سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سرکار خانم توحیدلو! ظلم و خشونت و کینه‌ای که بر شما می‌رود، خللی در اراده ما برای پ...
» بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران:

سرکار خانم توحیدلو! ظلم و خشونت و کینه‌ای که بر شما می‌رود، خللی در اراده ما برای پیگیری آرمان‌ها ایجاد نمی‌کند

چکیده :ما شهادت می دهیم در تمام مدت 2 سال گذشته، تقریبا همگان بی تفاوت چپ و راست، در برابر سمیه توحیدلو به صورت علنی یا خصوصی اظهار شرمندگی می نمودند و مراتب اعتراض خود را به صدور چنین حکم ناروایی ابراز می نمودند. چه ایشان در همان روزهای اولیه پس از انتخابات بازداشت شد و عملا هیچ فعالیتی در ایام پس از انتخابات نمی توانست داشته باشد. از آن دردناک تر تلاش به اصطلاح فعالان عرصه جنگ نرم است که خیال پردازی و دروغ پراکنی را شیوه خود قرار داده اند و در صدد انکار کل ماوقع برآمده اند....


انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با صدور بیانیه‌ای، به انتقاد از اجرای حکم شلاق برای سمیه توحیدلو پرداخت و خطاب به او و همه رنج دیدگان مظالم این سالها اعلام کرد: «ظلم و خشونت و کینه ای که بر شما روا داشته می شود، نه تنها هیچ خللی در اراده ما دانشجویان برای پیگیری آرمانهای عدالت جویانه و آزادی خواهانه ایجاد نمی کند، بلکه هر آینه بر اطمینان ما به راهمان، و بطلان وضع موجود و لزوم تغییر آن بیشتر و بیشتر می کند و استواریمان را همچون شما صدچندان می نماید، چرا که همگی ما معتقدیم: آینده روشن است.»

به گزارش کلمه، این تشکل دانشجویی همچنین در بیانیه خود تصریح کرده است: «به باور ما امثال سمیه توحیدلو و سایر رنج کشیدگان و مظلومین، از آنچنان مناعت طبع و اشراف بر منافع ملی برخوردارند، که یک بار دیگر با بخشش خود و بزرگواریشان در برابر ظالمان و کوتاه نظران و همه ستمی که ناجوانمردانه بر آنها روا داشته می شود، و حتی با گذشت از آنان که ناجوانمردانه در فضای رسانه دروغ پراکنی می کنند و همچون همیشه در صدد انکار اصل ماوقع بر می آیند، آبی بر آتش نفرتی بریزند که هر دم توسط بی تدبیران و نااهلان در آن دمیده می شود.»

متن کامل این بیانیه که در وب‌سایت انجمن اسلامی دانشگاه تهران درج شده، در پی می آید:

بسمه تعالی

“قُلِ اللَّهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشَاءُ وَتَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشَاءُ وَتُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ”
“بگو بار خدايا تويى كه فرمانفرمايى و هر آن كس را كه خواهى فرمانروايى بخشى و از هر كه خواهى فرمانروايى را باز ستانى و هر كه را خواهى عزت بخشى و هر كه را خواهى خوار گردانى همه خوبيها به دست توست و تو بر هر چيز توانايى” (سوره آل عمران-آیه 26)

متاسفانه و باوجود توصیه های همه دلسوزان کشور، برای پایان دادن به فضای کینه توزی و خشونت علیه بهترین فرزندان وطن و تاکید نخبگان و دلسوزان بر پایان حبس ها و حصرها و در حالی که بسیاری، آزادی جمعی از زندانیان سیاسی را شروعی مثبت، هر چند کند، کم اثر و دیرهنگام برای باز گرداندن کشور به فضایی عادی ارزیابی می نمودند، باز شاهد ظلمی دیگر بر پیکره جامعه زخم خورده مان هستیم.

اجرای ظالمانه، نابهنگام، بهت آور و شوک برانگیز حکم شلاق به صورت کامل و تنها با شدت کمتر، برای خانم سمیه توحیدلو، دانشجوی دکترای دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو قدیمی مجموعه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، درست اندکی پس از پایان ماه رحمت الهی، جز نشانه ای بر باقی ماندن اختیار زمام بسیاری امور در دست جمعی خشونت طلبِ تندرو و بی تدبیر، تلاش برای ایجاد نفرت در جامعه، باقی نگه داشتن جامعه در شرایط بحران و زدن مهر باطل بر آخرین روزنه های امید برای اصلاحی در راستای اجرای عدالت در جامعه، چه معنایی می تواند داشته باشد؟

آنان که سمیه توحیدلو را می شناسند، می دانند که همواره و در طول همه این سالها صفاتی همچون نجابت، عقلانیت، اخلاق، اعتدال، اصلاح طلبی، پایبندی به قانون، عدالت جویی و آزادی خواهی و دلبستگی به اسلام رحمانی و منافع ملی ایران، اجزای لاینفک هویت ایشان بوده و هست.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به نمایندگی از بخش مهمی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران اعلام می کند، تقریبا در همه سطوح مدیریتی کشور، از مسئولین دانشگاه تهران، اساتید دانشکده و دانشگاه با گرایشات مختلف فکری گرفته تا مدیران قضایی و غیره و غیره … همگان باور داشتند که حکم صادره برای سمیه توحیدلو – مبنی بر50 ضربه شلاق و یک سال حبس – حکمی ناعادلانه بوده و نباید اجرایی شود.

