگ نویس نیز توسط پلیس دستگیر شده بودند که دادگاه مسکو این دو نفر را به 15 روز زندان محکوم کرد.

وزیر کشور روسیه در پی تشدید مخالفت‌ها اعلام کرد بر تعداد نیروهای پلیس و ضد شورش در شهرهای مهم از جمله مسکو و سن پترزبورگ افزوده می شود. يك سخنگوي پليس مسكو هم اعلام كرد: بالغ بر چهار هزار نيروي پليس و نيروي وزارت كشور براي حفظ ثبات و آژانس در خيابان‌هاي پايتخت در مسكو مستقر شده‌اند.

به نوشته روزنامه ديلي ميل، تظاهركنندگاني كه در ميدان پيروزي در مركز مسكو تجمع كرده بودند، شعار “پوتين دزد و حقه‌باز است” سر مي‌دادند و مورد حمله نيروهاي نظامي قرار گرفتند.

همچنین به گزارش بی‌بی‌سی، رسانه ها و وبسایت های متعلق به برخی احزاب و گروه های مخالف دولت روسیه اعلام کردند که در نظر دارند در اعتراض به اعلام پیروزی حزب حاکم روسیه متحد در انتخابات پارلمانی این هفته آن کشور، بار دیگر تظاهراتی را در نقاط مختلف این کشور برگزار کنند.

تظاهرات اصلی روز شنبه این هفته در محلی نزدیک کاخ کرملین برگزار خواهد شد اما تا روز شنبه، تجمع های اعتراضی پراکنده ادامه خواهد یافت.

مخالفان ولادیمیر پوتین، رهبر حزب روسیۀ متحد را متهم می کنند که نتایج انتخابات را دستکاری کرده و با تقلب به پیروزی در این انتخابات دست یافته است. ناظران بین المللی نیز وقوع تقلب گسترده در این انتخابات را تایید می کنند.

اما دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه در گفت و گویی با رییس کمیسیون انتخابات روسیه می گوید: “اگر ناظران بین المللی تخلفاتی را مشاهده کردند یک طرف، اما با توجه به سیستم سیاسی ما در روسیه، این مسئله به آنها مربوط نمی شود. اینطور باشد به زودی آنها به ما خواهند گفت چطور باید قانون اساسی مان را بنویسیم.”

تظاهرات مخالفان در حالی با سرکوب پلیس همراه بود که ساعاتی پیش از آن، بیش از دو هزار نفر از هواداران دولت روسیه تجمعی را در میدان اصلی مسکو برگزار کردند که در سایۀ محافظت پلیس، با آرامش برگزار شد.

مقامات پلیس روسیه می گویند برگزاری تظاهرات بدون مجوز باعث اخلال در نظم می شود و اجازه تکرار چنین تظاهراتی را نخواهند داد.


11 پاسخ به “ادامه اعتراضات در روسیه به تقلب در انتخابات/ پوتین: تظاهرات بدون مجوز باید متوقف شود!”

 1. پیمان گفت:

  حالا پرسش اینجاست که اول مرغ بود یا تخم مرغ!!

 2. narahat گفت:

  بله دیگه.حکومتهای دیکتاتوری همه شبیه همدیگن

 3. حبیب تبریزیان گفت:

  من از ماها پیش نوشتم و گفتم و از جمله در همین سایت کلمه که بهار عرب به آنسوی اورال هم خواهد رسید. اینک با اطمینان میگویم که بهار روسیه آغاز گردیده و در روسیه هم متوقف نخواهد شد.
  هرچند ممکن است تا زمان انتخابات ریاست جمهوری که قریب 5 ماه دیگر است ادامه یابد.
  امروز روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که در ماه گذشته 64 میلیارد دلار سرمایه از روسیه بعلت عدم اطمینان سیاسی گریخته است. فرار سرمایه تمام درآمد نفتی این شیخ نشین نفتی ـ اتمی اروپا را تحلیل خواهد برد.

 4. ناشناس گفت:

  خيلي عاليه،

  تيتر كيهان!!
  بهار عربي به روسيه هم رسيد

 5. ناشناس گفت:

  سکوت مقام معظم رهبری امام خامنه ای هم که معمولا رژیم و پلیس انگلستان را نصیحت مبکنند در مورد حوادث روسیه قابل تامل است. شاید شعار تاریخی نه شرقی نه غربی اوایل انقلاب این روزها نم کشیده و تبدیل به هم شرقی هم غربی شده است.

 6. ناشناس گفت:

  زمان خانه تکانی در خاورمیانه فرا رسیده. من فیس بوک را بزرگ ترین دلیل آن می دانم.

 7. مسعود گفت:

  و اینبار نوبت بشار اسد است تا به پوتین بگوید, کوتاه نیائید و مردم را سرکوب کنید!

 8. مرودشتی گفت:

  بالاخره خیاط هم در کوزه افتاد

 9. ابراهیم گفت:

  از طرف یک پشیمان در حد مرگ به برادران معترض روسی:

  به خانه بر نگردید … اگر کشته شدید، ماشین زیرتان کرد، اعتراف تلویزیونی دیدید، هوا سرد شد، بسیجی ها پوتین له تان کردند؛ هر چه شد، فقط به خانه بر نگردید.

  رونوشت به برادران سوریه، بحرین و یمن.

