سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ترکیه دارایی‌های دمشق را مسدود کرد/ آزادی بیش از 900 زندانی سیاسی در سوریه...

ترکیه دارایی‌های دمشق را مسدود کرد/ آزادی بیش از 900 زندانی سیاسی در سوریه

چکیده :فشارها بر دولت سوریه برای پایان دادن به سرکوب خشن معترضان افزایش یافته و در جدیدترین اتفاق، دولت آنکارا اعلام کرده‌است که تمامی دارایی‌های سوریه در آن کشور مسدود شده است. همزمان دولت سوریه اعلام کرده بیش از ۹۰۰ نفر را که به علت شرکت در تظاهرات ضد دولتی بازداشت شده بودند، آزاد کرده است. ...


همزمان با اعلام تحریم‌های ترکیه علیه سوریه، مقامات دولت سوریه می گویند صدها معترض بازداشتی آزاد کرده است.

به گزارش منابع خبری بین المللی، فشارها بر دولت سوریه برای پایان دادن به سرکوب خشن معترضان افزایش یافته و در جدیدترین اتفاق، دولت آنکارا اعلام کرده‌است که تمامی دارایی‌های سوریه در آن کشور مسدود شده است.

این در حالی است که دولت سوریه اعلام کرده بیش از ۹۰۰ نفر را که به علت شرکت در تظاهرات ضد دولتی بازداشت شده بودند، آزاد کرده است. حکومت بشار اسد ماه پیش نیز ۱۵۰۰ نفر از معترضان را آزاد کرد.

در همین حال ترکیه، بزرگ ترین شریک تجاری سوریه، امروز تحریم های اقتصادی علیه این کشور وضع کرد. دولت آنکارا اعلام کرده‌است که علاوه بر مسدود شدن تمامی دارایی‌های سوریه در آن کشور، فعالیت‌های شورای عالی استراتژیک بین دو کشور تا سر کار آمدن یک حکومت مشروع در سوریه به حالت تعلیق در آمده‌است.

این تصمیم سه روز پس از تصمیم قاطع اتحادیه عرب در تحریم جدی و فراگیر سوریه اتخاذ می شود. روز چهارشنبه احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در یک نشست خبری جزئیات تحریم‌های یک‌جانبه آنکارا علیه دمشق را اعلام کرد و تاکید نمود دولت بشار اسد “به پایان راه خود رسیده است.” وزیر خارجه ترکیه گفت مقررات منع سفر به ترکیه برای شماری از مقام‌های حکومت سوریه که در سرکوب خشونت‌آمیز معترضان سوری دست داشته‌اند، اجرا خواهد شد.

اموال و دارایی‌های این مقامات و شماری از بازرگانان آن کشور هم که حامی حکومت هستند از سوی ترکیه مسدود می‌شود. تحریم بانک مرکزی سوریه و توقف تمامی دادوستدهای تجاری با این بانک، توقف معاملات اعتباری مالی و پرداخت وام‌ها به سوریه و تعلیق وام‌هایی که برای گسترش زیرساخت‌های آن کشور در نظر گرفته شده از جمله مفاد تحریم‌های اعلام شده از سوی وزیر خارجه ترکیه هستند.

در این تحریم‌های یک‌جانبه، بر منع فروش هرگونه سلاح و مهمات به ارتش سوریه نیز تاکید شده‌است. در عین حال گفته شده که از نقل و انتقال جنگ‌افزار و مهمات از کشورهای ثالث به مقصد سوریه با استفاده از راه‌های زمینی، هوایی و دریایی ترکیه در چارچوب مقرارت بین‌المللی جلوگیری خواهد شد.

ترکیه که تا سال گذشته یکی از هم‌پیمانان نزدیک سوریه و حکومت بشار اسد به‌شمار می‌رفت، اکنون خواهان تغییر حکومت آن کشور است و می‌گوید تا زمانی که رژیم کنونی بر سر کار است به تحریم‌های اعلام شده ادامه خواهد داد.

احمد داوود اوغلو در نشست خبری روز چهارشنبه با دیگر تاکید کرد که حکومت سوریه مشروعیت خود را ازدست داده‌است. وزیر خارجه ترکیه گفت با شلیک هر گلوله به سوی مردم، شکاف میان حکومت سوریه و کشورهایی که حامی آن بوده‌اند ازجمله ترکیه و کشورهای اتحادیه عرب روز به‌روز عمیق‌تر می‌شود. وی افزود که سوریه تمامی فرصت‌های خود برای تغییر را از دست داده و اکنون به پایان راه رسیده‌است.

سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود، شماره کشته‌شدگان از آغاز ناآرامی‌های سوریه را، بیش از ۳۵۰۰ نفر اعلام کرده‌است. کمیته ویژه پی‌گیری بحران سوریه وابسته به سازمان ملل، دوشنبه ۲۸ نوامبر در گزارشی نیروهای امنیتی و ارتش این کشور را به جنایت علیه بشریت متهم کرد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه هفته پیش به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هشدار داد که نفس حکومتش به شماره افتاده است و از شهروندان خود خواست تا از سفر به سوریه خودداری کنند.


8 پاسخ به “ترکیه دارایی‌های دمشق را مسدود کرد/ آزادی بیش از 900 زندانی سیاسی در سوریه”

 1. دیونه گفت:

  به دلیل اینکه در دنیای امروز «سیاست از اخلاق فاصله گرفته و تنها وتنها مصلحت فاکتور اصلی شده است« برای این اقدام ترکیه در قبال نظام وحشی سوریه فقط و فقط باید خندید……..
  خوش به حال دیونه که همیشه خندونه………. از تمام زندگی روشو برمیگردونه……..

 2. ناشناس گفت:

  سرعت اينترنت بسيار كم شده است و در صورت استفاده از فيلتر شكن،‌ بسيار سخت ميتوان به سايتهاي فيلتر شده دست يافت. لطفا اطلاع رساني كنيد. اين محدوديت را از عصر روز هشتم آذر اعمال كرده اند.

 3. narahat گفت:

  عاشقتم اردوغان

 4. ناشناس گفت:

  چرا شما ازبحر ین چیزی نمی گویید. نکنه با سغودیها بله

 5. يك سبز گفت:

  ما بهتر از اردوغان زياد داريم اما صد حيف! كه گرفتار جهلند و در زندان جهالت عده اي اسير!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. يك سبز گفت:

  اايشون خوبه اما ما از اردوغان بهتر زياد داريم صد حيف كه گرفتار و اسير جهل و ناداني عده اي بي خرد هستند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. narahat گفت:

  آقای ناشناس ولایی!کلمه ازبحرین هم گفته.درضمن بشاراسدحیوان۴۰۰۰نفرکشته وبحرین۴۰نفر

 8. ناشناس گفت:

  دکتر ابراهیم یزدی، در نامه خود خطاب به بان کی مون، به این مقام ارشد بین المللی خاطرنشان کرده است که روش مقابله با خشونت حکومتهایی چون یمن، سوریه، و بحرین، نه‌ دخالت نظامی است و نه‌ تحریم اقتصادی. علت اعمال خشونت این حکومتها با مردم خود ریشه‌ای عمیق در بحران مشروعیت این رژیمها دارد. هرگونه راه حل برای پایان دادن به این بحران باید بطور مستقیم بدنبال حل مشکل مشروعیت این رژیم‌ها باشد. بنابراین، من از شما در خواست می نمایم که بدنبال راه حل عملی‌ برای بر پایی‌ رفراندوم در این کشور‌ها باشید.”