سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نماینده یزد: مجلس در حال تبدیل شدن به یک عنصر بی‌خاصیت و تحت نظر دولت است...
» تفاوت فکری نمایندگان تهران با اکثریت مردم نشان می‌دهد که مجلس مبتنی بر خواست مردم نیست

نماینده یزد: مجلس در حال تبدیل شدن به یک عنصر بی‌خاصیت و تحت نظر دولت است

چکیده :ما در برخی حوزه ها هیچ تناسبی بین گرایش فکری نمایندگان فعلی با طیف فکری خود جامعه و مشخصا خود تهران نمی بینیم و این نشان می دهد که بحث انتخابات فیلتر شده است و این مجلس نماد یک مجلس مبتنی بر خواست مردم نیست . وقتی فقط یک طیف در مجلس وجود داشته باشد نمی تواند جایگاه خود را داشته باشد. مخصوصا وقتی کسانی که وام دار دولت باشند و یا با حمایت مجموعه دولتی وارد مجلس شده باشند دیگر این مجلس کارکرد خود را نخواهد داشت....


نماینده یزد با هشدار نسبت به اینکه مجلس در جمهوری اسلامی در حال تبدیل شدن به یک عنصر بی خاصیت و تحت نظر دولت است، تصریح کرد: هم اکنون فضای سنگینی وجود دارد و اجازه داده نمی شود مجلس استقلال رای خود را نشان دهد.

علی اکبر اولیاء در گفت و گو با جماران با بیان این که مجلس شورای اسلامی از دیدگاه امام خمینی (س) همواره جایگاهی حساس داشت گفت : امام خمینی برای مجلس جایگاه بسیار رفیعی قائل بودند و این حساست ایشان نسبت به جایگاه مجلس به اندیشه امام بر می‌گردد که علی رغم این که از یک طرف به ولایت مطلقه فقیه معتقدند بودند از طرف دیگر تشکیل حکومت را مبتنی بر آراء مردم می دانستند.

این عضو فراکسیون خط امام(ره) در ادامه افزود : اعتقاد و اعتمادی که امام (س) به مردم داشتند و شخصیتی که برای مردم قائل بودند و همچنین تاکید های مکرری که در ارتباط با مجلس به عنوان نماد ملت دارند نشان دهنده اندیشه ای است که در پی نهضت حضرت امام خمینی به وجود آمد. نهضتی که قبل از انقلاب شروع شد و به پیروزی رسید.

وی همچنین گفت : ما شاهد این تاکید امام خمینی مبنی بر این که مجلس نماد ملت است هستیم حتی ما می بینیم که حضرت امام شخصیتی مثل شهید مدرس را که یک چهره ضد دیکتاتوری و ضد ظلم پادشاهی است، به عنوان الگو معرفی کردند در واقع این نماد همواره به عنوان تابلوی شخصیت و روش و منشی که مجلس باید داشته باشد سرلوحه ما است.

این نماینده اصلاح طلب مجلس همچنین درباره شخصیت مرحوم مدرس گفت : امام خمینی(ره ) در مورد مدرس می فرماید: «مرحوم مدرس که به امر رضاخان ترور شد، از بیمارستان پیام داد به رضاخان بگویید من زنده هستم. مدرس حالا هم زنده است. مردان تاریخ تا آخر زنده اند.»(صحیفه امام، ج7،ص495.) و در جای دیگر بین مضمون می‌فرمایندکه یک روحانی که لباسش از سایر اشخاص کمتر بود…این در مقابل قدرت زیاد رضاخان ایستاد. آنکه هجوم کرده‌بود به مجلس که نگذاشت رضاخان کاری بکند و در حالی که عمال رضاخان با هم زنده باد زنده باد می گفتند، ایستاد و گفت که مرده باد رضاخان و زنده باد من. یک همچون مرد قدرتمندی بود، برای اینکه الهی بود. می خواست برای خدا کار بکند و از کسی نمی ترسید.(ر.ک.همان،ص305) و در جای دیگر قریب به این مطلب را دارند که مدرس یک روحانی دین دار بود چندین دوره زمام داری مجلس را داشت و از هر کس برای او استفاده مهیاتر بود. بعد از مردن چه چیز به جای خود گذاشت، جز شرافت و بزرگی. ما می گوییم مثل مدرس ها باید بر رأس هیئت تقنینیه و قوای مجریه و قضایی واقع شود.

وی گفت : امام شخصیتی مثل شهید مدرس را که یک انسان پاک باخته بود و همه زندگی و سرمایه های که در اختیار داشت را برای انجام مسئولیت خود عرضه کرده و در مقابل زورگویی رضاخان ایستاد به عنوان نماد یک نماینده مجلس و خاص مردم معرفی کردند .

نماینده مردم یزد گفت : با توجه به این الگویی که امام برای ما معرفی کردند ما همواره این رابطه را بین یک نماینده و شان و جایگاه مجلس در نظر داشته باشیم و جای شکر دارد که این فرصت را داریم که این یادآوری و تذکر را به خود و همه داشته باشیم که مجلسی که مورد نظر امام بود مجلسی است که مدرس یا مدرس ها حرف خود را بزنند.

