سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اردشیر امیر‌ارجمند: نقطه‌ی قوت جنبش سبز، استقلال آن است/ ملت ما برای نیل به دموکرا...
» "جنبش سبز هیچ نیازی به مداخله‌ی بیگانگان و خارجی‌ها ندارد"

اردشیر امیر‌ارجمند: نقطه‌ی قوت جنبش سبز، استقلال آن است/ ملت ما برای نیل به دموکراسی نیازی به دولت‌های دیگر ندارد

چکیده :ملت ما ملت سرافرازی بوده که همیشه سعی کرده خودش مشکلاتش را حل کند. جنبش سبز که از دل مردم برخاسته، توانایی‌های بسیار زیادی دارد و ما هیچ نیازی به مداخله‌ی بیگانگان و خارجی‌ها نداریم. جامعه بین‌المللی باید بدون یک رفتار گزینشی، از اصولی که اصولی انسانی است، دفاع کند. این خود مردم هستند که باید با اتکا به خود و بسیج نیروهایشان، این قدرت اقتدارگرا را به عقب برانند تا آنها را مجبور به قبول اراده و رای خود کنند....


اردشیر امیر ارجمند، مشاور ارشد مهندس میرحسین موسوی، پس از اظهارات اخیر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، با تاکید بر اینکه جنبش سبز هیچ نیازی به مداخله‌ی بیگانگان و خارجی‌ها ندارد، گفت: این خود مردم هستند که باید با اتکا به خود و بسیج نیروهایشان، این قدرت اقتدارگرا را به عقب برانند تا آنها را مجبور به قبول اراده و رای خود کنند.

دکتر امیر‌ارجمند که با بی‌بی‌سی فارسی گفت‌وگو می‌کرد، با اشاره به سخنان هیلاری کلینتون در گفت‌وگو با این شبکه فارسی‌زبان با تاکید بر اینکه “موضع ما موضع ثابت رهبران جنبش سبز است” افزود: جنبش سبز ایران، جنبشی خودجوش و مردمی بوده که ریشه‌های آن عمیقا در داخل کشور و در دل مردم و وابسته به اراده و قدرت و بسیج مردم است و اگر صد بار دیگر هم تکرار شود، قطعا و یقینا ما بر “استقلال” آن تاکید می‌کنیم و فکر می‌کنیم نقطه قوت ما، “استقلال جنبش” است.

وی با بیان اینکه “جامعه بین‌المللی باید بدون یک رفتار گزینشی، از اصولی که اصولی انسانی است، دفاع کند”، افزود: آنچه مهم است، اثبات عدم استفاده سیاسی و گزینشی از مفاهیم والایی مثل حقوق بشر و دموکراسی است.

او در ادامه افزود: به نظر ما جنبش سبز که از دل مردم برخاسته، توانایی‌های بسیار زیادی دارد و ما هیچ نیازی به مداخله‌ی بیگانگان و خارجی‌ها نداریم.

امیر ارجمند با اشاره به تجربه‌ی تمام نهضت‌های جهان که نشان داده هر جنبش و نهضتی که به خود و اراده و نیروی مردم اتکا کند، حتما پیروز شده است، خاطرنشان کرد: مداخله‌ی قدرت‌های خارجی نمی‌تواند راه حل برای مسایل داخلی کشور باشد.

مشاور میرحسین موسوی همچنین در پاسخ به این سوال خبرنگار بی‌بی‌سی که “از سخنان خانم کلینتون این طور برمی‌آید که اگر در اعتراضات بعد از انتخابات 88 از سوی معترضان کمک خواسته می‌شد، نتیجه‌ی آن متفاوت بود” گفت: کمک برای چه؟ برای مداخله در امور داخلی ایران؟ قطعا چنین کمکی از هیچ قدرتی درخواست نمی‌شود. ملت ما ملت سرافرازی بوده که همیشه سعی کرده خودش مشکلاتش را حل کند.

وی با اشاره به وضعیت حاکم بر کشور گفت: یک روند گذار دموکراسی در کشور اتفاق افتاده و متاسفانه نیروهای اقتدارگرا با سرکوب مردم جلوی رشد طبیعی این روند را گرفتند. اما این خود مردم هستند که باید با بسیج نیروهایشان و با اتکا به خود، این قدرت اقتدارگرا را به عقب برانند تا آنها را مجبور به قبول اراده و رای مردم کنند و در این راستا نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که دولت‌های دیگر بیایند برای ما مساله‌ی دموکراسی در کشور را حل کنند. هیچ وقت در هیچ جای دنیا نبوده که دولت‌های خارجی در جایی مداخله کنند و تنها و تنها و تنها برای رعایت دموکراسی و حقوق بشر باشد.

او با تصریح به اینکه “معمولا وقتی مداخله صورت می‌گیرد، انگیزه‌های دیگری پشت آن است”، بر این مساله تاکید کرد که “ملت ما ملتی نیست که به دولتهای دیگر نیاز داشته باشد.”

امیر ارجمند افزود: آنچه ملت ما نیاز دارد و همه باید به آن گردن نهند، مفاهیم “حقوق بشر” و “دموکراسی” است و جامعه‌ی بین‌المللی باید از اصل حقوق بشر و دموکراسی در کل جهان مخصوصا در منطقه‌ی ما دفاع کند، بدون یک رفتار گزینشی و با تکیه بر اصول جهانی حقوق بشر و دموکراسی؛ این چیزی است که خواسته می‌شود.

لازم به یادآوری است که هیلاری کلینتون دو روز قبل در پاسخ به سؤال مخاطبان شبکه‌ی بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که دلیل حمایت نکردن آمریکا از جنبش سبز، این بوده که رهبران این جنبش با چنین کمکی مخالف بودند.


50 پاسخ به “اردشیر امیر‌ارجمند: نقطه‌ی قوت جنبش سبز، استقلال آن است/ ملت ما برای نیل به دموکراسی نیازی به دولت‌های دیگر ندارد”

 1. سياوش گفت:

  درود بر شما جناب ارجمندحقيقتا مردم ايران و وطن پرستان واقعي مداخله خارجي در امور داخلي خود را بر نمي تابند

 2. ناشناس گفت:

  شما فکر می کنید تاکی می توانید شعار استقلال از غرب را برای پایین کشیدن این نظام سر بدهید؟! رفته رفته بر اثر فشارهای نظام، و مماشات سران جنبش سبز با نظام(چراکه خود برآمده ازهمین نظام است وهمچنان پا بر جای پای همین نظام می گذارد) ملت به ستوه خواهند آمد وعطای جنبش سبز را به لقایش خواهند بخشید. وخواهیم دید که چگونه درها به روی نیروهای ناتو بازخواهدشد وهرج ومرجی که درهمان کشورهای عربی به وجود آمده است درایران فروپاشیده هم رویت خواهد شد.

