سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سید محمد خاتمی: شرایط انتخاباتی ِ اعلام‌شده، کف خواسته‌های اصلاح‌طلبان و بخش مهم...
» "به نفع نظام و کشور است که هرچه سریعتر زندانیان سیاسی آزاد شوند"

سید محمد خاتمی: شرایط انتخاباتی ِ اعلام‌شده، کف خواسته‌های اصلاح‌طلبان و بخش مهمی از ملت است

چکیده :سید محمد خاتمی روز شنبه در دیدار با تعدادی از زندانیان آزاد شده از تمام کسانی که اینک در حصر و حبس به سر می برند یاد کرد، به خصوص کسانی که در زندان رجایی‌شهر دارای شرایط سخت تر هستند. وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه هرچه زودتر شاهد آزادی همه این زندانیان باشیم، تاکید کرد: این امر به نفع نظام و کشور و همه کسانی است که به سربلندی میهن و سرنوشت ملت می اندیشند....


روز شنبه 15 مهرماه تعدادی از زندانیان آزاد شده به دیدار سید محمد خاتمی رفتند.

به گزارش کلمه، در این دیدار خاتمی با تبریک میلاد حضرت امام علی‌بن موسی الرضا علیه‌السلام، از تمام کسانی که اینک در حصر و حبس به سر می برند یاد کرد، به خصوص کسانی که در زندان رجایی‌شهر دارای شرایط سخت تر هستند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه هرچه زودتر شاهد آزادی همه این زندانیان باشیم، تاکید کرد: این امر به نفع نظام و کشور و همه کسانی است که به سربلندی میهن و سرنوشت ملت می اندیشند.

رئیس جمهوری سابق کشورمان افزود: بسیاری از کسانی که دچار گرفتاری و مشکل شدند، با احساس مسؤولیت و دردمندی وارد عرصه فعالیت های گوناگون از جمله انتخابات شده و موجب پرشور شدن آن شدند، شایسته نبود که با آنان برخورد نامناسب صورت گیرد، آزادی و حقوق آنان سلب شود و در تنگنا قرار گیرند.

خاتمی در ادامه با ارائه تعریفی از اصلاحات، اصلاح طلبی را یک حرکت اصیل تاریخی دانست که از میان رفتنی نیست، و اظهار داشت: راهی مناسب تر از اصلاحات برای تأمین ارزشهای اصیل انقلاب و خواستهای روشن ملت و رسیدن کشور به جایگاه متناسب با شأن این ملت بزرگ و رفع مشکلات وجود ندارد.

وی درباره انتخابات پیش رو نیز گفت: حق تعیین سرنوشت، اساسی ترین حقی است که مردم دارند و انتخابات آزاد و فراگیر، پایه مردم سالاری و تأمین این حق مسلم است.

سید محمد خاتمی در پایان اظهار امیدواری کرد همانگونه که بارها اعلام شده است، شرایطی که کف خواسته اصلاح طلبان و بخش مهمی از ملت و شرط تأمین مصالح و امنیت ملی و پیشرفت کشور است برآورده شود تا همه بتوانند در عرصه سرنوشت خود حضور فعال داشته باشند.

عکسهای دیگری از این دیدار را در اینجا ببینید


 • محمد رزمنده سابق

  با درود بر دلاور مردان و زنان ازاده که با تمام وجود و سختی ها به راه خودشان دارند ادامه می دهند و از پا نمی شینند .و درود بر روحانی ازاده و
  مردمی و دانشمند سید محمد خاتمی .تا شرایط پیشنهاد شده توسط شما را حکومت درست و اماده نکند ما در انتخابات شرکت نمی کنیم ..

