سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » گزارشگران بدون مرز توقیف اعتماد و بازداشت کارکنان روزنامه ايران را محکوم کرد...

گزارشگران بدون مرز توقیف اعتماد و بازداشت کارکنان روزنامه ايران را محکوم کرد

چکیده :رحمان قهرمانپور بناب، روزنامه‌نگار همشهری ديپلماتيک و روزنامه تهران امروز و نزديک به جناح محمود احمدی نژاد، از تاريخ يازده خرداد ماه بازداشت و در زندان اوين زندانی است. اين محقق مرکز مطالعات استراتژيک خاورميانه، به همراه سه استاد دانشگاه‌های ترکيه به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود، سه شهروند ترکيه پس از ١٣ روز بازداشت و نگاهداری در سلول انفرادی آزاد شدند، اما اين روزنامه‌نگار، همچنان در بازداشت بسر می‌برد و از وضعيت بازداشت وی اطلاعی در دست...


گزارش‌گران بدون مرز با صدور بیانیه ای حمله به دفتر خبرگزاری ايرنا و ضرب و شتم و بازداشت روزنامه‌نگاران اين موسسه و توقيف روزنامه اعتماد را محکوم کرد.

در بخشی از این بیانیه که در وب سایت این سازمان منتشر شده، آمده است :

٣٠ آبان ماموران دادستانی تهران به همراه نيروی انتظامی برای بازداشت علی اکبر جوانفکر به دفتر خبرگزاری رسمی ايرنا مراجعه کردند. اقدام به دستگيری “مشاور مطبوعاتی” رئيس جمهور که کنفرانس مطبوعاتی را برای توضيح در باره صدور حکم يکسال زندان و سه سال محروميت از فعاليت مطبوعاتی خود برگزار کرده بود، به خشونت کشيده شد و ماموران انتظامی و امنيتی اعتراض کارکنان ايرنا به اين دستگيری را باتوم و گاز اشک آور پاسخ دادند.

در اين حمله تعدادی از روزنامه‌نگاران و کارکنان حاضر از جمله مصيب نعيمی مدير روزنامه ايران بازداشت و يا زخمی شدند. مصيب نعيمی و تعداد ديگری از روزنامه‌نگاران چند ساعت پس از بازداشت آزاد شدند، اما از سرنوشت تعداد ديگری از بازداشت شد‌گان اطلاعی در دست نيست. علی اکبر جوانفکر با آنکه بازداشت و دستبند به دستانش زده شده بود، اما با دخالت مستقيم احمدی نژاد آزاد شد. به گفته مديرعامل ايرنا يکی از روزنامه‌نگاران بر اثر شوک برقی شديدا مجروج شده است.

٢٩ ابان شعبه ٧٦ دادگاه کيفری استان تهران مشاور محمود احمدی نژاد و مدير عامل ايرنا را به يک سال زندان و سه سال محروميت از هر گونه فعاليت مطبوعاتی محکوم کرده بود. اين محکوميت برای انتشار “مطالب خلاف موازين و مطالب و تصاوير خلاف عفت عمومی” در اولين شماره ويژه‌نامه “خاتون ” صادر شده است. ۲۲ مرداد سال جاری انتشار اين ويژه‌نامه در باره منشا چادر سياه اعتراضات گسترده‌ای را در ميان محافظه‌کاران دامن زد و منجر به توقيف ويژه‌نامه شد.

روزنامه اعتماد در ٢٨ ابان در پی انتشار مصاحبه‌ی علی اکبر جوانفکر به دستور دادستان تهران به مدت دوماه توقيف شد. در اين مصاحبه به شدت از محافظه‌کاران حامی آيت‌الله خامنه‌ای، دادستان کل کشور غلامحسين محسنی اژه‌ی، حيدر مصلحی وزير اطلاعات و لاريجانی رئيس مجلس و تعدادی ديگر از نزديکان “ولی فقيه” انتقاد شده بود.اين عضو برجسته وزارت اطلاعات و بيت رهبری درسال‌های دهه شصت و هفتاد، امروز يکی از نزديکان محمود احمدی نژاد است.

اين دومين بار است که در کمتر از دو سال روزنامه اعتماد توقيف می‌شود. در اسفند ماه ١٣٨٨ اين روزنامه به دستور هيات نظارت بر مطبوعات، ارگان سانسور وزارت ارشاد، توقيف شده بود. اما در خرداد ماه سال جاری انتشار مجدد خود را آغاز کرد. اين روزنامه نزديک به مواضع اصلاح‌طلبان است و مدير مسئول آن الياس حضرتی نماينده سابق مجلس و از فرماندهان سابق سپاه پاسداران ايران بوده است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است :

رحمان قهرمانپور بناب، روزنامه‌نگار همشهری ديپلماتيک و روزنامه تهران امروز و نزديک به جناح محمود احمدی نژاد، از تاريخ يازده خرداد ماه بازداشت و در زندان اوين زندانی است. اين محقق مرکز مطالعات استراتژيک خاورميانه، به همراه سه استاد دانشگاه‌های ترکيه به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود، سه شهروند ترکيه پس از ١٣ روز بازداشت و نگاهداری در سلول انفرادی آزاد شدند، اما اين روزنامه‌نگار، همچنان در بازداشت بسر می‌برد و از وضعيت بازداشت وی اطلاعی در دست نيست.


یک پاسخ به “گزارشگران بدون مرز توقیف اعتماد و بازداشت کارکنان روزنامه ايران را محکوم کرد”

  1. narahat گفت:

    آقای” گزارشگران بدون مرز”مثلا میخاین بگین که خیلی ذوب شده ی”حقوق بشر”هستید?انگاریادتون رفته همین روزنامه ایران چه توهینهایی به مردمی که برای رأیشون کشته میشدن میکرد؟