سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سید محمد خاتمی: ستمگر باید برود، مردم می خواهند حاکم بر سرنوشت خود باشند...
» "موج خیزش‌های مردمی علیه دیکتاتوری و خودکامگی فراگیر خواهد شد"

سید محمد خاتمی: ستمگر باید برود، مردم می خواهند حاکم بر سرنوشت خود باشند

چکیده :سید محمد خاتمی ابراز تاسف کرد که همیشه آزادی های مشروع جامعه به بهانه از دست رفتن امنیت مخدوش شده است و این فاجعه بیشتر در حکومت های خودکامه و جبار پدید آمده است....


سید محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین کشورمان، در جمع اعضای جامعه آزادگان دفاع مقدس گفت: ستمگر باید برود بخصوص در زمان ما،مردم می خواهند حاکم بر سرنوشت خود باشند می خواهند ارباب خودشان باشند.

به گزارش وب سایت رسمی سید محمد خاتمی، در این دیدار با بیان اینکه باعث افتخار من است که در جمع مبارک شما آزادگان سرفراز هستم و این عنوان آزاده از طرف ملت به کسانی که سالیان دراز در زندان های رژیم متجاوز عراق دربند بودند ومورد شکنجه و آزار روحی و جسمی قرار داشتند بسیار پر معنی است، خاطر نشان کرد: شما کسانی هستید که تا مرز شهادت در کنار برادران شهیدتان پیش رفتید و از انقلاب و میهن دفاع کردید، همراه ایثارگران در جبهه ها حضور داشتید خیلی از افرادی که اسیر بودند در عین حال جانباز هم بودند و نیز بسیاری از نزدیک ترین کسانتان شهید یا جانباز شدند، یعنی در واقع آزاده ما علاوه بر افتخار آزادگی موقعیت جانباز و شهید و ایثارگر را هم دارد و اسارت در بند رژیم متجاوز و ایستادگی در شرایط سخت امتیازی است که شما دارید. شهیدان و جانبازان خیلی والاقدر هستند و ایثارگران همه، شأن بالا دارند ولی آزادگان جنبه نمایندگی شان از انقلاب اسلامی و ارزش های آن و جایگاه ملت ایران نمایندگی روشن و درخشانی است یعنی جنبه نمادین روشن تری دارد.

سید محمد خاتمی گفت: وقتی از “آزاده” سخن می گوییم در واقع از کسانی که نماینده مناعت طبع این ملت هستند و در برابر ستم و ناروایی هیچ گاه سر تعظیم فرود نیاوردند و حاضر نشدند شرافت و کرامت خود را به خاطر راحتی های موسمی و مقطعی از دست بدهند سخن می گوییم.

به گفته ی وی مناعت طبعِ آزادگی یعنی اینکه در بند بودن تن آنها به هیچ وجه جان و روح آنها را اسیر و در بند نکرد.

رییس دولت اصلاحات با گرامی داشت یاد حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی گفت: این سید بزرگوار در دوران اسارت باعث اطمینان خاطر و قوت قلب افراد بود و اخلاق و ادب و رفتارش طوری بود که حتی خشن ترین نیروهای دشمن را هم در برابر خودش خاضع کرد و در موقعیت خاصی قرار داد معلم شما و اسوه فداکاری و تواضع و مقاومت برای ملت بود و بسیار جای او خالی است خداوند اورا با اجدادش محشور بفرماید.

وی با طرح این پرسش که متجاوزی که با حمایت قدرت های بیگانه در بامداد انقلاب ما که کشور با مشکلات بزرگی مواجه بود حمله کرد تا به خیال خود همه جا را بگیرد و انقلاب و جمهوری اسلامی را از بین ببرد و ملت بزرگ ایران را ذلیل کند، آن دشمن کجاست؟ ادامه داد: همان کسی که سال های سال شما را در زندان نگاه داشت، صدها هزار نفر از جوانان ما شهید و جانباز شدند و دهها هزار تن از جوانان عراقی را نیز قربانی کرد امروز کجاست؟ اینها واقعا درسهای بزرگی است و تأکید حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام به عبرت گرفتن از تاریخ از جمله در همین مورد است.

به گفته ی خاتمی کسانی که قدرت بیشتر و موقعیت بالاتری دارند برای عبرت گرفتن شایسته ترند.

وی با اشاره به اینکه سرگذشت ستمکاران و زورگویان در تاریخ عبرت آموز است یاد آور شد: خداوند می فرماید: کسی به آنها ستم نکرد جز آنکه خود آنها به خودشان ستم کردند. هیچ نظام ستم بنیادی باقی نمی ماند و این تقدیر خداوند است و فرمانی که خداوند صادر کرده است؛ سرگذشت شاه، صدام و همه قلدرهای جهان بشری درس بسیار خوبی است.