 10. جادوی سبز گفت:

  نزدیک به سی سال می شود که زیر چتر روسیه رفته ایم و از سر مخالف با غرب به دامن شرق افتادیم، امروز استقلال نداریم که رهبری بخواهد مانند رهبران ترکیه طرف مردم را بگیرد؛ امروز ما مستعمره روسیه هستیم و رهبری جرأت نمی کند که پوتین را حتی نصیحت کند چه رسد به آنکه رجز بخواند. دریای خزر به روسیه هدیه شده و نفت آن به ما نمی رسد؛ روسیه چند نیروگاه را در بوشهر ساخته و خراب کرده و در آخر چنانکه ویکی لیکس افشا کردشخص «پوتین دستور خرابکاری در آن را صادر کرد.» پولی که برای اس 300 داده شده بود چقدر بود و چه شد؟!
  در زمان رضا خان الگوی حاکم ایران آلمان بود، راه آهن و نازی آباد و همین نیروگاه بوشهر بنیاد نهاده شد؛ مدتی در زمان مصدق مستقل شدیم و غربیان تاب نیاوردند و پهلوی دوم آمد و خواست که از توان ایران استفاده کند که ما را معامله کردند؛ پس از حمله به سفارت آمریکا آشکارا «انقلاب ایران دزدیده شد» (تعبیری که رهبری ایران با آن آشناست) و ما به دامان شوروی غلتیدیم. گفتمان حاکم بر ایران در نسبت میان حاکمیت و مردم اهورایی – اهریمنی یا حسینی و یزیدی (مظلومان و ظالمان) است و هر چه حاکمیت برآن پای بفشرد مردم با دیده تضاد و تقابل به آن می نگرند؛ بر این اساس سویه غالب گفتمان در پیش از انقلاب گرایشهای چپ و سوسیالیستی داشت و اکنون تمایلات غربی مردم بیشتر است چرا که حکومت ایران روسیه را الگوی رفتاری خود در معادلات سیاسی قرار داده است.
  مستقل هایی مانند مدرس، مصدق، میرزاده عشقی ها، ملک المتکلمین و شریعتی و بازرگان و امثال آنها، مانند سادات سبز ایران سید محمد خاتمی و میر حسین عزیزمان باید بدانند که با روسیه طرفند و به اندازه قدرتشان برنامه ریزی کنند.
  روسیه اعتراضات را در کشور خود مهار خواهد کرد آنها بودند که تظاهرات مردمی را در ایران کنترل کردند، زمانی مردم تهران دو بار در 13 آبان و 16 آذر 1388 شعار مرگ بر روسیه را دادند، دیری نپایید که تظاهرات در ایران متوقف شد و به قول خودشان حماسه 9 دی اتفاق افتاد و با یک مهندسی دقیق خیابانها اعتراضات را جمع کردند!! آنها بودند که در آمبولانسها دوربین کار گذاشته بودند و از همه مردم به راحتی فیلمبرداری می کردند، آنها بودند که دستگاههای شنود و خیلی چیزهای دیگر را در اختیار ایران گذاشتند.
  مدل پوتین مدودوف بود که قرار بود در ایران توسط احمدی نژاد و مشایی اجرا شود ولی طرح تغییر کرد، آنها چند جریان را در ایران در عالیترین سطوح اداره می کنند. به چه دلیل احمدی نژاد باید دو سه روز بعد از انتخابات 1388 در آن شرایط بحرانی کشور را ترک کند و به روسیه برود؟!
  روسیه تغییری نخواهد کرد، آنها به آسانی آدم می کشند و اکنون فصل شناسایی مقتولان آینده است!!
  ما باید به غرب روی آوریم و از آنها کمک بخواهیم و سعی کنیم که تا آنجا که می شود استقلال و منافع خودمان را حفظ کنیم در غیر این صورت در این صفحه تغییر بعید به نظر می رسد.
  راستی تا حالا فکر کرده اید که چرا هیچ یک از مخالفان حکومت ایران با وجود نزدیکی جغرافیایی و خیلی از مزایای دیگر در روسیه وجود ندارند و همه مخالفان را غرب در خود پناه داده است؟!
  ایران دست کم 20 سال است که مستعمره روسیه شده و ده سالی هم می شود که مستثمره چینیم؛ العاقبة [فی الآخرة] للمتقین.

 11. حسین جعفری گفت:

  ای پوتین حقه باز، اگر آنها مجوز درخواست کنند، به آنان مجوز راهپیمایی داده خواهد شد؟ قبح تقلب آن اندازه از بین رفته است که دیگر هیچ کشوری انتخابات بدون تقلب ندارد. ازهمین روی من به آقای بان کیمون دبیرکل سازمان ملل پیشنهاد می کنم نهادی در سازمان ملل ایجاد شود که ویژه انتخابات کشورها و نظارت برآنان باشد. انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی تمام کشورها بدون استثناء زیر نظارت این شورا برگزار شود و پس ازپایان انتخابات، تنها آن انتخاباتی جنبه قانونی داشته و از نظر مجامع بین المللی به رسمیت شناخته شود که ازسوی این شورای سازمان ملل درستی آن تایید شده باشد. در ضمن در هردوره از ریاست جمهوری از مدت مشخصی تجاوز نکند و هرکس درطول عمر خود تنها دوبار حق انتخاب شدن داشته باشد تا دیگر بهیجوجه مثل پوتین حقه باز دست به این ترفند ها نزند. اگر کسی بیش از دو دوره انتخاب شود قطعا آلوده به فساد خواهد شد.