سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » یادداشت سعید حجاریان در تمجید از مقاومت تاج زاده و هشدار درباره وضعیت میرحسین...

یادداشت سعید حجاریان در تمجید از مقاومت تاج زاده و هشدار درباره وضعیت میرحسین

چکیده :سعید حجاریان، فعال و تحلیل گر سیاسی در یادداشتی ضمن تمجید از مقاومت سیدمصطفی تاج زاده، از اخبار کذبی که در برخی سایت های وابسته به جناح حاکمیت مبنی بر ابتلای میرحسین موسوی به بیماری های لاعلاج منتشر شده، ابراز نگرانی کرد....


سعید حجاریان، فعال و تحلیل گر سیاسی در یادداشتی ضمن تمجید از مقاومت سیدمصطفی تاج زاده، از اخبار کذبی که در برخی سایت های وابسته به جناح حاکمیت مبنی بر ابتلای میرحسین موسوی به بیماری های لاعلاج منتشر شده، ابراز نگرانی کرد.

ابراز نگرانی و هشدار مدیر مسئول روزنامه توقیف شده صبح امروز از آن رو حائز اهمیت است که او خود یکی از متخصصان و کارشناسان زبده مسائل امنیتی در کشور است.

سعید حجاریان تاکید کرده است که این نوع خبر دهی بسیار هشدار دهنده است و من امیدوارم که با تکذیب مقامات مسوول زمینه تکرار چنین اقداماتی از بین برود.

به گزارش کلمه، نایب رییس اولین دوره شورای شهر تهران در بخشی از یادداشت خود آورده است: از اقدامات جانانه و بیادماندنی او در این زمینه، دفاع از مردم تهران در انتخابات مجلس ششم است که تا امروز حاضر به تایید پایمال شدن حق برخی از کاندیداها و ورود ناحق برخی دیگر نشده است و قصه این کش و قوس تا امروز ادامه دارد که همگان از آن خبر دارند.

متن کامل این یادداشت که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

حبس چنین خواجه نه کاریست خرد

در حالی پنجاه و پنجمین زادروز برادر عزیزمان مصطفی را جشن میگیریم که بیش از سی ماه از حبس غیر قانونی او می گذرد. سابقه بیش از سه دهه همکاری و رفاقت با مصطفی، خاطرات و یادگارهای تلخ و شیرین فراوانی به همراه داشته است که در زیر به نمونه هایی از آنها خواهیم پرداخت. برای من این دوستی و همکاری همواره مایه افتخار بوده و امیدوارم که با استخلاص وی توفیق تداوم آن را داشته باشم.

در این روزها که مصادف است با عید غدیر خم و طبعا یادآوری سادات بزرگوار که مصطفی عزیز هم از همین سلاله پاک است، جای دارد ذکری هم از برادر بزرگوار در حصرمان مهندس میرحسین موسوی داشته باشیم. متاسفانه طی هفته های گذشته خبری بهت آور و نگران کننده بر روی خروجی برخی سایت های وابسته به جناح حاکم مبنی بر ابتلای آقای مهندس موسوی به بیماری لاعلاج و نا امیدی اطبا از معالجه ایشان قرار گرفت. لازم می بینم که نگرانی شدید خود را از این نوع خبردهی که ضمن غیر اخلاقی بودن بسیار نگران کننده و هشدار دهنده نیز است ابراز کنم. امیدوارم که با تکذیب مقامات مسوول زمینه تکرار چنین اقداماتی از بین برود و از التهاب آفرینی بیش از این در جامعه جلوگیری شود.

حال به ذکر چند مورد از ویژگی های بارز مصطفی می پردازم. لابد اگر کسی بخواهد مصطفی را بر اساس تبلیغات دیداری و نوشتاری رسمی بشناسد، وی را فردی بی دین و عامل بیگانه می داند. اما من که سالها است با وی آشنا هستم شهادت می دهم که در تدوین و عرق مذهبی هیچ کم از مدعیان و حتی بعضی اوتاد ندارد.