رییس جمهور سابق کشورمان با تاکید بر اینکه این درس ها بخصوص با آنچه امروز در منطقه ما جاری است آموختنی تر است تصریح کرد امروز موج مبارکی در سراسر خاورمیانه ایجاد شده است و همه جا، هر جا که دیکتاتوری و خودکامگی و تحقیر انسان وجود دارد و هر جایی که آزادی های انسان زیر پا نهاده شده است قیام است و خیزش مردمی. در مصر، تونس، لیبی، سوریه، یمن، بحرین و … و مطمئنم این موج فراگیر خواهد شد.

به گفته ی وی ستمگر باید برود بخصوص در زمان ما،مردم می خواهند حاکم بر سرنوشت خود باشند می خواهند ارباب خودشان باشند.

سید محمد خاتمی گفت: البته معلوم است که قدرتهای استیلاطلب می خواهند از اوضاع به نفع خود استفاده کنند که همواره ملت های به پا خاسته باید هوشیار باشند، ولی من مطمئن هستم که هیچ چیز به اندازه استقرار مردم سالاری به نفع این ملت ها و به زیان درازمدت سلطه طلبان و اسرائیل نیست.

وی در ادامه افزود: دنیا این طور نیست که فکر کنیم یک عده اربابند و یک عده برده.این زمان گذشته و این تقدیر الهی است.این حاصل رشد بشر در طول تاریخ است امروز همه انسانها در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی، در غرب و شرق خواستار آزادی و حاکمیت بر سرنوشت خویش اند و حکومت هایی که خدایگانی کنند مطرودند و بلکه خواست تاریخی و فراگیر بشر امروز این است که حکومت ها نماینده مردم و درمقابل آنان مسؤول باشند.

خاتمی همچنین پرسید: فراگیری این اصل مبارک به لحاظ نظری تردید ناپذیر است و کدام انسان و جامعه ای را می توانید پیدا کنید که بگوید حکومت مطلوب حکومت استبدادی است،حکومت جبارانه و خودکامه است؟ هیچ کس این را قبول ندارد.

وی تاکید کرد که حتی بزرگ ترین دیکتاتورهای عالم هم مجبورند طوری توجیه کنند که مثلا مردم راه و روش آنان را می پسندند! این خیلی دستاورد بزرگی در دنیاست.

رییس دولت اصلاحات با اشاره به اینکه امروز در سرتاسر خاورمیانه این نقطه “جغرافیای راهبردی و سیاسی” عالم که در اثر وابستگی و جباریت حکومت هایش دچار عقب ماندگی تاریخی است با اینکه شایستگی رشد داشته اند و می بایست زودتر از بسیاری از کشورهای دنیا به دموکراسی و آزادی و استقلال برسند گفت: خیزش آزادی خواهانه و رهایی بخش ایجاد شده است.

وی با ابراز خوشحالی از ایجاد این موج گفت:30 سال پیش در ایران نیز این موج برخاست. شما چه کردید؟چه شعاری داشتید؟ اسلامی که امام معرفی کرد و مردم به خاطر آن به صحنه آمدند کدام اسلام بود؟ اسلامی که آزادی و استقلال و پیشرفت و ترقی و مبارزه با عقب افتادگی می خواست؛ اسلامی که به شما انتخابات آزاد می داد؛ اسلامی که برای هر کسی که در این مملکت زندگی می کند با هر دین و مرام و مسلکی تا آن زمانی که دست به شمشیر نبرد و نخواهد براندازی کند شهروندی است دارای حقوق و حرمت و کرامتی که هر انسانی می تواند داشته باشد.

خاتمی تاکید کرد که این اسلام و خواست شما بود که به صحنه آمدید و پیروز شدید.

وی با طرح این پرسش که ما چه می خواهیم و چه می خواستیم و الان در چه موقعیتی هستیم؟ افزود: این عنوان آزاده ای که به شما داده شده است بهانه ای است مناسب تا درباره یکی از سه شعار مهم ملت ما در انقلاب کمی صحبت کنیم. شعار اصلی: آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی بوده است. البته من معتقدم جمهوری اسلامی به صورتی که مطرح شد و مردم به آن رأی دادند در متن آن آزادی و استقلال نهفته بود.

سید محمد خاتمی خاطر نشان کرد که اگر در نظامی آزادی نبود جمهوری واقعی نیست و اگر نام جمهوری اسلامی بود ولی استقلال و پیشرفت نبود آن هم جمهوری اسلامی واقعی نیست.

