سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مردم مترو سوار، قربانی لجبازی دولت و شهرداری...
» هفته پیش مردم در اعتراض به مشکلات مترو، شیشه‌ها را شکستند

مردم مترو سوار، قربانی لجبازی دولت و شهرداری

چکیده :مشکلات و معضلات متروی تهران دیگر از ازدحام و تاخیر حرکت قطارها و بی نظمی آنها گذشته است، این روزها آنچه بیش از همه برخی شهروندان پایتخت را نگران ساخته، نقص فنی و ایمن نبودن واگن های قطار است که مردم در مورد آن می گویند دیگر به مترو به عنوان یک وسیله امن نمی توان اعتماد کرد. موضوع مترو و تامین هزینه ها و حل مشکلات آن که چند سالی است میان اختلافات سیاسی دولت و شهرداری معطل مانده است، حال می رود که به روزهای بحرانی تر نزدیک شود. در این میان هم تنها مردم هستند که قربانی جدال های سیاسی مسوولان شده و تاوان اختلافات و اشتباهات آنها را پس می دهند....


مشکلات و معضلات متروی تهران دیگر از ازدحام و تاخیر حرکت قطارها و بی نظمی آنها گذشته است، این روزها آنچه بیش از همه برخی شهروندان پایتخت را نگران ساخته، نقص فنی و ایمن نبودن واگن های قطار است که مردم در مورد آن می گویند دیگر به مترو به عنوان یک وسیله امن نمی توان اعتماد کرد. موضوع مترو و تامین هزینه ها و حل مشکلات آن که چند سالی است میان اختلافات سیاسی دولت و شهرداری معطل مانده است، حال می رود که به روزهای بحرانی تر نزدیک شود. در این میان هم تنها مردم هستند که قربانی جدال های سیاسی مسوولان شده و تاوان اختلافات و اشتباهات آنها را پس می دهند.

خبرنگار کلمه در این باره پای گلایه های برخی از شهروندان تهرانی نشسته و نظر آنها را خواسته است:

پله های طولانی مترو را با زحمت پایین می رود. با او همراه می شوم. می گوید: تمامی هم ندارند این پله ها. حداقل رعایت حال ما پیرها را بکنند. این پله های برقی یک روز در میان خراب است. این مترو هم جز زحمت و دردسر چیز دیگری برای ما ندارد. ادامه می دهد: رفتن داخل واگن با زور و فشار مردم است و از قطار هم که بیرون می آیم نمی دانم نفس می کشیم یا نه. این همه شلوغی را نمی بینند؟ به جای شعار دادن بهتر است عمل کنند و کمی فکر مردم باشند.

با شهروند دیگری هم صحبت می شوم، می گوید مجبور است که از مترو استفاده کند، چون: کرایه های سرسام آور با درآمد ما همخوانی ندارد و چاره ای نیست غیر از تحمل این مشکلات و معضلات. او در عین حال معتقد است که دیگر مترو وسیله قابل اطمینانی نیست. خرابی ها و نقص فنی آن بسیار بیشتر از گذشته شده است. او در توضیح صحبتش ادامه می دهد: می شنویم می گویند بودجه ندارند. این حرفها برای مردم معنا ندارد.

پرسش شونده ی بعدی، دانشجویی است که مترو را برای رفت و آمد انتخاب کرده و در مسیر کرج تا تهران چند سالی است مسافر این وسیله نقلیه است. او تاکید دارد در اینکه مترو وسیله آسان و مناسبی برای مردم در رفت و آمد است شکی نیست؛ اما می گوید: متاسفانه در کشور ما مترو از استانداردهای لازم برخوردار نیست. او تاخیر در رفت و آمد قطارها بدون اطلاع رسانی به مردم را از مشکلاتی می داند که بارها او را از رسیدن به کلاس بازداشته است و این موضوع را از گلایه ها و موارد نارضایتی مردم هم می داند.

این دانشجو به نقص فنی قطارها که باعث کاهش سطح ایمنی و نگرانی مسافران شده، اشاره کرده و می گوید که آنها دیگر باید نگران جانشان هم باشند. او ادامه می دهد: هفته پیش مشکلاتی از این دست باعث دعوا و اعتراض مردم شد که شیشه های مترو را شکستند. او توضیح می دهد که راهبران مترو علنا به مردم می گویند شهرداری بودجه ندارد. دولت پول نمی دهد که برایتان خرج شود.