در سال های پس از پیروزی انقلاب دوستان با مصطفی در مورد اسم فامیل او شوخی می کردند و به او می گفتند که این “تاج” منحوس را از سرت بردار. البته او هم با حاضر جوابی همیشگی اش پاسخ می داد که این تاج، “تاج سیادت” اسات و با “تاج کیانی” تفاوت دارد. مصطفی انسانی وارسته و متخلق به اخلاق حسنه و بسیار حساس به حق الله و حق الناس است. موارد بسیاری سراغ دارم که او برای حفظ شعائر، سختی های بسیاری را بر جان خریده و هیچ گاه از مسیرهای میان بری که بعضا علما هم توصیه می کردند استفاده نمی کرد. لذا معتقدم که یکی از وجوه کمتر شناخته شده شخصیت مصطفی میزان پایبندی او به دستورات دینی است که کمتر برای جامعه و دوستاران او شناخته شده است که این هم ناشی از منش ها و ملکات و سجایای اخلاقی اوست، اما وظیفه ماست که این ویژگی او را تذکر دهیم. علاوه بر این، مصطفی بسیار مردم دار و خوش برخورد است و جزو کسانی است که انسان از هم صحبتی با او سیر نمی شود. شاید علاقه ی وی به “دوتوکویل” روحیه دموکراسی خواهی وی را برجسته کرده است که با همگان سر می کند.

مصطفی حقیقتا ضمن اعتقاد نظری به دموکراسی، در زندگی فردی و اجتماعی اش به آن عامل نیز است. زمانی هم که پیش از انقلاب در خارج از کشور با تعدادی از دوستانش گروهی را تشکیل دادند، تنوع فکری و سیاسی فراوانی در بین هم گروهی هایش دیده می شد، به نحوی که پس از پیروزی انقلاب آنها در گروه های سیاسی متنوعی و بعضا رقیب عضو شدند.

همچنین مصطفی انسانی بسیار شاد و بذله گوست. صدای خنده او پیش از خود او وارد می شود. هر که با او معاشرت دارد ناگزیر از خندیدن است. به یاد دارم زمانی را که در دانشکده حقوق و علوم سیاسی به اتفاق با مرحوم دکتر قاضی کلاس حقوق اساسی داشتیم. مرحوم استاد، فردی بسیار شق و رق و حتی تا حدی عبوس بود. اما او نیز تاب مقاومت در برابر شوخی های مصطفی را نداشت و به خنده می افتاد. من هیچ وقت در مصطفی افسردگی ندیده ام که این ناشی از امید و ایمان نیرومند او به راهیست که انتخاب کرده است. از دیگر خصائل نیک مصطفی پایمردی او بر اصول و آرمان هایش است. از اقدامات جانانه و بیادماندنی او در این زمینه، دفاع مردم تهران در انتخابات مجلس ششم است که تا امروز حاضر به تایید پایمال شدن حق برخی از کاندیداها و ورود ناحق برخی دیگر نشده است و قصه این کش و قوس تا امروز ادامه دارد که همگان از آن خبر دارند. در قصه انتخابات دور اول شوراها هم مقاومت مصطفی در برابر رد صلاحیت غیر قانونی برخی از داوطلبان از جمله بنده و آقای نوری توسط هیات نظارت بر انتخابات و قرار دادن نام ما در لیست نامزدها در حوزه های انتخابیه به هر زحمتی که بود از دیگر اقدامات بیاد ماندنی اوست.

در سال های پس از خروج کامل اصلاح طلبان از حکومت نیز مصطفی تبدیل به یک نیروی کاملا حرفه ایی سیاسی شد، البته یک نیروی حرفه ایی بی مزد و مواجب. از صبح زود که از خواب بر می خاست تا پاسی از شب، مشغول انجام فعالیت های سیاسی، مطبوعاتی و تشکیلاتی بود. حجم گسترده مقالات و مصاحبه ها، سخنرانی ها و جلسات کاری مصطفی در طول روز، درحالی که حلقه فشار بر او تنگ تر میشد، نشان از اعتقاد راسخ او به راهی داشت که در پیش گرفته بود.

اکنون هم که او بیش از دو سال است که دور از ما و در حال سپری کردن دوران محکومیت غیرقانونی خود است ما کمابیش از تحلیل ها و نقطه نظرات او بهره مند می شویم. امیدوار هستم که با پایان هرچه زودتر این دوران، مصطفی و سایر رفقای عزیز دربندمان به آغوش خانواده و دوستان خود بازگردند و ما نیز از وجود گرانقدر این بزرگواران بیش از بیش بهره مند گردیم؛ انشاء الله.

سعید حجاریان


51 پاسخ به “یادداشت سعید حجاریان در تمجید از مقاومت تاج زاده و هشدار درباره وضعیت میرحسین”

 1. سبزه قبای بصیر گفت:

  لعنت بر سعید عسگر و حامیانش و لعنت بر کسی که او را اجیر کرد تا این مغز اصلاح طلبی از توان بیافتد. که البته نیافتاد و باز ما را یاد شیرین کاری اش در کلاه گذاشتن سر احمق های اعتراف بگیر انداخت. و اعتقاد به چیزی را تکذیب کرد که از اول هم به آن اعتقاد نداشت.

