سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آقای لاریجانی! با آنها که پیش از احراز جرم، آبروی هنرمندان را ریختند، برخورد قانون...
» نامه‌ی رخشان بنی‌اعتماد، جعفر پناهی و محمد نوری‌زاد به رئیس دستگاه قضا

آقای لاریجانی! با آنها که پیش از احراز جرم، آبروی هنرمندان را ریختند، برخورد قانونی کنید

چکیده :چگونه است که تعدادی از هنرمندان مستند ساز کشورمان امروز دستگیر می شوند و هنوز پایشان به زندان و انفرادی و مراحل بازجویی و تشکیل پرونده و تفهیم اتهام و داشتن وکیل نرسیده، شخص وزیر محترم اطلاعات، از دستگیری عده ای جاسوس و برانداز و عمله ی استکبار خبر می دهد، و فردای آن روز، روزنامه ی کیهان، علاوه بردرج این خبر، به انتشار اسم و شهرت همان جاسوسان وطن فروش نیز دست می برد؟...


سه کارگردان سرشناس در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، از او خواستند دستور آزادی مجتبی میرطهماسب را صادر کند، از خانواده مستندسازان دلجویی شود و با اشخاص و دستگاهها و رسانه هایی که پیش از احراز جرم، آبروی هنرمندان مستند ساز را ریختند، برخورد قانونی صورت پذیرد.

در این نامه که به امضای رخشان بنی‌اعتماد، جعفر پناهی و محمد نوری‌زاد رسیده و پایان‌بخش آن آرزوی آزادی همه زندانیان سیاسی و استیفای حقوق از دست رفته همه ی زندانیان این دوسال اخیر است، همچنین آمده است: “چگونه است که تعدادی از هنرمندان مستند ساز کشورمان امروز دستگیر می شوند و هنوز پایشان به زندان و انفرادی و مراحل بازجویی و تشکیل پرونده و تفهیم اتهام و داشتن وکیل نرسیده، شخص وزیر محترم اطلاعات، از دستگیری عده ای جاسوس و برانداز و عمله ی استکبار خبر می دهد، وفردای آن روز، روزنامه ی کیهان، علاوه بردرج این خبر، به انتشار اسم و شهرت همان جاسوسان وطن فروش نیز دست می برد؟ اگر تمایل دارید به لمسِ ذره ای از این فاجعه ی اخلاقی و قانونی نائل آیید، با فرزندانِ این متهمان به مدرسه و دانشگاه آنان، و به اجتماعی پای بگذارید که: پیش از فهمیدن قضاوت می کند.”

متن کامل این نامه که در وب‌سایت نوری‌زاد منتشر شده، بدین شرح است:

 

جناب آیت الله صادق لاریجانی

ریاست محترم قوه ی قضاییه ی جمهوری اسلامی ایران

سلام به شما

چه خوب که دستگاه قضایی کشورما تا کنون هیچ نام و نشانی از متهمان پرونده اختلاس بزرگ سه هزار میلیارد تومانی منتشر نکرده است. این رفتار خوب، حتماً برگرفته از حقوق شهروندی متهمان، وحتماً متأثر از آموزه های دینی است. آموزه هایی که به آبروی یک انسان، چه مسلمان و چه نامسلمان، به قدر خون یک بی گناه بها می دهد. واین که: یک  متهم، تا زمانی که جرمش ثابت نشده – آنهم دریک محکمه منصفانه و قانونی – تنها یک متهم و حتماً یک بی گناه تلقی می شود. این را ما نمی گوییم. بلکه قانونی می گوید که شما اکنون محافظ و مجری مستقیم آنید.

اما ظاهراً در سطح زیرین قوانین مدنی ما، قوانین نانوشته ای جاری است که حتی جمعی از مسئولان طراز اول کشورمان بدانها تمسک می جویند و مطابق آنها رفتار می کنند. شاید به ما سه تن که امضا کنندگان این نامه ایم، خُرده بگیرید که: مستدل سخن بگویید! وحتماً نیز درادامه تأکید می فرمایید: بله، حفظ آبروی متهمان، تا زمانی که جرمشان ثابت نشده، از محکمات قانونی، و از ضروریات اخلاقی و دینی ما است.

می گوییم: پس چگونه است که تعدادی از هنرمندان مستند ساز کشورمان امروز دستگیر می شوند و هنوز پایشان به زندان و انفرادی و مراحل بازجویی و تشکیل پرونده و تفهیم اتهام و داشتن وکیل نرسیده، شخص وزیر محترم اطلاعات، از دستگیری عده ای جاسوس و برانداز و عمله ی استکبار خبر می دهد، وفردای آن روز، روزنامه ی کیهان، علاوه بردرج این خبر، به انتشار اسم و شهرت همان جاسوسان وطن فروش نیز دست می برد؟ اگر تمایل دارید به لمسِ ذره ای از این فاجعه ی اخلاقی و قانونی نائل آیید، با فرزندانِ این متهمان به مدرسه و دانشگاه آنان، وبه اجتماعی پای بگذارید که: پیش از فهمیدن قضاوت می کند.