وی با یادآوری این که امروز هم اسلامی را که ما مطرح می کنیم اسلامی است که با این آزادی و استقلال سازگار است گفت: شما نمی توانید جمهوری اسلامی بگویید اما اسلامش با جمهوری ناسازگار باشد این تعبیرهایی که امروز دارد می شود.این توجیه ها و تئوری پردازی هایی که امروز می شود که اسلام با رأی مردم سروکار ندارد! اسلام برای رای مردم اعتباری قائل نیست! در اسلام انتخابات معنا ندارد! امروز این حرفها را میزنند وحتی می گویند وقتی امام گفت جمهوری ایشان به جمهوریت اعتقاد نداشت برای اینکه دنیا را ساکت کند “جمهوری اسلامی” گفت! این اسلام با اسلامی که مردم می خواستند و در صحنه آمدند و بچه هایشان را قربانی کردند و انقلاب شد و شاه رفت بیرون و نظامی به نام جمهوری اسلامی آمد این اسلام با آن جمهوری و خواست مردم و رأی نود و هشت درصدی مردم سازگار نیست و دعوا هم امروز این است.

به گفته ی وی دو اسلام هست، اسلامی که در عرصه اجتماعی با حق مردم، حق انتخاب مردم،حق آزادی مردم، حرمت مردم و پیشرفت جامعه سازگار است و در مقابل، اسلامی که با هیچکدام ازآنهاسازگار نیست!

سید محمد خاتمی افزود: اسلامی که توجیه کننده استبداد و دیکتاتوری باشد دست کم اسلام انقلاب اسلامی و اسلامی که در جمهوری اسلامی مطرح شد نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه “آزادی” کلمه زیبا و دلنشینی و خوبی است در طول تاریخ هم انسانها آن را می خواستند اما باید توجه داشته باشید که مفهوم و مراد از آزادی در دنیای امروز با آنچه در قدیم بوده فرق دارد، گفت: آزادی که معادل “حریت” در عربی است و نیز عناوین آزادی و آزادگی در فرهنگ ما مسلمانان و ایرانیان با آنچه آزادی در دنیای امروز است فرق دارد.

رییس جمهور سابق کشورمان با اشاره به اینکه آزادی در فرهنگ گذشته که آن هم معنای ارجمندی است در مقابل بردگی است گفت: بردگی به معنای قدیم آن در دنیای امروز از بین رفته است و اسلام هم شرایط از میان رفتن ان را در تاریخ پدید آورده. گرچه متأسفانه در دنیای امروز بردگی به صورت دیگر و در ضمن سیستم ها و شرایط سیاسی و اقتصادی و نظامی بین المللی رواج دارد که آن هم به یاری خداوند از بین خواهد رفت. به هرحال این آزادی با آزادی که در دنیای سیاسی و فلسفی امروز مطرح می شود متفاوت است. البته هیچکس و هیچ مکتبی قائل به آزادی مطلق و بی هیچ قید و شرطی نیست.

وی همچنین تصریح کرد: هیچ مکتب و انسان عاقلی این را نمی پذیرد که آزادی مطلق یعنی نبودن هیچ قید و بندی مطلوب است. اصلا نتیجه بی بند و باری مطلق نابودی جامعه است و چون انسان در متن جامعه زندگی می کند یعنی نابودی انسان.هیچ جا به این معنا نیست که هر کس هر کاری می خواهد بکند. آزادی حدود دارد.

خاتمی در ادامه افزود: برای اینکه جامعه بماند حدودی باید برای آزادی ها و افراد ایجاد شود. محدودیت هایی برای حیات و زندگی انسان باید وجود داشته باشد تا جامعه انسانی تداوم یابد منتهی بر اساس معیارهایی که هست ممکن است این حدود با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

به گفته ی وی آزادی که امروز در دنیا مطرح شده، گرچه عینا و اصطلاحا در فرهنگ گذشته ما نتوانیم معادلش را بیابیم ولی با رجوع به اندیشه های اسلامی،قرآن،روش و سیره پیامبر و پیشوایان و بخصوص راه و روشی که حضرت علی علیه السلام داشت محتوای این آزادی را راحت می توانیم در اسلام پیدا کنیم.

وی یادآور شد که اولین بار امیرالمومنین علیه السلام از حق مردم نسبت به حکومت و حق حکومت نسبت به مردم صحبت می کند و وقتی حقی برای کسی ثابت شد آزادی او نیز مورد تصدیق قرار گرفته است.

خاتمی تاکید کرد که تکلیف یعنی محدودیت اما حق وقتی مطرح شد یعنی دامنه آزادی و اختیار شما را نشان می دهد.

سید محمد خاتمی با بیان اینکه همچنان که افراد انسانی تکلیف هایی دارند، حکومت ها هم تکلیف هایی دارند گفت: همچنان که انسان ها حقی دارند حکومت ها هم حق دارند. اتفاقا وقتی امروز قانون اساسی مبنای کار می شود عمده مسأله ای که در قانون اساسی است بیان حقوق اساسی افراد است و حدودی که حکومت ها باید داشته باشند در قانون اساسی خودمان فصل مهمی از آن درباره حقوق ملت است.