وی در ادامه این گفت و گو از عملکرد مجلس در زمان امام هم سخن گفت : امام (س) در زمان خویش تلاش می کردند تا میدان را برای تصمیم گیری مردم باز نگه دارند البته بدیهی است که زمانی که احساس می کردند باید تذکر دهند، تذکرات خود را می دادند ولی هیچ گاه در مقابل کسانی که مخالف نظر ایشان بودند عکس العملی از خود بروز ندادند و فضا هم به گونه ای نبود که کسانی که بر خلاف نظر امام رای داده بودند طرد شوند و یا مورد دشنام و سرزنش قرار بگیرند.

اولیا گفت : به نظر می رسد که مجلس کم کم خاص کسانی می شود که تریبون ها را در اختیار دارند و به نحوی دست اندرکار هستند. مجلس در حال تبدیل شدن به یک عنصر بی خاصیت و تحت نظر دولت است که در حال حاضر ما شاهد آثار زیانبار آن هستیم .

وی در ادامه به موانع و مشکلاتی که ممکن است مجلس را از راس امور بودن خارج کند هم اشاره کرد و افزود : در حال حاضر اشکالات در عملکرد دولت وجود دارد و متاسفانه مجلس عکس العمل خاصی از خود نشان نمی دهد . مجلس هشتم علی رغم این که بیشتر اصولگرا هستند در بسیاری از جاها نمی تواند به وظایف خود عمل کند . هم اکنون فضای سنگینی وجود دارد و اجازه داده نمی شود مجلس استقلال رای خود را نشان دهد .

وی با بیان این که ما اصول متعدد قانون اساسی داریم که با توجه به این اصول مجلس حق دخالت در همه مسائل را دارد گفت : کسانی که ادعا دارند در راس امور بودن مجلس مربوط به گذشته هاست باید جوانمردانه موضوع را به بحث بگذارند . این بحث بسیار سنگین و خطرناکی است و یکی از مواردی بود که انتظار می رفت مجلس از شان و اقتدار خود دفاع کند. جایگاه مجلس و قانون اساسی حاکی از این است که مجلس به عنوان نماد ملت باید در همه امور دخالت و نظارت داشته باشد

اولیا همچنین در ادامه دیگر مانع پیش روی مجلس را وکیل الدوله هایی دانست که سعی می کنند به مجلس ورود کنند و سخنان خود را اینگونه ادامه داد :‌ مشخصا همانطور که خودشان اقرار می کنند وکیل الدوله ها در حال حاضر میدان داری می کنند و با انواع ابزارهایی که در اختیار گرفتند سعی می کنند به مجلس ورود پیدا کنند. ما باید تلاش کنیم افراد سالم و امینی که از خود مردم برخاسته اند به مجلس راه پیدا کنند

عضو فراکسیون خط امام مجلس گفت : بحثی که من اخیرا مطرح کردم این بود که ما در برخی حوزه ها هیچ تناسبی بین گرایش فکری نمایندگان فعلی با طیف فکری خود جامعه و مشخصا خود تهران نمی بینیم و این نشان می دهد که بحث انتخابات فیلتر شده است و این مجلس نماد یک مجلس مبتنی بر خواست مردم نیست .

اولیا معتقد است وقتی فقط یک طیف در مجلس وجود داشته باشد نمی تواند جایگاه خود را داشته باشد. مخصوصا وقتی کسانی که وام دار دولت باشند و یا با حمایت مجموعه دولتی وارد مجلس شده باشند دیگر این مجلس کارکرد خود را نخواهد داشت.


5 پاسخ به “نماینده یزد: مجلس در حال تبدیل شدن به یک عنصر بی‌خاصیت و تحت نظر دولت است”

 1. ss گفت:

  صبح بخیرقربان.چشم بسته غیب گفتی ها!

 2. معجزه هزاره سوم گفت:

  شما بی خرد ترین نمایندگان تاریخ ایران هستید
  زمانی که 800 لیتر بنزین برای خودتان تصویب کردید یادتان هست؟
  حقوق مادام العمر چی؟
  تائید حمله به سفارت انگلیس چی؟
  شما جرات یک سوال ساده رو از رئیس دولتی کاملا دروغگو را ندارید
  روزی میر ما رها میشود و ما همه شما را از دم تیغ می گذرانیم و در کویر رهایتان می کنیم
  خواهید دید
  بی شرمان عالم
  تاریخ شما را جز بی لیاقت ترین نمایندگان ملت ثبت خواهد کرد
  شما روی قاجار متملق گو و پلوی چاپلوس دوست را سفید کردید
  خدا نسلتان را بردارد تا یک ملت آمین بگوید

 3. فرزانه گفت:

  جناب علی اکبر اولیا به نظر میرسد کمی دیر متوجه میشوندکه همکارانشان در مجلس با تقلب وحمایت تیم احمدی نژاد بر سر کار آمدند.

 4. علی گفت:

  مرحمت عالی زیاد!!!!!!!!
  داره 8سال تموم میشه که فقط یک طیف در مجلس وجود داردواکثرشان وام دار دولت می باشند و یا با حمایت مجموعه دولتی وارد مجلس شده اند.معلومه که این مجلس کارکرد خود را نداردچون به یک عنصر بی خاصیت تحت امر دولت بوده وتنها فکرشان انتخاب برای دوره بعد است وبس.

 5. mohsen گفت:

  با تشکر از نماینده شجاع مردم یزد
  بالاخره صدایی از دل این مجلس بیرون آمد و اعتراضی شد!
  احسند.
  البته واقعا جرات میخواهد در این شرایط سخت و .. سخن گفتن