ماجرای پول مترو به داستان دنباله دار دو میلیارد دلار دو سال گذشته برمی گردد. در آن زمان مجلس طرحی تصویب کرد که بر اساس آن دولت باید دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برای توسعه مترو در تهران و دیگر شهرها اختصاص می داد. دولت احمدی نژاد با این طرح که مهر تایید مجمع تشخیص مصلحت را هم پای خود داشت، موافق نبود و آن را به رغم تصویب در مجلس و مجمع، قانونی نمی دانست! از این رو با وجود تکلیف قانونی، طی این سالها و به خصوص دو سال اخیر با امتناع از اجرای آن، نه تنها مردم را با مشکلات خدماتی و رفاهی مواجه کرد، بلکه این روزها خرابی واگن ها به مرحله ای رسیده که شهروندان را نگران جانشان ساخته است.

شهروند دیگری غیر از موارد مورد اشاره فوق، به شهرداری پیشنهاد می دهد که به فکر ایجاد سرویس بهداشتی، نمازخانه و امکانات رفاهی در مترو باشد. او که به همراه فرزند کوچکش در ازدحام جمعیت در انتظار رسیدن قطار است، می گوید: جدای از این باید به فکر بچه دارها هم باشند. خودمان مهم نیستیم اما در شلوغی داخل واگن ممکن است بچه ها آسیب بیشتری ببیند.

دیگری مرد میانسالی است که از بی نظمی در تردد قطارهای شهری و فشردگی بیش از حد در واگن های مترو گلایه دارد. او با بیان اینکه شهرداری این همه پولی را که از مردم دریافت می کند کجا خرج می کند، ادامه می دهد: دائم صحبت از نداشتن پول می کنند. این حرف ها برای مردم موجه نیست. انگار همه مسوولان، مردم را فراموش کرده اند. او ناهنجاری و بی نظمی درون مترو را نمونه کوچکی می داند از آنچه در کشور در جریان است، و ادامه می دهد: یک باره تعطیلش کنند خیال همه را راحت کنند.

مصطفی محمدنجار وزیر کشور احمدی نژاد چندی پیش مدعی شد که در بحث مترو بودجه‌ای که اختصاص یافته 4 برابر بوده و 4 میلیارد تومان فاینانس برای بخش حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده است. اما پس از آن طی هفته گذشته محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، در نامه صریحی به احمدی‌نژاد، ضمن یادآوری عواقب اخلال در پرداخت بودجه مترو، خواستار تأمین بودجه ارزی و ریالی جهت خریداری واگن مترو از سوی دولت شد. او در نامه مذکور که رونوشت آن برای دفتر رهبری، رئیس مجلس و دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز ارسال شده، نوشت: در روزهای اخیر بحران ناشی از کمبود قطار در مترو، روند صعودی و مستمر داشته و مردمی که خدمت‌رسانی عزت‌مدارانه به آن، آرزوی نظام اسلامی و بالاترین عبادت برای مسئولان است، قربانی کشمکش‌هایی شده و زنان و کودکان و سالخوردگان که از آلودگی هوا و ترافیک به ایستگاه‌های مترو پناه آورده‌اند، از فشار و ازدحام ناشی از کم لطفی در تأمین نیازهای مترو، چه در بخش یارانه بهره‌برداری و چه در بخش تأمین واگن و عوارض گمرکی و سود بازرگانی، در رنج و عذاب هستند.

یکی دیگر از مسافران مترو با توضیح مشکلات اشاره می کند که این وسیله اسباب زحمت مردم شده و ناهماهنگی های گسترده آن مردم را آزار می دهد. او با اشاره به گرانی کرایه های وسایل حمل و نقل عمومی و این توضیح که نرخ مترو هم ارزان نیست اما چاره ای جز استفاده از آن نداریم، ادامه می دهد: اعلام می کنند واگن ها را اضافه کردند. اگر این حرف راست است پس چرا ما تاثیر آن را نمی بینیم.