به اعتقاد وی قانون های اساسی امروز در واقع عمدتا حد حکومت ها را و حق افراد و ملت ها را مشخص می کند.

محمد خاتمی تاکید کرد: اگر حکومتی دارای حد و محدودیت و افراد تحت حکومت دارای حق و حرمت بودند آن نظام، نظام آزادی خواهد بود و اگر حکومت هایی هیچ حد و تکلیفی نداشتند و هر کاری خواستند بکنند آن نظام، ضد آزادی است.

وی با تاکید بر اینکه قانون اساسی وحی منزل نیست ولی مبنای عمل همه ما است گفت: چارچوب رفتاری که حکومت و مردم باید به آن تن بدهند باید در چارچوب قانون اساسی حرکت کرد و این قانون اساسی که مبنای عمل ماست نکات بسیار ارزنده دارد که اگر مورد توجه و عمل قرار گیرد بسیاری از مسائل مبتلا به ما حل خواهد شد. اگر همین قانون اساسی درست پیاده شود مشکلات کم خواهد شد.

وی یادآور شد که حق حاکمیّت بر سرنوشت در اصل طلائی 56 قانون اساسی ما آمده است.

سید محمد خاتمی گفت: اگر این حق حاکمیت انسان بر سرنوشت و اینکه مبدا و منشاء قدرت، انتخاب و رأی مردم است و قدرت ها در مقابل رأی مردم مسؤول اند و حاکم اصلی خود مردم هستند و این نهادهایی که به آنها قدرت داده شده در مقابل مردم مسؤول اند می بیند که جامعه چه صورت مطلوبی پیدا می کند. این حق طبیعی که در دنیای امروز هم به رسمیت شناخته شده است طبق قانون اساسی ما علاوه بر حق طبیعی، حق الهی هم هست. یعنی حق الهی شما، مردم سالاری است. و در اصل مهم دیگر قانون اساسی آمده است که هیچ کس حق ندارد به بهانه امنیت آزادی را مخدوش کند و هیچ کس حق ندارد به بهانه آزادی به امنیت زیان برساند.

سید محمد خاتمی ابراز تاسف کرد که همیشه آزادی های مشروع جامعه به بهانه از دست رفتن امنیت مخدوش شده است و این فاجعه بیشتر در حکومت های خودکامه و جبار پدید آمده است.

رییس دولت اصلاحات خاطر نشان کرد: اگر آزادی به بهانه امنیت لگدکوب می شده است، قانون اساسی ما به درستی مسأله را دیده و به دقت درصدد جلوگیری از آن برآمده است.

سید محمد خاتمی گفت: به علاوه اینکه مفهوم امنیت هم در دنیای امروز خیلی با آنچه در گذشته بوده مثل آزادی تفاوت کرده است. اولا امنیت فقط امنیت حاکمان نیست! مهم ترین وجه امنیت، امنیت اجتماعی است. اگر امروز به مردم سالاری رسیده ایم و افتخار می کنیم که از دل انقلاب، مردم سالاری در آمد و جمهوری اسلامی به جای عناوین دیگر مطرح شد یعنی اصل مردم اند و در مورد امنیت هم در درجه اول امنیت مردم باید مد نظر باشد.

به گفته ی وی امنیت نظام و امنیت حاکمان و مردم به هم پیوسته است، اگر اعتماد متقابل میان مردم و حکومت نباشد و اگر مردم به حاکمان خود اعتماد نداشته باشند این حکومت همواره در معرض تهدید است، هم در درون و هم از بیرون.

خاتمی تاکید کرد: اعتماد مردم در اثر رضایت مردم به وجود می آید. اگر انتخابات، بیان و اندیشه آزاد بود اگر انتقاد آزاد بود، اگر به درستی به معیشت و امنیت و حرمت مردم رسیدگی شد و اگر مسؤولان واقعا در برابر مردم خود را مسؤول دانستند این اعتماد متقابل ایجاد می شود و آن وقت امنیت پایدار به وجود می آید. اصلا خود امنیت در ذاتش احترام حکومت به آزادی های فردی و اجتماعی نهفته است.

وی افزود: همانگونه که گفتید همه شهداء و جانبازان و ایثارگران سفارش نظام را کرده اند. کدام نظام؟ برای کدام نظام این همه فداکاری صورت گرفته است؟ نظامی که در آن هم معنویت باشد هم اخلاق و هم آزادی باشد و هم پیشرفت و هم اعتلاء وجهه بین المللی کشور و جامعه ما.

