سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سرانجام شش سال ادعای مبارزه با فساد: بزرگترین اختلاس تاریخ ایران...
» چرا اصولگرایان نعل وارونه می‌زنند و مسئولیت عملکرد خود را نمی‌پذیرند؟

سرانجام شش سال ادعای مبارزه با فساد: بزرگترین اختلاس تاریخ ایران

چکیده :مساله اصلی این است که بیشترین شعار سیاسی انتخاباتی اصولگرایان، در اصلاح بانک‌ها و توزیع عادلانه اعتبارات و مبارزه با فساد متمرکز شده بود و اکنون نتیجه حاصل از پیگیری 6 ساله این شعار، چنین است که می‌بینیم... شما که برای دوشیدن پستان قدرت، شعار‌های رنگ و وارنگ دادید که در سر لوحه آن مبارزه با فساد و رانت بود، اکنون یک رقم اختلاس آن با کل اختلاس‌هایی که در تاریخ این کشور از زمان مادها تاکنون انجام شده، یکجا برابری می‌کند، چه پاسخی برای مردم دارید؟...


عباس عبدی

هرچند بیشتر خوانندگان محترم با اصطلاح نعل وارونه آشنا هستند، ولی برای کسانی که آشنا نیستند، یادآوری می‌کنم که در گذشته، در برخی موارد افراد فراری را از طریق شناسایی رد پای فرد یا حیوان آنان پیدا می‌کردند، از این رو کسانی که نمی‌خواستند ردیابی شوند، نعل اسب یا قاطر خود را وارونه می‌زدند تا ردیاب‌ها دچار اشتباه شوند و در جهت خلاف مسیر واقعی فرار، آنان را ردیابی کنند.

امروز هم برخی از اهل سیاست می‌کوشند نعل وارونه بزنند تا کسی متوجه مسیر اصلی حرکت آنان نشود، از جمله می‌توان به رفتار قدرتمندان اصولگرا در جریان اختلاس سه هزار میلیارد! تومانی از بانک صادرات و چند بانک دیگر اشاره کرد. این افراد با متمرکز شدن بر اینکه اختلاس‌کنندگان از جریان سیاسی به قول آنان منحرف یا خاصی هستند، می‌خواهند با یک تیر دو نشان بزنند؛ از یک سو رقیب داخلی جناح خود را حذف کنند و از سوی دیگر توجه مردم را از واقعیت ماجرا منحرف کنند تا کسی نتواند آنان را ردیابی کند و مسوولیت اصلی آنان را در این فساد فاجعه‌آمیز متذکر شود. اگرچه مهم است که چه فرد یا افرادی این فساد بزرگ را مرتکب شده‌اند، ولی این موضوع در برابر اصل وقوع چنین رویدادی بسیار کم‌اهمیت است.

مساله این است که کسی درک درستی از ابعاد کلاهبرداری یا اختلاس واقع‌ شده ندارد. مبلغ سه هزار میلیارد تومان، در زمان وقوع حدودا برابر سه میلیارد دلار بوده است که این رقم بیش از شش در هزار از کل تولید ناخالص داخلی کشور است!! برای روشن شدن ابعاد ماجرا باید گفت که اگر در ایالات متحده، اختلاسی با این ابعاد صورت گیرد، باید حدود 150 میلیارد دلار باشد!! که گمان نمی‌رود کل کلاهبرداری‌های آن کشور در طول یک دهه و حتی یک قرن به این رقم برسد.

اجازه دهید مثال دیگری بزنیم تا درک بهتری از واقعیت ماجرا به دست آید. فرض کنید که جسد یک نفر در اطراف شهر پیدا شود و یقین هم حاصل شود که او به دست فرد یا افرادی کشته شده؛ روشن است که در شهری چون تهران وقوع چنین رویدادی در فاصله چند هفته یا چند ماه چندان غیرمنتظره نیست و با شنیدن آن کسی احساس نا‌امنی یا تعجب نخواهد کرد، و بطور عادی پلیس هم در پی شناسایی هویت مقتول و قاتل خواهد بود. ولی اگر هر روز صدها جسد بی‌صاحب در گوشه و کنار خیابان‌های شهر دیده شود، در این صورت دیگر کسی از خانه بیرون نخواهد آمد، در این صورت مساله اصلی این نخواهد بود که چه کسانی مرتکب این قتل‌ها شده‌اند، مساله این است که چرا وضع جامعه به صورتی است که تا این حد از قتل و در روز روشن رخ می‌دهد.