 • ناشناس

  فقط با تحقق شرايط خاتمي در انتخابات شركت ميكنم اما مطمئنم استبداد در گل مانده مدافعان احمدي نزاد قدرت اعتراف به اشتباه را ندارند و از رحمت حق خود را محروم كردهاند

 • محمد

  زنده باد آزادی- زندهباد مردان و زنان آزاده

 • ناشناس

  درود بر خاتمي

  شرايط خاتمي . شرايط مردم ايران است

 • ایلیا

  تحریم انتخابات

 • ناشناس

  کدوم انتخابات؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • پیمان

  بد نبود همگی می‌رفتند دیدن پیمان عارف آن مرد بزرگ

 • ناشناس

  شرکت درانتخابات زمانی ممکن است که آمران ومباشران قتل عام جوانان درخیابانها معرفی ومجازات شوند

 • پارسا

  زنده باد سید محمدخاتمی.امیرکبیر زمان ایران.افسوس که مردم قدرتورا نمی دانند.هرجا که باشی ما پشتیبان تو و دوست دار توهستیم.زنده باد آزادی .زنده باد سیدمحمدخاتمی.

 • ناشناس

  حاکمیت تصمیم خود را برای حذف تمامی‌ دگر اندیشان و حتی اصلاحطلبان درون نظام گرفته است، من نمی‌دانم این نظام باید با چه زبانی بگوید که ما میگیریم، خفه می‌کنیم، شکنجه می‌کنیم و میکشیم تا دوستان این موضوع را بگیرند؟ البته من با شرایطی که آقای خاتمی مطرح میکنند مشکلی‌ ندارم اما مشکل اینجاست که این شرایط نباید و نمی‌تواند استراتژی راهبردی اصلاح‌طلبان در شرایط کنونی باشد! زیرا اقتدار گرایان مایل به حذف کامل این دوستان از جغرافیای سیاسی ایران هستند و تمایلی به حضور این آقایان در انتخابات ندارند، آنها تنها معدود اصلاحطلبانی را تحمل خواهند کرد که گوش بفرمان کامل و مطیع فرمایشات مقام عظما باشند…

 • علی

  خواست خاتمی پاک و نجیب و دلسوز و عاقل ، خواست ملت است . نمیدانیم چه بلائی اصلاحات به جان انحصارطلبان زده و قدرت آنان را به چالش کشیده که اینقدر با خاتمی و اصلاحات دشمن هستند ولی آنها بدانند خاتمی هنوز هم پر طرفدارترین و بانفوذترین چهره در ایران و خارج از ایران است و دروغ و تهمت کیهان و سیمای میلی فقط او را نزد ملت عزیزتر میکند.
  در ضمن دوستی که نظر دادند کاش این جمع به دیدن پیمان عارف رفته بودند، باید عرض کنم در روز این جلسه که شنبه بود هنوز پیمان عزیز از زیر خشم شلاق زنها خارج نشده بود . خاتمی برای شلاق خوردن سمیه هم پیامی نوشت.

 • ناشناس

  زنده باد سید محمدخاتمی.امیرکبیر زمان ایران!!!!!!!!!!!! اخه تا کی میخوایید از این و اون بت درست کنید !!!!!!!

 • saboor

  zendeh bad azadi, nang bar ertejae

 • ملی مذهبی

  مگه امیر کبیر بت بوده که با تشبیه خاتمی به او بت سازی شده باشه؟
  امیر کبیر هم یه سیاستمدار کاردان و لایق بود. البته که خاتمی قصورها و سستی هایی داشته ولی با مقایسه او با امیر کبیر تبدیل به بت نمیشه.

 • ناشناس

  به امید اینکه همه ملت ایران از شعار و ایده آل فکر کردن فاصله بگیرند و این سید بزرگوار رو درک کنند

 • هر ایرانی، یک رسانه سبز

  شرکت در انتصابات؟! به صلاح نیست. اما باید مردم شفاها و علنا اثبات نمایند که در این انتخابات شرکت نمی‌کنند و مطالبات خویش را عیان نمایند. بدیهی است که حضور در افواه و انظار بدون ترس، البته با رعایت موارد مستند اظهاراتمان و نیز استفاده از مباحث علمی، جدی، خدشه‌ناپذیر و قابل هضم برای عوام یا به‌اصطلاح عامه‌پذیر، ارتباط کلامی خود را افزایش داد. بدیهی است که حق انتخاب با مردم است. اما … .