 3. سياوش گفت:

  درود بر شما جناب ارجمند حقيتا مردم ايران و وطن پرستان واقعي دخالت در امور داخلي خود را بر نمي تابند

 4. ناشناس گفت:

  در ایران از دلارهای امریکایی… خبری نبود پس حکومت با ایجاد جو خفقان و ارعاب توانست مردمی که به نان شب خویش محتاجند را موقتا سرکوب کند. فراموش نکنید که حتی در مصر نیز نه چون لیبی به آشکارا ولی در خفا کمکهای مالی واطلاعاتی بسیاری از آمریکا به معترضین داده شد تا بعد از پیروزی سهم خویش را از کمکها باز پس گیرند. برای امریکا برخلاف ظاهر احمدی‌نژاد و [آیت‌الله] خامنه‌ای از موسوی قابل تحملترند چرا که موسوی مدل ۸۹ دیگر به دنبال ایفای نقش پسر بد منطقه برای اسراییل و امریکا نبود او بدنبال تثبیت سیاست خارجی ایران بر اساس موازین منطقی با حفظ تمامبت واستقلال ایران و سپس شکوفایی اقتصادی در داخل کشور بود چیزی که هیچکدام از کشورهای غربی از زمان محمدرضا پهلوی با آن موافق نبوده‌اند.

 5. ناشناس گفت:

  درود بر میر حسین و اقای امیر ارجمند درست گفته اند که خارجی برای من دل نمیسوزاند و میر حسین وقتی میتوانست به مردم بگوید مسلح شوید و البته این محبوبیت را داشت که مردم به ستوه امده و به جان امده که حتی به ارای مردم توهین میکنند و رئیس منتخبشان را مردود اعلام میکند و دزد هرزه گو را ابقا میکند ولی با تعقل وشرافت میدانست که این ره به ترکستان است جوانانی میشناسم که میگویند چرا نگفت به بسیج حمله کنید و پایگاههای بسیج را اشغال کنید نمیدانند میر حسین عاقل ترین رهبری است که ایران و دنیا به خود دیده مثل من یک روز میفهمندکه میر حسین هر موضعش عاقلانه ترین و بهترین موضع بوده با توجه به موقعیت میر حسین دوستت داریم نمیدانیم چکار کنیم که عذاب شما و خانم محترمتان کمتر شود درودبر میر حسین

 6. ناشناس گفت:

  واقعا هزاران افرین باین فکر پاک و منطقی و علمی. حفظ استقلال و ازادی مهمترین دستاورد است

 7. شکر از اظهارات اقای اردشیر امیر ارجمند گفت:

  با تشکر از اظهارات اقای اردشیر امیر ارجمند

  بالا گرفتن تنش میان جمهوری اسلامی و دولت آمریکا و با توجه به اوضاع حساس کنونی منطقه و مسائل حاد جهانی، از جمله بحران اقتصادی و پیامدها و نتایج آن، نمی تواند نگرانی بحق نیروهای میهن دوست کشور و نیز نیروهای مترقی و هوادار صلح جهان را به همراه نداشته باشد. به ویژه آنکه امپریالیسم برای منطقه پراهمیت خاورمیانه طرح ها و برنامه های مداخله جویانه مختلفی تدارک دیده است، و سیاست های ماجراجویانه و تنش آفرین رژیم ولایت فقیه می تواند بهانه و دستاویز لازم را برای اجرای چنین توطئه هایی فراهم آورد.

  نیروهای مترقی و میهن دوست کشور، ضمن مخالفت قاطع با تحریم های امپریالیستی و مداخله خارجی به هر شکل، سیاست ارتجاع حاکم، دولت ضد ملی احمدی نژاد، بیت رهبری، و سپاه پاسداران را از عامل های افزایش تنش ها و تشدید تحریم های ویرانگر ارزیابی می کنند.

  مبارزه با استبداد و دیکتاتوری جدای از مبارزه برای تامین منافع ملی، حقوق راستین مردم ایران، و تامین حاکمیت ملی و استقلال کشور نیست.

 8. ناشناس گفت:

  احسنت به تو شیر پاک خورده که ایرانی با غیرتی. احسنت. کاش حاکمان بدانند که شما از این دیار هستید و قدر شما را به عنوان دلسوزانی که قصد بهینه کردن شرایط را دارید بدانند!

 9. ناشناس گفت:

  سایت محترم کلمه و جناب اقای اردشیر امیر ارجمند(افراد دور از اینترنت را دریابید) :
  نحوه مبارزه با دشمن جهالت را از (رمی جمرات ) بیاموزیم :
  1—-بر تمامی افراد واجب است حتی پیر زن 100 ساله واگر نتوانست یک نایب باید انرا انجام دهد
  2—-تعداد ریگها باید کوچک باشد( چرا که سنگ بزرگ نشانه نزدن است )
  3—-هر شخص 7 عدد ریگ به نماد شیطان پرتاب می کند
  4—-در زمان خاص ومحدود صورت می گیرد =====بنابر این اعلامیه ها یی باید در سایز کوچک( یک جمله ای ):1— طراحی شود
  2— از اعضاء جنبش خواسته شود هر کدام 7 عدد را در زمان محدود ومشخص چاپ وتوزیع کنند( ویا بر روی 7 اسکناس بنویسند)
  3—زمان اطلاع رسانی برای شروع اینکار مناسب باشد
  ===[زمان حج زمان مناسبی است تا از انفعال بیرون آمده با این ابتکار عمل //حداقل با هدف آزادی زندانیان سیاسی تلاشی شود ]========

 10. حکیم گفت:

  آزادی بدون استقلال بی معنی است و استقلال بدون آزادی نیز. غیر ممکن است که یک جامعه ای آزاد نباشد اما استقلال داشته باشد و برعکس. اساساً استقلال لازمه آزادی در تعیین سرنوشت است.
  با این همه اما درخواست کمک از نهادهای بین المللی یا دولتهایی که اعلام آمادگی برای کمک می کنند ناقض استقلال نیست. به عنوان مثال از دول خارجی خواسته شود که حساب های بانکی خائنین به ملت را مسدود کنند یا ناقضان حقوق بشر را تحریم کنند و یا اینکه امتیاز شهروندی سران حکومت را ملغی کنند کجایش نافی استقلال جنبش است؟ اما آنجایی که دول خارجی مخفیانه با رهبران مخالفین رابطه برقرار کردند و بحث بده و بستان شد باید حساس بود. اگر رهبران جنبش تمایل به زیرپاگذاشتند استقلال نداشته باشند می توانند با درایت از اعلام آمادگی دول دیگر استفاده کرده و در عین حال استقلال جنبش را حفظ کنند و این مهم محقق نمی شود مگر با شفاف گویی و شفاف سازی روابط با دول دیگر.