او از خرابی واگن ها که بعضی وقت ها 2 تا 3 ساعت طول می کشد گله می کند و وقتی او را در مورد اختلاف دولت و شهرداری برای تامین بودجه مترو مورد سوال قرار می دهیم، می گوید: معلوم است در کشوری که اختلاس های آنچنانی را از مسوولان شاهدیم، باید تاوان آن را مردم متحمل شوند. بالاخره پولهایی که در سیستم به این شکل جا به جا می شود، تاثیرش در بخش های دیگر معلوم می شود.

به گفته مسعود رنجبریان، مدیرکل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل و نقل و ترافیک، امسال دولت باید ۸۰ میلیارد تومان بابت یارانه بلیت به متروی تهران بپردازد که تاکنون ریالی از این اعتبارات پرداخت نشده است. امتناع احمدی نژاد از پرداخت وجوه مربوط به قانون استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی برای حمل و نقل ریلی و عمومی شهر‌ها، که از موارد مورد سوال نمایندگان مجلس در طرح سوال از احمدی نژاد نیز بوده است، راه به جایی نبرده است؛ طرح سوال هم در سایه زد و بندهای حکومتی به اجرا درنیامده و تا این لحظه مسکوت مانده است. علاوه بر آن پرداخت نشدن بودجه مترو از مواردی است که طی نامه مجلس به قوه قضائیه با عنوان تخلفات رئیس دولت از قانون ارائه شده، که البته به نظر می رسد با رویه ای که قوه قضاییه در سایر پرونده های مشابه طی کرده، نمی توان از دستگاه قضا هم انتظار رسیدگی جدی به این پرونده را داشت. علی محمد قلی ها، مدیر عامل متروی تهران نیز گفته است: دولت بدهی خود به متروی تهران را نپرداخته و مترو از این بابت دچار “مشکلات عمده ای” چون تامین قطعات یدکی، تعمیر و نگهداری قطارها شده است،

خانمی علاوه بر گلایه هایی مشابه دیگر شهروندان، از سیستم تهویه داخل واگن ها انتقاد کرده و ضمن آن می افزاید: تابستان تهویه ها خراب بود و هوای داخل باعث مشکلات تنفسی بود و حال که هوا سردتر شده، سرمای داخل واگن ها غیر قابل تحمل است. او هم چنین با اشاره به بی مسوولیتی کارکنان مترو، توضیح می دهد که یک بار شاهد خودکشی خانمی بوده که خود را به وسط ریل پرتاب کرده و چون مامور ایستگاهی سرجای خود نبوده که کلید را بزند، او جانش را از دست داده است.

برخی شهروندان هم می گویند رفاه کامل را در مورد مترو نمی خواهیم، حداقل ها را رعایت کنند.

راه حل مشکلاتی که مردم بخش کوچکی از آن را در گفت و گو با خبرنگار کلمه در میان گذاشتند، شاید همان چیزی باشد که علی محمد قلی ها، مدیر عامل متروی تهران گفته است. او از “ملت ایران و ائمه جماعت مساجد” خواست دعا کنند دولت پول مترو را پرداخت کند “تا شاید بخشی از مشکلات حل شود”! ظاهرا در حاکمیت اصولگرا، تنها راه وادار کردن مسوولان به اجرای قانون و حل مشکلات مردم، متوسل شدن به دعا و پناه بردن از دست آنها به خداست.


6 پاسخ به “مردم مترو سوار، قربانی لجبازی دولت و شهرداری”

 1. ناشناس گفت:

  من فكر مي كنم كه همه اينها تقصير استكبار جهاني است و الحمدالله كه حال خانه آن را فتح كرديم تا چند روز ديگر همه مشكلات حل خواهد شد البته دعا فراموش نشود

 2. ناشناس گفت:

  رهبری فقط تو مسائلی که لازم بدونه دخالت میکنه و وارد موضوع مترو نمیشه. میدونین که

 3. ناشناس گفت:

  التماس دعا

 4. Mmm گفت:

  واقعا جای تاسف دارد

 5. مهدی گفت:

  مقصر اصلی خود مردم هستند. از قدیم گفته اند خلایق هر چه لایق… اگر واقعا لیاقت خدمات بهتر از این را داشتند اعتراض می کردند اعتصاب می کردند .هر بلایی سرمان می آید و دم نمی زنیم .پس منتظر بدتر از اینها باشیم.

 6. ناشناس گفت:

  اقای قالیباف دومیلیارد دلار واسه مترو میخواید یه زنگ بزن به آقای خاوری!!!!