 • بهرام

  خيلي مراقب باشيد ترفندهاي زيركانه انحصارگرايان را بدقت رصد كنيد شرايط خيلي پيچيده است كف خواسته ما آزادي و پوزش از آقاي موسوي بعنوان نماينده اكثريت است و هر دوربرگرداني اشتباه است

 • ماهستیم

  فقط شرایط آقای خاتمی
  ماهستیم

 • اشکان

  شرایط اقای خاتمی + کناره گیری دیکتاتور

 • آزاد مرد

  آنچه که از هم اکنون مشخص هست ؛ قدرتمداران خوابهای آشفته ائی برای انتخابات دیده اند . ولی حضور یا عدم حضور اصلاح طلبان در مجلس هیچ تاثیری بر سرنوشت مردم ایران نخواهد داشت . مگر مجلس میتواند خارج از اراده ولایت عظما قانونی تصویب کند ؟ آقا با یک حکم حکومتی تمام موجودیت مجلس و نمایندگان را به چالش می طلبد تا قدرت و یکه تازی خویش را به رخ بکشد . به باور بنده در شرائط کنونی که جنگ قدرت مابین خامنه ائی و احمدی نژاد بالا گرفته ، جوانان ما بایستی با درک صحیح شرائط به شکاف مابین این دار و دسته افزوده و در روز انتخابات با درست کردن نیروهای مقاومت ؛ به تظاهرات بپردازند . درست هست که گرگهای آقا مترصد فرصتی هستند تا خون پاک عزیزان ما را بر زمین بریزند ولی بایستی در نظر گرفت که آزادی ؛ دموکراسی و حکومت مردمی بهاء دارد و بدون پرداخت بهاء آزادی میسر نمیشود . از خیلی جوانان شنیده ام که مرگ را بر زندگی زیر یوغ رژیم استبدادی مذهبی ترجیح میدهند . بر خلاف دوران رژیم شاه که ما مبارزین حرفه ائی بودیم در شرائط کنونی ما هیچ گروه مبارز حرفه ائی در کشور نداریم . ولی این را هم فراموش نباید کرد که ما هم مادر زاد مبارز نبودیم از همان صفهای دانشگاه شروع کردیم و بعد با عضویت در سازمانهای مبارز به گروههای مبارزین حرفه ائی پیوستیم . به اندازه کافی هم در رژیم آخوندی زندان رفته و شکنجه شدیم ولی نهایتا از مرگ نجات یافتیم . بنابراین بنده در ساحل عافیت نشسته و نسخه تجویز کن نیستم . اگر شعله آتشی ولو کم سو روشن بشود ؛ آن شور و هیجان به تمام اقشار جامعه سرایت کرده و در نهایت تبدیل آتشی خواهد شد که رگ و ریشه رژیم را خواهد سوزاند . با تمام تدابیر امنیتی که اتخاذ خواهند کرد ؛ راه نفوذ و رخنه به محل های تظاهرات باز خواهد بود . با دسته های بیست سی نفری میشود شروع کرد ولی جنگ و گریز راه انداخت . هر جانی برای ما دنیائی ارزش دارد . نباید بدون محاسبه جوانب و بی محابا به آب زد . از همین اکنون باید گروه های مقاومت تشکیل داده ( هر گروه سه یا چهار نفر ) و هر گروه یک سر تیم داشته باشد و اعضاء گروه به تدارک نفرات بیشتری بپردازد . از تلفن یا اس ام اس و یا فیس بوک استفاده نشود . از محالات همان گونه که گفتم هر گروه نفرات تیمش را انتخاب و در یک ساعت و زمان مشخص و در صدها جای مختلف و همزمان به تظاهرات بپردازند . هرگز در زمانهای متفاوت این کار را نکنید زیرا دشمن تجدید قوا کرده و شما را سرکوب میکند . اگر تمام گروهها در یک ساعت مشخص اقدام کند ، نیروهای سرکوبگر را غافلگیر خواهد کرد . همین حرکات روز بعد و در ساعتی متفاوت میتواند از نو شروع بشود .
  پیروز و سربلند باشید رزمندگان آزادی .