ما شهادت می دهیم در تمام مدت 2 سال گذشته، تقریبا همگان بی تفاوت چپ و راست، در برابر سمیه توحیدلو به صورت علنی یا خصوصی اظهار شرمندگی می نمودند و مراتب اعتراض خود را به صدور چنین حکم ناروایی ابراز می نمودند. چه ایشان در همان روزهای اولیه پس از انتخابات بازداشت شد و عملا هیچ فعالیتی در ایام پس از انتخابات نمی توانست داشته باشد.

از آن دردناک تر تلاش به اصطلاح فعالان عرصه جنگ نرم است که خیال پردازی و دروغ پراکنی را شیوه خود قرار داده اند و در صدد انکار کل ماوقع برآمده اند … گویی از اساس هیچ اتفاقی نیفتاده است، اما تشت رسوایی از بام افتاده و تنها آنان که نمی خواهند بفهمند می توانند همچنان نفهمند…

با همه اینها، اجرای ناگهانی این حکم فی الواقع مصداق این آیه از قرآن شد که

“… فَعَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَيْئًا وَيَجْعَلَ اللّهُ فِيهِ خَيْرًا كَثِيرًا ”
“پس چه بسا چيزى را خوش نمى‏داريد و خدا در آن مصلحت فراوان قرار مى‏دهد” (سوره نساء-آیه 19)

آنان که قصد داشتند با نواختن تازیانه بر انسانیت، به تحقیر مخالفانشان بپردازند، ماهیت خودشان را آشکارتر کردند و “خیر کثیر” صدای حقانیت و مظلومیت انسانی بود که از پس “کراهت” ضربه های شلاق خود را نشان داد. ضربه هایی که شدت نواخته شدنش مهم نبود، نفس نواخته شدنش مهم بود … که نواخته شد… 50 بار هم نواخته شد… تازیانه همان بود و تازیانه زن همان، شلاق بودنش مهم بود … ، شلاق هایی که سند عزت سمیه توحیدلو شد.

دست خداوند بار دیگر از بالای همه دست ها نمایان شده و نشان داد

“… وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِينَ…”
“عزت از آن خدا و از آن پيامبر او و از آن ایمان آورندگان به درستی است”( سوره منافقون- آیه 8)

به باور ما موج گسترده بیان نارضایتی و اعتراض به اجرای حکم خانم دکتر توحیدلو، علیرغم وجود فضای بسته و محدودیتهای گسترده رسانه ای، خود نشان می دهد که “عزت و اعتبار” و “خوش نامی و ماندگاری” از آن کسانی است که گفتند :

“وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا”
“… و هر كس بر خدا اعتماد كند او براى وى بس است‏خدا فرمانش را به انجام‏رسانده است به راستى خدا براى هر چيزى اندازه‏اى مقرر كرده است”(سوره طلاق-آیه 4)

و به راستی در این ماجرای دردناک، خشونت طلبان نشان دادند که خداوند “قدر” آنان را چه خرد و حقیر قرار داده است. حقارتی که در ماجرای اخیر نمایان شد، باید همگان را هشیار نماید که “خردی و کوچکی” بسیاری آن “قدر” هست که راه باطلی را که در این سالها پیشه کرده اند تا انتهای تاریکی ادامه دهند.

در پایان لازم است خطاب به سرکار خانم سمیه توحیدلو و همه رنج دیدگان مظالم این سالها اعلام کنیم، ظلم و خشونت و کینه ای که بر شما روا داشته می شود، نه تنها هیچ خللی در اراده ما دانشجویان برای پیگیری آرمانهای عدالت جویانه و آزادی خواهانه ایجاد نمی کند، بلکه هر آینه بر اطمینان ما به راهمان، و بطلان وضع موجود و لزوم تغییر آن بیشتر و بیشتر می کند و استواریمان را همچون شما صدچندان می نماید، چرا که همگی ما معتقدیم: آینده روشن است.

به باور ما امثال سمیه توحیدلو و سایر رنج کشیدگان و مظلومین، از آنچنان مناعت طبع و اشراف بر منافع ملی برخوردارند، که یک بار دیگر با بخشش خود و بزرگواریشان در برابر ظالمان و کوتاه نظران و همه ستمی که ناجوانمردانه بر آنها روا داشته می شود، و حتی با گذشت از آنان که ناجوانمردانه در فضای رسانه دروغ پراکنی می کنند و همچون همیشه در صدد انکار اصل ماوقع بر می آیند، آبی بر آتش نفرتی بریزند که هر دم توسط بی تدبیران و نااهلان در آن دمیده می شود.