سید محمد خاتمی: اگر در جامعه بداخلاقی رایج بود و بدتر از آن اگر به نام انقلاب و اسلام دروغ گفته شد و دروغ گویان و فحاشان و تهمت زنندگان از مصونیت کامل برخوردار بودند و کسانی که مورد تهمت و بهتان قرار گرفته اند و دروغ های شاخ دار به آنها نسبت داده اند حتی شکایت هم که می کنند کسی به آن رسیدگی نمی کند و باز هم حتی از تریبون های رسمی آن اتهامات و فحاشی ها تکرار می شود؟ آیا این همان نظام مطلوب است که همه خواهان آن بودیم و هستیم؟ مردم ما مردم سالاری می خواستند و می خواهند که سازگار با دین باشد یعنی هم آزادی، هم عدالت و هم اخلاق بر آن حاکم باشد و ارزش ها و احکام الهی که از جمله آنها حفظ و حرمت و حق مردم است در آن تلألو داشته باشد.

خاتمی همچنین اضافه کرد: ضد انقلاب هایی هستند و می گویند جمهوری اسلامی باید از بین برود این یک جور مخالفت با نظام است،یک جور هم مخالفت با نظام این است که معیارهایی که در نظام اسلامی و مردمی باید باشد لوث و تحریف شود. به نام اسلام دروغ،فاصله طبقاتی،بی حرمتی به افراد رواج پیدا کند این هم ضدیت با نظام است.

به گفته ی وی کسانی که می گویند حقوق مردم تامین شود حرمت ها تامین شود عدالت قضایی،اقتصادی و سیاسی حاکم باشد،جایگاه ما د ردنیا محترم باشد اینها هستند که طرفدار نظامند و اینها نظام را در صورت حقیقی خود می خواهند.

وی تاکید کرد که وفاداری ما نسبت به شهداء و جانبازان و اسلام و نظام بیشتر است تا کسانیکه امروز رفتارها و مواضع غلط دارند و در عین حال اسلام و انقلاب را در انحصار خود می دانند.

سید محمد خاتمی انتخابات را مهمترین مساله ای دانست که دستاورد انقلاب ماست و پایه و رکن دموکراسی و مردم سالاری و جمهوریت انتخابات است پس توجه به انتخابات یک وظیفه مهم و انقلابی و دینی و ملی و انسانی ماست.

وی با طرح این پرسش که انتخابات باید انتخابات باشد و شرایط انتخابات درست چیست؟ افزود: چه باید وجود داشته باشد تا اسم آن را انتخابات درست بگذاریم. آنچه بارها بیان شده است در واقع شرایط انتخابات مقبول و درست است نباید آن را به شرط حضور در انتخابات تقلیل داد.

سید محمد خاتمی گفت: در این موقعیت که خطرات مهمی بخصوص از بیرون کشور و جمهوری اسلامی و مردم را تهدید می کند، باید تلاش کنیم فضا باز و اطمینان بخش شود. این کار به نفع همه مردم و به نفع نظام و کشور است و اگر چنین شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.


41 پاسخ به “سید محمد خاتمی: ستمگر باید برود، مردم می خواهند حاکم بر سرنوشت خود باشند”

 1. ناشناس گفت:

  فضا چه بسته چه باز شرکت در انتخابات آینده یعنی آب دهان سر بالا. تا زمانی که موسوی و کروبی و سایر آزادگان در بندند شرکت در انتخابات چه معنائی دارد؟ دست برداریم از روش هائی که در گذشته جواب نداده و در آینده هم جواب نخواهد داد. ستمگر باید برود ….

 2. علی--مشهد گفت:

  تمامی سخنان خاتمی عزیز درمورد آزادی و مردم سالاری حقیقت محض است و نشان از آزادگی و اندیشه عمیق ایشان در تبیین آن مفاهیم دارد. درود بر موسوی و کروبی و تمامی آزادگان در بند نابود باد دیکتاتوری.

 3. ناشناس گفت:

  نكات بسيار مهمي را تكرار فرمودهايد. اما اگر ملاك رأي مردم است – كه هست – مردم ايران تحت چه شرايطي مي‌توانند نظام جمهوري اسلامي دوباره به رأي گذاشته شود؟ امام خميني در بهشت زهرا فرمودند(با اين مضمون كه) پدران ما حق ندارند در مورد ما تصميم بگيرند. پرسش حقوقي اين است: تحت چه شرايطي مردم يك كشور حق دارند نظام سياسي خودشان را بر مبناي رأي تغيير دهند تا كار به جنگ داخلي كشيده نشود؟ آيا اگر روزي بيش از نصف شهروندان داراي حق رأي عليه جمهوري اسلامي و به نفع «جمهوري» خالي رأي بدهند، آيا نبايد اين نظام تغيير كند؟ آيا مردم در ايران آزادند عليه جمهوري نظامي ايران دست به تبليغ بزنند تا آراء اكثريت مردم را براي تغيير اين نظام به دست بياورند؟