 2. اطلاعاتی سبز گفت:

  با توجه به این که دین و اخلاق در جمهوری اسلامی کاملا ابزاری و ظاهری شده و حکومت گران باوری به آن ها مگر به ظاهر ندارند، هر کار غیر اخلاقی و جنایی در حق میر حسین و دیگر آزادگان دربند محتمل است . در دوسال نیم اخیر نیز این موضوع بارها صورت گرفته مثل دزدی شهیدان سبز همانند بسیجی نامیدن شهید ژاله ، به شهادت رساندن شهید موسوی و…

 3. دذت گفت:

  دورد دورد دورد

 4. معلم گفت:

  درجلسات ومناظره های متعدد استادتاج زاده بودم وحتی مرخصی می گرفتم تابهره ونصیبی برده باشم پایمردی خستگی ناپذیری ومقاومت وی درترویج اندیشه وروشنگری مثال زدنی است استادحجاریان این روزهانیز میگذرد زندان هم تمام می شود ولی نام نیک مبارزه ترویج اندیشه و…..تاجزاده برتارک وپیشانی درخشان تاریخ این ملت حک خواهدشد ونام راه واندیشه وی بعنوان چراغی روشن دراسمان اندیشه وخردایرانی نورافشانی خواهدکرد

 5. ناشناس گفت:

  واقعا حاکمیت می دانست چه کسی را ترور کند. یک نیروی متفکر زبده.

 6. تاجزاده قهرمان، علمدار مقاومتي. گفت:

  تاجزاده قهرمان، علمدار مقاومتي.

  با اينكه سرعت اينترنت در ايران را مخصوصا در صورت استفاده از فيلتر شكن،‌ از 8.9.90 به اين سمت را در حد قطع كم كرده اند، ولي به هر سختي و صبوري كه شد،‌منتظر ماندم كه اين خبر باز شود و آن را بخوانم. درود بر جناب تاجزاده و جناب حجاريان عزيز.

  خدايا مير حسين را از شر بلا حفظ كن.

 7. ناشناس گفت:

  آقاي تاجزاده، كافر هم باشند، سر سوزن از بزرگواري شان كم نمي شود. شايد اين روزها دين در ايران از وجود امثال تاجزاده آبرويي بگيرد.

 8. ناشناس گفت:

  سرعت اينترنت بسيار كم شده است و در صورت استفاده از فيلتر شكن،‌ بسيار سخت ميتوان به سايتهاي فيلتر شده دست يافت. لطفا اطلاع رساني كنيد. اين محدوديت را از عصر روز هشتم آذر اعمال كرده اند.

 9. سامان گفت:

  حذف فیزیکی میرحسین برای ظالمان سودی ندارد . حمایت جمعیت 4 میلیونی معترضین عامل برجستگی وزن سیاسی واجتماعی میرحسین شد.دراغوش ملت بزرگ ایران میر حسین های بسیاری وجود دارد که به موقع جای خالی اورا میگیرند.مشگل اصلی ظالمان فرعونی “وجود ملت بزرگ ایران است”.ایا میتوانند ملت را حذف کنند؟

 10. ناشناس گفت:

  شکایت مصطفی از جنتی لعنه الله علیه و اصرار بر پیگیری و افشای چهره مستبد آنان جای قدر دانی دارد

 11. ناشناس گفت:

  خدایا اینها دیگر چه چیز دیگری را مبخواهند از مهنذس موسوی بگیرند ؟ خانواده اش را متلاشی و خواهر زاده اش را شهید کردند یاران و اطرافیانش را روانه زندان کردند و حقش را پایمال کردند و حود او و همسرش را هم در بند کشیدند ، دیگر چه از جان این عزیز ملت میخواهند ؟
  خدایا موسوی و رهنورد و تاجزاده و حجاریان و خاتمی و تمامی مسلمانان واقعی و دست و دل پاکان را برای آینده این کشور حفظ بفرما.

 12. ناشناس گفت:

  مرحبا به جانباز اصلاحات – کسانی که در مقابل منطق سخن راهی جز ترور و حذف فیزیکی ندارند، با راه خمینی کبیر و امام حسین نیز قرابتی ندارند.

