سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تعطیلی مراسم زیارت عاشورا در کاشان، با اعمال نفوذ مسئولان دولتی...

تعطیلی مراسم زیارت عاشورا در کاشان، با اعمال نفوذ مسئولان دولتی

چکیده :این جلسه که سابقه ای 30 ساله دارد و از اوایل تاسیس جهادسازندگی توسط نیروهای جهادگر (که بخشی از آنان به شهادت رسیده اند) تاسیس شده است، در چند سال اخیر با فشارهای زیادی مواجه بود، تا آنکه بالاخره با پیگیری های فرمانداری و فشارهای آنان جلسه تعطیل شد....


مراسم زیارت عاشورای حسینی جهاد کشاورزی کاشان، با فشار مسئولان دولتی و خودداری بانیان از پذیرفتن خواسته های خاص سیاسی، تعطیل شد.

بر اساس گزارش رسیده به کلمه، این جلسه که سابقه ای 30 ساله دارد و از اوایل تاسیس جهادسازندگی توسط نیروهای جهادگر (که بخشی از آنان به شهادت رسیده اند) تاسیس شده است، در چند سال اخیر با فشارهای زیادی مواجه بود، تا آنکه بالاخره با پیگیری های فرمانداری و فشارهای آنان جلسه تعطیل شد.

جلسه زیارت عاشورای جهاد که در دهه اول محرم برگزار می شد، یکی بزرگترین اجتماعات عزاداران حسینی در کاشان بود و بر طبق گفته افراد مطلع، روزانه پذیرای حداقل 15000 نفر از مردم منطقه کاشان و آران و بیدگل و… در ساختمان جهاد (پارکینگ، زیر زمین،حیاط، کریدورها و…) بود.

گفته می شود دلیل افزایش فشارها به برگزارکنندگان این جلسه، این بوده است که دست اندرکاران مراسم حاضر نشدند به خواسته ی فرمانداری عمل کنند و جلسه را در اختیار آنان بگذارند.

مسئولان دولتی می خواستند در تعیین سخنرانان این مراسم دخالت کنند، جلسه را سیاسی کنند و به جای سخنرانان غیر سیاسی و یا غیر همسو، سخنرانان سیاسی برای مراسم دعوت کنند.

در این حال، فرماندار کاشان و مسئولین شهرستان که با موج نارضایتی مردمی در پس تعطیلی این مراسم رو به رو شده اند، رو به تکذیب آورده اند و ادعا می کنند که این تعطیلی ارتباطی با فرمانداری ندارد و چون دستگاههای دولتی اجازه انجام چنین فعالیتهایی را ندارند جلسه تعطیل شده است؛ حال آنکه کل بودجه این مراسم توسط بانیان خیر و مردم تامین می شد و خدمتگذارانش هم نیروهای مردمی و نیروهای بازنشسته جهاد بودند. زمان برگزاری این مراسم نیز بعد از نماز صبح بود و قبل از آغاز ساعت اداری نیز تمام می شد تا مخل فعالیت های جهاد نباشد.

جالب اینجاست که به رغم توجیه مسئولان دولتی، بعد از تعطیلی این جلسه، بنیاد شهید و سازمان تبلیغات اسلامی کاشان و سپاه و… اقدام به برگزاری جلسه ای همانند این مراسم و جایگزین آن، اما همسو با اغراض سیاسی، کرده اند!


4 پاسخ به “تعطیلی مراسم زیارت عاشورا در کاشان، با اعمال نفوذ مسئولان دولتی”

 1. حبیب گفت:

  این موضوع یادآور خاطره سال 57-56 هست که شاه هم از برگزاری مجالس مذهبی وحشت داشت و …

 2. ز گفت:

  تو مراسم یکی دوبار برای “یه نفر” دعا میکردن مشکلشون حل میشد

 3. کاشان گفت:

  اینا با سخنرانا مشکل دارن و اینکه نیستند کسانی که خدارو سپاس بگن به خاطر وجود رهبری فرزانه و الهی!

 4. ایوب گفت:

  بابا اینها غیر از دروغ گفتن وتکذیب کردن کاردیگری بلد نیستند.
  دوست عزیز حبیب گرامی شاه سال 56 درمراسم سوگواری شب عاشورا درمدرسه شهید مطهری شخصا شرکت نمود