  آقاي خاتمي پاسخ مثبت به اين سؤال‌ها آنقدر بديهي است كه درك آن‌ها هوش سرشاري نمي‌خواهد. بنا بر اين اگر شما و امثال شما واقعاً دموكرات هستيد چرا از بيان اين نكات طفره مي‌رويد و از حق طبيعي مردم براي مخالفت با نظام جمهوري اسلامي دفاع نمي‌كنيد؟ چرا بزرگترين جرم سياسي مخالفت با نظام است؟ در حاليكه مخالفت با نظام حق طبيعي هر شهروند است. ممكن است به اين سؤال‌ها در سخنراني‌هاي بعدي خود پاسخ بدهيد؟

  تا آنجا كه من مي‌دانم پاسخ آقاي كروبي به اين پرسش‌ها مثبت بود و حتي در يك سخنراني تأكيد كرد اگر مردم حكومت ديني نخواهند ما كنار مي‌رويم. فكر مي‌كنم مواضع جناب ميرحسين هم همين باشد. و اينجاست كه بين اصطلاح طلبان دموكرات و غيردموكرات مرزبندي‌ معناداري شكل مي‌گيرد.

 4. آرمین امین گفت:

  با درود به خاتمی بزرگوار.
  آیا اگر انتخابات مجلس هفتم برگزار نمی شد تا زمانیکه نمایندگان واقعی ملت حق شرکت در ان را می داشتند، امروز اقای خامنه ای و سپاه به خود اجازه کودتا می دادند؟ آیا با وجود شرایطی بدتر از گذشته انتخابات معنا خواهد داشت؟
  تحریم انتخابات فرمایشی = اعتراضی بی خشونت به دیکتاتور

 5. ندا گفت:

  آقاي خاتمي لطفن درباره انتخابات حرف نزنيد چون كسي ديگر راي نخواهد داد.

 6. ناشناس گفت:

  سید بزرگوار اینها اهل این کار نیستند و اما اگر اجازه دادند مردم 2 ساعت ونه بیشتر راهپیمایی ازاد و ارام داشته باشند من با شما هم عقیده خواهم شد

 7. ناشناس گفت:

  فقط تحریم….به هیچ عنوان شرکت نخواهم کرد!!!!!!!!!!!!!!!1

 8. آشنا گفت:

  مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــگر در ایران تا کنون انتخــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاباتی بوده که آقای جنتی دخالتی نکرده باشد!!!!!!!!!!!!

 9. کاوه گفت:

  با درود بر خاتمی عزیز ملت تصمیم خودش را گرفته تا زندانیان سیاسی از هر گروه و رهبران جنبش سبز ازاد نشوند و شرایط عادلانه و برابر
  برای انتخابات فراهم نشود در هیچ انتخابات شرکت نمیکنند مگر همان گروه حقوق بگیر و متقلب که رای بدهند و سپس چند برابر در رسانه های وابسته به زور و تحجر اعلام کنند . اسکناس نویسی و دیوار نویس و شعار ما در انتخابات شرکت نمی کنیم از هم اکنون شروع شده است

 10. اشکان گفت:

  ستمگر باید برود یعنی چه ؟

 11. ناشناس گفت:

  انتخابات در نظام ستم بنیاد محکوم به تحریم است .مادراین انتخابات شرکت نخواهیم کرد مگر قاتلان جوانان بیگناه را علنی دردادگاه عادلانه محاکمه ومجازات کنند

 12. ناشناس گفت:

  به نام خدا
  سلام، ضمن احترام به آقای خاتمی و قبول داشتن فرمایشاتشان، عرض میکنم تعریف و تشریح ویزه گیهای استبداد و ظلم و ظالم و تطبیق آن با شرایط امروز چامعه ما بیان دردناکی است از دست آورد سی واندی ساله انقلاب ، درمان چه شد؟ آیا ظالم میرود ؟ اگر میخواست برود اینهمه ظلم و… مرتکب نمیشد کیسه ها را پر کرده اند و کوتاه هم نمیایند، انقلابیون را در بند کشیده اند و ککشان نمیگزد ، یقیننا به آخرتی هم که انبیا الهی وعده داده اند اعتقاد ندارند که اگر داشتند این نمیشد چاره را باید بر شمرد.

 13. لقمان گفت:

  ادامه بدهید آقای خاتمی.ادامه بدهید.