 13. ناشناس گفت:

  سعید عسگر لو یک دست نشانده بی تحلیل بود

 14. آرش گفت:

  درود بر مردانی چون حجاریان و تاج زاده که در مقابل ظلم سر خم نکردند

 15. سبز مدرن گفت:

  درود بر تاجزاده و زنده باد دکتر حجاریان

 16. عمو اوغلی گفت:

  او را فقط دوبار دیدم با همه خصوصیاتیکه اقای حجاریان نوشته اند. بعد از خواندن مقاله دلم لرزید واشکم حلقه زد نه برای او نه برای خودم برای راهیکه در پش است دیشب در فیسبوک جوانی خام وبه اصطلاح روشنفکر اهانت عریانی را به محضر ابا عبدالله نموده بود. حرفهای سعید را راجع به سیادت ودیانت ایشان خواندم دلم لرزید . در جریان مبارزه و…..که ها وچه ها ازمریدان اباعبدالله به خاک نیفتادندولی عاقبت دین فروشان فرصت طلب سوارخر مراد شدند حالا نیز همان خون برکفان در منتهای خلوص ودر سراشیب زندگی همگی با محاسنی سفید همان راه را ادامه میدهند وایا اینبار نیز فرصت طلبانی ازدیار هیچ اندیشان جای انها را خواهند گرفت.البته این نکته نه از بابت یاس بلکه از بابت تذکر عنوان شد. برای شادی روح شهدا وازدی زندانیان صلوات

 17. ناشناس گفت:

  در مقابل دشمنان اگاه و اراذل اوباش. بخاطر حفظ جانشان فقط چشم در مقابل چشم.انها عمل میکنند م حرف میزنیم

 18. محمدی گفت:

  من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوالله علیه .و چه کسانی در این عهد خدایی صادق تر از میر ایران زمین موسوی و عزیزمان کروبی و تاج سیادت تاج زاده و جانباز اصلاحات حجاریان و همه اسرای دربندمان.خدایا به ملت ما شایستگی نجات عطا فرما.

 19. ناصر گفت:

  اللهم فک کل اسیر

 20. ارشيا گفت:

  درود بر اين آزاد مرداني كه اينچنين بر سر آنها مي آيد و اين همه شكنجه را تحمل ميكنند لعنت خدا به آن كسي كه ميخواست حجاريان را ترور

  كند و آشكارا در دادگاه و بدون ترس مي گفت ميخواستم او را بكشم چون نيروي ولاي بود نام اينها در تاريخ خواهد ماند و گذشت زمان اونو مشخص
  خواهد كرد

 21. موسی گفت:

  چرا ظالمان ازتاریخ صدام وقذافی ها درس نمیگیرند ارزوی ارتقااگاهی مردم وخلاص شدن مردم ازظالمان درود خداوند به میر حسین وازاد مردان

 22. مسعود گفت:

  راد مردانی که عزّت و شرف آنان به آزادی اعتبار داده است ! خداوندا به حرمت خون حسین شهید :
  بر آگاهی مان بیفزای ؛
  توان ادامه راه این عزیزان را بر ما ارزانی دار ؛
  در بندان زندان نمرود را رهایی بخش ؛
  بساط جور و استبداد از این دیار برچین .
  آمین

 23. ایرانی گفت:

  درودبرراه سبزماتااخرایستاده ایم

 24. ناشناس گفت:

  ورود حجاريان در بزنگاه هاي اين آشفته بازار امنيتي مبرم و مبارک است . درود بر ايشان و تاج زاده ، تاج سيادت و سرافراي اين مملکت.

 25. ایرانی گفت:

  درود بر راه سبز.ما تا اخر ایستاده ایم

 26. راه سبز گفت:

  يا حسين مير حسين

 27. عاشوراي سبز 90 و بهار ايراني گفت:

  خواهش ميكنم اين خبرو چاپ كنيد
  تعداد زيادي از دانشجويان در تهران تصميم دارند عاشوراي 90 را به يك حركت اعتراضي تبديل كنند لطفا دوستان و همراهان جنبش سبز به هر طريق شده كمك كنند كه از ميان اينهمه فشار بتوانيم كمي تحرك پيدا كنيم

 28. اصلاح طلب گفت:

  حاکم سلطه گری را گفتند” چه خوری ؟ گفت : گوشت ملت گفتند چه نوشی؟ گفت :خون ملت گفتند چه پوشی ؟ گفت پوست ملت
  گفتند: اینهمه چگونه بدست آوری؟گفت از غفلت وعوامی ملت گفتند چگونه نگه میداری ؟ گفت با سلاح زر و زور و تزویر!!!!!!

 29. BALAK گفت:

  CHE MIKHASTIM CHE SHOD

 30. sabz گفت:

  cheghadr akse payino doost daram,chetori mitunam in akso dashte basham?