 11. ناشناس گفت:

  بله ملت ما ملتی نیست که به کمک خارجی نیاز داشته باشد وقتی با فردی مثل شاه طرف هستیم که خواهان کشتار نیست و با چشم گریان از ایران می رود. ما تاکنون با حکومتی مثل جمهوری اسلامی طرف نبوده ایم که سالیان سال زور زده اند تا به حکومت برسند و اکنون که رسیده اند به این راحتی ها تا حمام خون به راه نیندازند نمی روند. همه می دانیم که اینان از جنس همان قذافی و بشار اسد هستند و حتی معلم آنها هستند! واقعا مردم لیبی آیا می توانستند بدون کمک ناتو او را سرنگون کنند؟ مردم عراق چطور؟ خواهیم دید که سرانجام مردم سوریه هم مجبور به درخواست کمک از جامعه جهانی خواهند شد. شما چگونه می خواهید با اسد که دستور می دهد پزشکانی را که در بیمارستان ها مجروحان را درمان می کنند بکشند مقابله کنید؟ چند هزار نفر تاکنون کشته و مجروح و زندانی شده اند؟
  جناب آقای امیر ارجمند …
  شما که دریغ از ماهها یک کلمه سخن گفتنتان! 9 ماه است موسوی و کروبی را گرفته اند و صدا از هیچ کس در نمی آید! رهبری وجود ندارد تا مردم را بسیج کند و به دلیل سانسور روزافزون امکان رساندن صدا به همه نقاط مملکت موجود نیست. مردم ماهها در خیابان بودند اما جواب آنها به جز گلوله چه بود؟ تمامی مجانین تاریخ نهایتا به وسیله نظامی سرنگون شده اند. لطفا صحبتهای مرا به معنی استقبال از جنگ نگیرید. اما ما یا باید با این ظلم روزافزون حکومت هر روز بمیریم و شاهد غارت کشورمان باشیم و یا باید تکلیف را به همراه جامعه جهانی یکباره با این حکومت روشن کنیم.

  آقای کلمه لطفا سانسور نکن!!!!!!

 12. ناشناس گفت:

  در دنیای امروزی همه ملت ها و همه دولت ها به هم نیاز دارند. هیچ کدام از انقلاب های دنیا بدون کمک و پشتیبانی سایرین به نتیجه نرسیده است هم انقلاب فرانسه، هم شوروی و هم حتی انقلاب اسلامی. حقایق را که نباید کتمان کرد. اگر علاقمند بودید به کتاب دکتر ابراهیم یزدی مراجعه کنید و خاطرات او از ملاقات نماینده کارتر با آیت الله خمینی. اکنون هم به لیبی، تونس، مصر نگاه کنید که موفق شدند و به سوریه نگاه کنید که از ابتدا اعلام کردند ما نمی خواهیم کشورهای دیگر به ما انقلابیون کمک کنند و هنوز پس از دادن بیش از سه هزار کشته به نتیجه نرسیده اند. اما در دوسال و نیم پیش حتما موفق می شدیم و کافی بود که کشورهای دیگر این جنبش ما را یاری دهند، تایید کنند، حرفی در تایید آن بزنند که باعث دلگرمی مردم داخل ایران باشد. همه اش اعلام کردیم ما به کمک این و آن نیاز نداریم مردم هم سرد شدند. برادر تعارف که نداریم ملت دست خالی که نمی تواند به جنگ نیروهای اجیر دولت که تا بن دندان مسلح هستند بروند و با متانت و آرامش و انسانیت با گاز اشک آور و نارنجک و کلاشنیکف و …. مقابله کنند. باید قبول کرد که کمک های مادی و معنوی برای پیروزی اینگونه انقلاب ها لازم است و استفاده از آن هیچ عار هم ندارد و هرگز هم وطن فروشی نیست. این مطالب را حکومت های اقتدار گرا دامن میزند. جمهوری اسلامی خود را به چین و روسیه فروخته چرا از خودش انتقاد نمی کند. خود که چه عرض کنم مملکت را اقتصاد ما را مردم ما را به چین و روسیه و ترکیه نفروخته است؟؟؟ چطور وقتی ما حمایت کشورهای دیگر را بخواهیم فورا می شویم خائن؟ من اصلا با این تز موافق نیستم. خیلی هم بیشتر از آنها از رهبر گرفته تا پایین ایران را دوست دارم و… اگر خواستید اسم کامل مرا هم میتوانید بگذارید.

 13. ناشناس گفت:

  آقای ارجمند بی خود می کنی از طرف مردم حرف میزنی.همین کلمه استقلال بود که توی این 30 سال پدر این مردم رو در اورد.استقلال از چی؟شما استقلال رو به چی معنی می کنی؟ استقلال یعنی انزوا؟یعنی پولارو ندیم به خارجیها بدیم آحوندا بخورن؟شما کلمه استقلال رو نمی تونی معنی کنی…با این رویکرد شما جنبش سبز یا هر اکسیون دیگر به هیچ نتیجه ای نخواهد رسید.شما که مدعی سخنگوی جنبش سبز هستی که مطمئنا 90 در صد بچه ها شما رو قبول ندارند در 25 بهمن 89 جز اینکه کمک کردی به انفعال مردم تو تظاهرات با فراخوان هفته ای یک بار تظاهرات کار دیگری کردی؟ مگر تظاهرات پیک نیک است که ههفته ای یک بار اجرا شود؟سوریه که جمعه ها تظاهرات می کنن موفق هستند با لیبی که از نا تو کمک گرفت؟خواهشی که از شما داریم این ایت که کمکی که نمی کنی لطفا زبانت را به دهن بگیر تا مردم خود عمل کنند

 14. ناشناس گفت:

  بر خلاف صحبت های خانم کلینتون ،بعد از انتصابات سال 88 بیشترین دخالت و حمایت از جانب آمریکا و سایر کشورهای فرصت طلب صورت گرفته که البته این حمایت ها نه از مردم ایران و در جهت رسیدن به دموکراسی بوده ،که در راستای حفظ نظام کنونی و حاکمان آن بوده ،چرا که در هیچ دوره ای از تاریخ (حداقل بعد از انقلاب)تا این حد حکام ایران با حماقت ها و جاه طلبی های خود چنین فرصت هایی را برای سواستفاده بیگانگان فراهم نکرده اند .

 15. ناشناس گفت:

  با تشکر از دوستی که اعلامیه های اگاهی بخش را به سنگ پرتابی به نماد شیطان تشبیه کرده بود
  یک نکته دیگر اضافه می کنم : از احکام رمی جمره این است که سنگ حتماً باید به هدف اصابت کند وگرنه باید تکرار شود
  بنابر این اعلامیه های اگاهی بخش هم باید به مخاطبان آن که توده مردم دور از اینترنت است برسد وگرنه بی فایده است

 16. ناشناس گفت:

  دوستان تقریبا رهبر سبز اصلا خودشان هم فراموش کردن چه می خواهند ، گاه گداری یک مصاحبه واکنشی با خودشان انجام می دهند و چند تا جمله را از بر تکرار می کنند ، اول در حمد و ثنای جناب موسوی که رهبر جنبش سبز نیست ، دوم در مذمت سرنگونی حکومت اسلامی با خشونت ، بعد در بی نیازی به کشور های دگر و ستایش استقلال کشور اسلامی ایران .