جناب آیت الله لاریجانی

هنوز که هنوز است، برای این متهمان، دادگاهی تشکیل نشده است. چرا که دوستان هنرمند ما جرم و خطایی مرتکب نشده اند تا برای برپایی یک محکمه ی مطلوب، بهانه ای حاصل آید.  متأسفانه خروجیِ این هیاهوی بی دلیل، این شده است که نظام اطلاعاتی و قضایی ما، آبروی جمعی از پاک ترین و وفادارترین هنرمندان کشورمان را به آب انداخته و برای ترمیم این رفتار نادرست نیز قدمی برنمی دارند.

اکنون مستند سازان ما، همگی به قید وثیقه آزاد شده اند بجز یک نفر. آقای مجتبی میرطهماسب. این هنرمند نام آشنا و غیرت مند ما و خالق اثر شورانگیز “بانوی گل سرخ” ماههاست که برای اعتراف به خطایی که مرتکب نشده، تحت فشار است. پیشنهاد می کنیم اگر علاقه مندید به میزان هنر و تعهد و انسانیت و وطن دوستی آقای مجتبی میرطهماسب وقوف یابید، شرایطی فراهم آورید تا همین فیلم مستند “بانوی گل سرخ” از رسانه ی ملی پخش گردد تا همگان بدانند سازنده این اثر شریف و غرور آفرین، نمی تواند وطنش را و مردم وطنش را دوست نداشته باشد، چه برسد به این که جاسوس اجنبی نیزباشد.

ما امضا کنندگان این نامه، از محضر شما سه تقاضا داریم:

یک: دستور فرمایید با اشخاص و دستگاهها و رسانه هایی که پیش از احراز جرم، آبروی هنرمندان مستند ساز ما را برسر محافل و کوچه و بازار فرو ریختند، برخورد قانونی صورت پذیرد.

دو: زمینه استخلاص دوست هنرمند ما آقای مجتبی میرطهماسب را فراهم آورید. وی دیر یا زود آزاد خواهد شد. اما چه خوب که حضرتعالی شخصاً درآزادی این هنرمند غیرت مند و بی گناه دخیل باشید.

سه: دستور فرمایید به هرشکل ممکن، درمحو آن بی آبرویی مطرح شده، و دلجویی از مستند سازان و خانواده های آنان، اقدام قانونی و انسانی به عمل آید.

شما نیک تر از همه ی ما می دانید که زیبایی عدالت در لفظ آن متوقف نیست. این زیبایی، آنجا به دل می نشیند، وآنجا به انتشار برکات خود می پردازد که دریک جامعه، مظلومان و گمنامان و بی پناهان از همان حقوقی برخوردار باشند که: مسئولان و صاحب منصبان.

با امید فراوان، وبا آرزوی سرفرازی ایران عزیز، چشم به راه آزادی همه زندانیان سیاسی، و آزادی دوست هنرمندمان آقای مجتبی میرطهماسب، و چشم به راه استیفای حقوق از دست رفته همه ی زندانیان این دوسال اخیرهستیم.

با احترام و ادب:

رخشان بنی اعتماد – جعفر پناهی – محمد نوری زاد

نهم آذرماه سال نود


17 پاسخ به “آقای لاریجانی! با آنها که پیش از احراز جرم، آبروی هنرمندان را ریختند، برخورد قانونی کنید”

 1. ارش گفت:

  شما عزيزان از چه كسى انتظار داريد اين اقا كه كاره اى نيست

 2. ناشناس گفت:

  مردم همصدا درخواست ازادی تمام زندانیان سیاسی و رفع حصر از اقایان موسوی و کروبی و مستند سازان را دارند

 3. ناشناس گفت:

  به این می گند فرصت شناسی دقیق.
  بهتر از این نمی شد به سیستم رکب رد. درست در هیاهویی که بابت اشغال سفارت انگلیس و باغ قلهک و اخراج سفرا بالا گرفته این نامه توسط سه نفر از هنرمندان ما منتشرمی شود. این سه نفر شاید به صورت ظاهر بدترین زمان را برای انتشار نامه شون انتخاب کردند. که من می گویم نه برعکس . بهتراز این نمیشه. چرا؟ اگه گفتید چرا؟ به این خاطر که معمولا تو شلوغی بین المللی کسی دیگه سراغی از یک ظلم داخلی نمی گیره . حکومتهایی که در گل موندند یه هیاهوی بین المللی ایجاد می کنند تا بتونند برمشکلات داخلی سرپوش بذارند و بی سروصدا سر آدمای معترضو زیر آب کنند. من این نامه رو خیلی هوشمندانه می دونم. اینا می تونستند این نامه رو یه هفته ی دیگه بذارن رو سایت . اما چرا حالا؟ به این خاطر که به دستگاه ظالم بگند این غوغاها باعث نمی شه ما از حق مون بگذریم. و حرفی از ظلمی که به ما رفته نزنیم.
  تشکر خانم بنی اعتماد
  تشکر آقای پناهی
  تشکر آقای نوری زاد
  دوستتان داریم

 4. ارشيا گفت:

  اي آقا كو گوش شنوا

 5. ناشناس گفت:

  همچنین باید خواست که حسین کیهان نشین را نیز از صدارت مسند دروغ و ریا و فریب برکنار و به هتل کهریزک منتقل فرمایند. به واسطه اینهمه جنایت و خیانت و خباثت که در کارنامه دارد.

 6. ناشناس گفت:

  راستی چرا این سه نفر این نامه رو نوشتن؟ بقیه هنرمندا کجان؟
  من به سهم خودم که یک استاد دانشگاه هستم از این سه هنرمند نامی تشکر می کنم.

 7. ناشناس گفت:

  دوستان کلمه
  تعجب می کنم این نامه را چرا در جای اصلی سایت نگذاشتید. خبری از این مهم تر؟

 8. ناشناس گفت:

  سلام ای هنرمندان
  هنر متعهد یعنی همین کاری که شما می کنید.
  ما به داشتن هنرمندانی چون شما افتخار می کنیم.
  این نامه را مقایسه کنید با نامه یا بیانیه خانه سینما
  رشادت اینها را ببینید و سرهای فرو افتاده آنها را
  به امید روزی که هنرمندان ما پیشتاز ما باشند.
  بازهم تشکر خانم بنی اعتماد آقای پناهی آقای نوری زاد

 9. ناشناس گفت:

  دوستان کدام قانون، کدام انسان، کدام قاضی، چرا بیهوده حرف می زنید،

 10. شمالی گفت:

  ای کاش آنهایی که ادعای مردی و مردانگی شون گوش فلک رو پر کرده یک ذره از شجاعت و جسارت شیر زنی بنام رخشان بنی اعتماد نصیب اونها میشد.
  به امید آزادی همه زندانیان عقیدتی

 11. ناشناس گفت:

  خیلی تند تند دیدگاه‌تان را می‌نویسید، کمی آرام‌تر…منظور از این مسج چیست؟
  کلمه: این عبارت به صورت اتوماتیک توسط سیستم کامنت کلمه بعضا ظاهر می شود.

 12. ناشناس گفت:

  من از این هنرمندان که واژه تعهد را معنا کردند تشکر می کنم

 13. ekhtiari گفت:

  با درود،

  اخه این با این قد و قواره حریف اون بالایی ها میشه ؟اینو محض خنده سر اینکار گذاشتن.دیگه شما چرا؟

 14. ناشناس گفت:

  سلام
  به اینها می گویند هنرمند
  خانه سینما یاد بگیرد.
  وقتی منافعت را در نظر نگیری و پای در رکاب نهی، کسی نمی تواند جلودارت شود.
  باریک الله به شما
  ما شما را دوست داریم. هرسه شما را

 15. سامان 12 گفت:

  خداوند در قران میفرماید:از هرکس به اندازه توانش تکلیف میخواهد”. کسی که دین وایمان واخرت خود را برای مقام فروخته والان مانند یک شبح بی اختیار و گوش به فرمان سلطان جائر میباشد نمیتوان انتظار کاری داشت.لعنت خدا بر یزید قدیم و جدید !

 16. حالا هر کی گفت:

  من بازم میگم …. یه موقعی بود که بیانیه و نامه و کمپین چند میلیون امضا جواب میداد. همه اینا مال زمانی بود که قبح رهبری نریخته بود . الان باید دنبال یه راه دیگه گشت . این راهش نیست!

 17. ناشناس گفت:

  اگر به سخنان گهربار قاضی آملی لاریجانی قاضی القضات حال حاضر ایران توجه داشته اید تشابه بی بدیل مواضع این قاضی القضات را با مواضع شخصیت داستانی فیلم سربدان یعنی قاضی شارح قاضی القضات باشتین در مقابل مغولان را در می یابید ، که او در فیلم چنین گفت :
  ” قضاوت خیلی آسان است ، حکم آن آست که شه بخواهد.”