 31. ایرانی مظلوم گفت:

  متاسفانه ما ایرانیان در شناسایی یزید وحسین کاملاً راه به خطا رفته ایم واکنون در کنار یزید برای حسین عزاداری می کنیم وقت است که بیدار شویم وبساط ظلم مسلمان نما ها رابرکنیم وای بر ما اگر این محرم بگذرد وما باز هم یاور یزید زمان باشیم .ارتش ایران وسپاهیان چقدر بی غیرت شده اند واندازه ارتش کشورهای عربی نیز خاصیت ندارند

 32. مهدی گفت:

  گفتی که یک دیار هرگزبه ظلم وجور نمی ماند برپا واستوار.درود بر مردان استور.

 33. ناشناس گفت:

  پیشنها د ی دارم ، حدا اقل هقته ای یک بار این سایت به دیدگاهای موسوی و کروبی بپر دازد یا به انها بیشتر تو جه شود این که هزینه ندارد؟

 34. Mehran گفت:

  Dorood va sad dorood

 35. فرزاد کمانگر گفت:

  با درود فراوان به آقای تاج زاده و سعید حجاریان

 36. ebrahim haghjou گفت:

  khoda negahdare tajzade o tamamie zendaniane siasi- va hamchenin sahebe in site

 37. میرحسینی ابهری گفت:

  خداراشکر میکنم که انسانهای وارسته و واقعاً روشنفکری همچون تاج زاده و حجاریان ورمضانزاده و…..خیل دیگری از عزیزان همچنان استوار وپا برجا در جنبش همیشه سبز حضور دارند و یار ویاور میر مظلوم ودر بندمان می باشند به امید آزادی تمامی اسرای جنبش ودر راس آنها موسوی و کروبی عزیز

 38. یونس گفت:

  سرتان همیشه سبز و راهتان پر رهرو باد ننگ ابدی بر دشمنان این ملت دمتان گرم پاینده باشید 1390/9/11

 39. عباس گفت:

  چه درد ها که نکشید وچه به حق جانباز انقلاب شد بر هر دو بزگوار درود می فرستم واز خداوند آرزوی سلامتی برایشان دارم

 40. دوست گفت:

  سلام درود بر همه مردم ایران انقلابی و نخبگان این سرزمین . تصورم بر این است که تمام اختلافات صوری و غیر واقعی است . از آنجا که در مقابل دشمنان داخلی و خارجی همه اینها در یک خط و محور بر علیه دشمنان این انقلاب و مرز و بوم همچون یده واحده قرار خواهند گرفت بنابرین این نتیجه به دست می اید که این اتفاقات یک برخورد داخل خانواده بیش نیست و در هر شکلی به پیشرفت اجتماعی منجر خواهد گشت . من از این بابت از تمام طرفین حمایت می کنم و به همه دست مریزاد میگم .ملت ایران این از خود گذشتگی حاکمیت و دگر اندیشان را فراموش نخواهد کرد.

 41. dante گفت:

  محرم امد.یاحسین میرحسین.به امیدازادیش

 42. ناشناس گفت:

  خامنه ای برای رسیدن به چه آرزویی این بلاها را سر ملت آورد؟آیا سعادت وعزت ملت را در این وضعیت آرزو داشت؟

 43. ناشناس گفت:

  تاج زاده فرزند حسین است که گفت ازاده باشید.

 44. دلتنگ مهندس موسوی گفت:

  ای ملت واقعاً مثل اینکه تو آب لوله کشی تهران چیزی ریختن که انقدر بدبخت شدیم؟!!! کو اون عاشورای 88 فقط باید تصاویرشو ببینیم و حسرت بخوریم…

 45. ساسان گفت:

  خدایا میرمان را به تو می سپاریم و خدا می داند ذره ای از ارادتمان به راهمان و آرمان هایمان کم نشده یا حسین میر حسین

 46. ناشناس گفت:

  با درود به بزرگمردان جاودانه ایران ، آقایان حجاریان و تاجزاده و هزاران آزادمردی که دربند یزیدیان دوران هستند. زنده باد آزادی – سرنگون باد دیکتاتوری، مژده ای یار که به زودی دم مسیحا میرسد و با همت شما بزرگمردان ایرن زمین. اریایی.

 47. ايران دوست گفت:

  تو را خدا براي ميرحسين يه كاري بكنيد توي اين محرم. مي ترسم از بين ببرنش زبونم لال. بعد اون موقع ديگه داد و بيداد فاييده نداره. پس اين شوراي هماهنگي كجاست؟

 48. دل سوخته گفت:

  به امید رسوایی و نابودی روز افزون قدرت طلبان بی دین که فرزندان ملت سلحشور ایران را گرفتار کرده

 49. ناشناس گفت:

  خامنه ای دارد پاداش اعمال خود را از احمدی نژاد می گیرد!!!!!!!!!!!!!

 50. تنگستانی گفت:

  درود بر مبارزان راه روشنایی