 17. ناشناس گفت:

  یک پیشنهاد ابتکاری به سایت محترم کلمه
  با تبریک امدن ماه ذی الحجه :1— فراخوان نوشتن شعار بر روی7 اسکناس توسط هر کدام از مخاطبان سایت در روز 7 ذی الحجه به نیت پرتاب 7سنگ کوچک به سمت شیطان جهالت وغفلت
  2—اطلاع رسانی به موقع —بسیار مهم است
  3— عنوان جملات را از مخاطبان خود در سایت نظر خواهی کنید
  4—هدف ان را فشار بر حاکمیت برای آزادی بیگناهان از زندان قرار دهید (پاسخی به دوستان شاکی از منفعل بودن سایت کلمه ودور بودن این اقدام از خشونت )

 18. ناشناس گفت:

  ملت ما اگاه و داناست و نیازی به خمایت امریکا ندارد و سخنان وزیر خارجه امریکا نه از سر دلسوزی بلکه از روی لجاجت می باشد که ما با سران جنبش تماس گرفته ایم یعنی میحواهد با این حرف بگوئید ما دو سر برد را داریم چهجنبش پیروز شود یا نشود جنبش سبز ایران یک چنبش داخلی می باشد و حتی به خوش نشین ها نیز وابستگی ندارد مردمی و هم گام با سید محمد خاتمی و میر حسین موسوی به راه خود ادامه میدهد و مرجع شرعی این جنبش حضرت ایت صانعی و دستغیب می باشد
  به حصر خانگی میر علمدار و شیخ شجاع و اسارت زندانیان سیاسی پایان دهید

 19. ماهستیم گفت:

  آنچه ملت ما نیاز دارد و همه باید به آن گردن نهند، مفاهیم “حقوق بشر” و “دموکراسی” است و جامعه‌ی بین‌المللی باید از اصل حقوق بشر و دموکراسی در کل جهان مخصوصا در منطقه‌ی ما دفاع کند،
  ماهستیم

 20. ناشناس گفت:

  درود بر آقای امیرارجمند. درود بر جنبش سبز سرافراز ایران. یاحسین میرحسین

 21. ناشناس گفت:

  خیلی خوب بود ممنون

 22. یکی از ما گفت:

  این خیلی ارزش داره که جنبش ما و رهبرانش دست نیاز به سمت خارجی دراز نکردن

  من مشکل مالی جرس و شبکه رسا رو نگران کننده می بینم اما نکته مثبتی هم داره

  نگران کننده از این جهت چرا باید تنها رسانه ما با این فقر مالی روبرو با شه

  نکته مثبتش هم اینه که این رسانه ها دست نیاز به سمت خارجی داز نکردن و حرکت کاملا ایرانیه

 23. ناشناس گفت:

  به عنوان يك فعال جنبش سبز، معتقدم كه ملت ايران براي نيل به دموكراسي به كمك تمام دموكراسي‌هاي دنيا نياز دارد. حتي معتقدم اگر حكومت بخواهد مانند اسد يا قذافي به قتل مردم اقدام كند،‌ اين وظيفه‌ي حامعه‌ي جهاني است كه با دخالت نظامي به كمك مردم ايران بشتابد و از حقوق آنان دفاع كند.
  همينطور كه دادگاه‌هاي بين‌المللي بايد به جنايات اراذل و اوباش حاكم رسيدگي كنند، وظيفه‌ي جامعه‌ي جهاني است كه از ملت‌هاي تحت ستم ديكتاتور‌هاي خون آشام با تمام وجود دفاع كند و از حكومت‌هاي فاسد چين و روسيه‌ هم نترسد.

 24. ناشناس گفت:

  به نظر من صحبتهای خانم کلینتون یک مکر و نیرنگ خاصی همراه داشت و این قابلیت را دارد که در بین معترضن یک انشقاق ایجاد کند. اگر رفتار منفعل امریکا در دوره بوش و نامه نگاری اوباما به اقای خامنه ای بعد از انتخابات را کنار هم قرار دهیم به یک نکته میرسیم و انهم اینکه امریکا فعلا به حکومت نظامی و ولایی ایران نیاز دارد چون این حکومت دو فایده برای امریکا دارد:
  1- ویران کردن زیرساخت های ایران که طی 60 سال اخیر شکل گرفته شامل تجربیات مفید مدیریتی پیش و پس از انقلاب ایران
  2- بیزاری و ناامیدی مردم نسبت به هر فرد و تشکیلاتی که امکان اصلاح ساختار نظام و یا پی ریزی نظام جدیدی بدون نیاز به امریکا را داشته باشد.
  در همین راستا امریکا هر زمان که یک اعتراض عمومی در ایران شکل بگیرد با دعوت از سران حکومت برای مذاکرات فی مابین باعث شارز شدن حکومت جهت سرکوب داخل می شود و در عین حال با دادن وعده های مسخره ای و کوچکی چون سفارت مجازی و یا اینترنت چمدانی سعی در جبران مافات می نماید.

 25. علی گفت:

  این هم سند مظلومیت سران جنبش سبز . . .

 26. تاکستان گفت:

  با فرمایشات اقای امیر ارجمند کاملا موافق هستم و این رو هم اضافه کنم که امریکا با مذاکرات بی موقع و مسخره اش با دولت احمدی نژاد موجب مشروعیت پذیری کودتا شد و با دروغهای خبریش باعث شد که مردم از کف خیابان با امید به اینکه امریکا حال حکومت ایران رو خواهد گرفت به خونه رفتن اما امریکا و اروپا با تحریم افراد دسته چندم در ایران و سپس تعلیق تحریم همان افراد(مثل صالحی) با دهن کجی به مردم باعث جان گرفتن حکومت ایران شد.

 27. ماهانی گفت:

  انقلاب اسلامی 57 نیز با حمایت غیر مستقیم امریکا پیروز شد . تحکم امریکا به ارتش برای اجتناب از دخالت درسرکوب را فراموش نکنیم . جهان بسوی وحدت می رود و کمک خارجی را نمی توان مطلقا رد کرد . بر عهده مردم و رهبران است که کمک را با زیر سلطه رفتن برابر نکنند. کشورهای اروپایی در مبارزه فاشسیسم هیتلری بدون کمک امریکا پیروز نمی شدند و در عین حال اسقلال خود را نیز از دست ندادند.

 28. محسن گفت:

  موضع آقای امیر ارجمند سنجیده و برخاسته از احساس مسئولیت شایسته یک ایرانی میهن دوست است. کسانی که برای حمله ناتو به ایران هلهله براه انداخته اند (نگاه کنید به “یادداشت” مدعی مشاور سابق کروبی در سایت گویا نیوز) و تیغ بر امثال علوی تبارها کشیده اند به جرم اینکه زیر تیغ استبداد به دفاع ار آزادی، عدالت و تمامیت ارضی ایران می پردازند، ریگ بزرگی به کفش دارند. اینان آن زمان که علوی تبارها بجرم انعکاس مطالبات مردم در روزنامه هایی چون “صبح امروز” و … به دادگاه فراخوانده می شدند، ساز ملایم “دوری از افراط و تفریط” را در آفتاب یزد می نواختند. اما امروز از آنجا که جایی در شورای هماهنگی جنبش سبز نیافته اند، به فکر تشکیل “کنگره ملی” و با بدتر از آن ” تلاش برای همراه ساختن سایر ملت ها” (بخوان ناتو) برای حمایت از مردم ایران افتاده اند. گویا این افراد حافظه و شعور مردم ایران را با شعور خود به قیاس گرفته اند.
  سخن کوتاه: کسی که سرنوشت ملی کشورش را بخاطر مطامع شخصی خودش به بازی بگیرد جایش در حکومت ولایی و نه در جنبش ضد اسبدادی و ملی مردم ایران.
  بهمین خاطر بایستی موضع امروز آقای ارجمند را بسیار پاس داشت و از مخالفین چنین سیاستی فاصله گرفت.