ما بر این باوریم که این گونه تیره خویی ها، در کنار دیگر حوادث این سالها، زندانها و حصرها و کشته شدنها، نشان می دهد که آینده متفاوت جامعه ایران بیش از آنچه فکر می کنیم به ما نزدیک است. ما دیگر نیازی نمی‌بینیم حتی این حوادث را محکوم کنیم، چه بیش از آنکه به امروز ظالمان بیندیشیم، به فردایی بهتر برای ایرانمان فکر می کنیم.

جامعه ما امروز بیش از هر چیز نیازمند تمرین عفو، گذشت، بخشش و مدارا از سوی کسانی است که از قضا امروز «هیچ قدرتی در دست ندارند» و این بزرگترین قدرت آنها برای تغییرآفرینی در جامعه آینده ایران است. بی گمان امثال سمیه توحیدلو این «قدرت» را دارند که از همین حالا در جهت ساختن جامعه ای خالی از خشم و خشونت که همه مردم از حقوقی برابر در آن برخوردار باشند، حرکت نمایند و به این توصیه قرآنی همچون همیشه عمل نمایند که

“وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِينَ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا”
“و بندگان خداى رحمان كسانى‏اند كه روى زمين با صلح جویی گام برمى‏دارند و چون نادانان ايشان را طرف خطاب قرار دهند به ملايمت پاسخ مى‏دهند “(سوره فرقان-آیه 63)

آنان که باور دارند

تو با خدای خود انداز کار و دل خوش دار
که رحم اگر نکند مدعی خدا بکند

و سیعلموا الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون

انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
بیست و چهار شهریور ماه یکهزار و سیصد و نود


8 پاسخ به “سرکار خانم توحیدلو! ظلم و خشونت و کینه‌ای که بر شما می‌رود، خللی در اراده ما برای پیگیری آرمان‌ها ایجاد نمی‌کند”

 1. پیام موسوی گفت:

  این است حفظ کرامت زن در نظامی که مدعی آزادی بیان است!!
  خواهرم!! ما شرمنده ایم!! نزد تو خدای خود

 2. دانشجوی جانباز دکتری گفت:

  حقت بود تا تو باشی که دیگه نخواهی بفهمی و بفهمونی! این شلاق را همه دانشجویانی خوردند و میخورند که درد فهمیدن دارن. حقت بود که شلاق بخوری کی گفته دانشجو باید بفهمه و آگاه باشه؟ با این شلاق پیام به دانشجویان دادند که این نظام نیاز به دانشجوی فهیم . جسور. گستاخ و ….ندارد
  و گفتند باید مانند مداحان. رمالان.ریاکاران و دروغگویانی که در حال حاضر در سراسر سیستم فعلی این نظام جولان می دهند و با بستن چفیه و… به چپاول و غارت بیت المال مشغولند باشید. ولی نگران نباش هر کس مقربتر است جام بلا بیشترش می دهند. به امید اینکه روزی ایرانی آزاد. آباد و مردمانی شاد داشته باشیم و آن روز دیر نیست.

 3. مرگ بر ظالم و دیکتاتور گفت:

  سمیه جان کاش نوازش ناجوامردانه استکبار ایران بر دوش من به عنوان یک مرد داده می شد تا ببه جای سر به زیر انداختن در مقابل تو شیر زن سر بالا می گرفتم و دست در دست جوانان حق مان را میگرفتم.
  حال تو سرت را بالا بگیر و دست در دست هه این را بگو که تا آخرین قطره قطره خونمان سبز می ایستیم.تا ب گوش آنان(!) برسد!!!
  زهرا(س) نگهدارت باد.

 4. ناشناس گفت:

  خواهرم!! من نیز شرمنده ام از ظلمی که به شما شد!!

 5. ناشناس گفت:

  ای وای بر این جامعه که چنین سکوت اختیار کردند که مولایمان فرمود اگر خاری بر بای یک زن یهودی برود وای بر مسلمانان . اما در روز روشن چنین بانوی با نجابتی را تازیانه میزنند که این سکوت از یزید هم بر نمی اید.

 6. ناشناس گفت:

  خواهرم من شر منده ماشرمنده شرمندگی ایا تحقیر رفته بر سمیه را تسکین می ده. من فقط برای خودم متاسفم که فقط شرمنده گی برام از مبارزه میمونه وصد البت سربلندی برای تو

 7. ناشناس گفت:

  وای بر ما…

 8. عباس گفت:

  کاخت شود زیر و زبر یبن مرجانه تا کی این حکومت ظالم می خواهت از مردم ایران انتقام بگیرد