 • mani

  khatami hij ghosoor va sosti nadashteh balkeh in sosti va ghosoor az ma boodah hij raeese jomhoori dar iran be andazeye khatami zire feshar motehajereen naboodeh

 • ناشناس

  9 دی هم رفتم برای وحدت ولی چه زیبا بهره برداری ابزاری شد ….. همان جنتی زحمتشا بکشه وکیل الدوله همه بشه یک رای بده و هزینه را هم کم کنه بهتره

 • ناشناس

  آقای خاتمی این حرف شما که میفرمایید شرایط اعلام شده کف درخواست های مردم است چه معنا دارد؟؟ اگر شما جای رهبری بودی و این کف درخواست ها را ملاحظه می کردید، بیش از اینها به مردم میدادی یا چانه زنی می کردی و همین کف را هم نیم کف می کردی؟ پس بهتر است سقف درخواست های مردم را که درخواست های واقعا به حقی هستند بخواهید پیش از آنکه مردم شورش کرده و به خیابانها بریزند. وقتی ده میلیون مردم به خیابان ریختند مثلا اسد بینوا چه کار می تواند بکند، مبارک چه کار کرد، عبدالله صالح و آن یکی علی زین العابدین چه کار کرد. مگر می شود ده میلیون را زندانی کرد یا کشت؟ اگر این رهبران عقل داشته باشند باید همان اول مثل پادشاه مراکش و اردن و…. درخواست های مردم را که هنوز کلفت نشده و دامنه پیدا نکرده بدهند. وگرنه کار به جایی می رسد که دیگر با پیل هم جلو آنرا نمی توان گرفت. شما هم این اندازه نرم نباشید خواسته های واقعی مردم را مطرح کنید. مگر نه اینکه حرف اول را مردم میزنند و میزان خواست و رای مردم است و تخلف و تقلب هم کسی را به جایی نرسانده است؟

 • ناشناس

  قدرتمندان یا حاکمیت هر خوابی هم برای انتخابات دیده باشد، خوابش باطل است. مگر می شود حکومتی خودش تولید کند و خودش بخورد. خودش برای خودش انتخابات بگذارد و نامزد تعیین کنند و افراد دلخواه را انتخاب کند مجلس را هم مثل قوه قضاییه مطیع خودش کند و ریاست جمهوری راهم حذف کند و تمام تکالیف را خودش به عهده بگیرد. فرضا این کار را کرد. چقدر دوام می آورد؟ بالاخره از درون منفجر می کند. حکومت بدون ملت یعنی …. غیر ممکن است. حکومتی که در برابر ملت بایستد برای لای جرز خوب است. زیرا مردم هم باگل و آهگ و زرنیج آن درز را خواهند بست. پس بهتر است ژست های “علی گلابی” برای ما نیاید و حق مردم را گردن نهند و تسلیم خواست های مردم شود.

 • mani

  sherkate ma dar antekhabat baz kardane rah baraye diktator ast bogzareed dar ateshe khodash besoozad

 • ashooaria@yahoo.com

  با درود بر آزاد اندیشان ایران

  خاتمی شرائط کونی را درک کرده و بهتر از خیلی ها با یک سیاست درست یک بازی دو سر برد را شروع کرد
  با طرح کف خواسته های مردم که به حق کارآمد و کارشناسی شده بود دو احتمال را پیش رو گرفت
  اولاً اگر زندانیان سیاسی آزاد شوند و فضا باز شود نه تنها این عزیزان از درد و رنج کنونی فاصله می گیرند و مرهمی بر زخم ملت است ، که نیروهایی کارآمد و تأثیر گذار به عرصه سیاسی برمیگردند که راه را برای دموکراسی و اجرای به دور از تفسیر قانون اساسی باز می کنند

  دوماً اگر برآورده نشد که محتمل تر از حالت اول است، دیگر کسی نمی تواند بگوید چرا انتصابات تحریم شد

  این میان وظفه ی آزادیخواهان این است که نه تنها از کف خواستها حمایت کنند و ن را با دلیل و منطق در سراسر ایران تبلیغ کنند بلکه اگر برآورده نشد مردانه نتصابات را تحریم کنند و کسی به پای صندوق نرود

  تا همه قدرت این لشکر پیاده را درک کنند.