 29. ناشناس گفت:

  حکومت به این راحتی ها تا حمام خون به راه نیندازند نمی رود. همه می دانیم که اینان از جنس همان قذافی و بشار اسد هستند و حتی معلم آنها هستند! واقعا مردم لیبی آیا می توانستند بدون کمک ناتو او را سرنگون کنند؟ مردم عراق چطور » این دیگر برمی گردد به همان آیه شریفه “فی قلوبهم مرض دارند!”

 30. رزمنده سابق ارتشی در جبهه گفت:

  ابتدا با سلام و درود بر دوستان و جناب امیر ارجمند.
  1- باعث افتخارم بود که بر خلاف یاوه گویی حاکمین جبار و کودتا گر که جنبش سبز ملی ایران را وابسته به این و آن کردند، مسله غیر وابسته بودن این جنبش مقدس که بنده خودم را هم جزوش میدانم ، به شهادت وزیر محترم امور خارجه آمریکا خانم کلینتون ، هم اکنون به صورت دادگاه پسند ، قانونی هم شد.
  2-بنده به همه مشگلات سیاسی و لجستیکی شورای سبز امید به صورت تقریبی واقفم.کار سختی هم نیست، انسان ، با داشتن کمی منطق هم میتواند تخمین بزند که دوستان شورا ، با چه مشگلات عظیمی دست به گریبانند ، بخصوص که خلیفه دیکتاتور علی خامنه ایی هم از همه امکانات نیرویی ، نظامی ، مالی و اطلاعاتی خویش برای ضربه زدن به جنبش استفاده میبرد.
  3- اما واقعیتها را هم نمیشود نادیده گرفت ، علی خامنه ایی، هم اکنون ماهاست که دیگر هیچ هزینه لجستیکی و مالی متحمل نمیشود ، و هر روز ، پرو تر از همیشه ، حتی وقاخت را به جایی رسانده که بدون فاکتور اعدام میکند ، شکنجه میدهد ، شلاق میزند ، تهدید میکند ، فشار اقتصادی را بر مردم بیشتر میکند، و همه این مسایل ، جنبش را دچار کمی رکود نموده است.
  4- البته کم نیستند بعضی از جریاناتی که در ظاهر با رژیم نیستند ، اما از سویی دیگر، جنبش را میزنند و تهمتهایی را که خود رژیم شایع کرده است را رواج میدهند با این هدف که جنبش را حالا به هر دلیلی تضعیف کنند.
  5- قبول دارم ، زیر ساختار سازی ، فرهنگ سازی ، برخورد ایده و لوژیک برای تداوم جنبش و نیروهای میدانی آن، بسیار مهم هستند، اما ایا در شرایط فعلی ، میتوان فقط با استفاده از ابزار بحثی ، که تازه به صورت پراکنده مطرح میشوند ، یک اینده نگری استراتژیک از روند هدفی جنبش داشت ؟
  6-همانگونه که مطلع هستید ، بدنه عملیاتی جنبش ، جوانان غیور و نستوه سبزمان هستند.آنان ، احتیاج به هدف استراتژیک و مقطعی قابل اجرا دارند که در آخر تونل، به آنان چراغی نورانی به عنوان امید نشان دهد.به نظر شما ، الان چنین شرایطی فراهم است ؟اگر نیست، به نظر شما و دوستان شورا چه باید کرد ؟ استراتزیهای دراز مدت چیستند ؟ سازماندهی عملیاتی آینده چگونه خواهد بود ؟ایا میتوان تنها با شعار نویسی ، اسکناس نویسی ، دیوار نویسی ، شبنامه نویسی مشگلی را حل کرد ؟ ایا میتوان فقط با علم و اذن اینکه من یک سبز هستم ، و رفقای نستوهی دارم ، با وحشیگری رژیم مواجه شد ؟
  7-تحلیل مقطعی بنده این است.جنبش سبز ملی ایران به همراه مردم زجر کشیده مان ، تاکنون بهای سنگینی را پرداختند،…
  8- بنده معتقدم که زمان آن فرا رسیده که جنبس سبز ملی ایران ، بخصوص بدنه هماهنگی ستادیش ، ارایش تدافعی ، و بهتر از آن تهاحمی دیپلماتیک به خودش بگیرد.معتقدم که دیکتاتوری حاکم بر ایران باید با یک نیروی خیلی گنده تر از خودش طرف شود.معتقدم که گزینه سازمان ملل متحد ، بخصوص شورای امنیت این سازمان، گزینه بسیار مناسب و خوبی برای پوشش دادن زاویه دفاعی جنبش سبز ملی ایران هستند، چرا که مردم مظلوم و بیگناه ما ، هم اکنون از دو طرف زیر فشار میباشند ، یکی رژیم و وحشیگریهایش ، دیگری تحریمهای جهانی.این مسله باید یکسره شود ، نوک تیز عملیاتی باید به طرف رژیم بچرخد، باید رژیم را زیر فشار مضاعف قرار داد که هر حرکتش ، چند پاسخ خرد کننده دریافت کند، و این حرکتها ، کمترین هزینه را برای مردم مظلوم و دردمندمان داشته باشد.
  9-معتقدم که شورای سبز امید میتواند عمل سیاسی را در کنار عمل لجستیکی عملیات سازماندهی نماید.به یک هماهنگ کننده کاریزماتیک احتیاج است که همانند آریو برزن و یا شهید سرتیپ خلعتبری، و یا شهید سرتیپ عباس دوران عمل کند ،ما با یک دشمن کلاسیک طرف نیستیم ، عمل ما هم نباید کلاسیک باشد که او به سادگی دست ما را بخواند، و با خیالی آسوده، بدلش را آماده کند.ایا در آن شورای محترم سبز ، یک فرمانده سابق ارتشی با سابقه جبهه وجود دارد ؟ایا میتوان او را به عنوان هماهنگ کننده عملیات میدانی جنبش وارد عمل کرد ؟ایا میتوان از افرادی استفاده کرد که حداقل در حرکتهای میدانی ، در نقاط مختلف کشور سازماندهی نیروها را به عهده بگیرند ، به آنان پوشش لجستیکی بدهند ، آنان را محافظت عملیاتی کنند ؟ آیا میتوان از فیس بوک و گوگل پلاس ، به حای صرفا پخش خبر ، به عنوان مرکز رله عملیاتی استفاده نمود ؟تجربه 25 بهمن 89 ، و هماهنگی وبسیات بیست و پنج بهمن در این زمینه تجربه بسیار خوبی بود ، چرا این تجربه را در پوشش نوین عملیاتی دوباره تکرار نکنیم ؟
  زمان در حال گذر است ، و ملتی بزرگوار در حال جان دادن ،
  زمان مقدس بودن رو به اتمام است و باید این محاصره را شکست.
  پیروز و سبز باشید .
  ارتشی زمان جبهه ، تیپ 55 هوابرد شیراز.