 14. اصلاح طلب سازش ناپذیر گفت:

  جناب آقای خاتمی !
  من اصلاح طلبم , مثل خود شما
  ادعای انقلاب و از بنیان برکندن حکومت هم ندارم
  شکی هم ندارم که سخنان حضرتعالی در این 2 سال گذشته از سر دلسوزی و اصلاح طلبی بوده
  اما 2 اشکال اساسی در مواضع شما میبینم :
  1/ مواضع شما در دل طرفداران حاکمیت و بخشی از توده دلسرد و نا امید جنبش سبز و در نهایت هم بخش ناآگاه جامعه طوری تلقی میشود که گویی از سر ضعف و کوتاه آمدن و یا از روی قدرت طلبی و یا حتی ارتباط با حاکمیت کودتاگر است
  2/ رویکرد جنابعالی مربوط به زمان و شرایطی است که قدری فضا باز تر باشد و یا فشار مردمی علیه حاکمیت شدید تر باشد و به عقیده من در حال حاضر جز دلگرم کردن حاکمیت به ادامه روند فعلی تاثیری ندارد.
  با درود بر آقایان مهندس موسوی و شیخ مهدی کروبی
  والسلام

 15. لیدا گفت:

  از ماست که برماست در زمان رای گیری با توزیع سیب زمینی و … مردم فقیر ما را تحت رو دربایستی قرار می دهند و ….
  از طرف دیگر اگر این هم کارگر نشد زحمت مردم را خود کشیده و صندوقها را پر می کنند مشارکت را بالا می برند و بر مشروعیت خود می افزایند

 16. رضا-زرند کرمان گفت:

  درود براین متفکر اخلاق مدار .به نظر من بعداز برسی صلاحیت ها باید درمورد شرکت درانتخابات نظرداد.

 17. ایران سربلند گفت:

  هرکس در این حکومت سراسر فساد و ریا و دروغ حتی یک بار دیگر فکر شرکت در انتخابات به سرش بزند لعنت ابدی خدا را برای خودش خریده است. تنها انتخاباتی که پس از آزادی کامل زندانیان سیاسی اعم از موسوی و کروبی عزیز، برکناری و محاکمه همه آمرین و عاملین و فاعلین جنایات دو سال اخیر و حتی قبل از آن، در ان شرکت خواهیم کرد رفراندوم برای نوشتن قانون اساسی جدید و برقراری حکومت دموکراسی حقیقی بدون آقا بالاسر و هر گونه قدرت مطلق است که به دیکتاتوری بیانجامد. به نظرم چاره ای نیست جز اینکه نهادهای بین المللی نظارت داشته باشند. ان شاءالله این اتفاق بیفتد و کارمان به باریکی کشور لیبی نشود.

 18. ناشناس گفت:

  دیکتاتور رفتنیست چه در ایران باشد چه در سوریه زنده باد ملت

 19. ناشناس گفت:

  اقای خاتمی، لطفا از خانم “سمیه توحیدلو” در مورد انتخابات سئوال کنید.

 20. ميرحسيني گفت:

  اين فرايندي كه در اسفندماه برگزار ميشود انتصابات است تا زماني كه شرايط ما براورده نشود.بنابرين شركت در انتصابات چه معني ميدهد؟
  بر شناسنامه ما مُهر بخورد؟ كه چه بشود؟
  به كساني كه بر ما ظلم ميكنند بگوييم كه شيوه شما مورد تاييد ماست؟؟

 21. ناشناس گفت:

  سالهاست که رژیم و دولتها به درجات مختلف در کشور مادستورالعمل های صندوق بین المللی پول را اجرا کرده و اصل 44 قانون اساسی را زیر پا می گذارد

  گزارش اخیر هیئت صندوق بین‌المللی پول، به ریاست ”دومینیک گیوم“، که از ۷ تا ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۰ از ایران دیدار کرد، در تمجید از حذف یارانه ها، نشان دهنده توجه سرمایه داری جهانی به سیاست ”دگرگون سازی“ رژیم ولایی و حمایت مستقیم از عملکرد آن است. دستگاه تبلیغاتی رژیم ولایی این گزارش به موقع و بسیار مثبت و گرم صندوق بین المللی پول را به عنوان موفقیت سیاسی دولت و لزوم ریاضت کشی می داند، و به صورت وسیع در سطح جامعه تبلیغ می کند.

  این در حالی است که شعارهای فرصت طلبانه احمدی نژاد و ”رهبر“، در هر فرصت، غرب را ”استکبار جهانی“ و نظام سرمایه داری را ورشکسته اعلام می کنند، و حتی مدعی حل مشکل های اجتماعی – اقتصادی جهانی هم می شوند. قابل توجه آنکه، رژیم ولایی از دیدار گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای ایران، احمد شهید، جلوگیری می کند و آن را دخالت و توطئه از خارج می داند، اما دست راستی ترین نسخه های اقتصادی سرمایه داری ساخته و پرداخته ”مکتب شیکاگو“ چراغ راهنمای اقتصادی آن است و دیدار (خرداد ماه ۱۳۹۰) و تمجید سخاوتمندانه گزارشگر صندوق بین المللی پول بسیار مهم دانسته می شود.