 31. ناشناس گفت:

  توجه توجه
  1—هر حرکتی بخواهد شکل گیرد به هرگونه ////تا قبل از اینکه توده مردم بیرون از اینترنت آگاه وبیدار وهمراه نشوند کارگر وموثر نمی افتد
  2—براساس ترویج وجدانیات می توان اکثر بدنه حامی حکومت را از حمایت ان جدا کرد/// در گذر زمان///با برنامه ریزی وسازماندهی /// وکار مستمر بدون تند روی وخشونت

 32. ناشناس گفت:

  جناب اميرارجمند مي‌گويد: «جامعه‌ی بین‌المللی باید از اصل حقوق بشر و دموکراسی در کل جهان مخصوصا در منطقه‌ی ما دفاع کند». مي‌توان پرسيد جامعه‌‌ي بين‌المللي چگونه بايد از اين اصول دفاع كند؟ فقط حرف بزند و ديكتاتورها را محكوم كند؟
  چطور حكومت‌هاي فاسدي مانند حكومت چين و روسيه حق دارند و مي‌توانند از حكومت‌هاي فاسد ديكتاتور به اشكال مختلف حمايت كنند، اما جامعه‌ي جهاني نبايد از حنبش‌هاي دموكراتيك حمايت عملي كند؟
  آيا جامعه‌ي ما از تكنولوژي و سرمايه‌گذاري و بازارهاي خارجي بي‌نياز است؟ آيا اگر جامعه‌ي جهاني نفت ما را نخرد دچار مشكل نخواهيم شد؟

  به نظر من اين فقط اراذل و اوباش هستند كه از اين رويكرد نسبت به استقلال سوء استفاده مي‌كنند و به همين دليل هم اينقدر نسبت به دخالت بيكانگان احساس خطر مي‌كنند. دخالت بيگانگان اگر در راستاي منافع ملي و بسط دموكراسي باشد بسيار هم پسنديده است.

  به گوگل و فيس بوك و ماهواره‌ها و نقش آن‌ها در توسعه‌ي دموكراسي در كشور فكر كنيد. حكومت دين فروش ايران اين ابزارها را نيز تهاچم فرهنگي و دخالت بيگانگان تلقي مي‌كند و به همين دليل سي سال با اين تكنولوژي‌ها جنگيد و شكست خورد و حالا به ابزار نظامي و سركوب متوسل شده است. در اين مرجله نيز جامعه‌ي جهاني بايد به كمك مردم ايران و مردم سوريه و مردم ساير ملت‌هاي تحت ستم ديكتاتوري‌ها بشتابد.

  اين حرف‌ها را كسي مي‌نويسد كه بيشتر وقتش را در راه موفقيت جنبش سبز صرف مي‌كند.

 33. دانشجوی دکتری گفت:

  با درود . آقای محترم روزنامه کلمه با ایمان می تونم بگم رگه هایی از تعصب در مسیر قلمتان هویداست این یک قدم به پیش و دو قدم به پس نشانه حفظ منفعت گروهیست.جناب روزنامه کلمه یادم میاد یک انتقاد منصفانه از اندیشه خاتمی نوشتم سانسور کردید دیدم چه جالب چه خط قرمز پر عرضی دارید الانم با نظر آقای ارجمند موافق نیستم انگار باید واژۀ استقلال دوباره معنا بشه این استقلال بدبختی به ارمغان خواهد داشت . دیگه انتقادم و پر رنگ تر نمیکنم چون در همین حدم در لیست سیاه شما قرار خواهد گرفت

 34. فتنه سبز زنده گفت:

  همانطور که دیکتاتورهای دنیا به هم نیاز دارند دموکراتهای دنیا هم به هم نیاز دارند و باید به هم کمک کنند

  هیچ مطلبی رو از مردم نباید قایم کرد و این اصل مطلب است

 35. ناشناس گفت:

  با تشکر از رزمنده تیپ55 هوابرد
  با ایشان موافقم که جوانان از سازماندهی بهره ای ندارند
  ولی طرح 7 اسکناسنویسی در 7 ذی الحجه(نمادی از پرتاب سنگ کوچک به شیطان جهالت وغفلت ) برای تمامی اعضاء جنبش بسیار زیبا بود چرا که اثر ملموس آنرا همه می بینند

 36. ناشناس گفت:

  melat baray bidar shavad, be etehad be azadi miresim va amirka va digaran.

 37. ایران دوست گفت:

  خطاب به محسن
  شما که هستی که دیگران را چنین می رانی! به سخنان شما که خوب توجه کردم دیدم که بیشتر شبیه سخنان رژیم است! شما چطور می توانی در مورد مجتبی واحدی عزیز چنین صحبتی بکنی؟ چون رک بودی بگذار من هم باهات رک باشم! بنده و خانواده ام به همراه بسیاری از دوستانم اصلا این شورای فوق الذکر را قبول نداریم. فکر می کنم در غیاب مهندس موسوی و آقای کروبی تنها گزینه قابل اعتماد برای رهبری مردم ایران همان کنگره ای ملی با حضور تمامی گروههای سیاسی و نمایندگان قومیت ها و اقلیت هاست. همانند چیزی که الان در سوریه هم تشکیل شده است. فراموش نمی کنیم که شواری هماهنگی عملکرد بسیار منفعل و قابل انتقادی داشت و در کم کردن آتش اعتراض مردم نقشی موثر داشت. محسن خان! اگر چشمانت را باز کنی می بینی که بعد از هزاران کشته و مفقود و زندانی سرانجام مردم سوریه دیروز خواستار اجرای منطقه پرواز ممنوع و دخالت ناتو شدند و برهان غلیون گفت که این سکوت شماست که ما را می کشد. حال شما فکر می کنی آیا مردم سوریه یا لیبی عاشق کمک نظامی خارجی بودند؟ نه! دیکتاتور کار را به آنجا می رساند. در ایران هم کسی در حالت طبیعی خواستار چنین چیزی نیست. اما ما بالاخره باید تکلیف را با این حکومت خونخوار روشن کنیم و باید در این راه از همه هم کمک بگیریم. همان طور که جنبش ضد آپارتاید در آفریقای جنوبی گرفت. درخواست کمک هیچ عار نیست. در هر حال نظرها متفاوت است. اما لطفا دیگران را تخریب نکن.

 38. ناشناس گفت:

  چرا ترس دارید گفته های امریکا را تکذیب کنید ؟ اگر وابسته به لندن و امریکا نیستید رسما اعلام کنید .والان گجایید ؟ دوستانتان گجایند ؟

 39. امیرحسین گفت:

  واقعاً نظرات ایشون به جا و حساب شده بود و ممنون.
  مطمئناً استقلال جنبش ما نباید خدشه دار بشه. و تجربه حضور غرب (و شرق) در کشور های مختلف این نکته رو به ما اثبات کرده که عواید این حرکات برای اون ملت زود گذر و عواقبش دامن گیر و بلند مدت بوده و است.
  و با اون دوستی که در نظرات فرموندن امثال آقای احمدی نژاد و خامنه ای برای غرب بهتر از امثال آقای موسوی و کروبی هستند هم درست فرمودند.
  در ضمن اگر به تاریخچه تحرکات دموکرات های امریکا در دنیا نگاه بکنید! خواهید دید که اون ها در نیرگ و خدئه بسیار حرفه ای و پیچیده عمل میکنند و همواره خنجر از پشت زدن رو در دستور کار داشتند و بسیاری از متحدین خودشون رو هم به تیغ این خنجر ها از پای دراوردند.
  حالا ما باید هوشیار باشیم و اجازه ندیم در شرایط کنونی اسم موسوی و کروبی رو خراب کنند و سعی کنند در جنبش شکاف بندازند.
  پیروز باشید

 40. ناشناس گفت:

  درود بر همه ی افرادی که به خاک مقدس ایران احترام می گذارند. درود بر میر حسین موسوی، مهدی کروبی، اردشیر امیر ارجمند و همه ی زنان و مردانی که عاشقانه برای این خاک دل می سورانند و برای رهایی از سلطه ی دیکتاتور به دامان کشورهای امپریالیستی غارتگر پناه نمی برند. درود بر رهبران عزیز جنبش سبز و همه ی طرفدارانش

 41. م.ک گفت:

  فرمایشات اقای امیرارجمند کاملا”بجاست ، اما مسئله فراتر ازفرمایشات ایشان است ! انچه رانباید فراموش کرد این استکه : سلطه غرب جهت حفظ منافع درمنطقه ما وسایرمناطق شبیه به منطقه ما ، امروزه بگونه ای استکه بصورت اشغال نظامی سیاسی وسلطه اقتصادی همه جانبه درامده است. کافی است ملاحظه شود که چگونه جنبش اعتراضی مردم لیبی را به کمک ناتو تبیدل به دریدن لاشه شکاری توسط مشتی کفتار- اواب جمعی ناتو- نمودند . بنا براین ، حفظ استقلال- بدست امده درانقلاب پنجاه وهفت – ازمطامع این سلطه گران ، تا تثبیت حاکمیت کامل مردم وصاحب اختیاریشان ، بدون هیچ شک وتردیدی هدف اصلی است . البته در مسیر نیل به این صاحب اختیاری همانگونه که عوامل خارجی بسیارخطرناکی به رهبری امریکا ، جهت پس گرفتن انچه ازدست داده اند ، مزورانه خود را خیرخواه ، طرفدار حقوق بشر، وادعاهای دیگری که مرغ پخته را بخنده وامیدارند ، نشان میدهند ، ارتجائیون واقتدارگرایان داخلی هم که در نهایت ان روی این سکه قلب اند ؛ نیز به شدت مزید برعلت اند . اما چون فعلا” ارتجاع داخلی رودر روی جنبش مردم – جنبشی که ادامه طبیعی وتکامل یافته انقلاب مشروطه ، جنبش ملی به رهبری مصدق وانقلاب پنجاه وهفت است – قرار گرفته ، با رودرروئی مستقیم وکشمکش وبرخورد روزانه بامردم ، وضع نفرت انگیزی را بوجود اورده است ، نباید باهمه مشقاتی که بوجود اورده ، مارا ازهدف اصلی که پس راندن قطعی قدرت اهمرینی اما خوشبختانه روبزوال ساطه درهمه ابعاد مربوطه اش میباشد ، غافل گرداند .

 42. حامد گفت:

  امیدوارم به حق امام زمان حکومت دینی در ایران نابود شود.

 43. علی از کرمانشاه گفت:

  درود بر اقای ارجمند. جنبش سبز به هیچ جا وابسته نیست. مرگ بر امریکا مرگ بر دیکتاتور

 44. حسین گفت:

  دوستان عزیزی که به آقای امیر ارجمند انتقاد می کنید.
  ببینید شما دنبال نتیجه گرفتن یه شبه هستید . این واقعا به نفع ما نیست. اگر جنبش سبز همون سال 88 به پیروزی می رسید و نظام سرنگون می شد. باز هم نظام مطلوبی جانشین اون نمی شد! چرا چون جهل توده هنوز در بیش از نیمی از مردم ایران باقی است. رسیدن به دموکراسی لوازمی می خواهد. مهمترین لازمه اون درک و فهم بیش از نیمی از مردم هستش. که جریان غالب در کشور بشن.
  وقایع سال 88 بی شک به نفع ایران بود. چرا چون که سبب شد عده ای دیگر از مردم ایران رو با مفاهیم جدیدی از دموکراسی آشنا کنه.
  نگران نباشید جامعه خودش به سمت دموکراسی میره. این زمان می خواهد. البته الان شما باز می خواهید بگید کی وقتی ما مردیم؟ نخیر ما وظیفمون همون طور که میر حسین گفتید آگاهی بخشی به مردم هستش ، آشنایی اونها با اینترنت ( با توجه به اینکه در داخل کشور و منابع خبری تماما در اختیار نظام هست) بیشترین کارآمدی رو می تونه داشته باشه

 45. ناشناس گفت:

  جناب ناشناس عزیز برعکس شما من فکر می کنم اقبال اصلی مردم به سران جنبش سبز همین استقلال آنها از هر بیگانه است، متکی به مردم بودن نه یک شعار که یک اصل اساسی است، چرا که این جنبش زمانی به درستی متولد می شود که مادر و پدر واقعی اش مردم باشند نه هیچ بیگانه ای، در غیر این صورت فرزندی که به دنیا می آید مطمئنا باید دل به بیگانه داشته باشد وگرنه بودنش برای بیگانه چه فایده ای دارد که برای آن هزینه کن

 46. ایمان گفت:

  درود بر شما جناب امیر ارجمند. صحبت های شما کاملا منطبق با بیانیه شماره هفدهم آقای موسوی و منشور جنبش بود که جای خوشحالی دارد.واقعا حفظ استقلال پیش نیاز رسیدن به آزادی و دموکراسی هست و ما باید از طریق تکیه بر مردم خودمون این جنبش رو به پیروزی برسونیم.
  پیشنهاد من در مورد مبارزه علیه دیکتاتوری حاکم بر ایران پس گرفتن آرمان هایی هست که حاکمیت از ملت مصادره کرده. مثل پاسداری از خون شهدا و جانبازان.برای مثال شریعتمداری در مورد صانع ژاله به او لقب شهید داد. البته او شهید هست . ولی شهید جنبش سبز. ولی از نظر شریعتمداری صانع ژاله آشغال شکر و منافق بود. این نشان دهنده این هست که شریعتمداری از کلمه شهید استفاده ابزاری می کنه. یا مثلا در سفر اخیر خامنه ای به کرمانشاه در جمع زنان جانباز یک زن به آقای خامنه ای گفت که خاک پاتون هستیم.البته نظر اون خانم برای خودش محترم. ولی وقتی این صحبت از سوی یه زن جانباز در صدا و سیما پخش می شود اون روی سکه هدف این هست که به همه جانبازها بگویند شما خاک پای ما هستید.این بود نگاه داشتن حرمت جانبازان و ایثارگران و شهدا؟ یا مثلا میشه به جنبش سبز پیشنهاد داد که هر موقع به بهشت زهرا برای رفتن به بالای خاک عزیزانشون میرن یه سر هم قطعه شهدا بزنند و با یه فاتحه بخشی از بدهی خودشون به شهدا رو بدهند.
  به نظر بنده به جای اتکا به خارجی ها می شود از طریق باز پس گیری ارزشهای ملت ایران این دیکتاتور رو به راحتی ضعیف تر کرد,بدون اینکه خونی از دماغ کسی بیرون بیاد