  خوب خودمان را جای حکومت ولائی بگذاریم سالهاست که برنامه اصلی همان برنامه صندوق بین‌المللی پول است . البته بعضی ها می خواهند هر چه سریعتر همه چیز و حتی نفت هر چه زوتر حراج شود. و کسی ایرادی جدی به این برنامه ها ندارد

  شاید دربین شما کسی جواب قانع کننده ای دارد

 22. سید گفت:

  تحریم <<<<<<<<<< فقط

 23. ناشناس گفت:

  شب ظلمانی به پایان خواهد رسید
  همیشه سیز بمانید

 24. ناشناس گفت:

  انتخابات = انتصابات را تحریم می کنیم شوخی هم نداریم
  من در تمام انتخابات بعد از انقلاب شرکت کردم و در اولین انتخابات هم 15 ساله بودم اما این دفعه شرکت نمی کنم تا بفهمند که شهروند یعنی چه. ما که عمله رای نیستیم که بعدا آقایان چشم دنیا را در بیارند و بگویند مردم رای دادند مگر ما خریم که در انتخابات شرکت کنیم؟

 25. رزمنده دفاع مقدس گفت:

  کسانی روز قدس 88 و 13 آبان و 25 بهمن را دیدند در انتخابات شرکت نخواهند کرد

 26. ناشناس گفت:

  مرگ بر حکومت نظامی
  همه چیز در دست سپاه است پس انتخابات معنی ندارد

 27. آزادی گفت:

  تا موسوی و کروبی و دیگر زندانیان سیاسی آزاد نشوند انتخابات معنا ندارد

 28. علی گفت:

  تا موسوس و کروبی آزاد نشوند انتحابات معنا ندارد

 29. علی گفت:

  به قول آقای خاتمی عزیز ، “باید شرایط انتخابات مهیا باشد نه اینکه شرط گذاردن برای شرکت در انتخابات باشد”
  فرصتی هم برای ایجاد شرایط مناسب باقی نمانده .
  حکومت خودش فریاد میزند که انتصابات میخواهد و انتخابات و حضور گسترده مردم را نمیخواهد چون از حضور گسترده مردم دو بار در سال 76 و در سال 88 ضربه خورده و نمیخواهد این تجربه تلخ را دوباره تکرار کند.

 30. خلیل گفت:

  سلام

  حالا نتیجه دولت اصلاحات و رئیس آن است.

 31. ساسان گفت:

  ستمگر را بايد با تكيه به انرژي توده ها وادار به رفتن كرد.

 32. ناشناس گفت:

  به هیچ وجه نباید در انتخابات شرکت کرد زمان اصلاحات به شکل قبلی تمام شده

 33. صابر قوامی گفت:

  سلام بر موسوی
  درود بر کروبی

  زنده و پاینده باد خاتمی

 34. منامی گفت:

  درود بر خاتمی

 35. علی گفت:

  دوستان به نظرم تحریم انتخابات به این صورت درست نیست ؛
  به نظرم همه شما با اصل برگزاری اتنخابات موافقید پس در انتخابات شرکت کنید و موافقت خود را با برگزاری انتخابات نشان دهید ؛
  اما چون مثل من با افرادی که تعیین صلاحیت شده اند مخلف هستید رأی سفید بدهید!

  به امید داشتن نظام پاک

 36. عاشق اسلام مهدوی گفت:

  درود بر سید بزرگوار

 37. ناشناس گفت:

  با سلام ودرود به سید واعتقادات ناب ایشان . فقط در انتخابات آزاد شرکت می کنیم بدون نظارت استصوابی

 38. ناشناس گفت:

  bayad beravad

 39. سوسن گفت:

  درود بر مرد خردو دانایی ، خاتمی عزیز . در تاریخ مالزی نامی ثبت شده است که آغاز ی جدید بر سرنوشت آن کشور است “ماهاتیر محمد ” و در تاریخ ایران نیز نام مردی به نیکی ثبت خواهد شد مردی که معلم آگاهی و نماد فرهنگی بدون خشونت است و او کسی نیست جز “محمد خاتمی”

 40. علی گفت:

  شرکت در انتخابات =پایمال نمودن بی شرمانه خون پاک خواهران وبرادران دلیرمان که آرمانشان ایرانی مستقل وآباد بود.
  شرم بر کسانی که در صورت تحفف نیافتن کف مطالبات ملت درانتخابات شرکت نمایند.

 41. بهمن گفت:

  درود بر اقای خاتمی
  شرکت در انتخاباتی که تمام کاندیدهایشان دست برورده ی خودشان است چه معنایی دارد؟ سرنوشت ایران را یک عده نور چشمی های اقایان که خوشی زیر دلشان زده تعیین میکنند نه ایرانی….ایا غیر از این است که مردم در کوچه خیابان همیشه از نفرت خود از حکومت حال حاضر میشنوند,بنابرین اینها کیستند که بای صندوق های رای میروند؟ یک سری جیره خواران اقایان……. رای نمیدهم هرگز