 47. محسن گفت:

  آقا یا خانم ایران دوست، به کجا چنین شتابان؟
  من هم یک ایرانی هستم صاحب حق ابراز نظر. گویا شما با این حق انسان ها کمی مشکل دارید، که اگر این نمی بود به کسی که نمی شناسید انگ نزدیکی به رژیم را نمی زدید. همانطور که من هم حق ندارم به شمایی که نمی شناسم انگ مجاهد بودن بزنم هر چند شیوه شما در برخورد با مخالفتان با مجاهدین یکسان باشد. از تند خویی و برخوردهای عصبی شما که بگذریم، شما ناخواسته مهر تاییدی زدید بر انتقادات بنده به “مجتبی واحدی عزیز” تان!
  شما از حمله خارجی به ایران استقبال می کنید! و چون این مساله با میهن دوستی هیچ سنخیتی پیدا نمی کند به “جادو و جنبل” ناشیانه متوسل می شوید تا مداخله نظامی قدرتهای سلطه جو در لیبی را از جنس حمایت بین المللی میلیون ها انسان آزادی خواه از جنبش ضد آپارتاید در آفریقای جنوبی معرفی کنید!!! اصلا هم به روی مبارک خود نمی آورید که در آن زمان نیروهای مداخله جو پشت رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی و در مقابل افکار عمومی جهان قرار داشتند.
  شما در دست گرفتن یک تابلوی “پرواز ممنوع” در یک تظاهرات در سوریه را به نیت دعوت “مردم سوریه”!!! از ناتو برای حمله به سوریه جشن می گیرید و چنان دستپاچه به نمایندگی از سوی مردم سوریه سخن می گویید که گویا برای مخاطبین خود ذره ای شعور قائل نیستید.
  اتفاقا انگشت روی نکته حساسی گذاشتید و آن اینکه اگر در ایران ما حکومت رفتاری عاقلانه در پیش نگیرد که به احتمال زیاد نخواهد گرفت، کافیست همین “مجتبای عزیز” شما یا فردی در حد او از ناتو درخواست کمک کند. در آنصورت حتی برای صدای مخالفینی حتی در حد موسوی و کروبی هم گوش شنوایی وجود نخواهد داشت: رسانه های غربی به اسم رمزی که می خواستند رسیده اند و از آن پس به شرط بندی بر سر قدرت تخریب سلاح های زرادخانه هایشان خواهند پرداخت.
  اگر به یک نکته درست در سخن شما بتوان اشاره کرد آنجاست که می نویسید: “…دیکتاتور کار را به آنجا (حمله نظامی خارجی) می رساند…” ! پس شما هم حمله خارجی را مصیبت وار می دانید؟! ولی با ناتمام گذاشتن این جمله می خواهید تمام مسولیت این مصیبت را متوجه دیکتاتور کنید و از خود و همفکرانتان بعنوان مدعوین قدرت های خارجی برای حمله نظامی به ایران رفع مسولیت کنید! در صورتی که هم دیکتاتور و هم متجاوزین به ایران و هم کسانی که آگاهانه یا نا آگاهانه غرب را دعوت و تشویق به حمله می کنند هر یک به سهم خود در برابر تاریخ مسولند و باید پاسخگوی اعمال خود باشند. نکته دیگر اینکه با اتمام این جمله نیمه کاره دم خروس دیگری هم بیرون می زد و آن این که قدرت های خارجی هم در انتظار چنین فرصت هایی لحظه شماری می کنند تا به منافع نا مشروع خود برسند. این را لا اقل تجربه لیبی باید به هر انسان صادقی نشان داده باشد. برای فراری دادن قذافی نیازی به ۲۶۰۰۰ حمله هوایی که منجر به کشته شدن بیش از ۵۰۰۰۰ لیبیایی آن هم در کشوری ۶ میلیونی شود نبود. برای پایان دادن به دیکتاتوری قذافی نیازی به نابودی کارخانجات، دانشگاه ها، بیمارستان ها و کلا تمام زیرساخت های لیبی نبود. و و و … این جمله باید نیمه کاره بماند تا انگیزه اصلی غرب پنهان باقی بماند.
  پرداختن به حقایقی اینچنین تلخ البته از مدافعین “ایرانی” حمله نظامی به ایران انتظار نمی رود، چرا که بازگویی آنها دفاع از حمله نظامی به ایران را اگر نه ناممکن که بسیار دشوار می سازد. این دسته فریاد “دیکتاتور رفت” را خوب بلدند اما آنجا که کار به آنچه جایگزین دیکتاتور شد می رسد یا فراموشکار می شوند یا به لکنت زبان می افتند!

 48. محسن گفت:

  دوستان کلمه چرا پاسخه بنده به آقا یا خانم ایراندوست را منعکس نمی کنید؟

 49. محمد گفت:

  درود بر شما آفای ارجمند که بسیار به موقع از استقلال جنبش سبز دفاع کردید و در مخالفت صریح با حرفای خانم کلینتون و طن فروشان موضعگیری کردید. ما باید از تجریه لیبی درس بگیریم. درود بر شرف شما که در مقابل تجاوزگری خارجی موضع گرفتید. ممنوم سر بلند باشید.

 50. محسن گفت:

  این هم جواب امثال آقای “ایران دوست” ها از جانب خانواده کروبی:

  “مواضع مهدی کروبی در حوزه استقلال جنبش و عدم نیاز به کمک خارجی بسیار روشن است و کسانی که با این مواضع تغییرناپذیر کروبی توافق ندارند مجاز به استفاده از عناوین سخنگو یا مشاور کروبی نیستند ، البته مجازند از عنوان «مشاور سابق کروبی» استفاده کنند”

  جرس: به گزارش منابع خبری جرس از تهران از اول آبان ماه جاری مهدی کروبی سخنگوئی در خارج کشور ندارد و مواضع شیخ شجاع منحصرا توسط خانواده اش به اطلاع همگان خواهد رسید.

  چندی پیش فاطمه کروبی در تماس با برخی دوستداران مهدی کروبی مقیم خارج از کشور به ایشان یادآور شد که مواضع مهدی کروبی در حوزه استقلال جنبش و عدم نیاز به کمک خارجی بسیار روشن است و کسانی که با این مواضع تغییرناپذیر کروبی توافق ندارند مجاز به استفاده از عناوین سخنگو یا مشاور کروبی نیستند ، البته مجازند از عنوان «مشاور سابق کروبی» استفاده کنند
  حجت الاسلام و المسلمین مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی همانند مهندس میرحسین موسوی دو تن از رهبران جنبش سبز هستند که به دلیل اعتراض مسالمت آمیز به تقلب گسترده در انتخابات خرداد ۸۸ و دفاع از حقوق ملت مظلوم ایران از بهمن ماه ۸۹ بر خلاف قانون و بدون تشکیل دادگاه زندانی شده اند و از حقوق زندانیان عادی نیز محروم هستند