ابعاد اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در شعبه یک بانک، معادل آن است که روزانه ده‌ها جسد در یک کوچه فرعی و نه خیابان تهران انداخته شود و این کار مدت‌ها ادامه یابد تا اینکه تعداد کشته‌ها به صد‌ها و هزار‌ان نفر برسد، بعد از آن یکی، دو نفر مدعی شوند که فلان یا همان جریان خاص مرتکب این جنایات شده‌اند، ولی هیچ سخنی از این به میان نیاید که چرا و چگونه این همه قتل تنها در یک کوچه از شهر رخ می‌دهد.

شما که برای دوشیدن پستان قدرت، شعار‌های رنگ و وارنگ دادید که در سر لوحه آن مبارزه با فساد و رانت بود، اکنون یک رقم اختلاس آن با کل اختلاس‌هایی که در تاریخ این کشور از زمان مادها تاکنون انجام شده، یکجا برابری می‌کند، چه پاسخی برای مردم دارید؟

مساله اصلی این نیست که چه کسی آن را انجام داده، مساله مهم‌تر این است که شرایط را به گونه‌یی درآورده‌اید که یک یا چند نفر توانسته‌اند چنین فساد بزرگی را مرتکب شوند. به علاوه آنان هم که انجام داده‌اند (بر فرض درستی ادعای شما) کسانی هستند که با همراهی خودتان و برای تحقق همین شعارها در مصدر امور قرار گرفته‌اند. آنان از آسمان یا از آن طرف مرزها نیامده‌اند. حتی اگر هم از خارج آمده باشند، در زمینی که شما آماده کرده‌اید کشت شده‌اند و امروز محصول آن را درو می‌کنید. منتسب کردن فلان فرد یا گروه سیاسی به اختلاس بزرگ فعلی، همان نعل وارونه‌یی است که در سیاست می‌زنید.

هر کس که گذارش به بانک افتاده باشد، می‌داند که برای گرفتن چند میلیون یا چند ده میلیون تومان وام کوتاه‌مدت یک ساله با بهره‌های نجومی 22 درصد، چندین برابر اصل وام باید وثیقه بگذارد و ماه‌ها دوندگی و خرج کند و در پایان هم معلوم نیست راه به جایی ببرد، پس چگونه می‌شود که در یک بانک دولتی، سه هزار میلیارد تومان بدون اطلاع مدیر‌عامل، هیات‌مدیره یا حتی بانک مرکزی به کسی وام داده شود؟ و به احتمال فراوان این همان وام‌های 12 درصدی است که به نام کاهش نرخ بهره بانکی، از حلقوم پس‌انداز‌کنندگان کوچک درآورده و به جیب کلان‌سرمایه‌داران رانتی ریخته‌ شده است. جالب اینکه با این پول اختلاس شده، بانک تاسیس می‌کنند و احتمالا سود 72 درصدی بهره اعتبارات پرداختی از سوی بانک خود را هم از همین مردم دریافت خواهند کرد!

اجازه دهید دوباره به مساله اصلی پرداخته شود. اگر کسی مفقود و کشته شود، حتما خانواده و نزدیکانی دارد که قضیه را پیگیری می‌کنند، اگر دزد به خانه کسی بزند، او پیگیر اموال مسروقه خود خواهد بود و این دزدی جایی ثبت می‌شود. ولی اگر کسی اموال عمومی را بطور مخفیانه چپاول کند، به همین دلیل است که با وجود قیمت‌های بالای صد دلار برای هر بشکه نفت، رشد اقتصادی کشور در حوالی صفر درجا می‌زند و فریاد بنگاه‌های تولیدی از کمبود نقدینگی و اعتبارات به آسمان رفته است، ولی در عین حال هر روز مثل قارچ، یک بانک تاسیس شده و هر روز نیز ده‌ها شعبه از این بانک‌ها در بهترین اماکن تجاری در حال راه‌اندازی هستند.

مساله اصلی این است که بیشترین شعار سیاسی انتخاباتی اصولگرایان، در اصلاح بانک‌ها و توزیع عادلانه اعتبارات و مبارزه با فساد متمرکز شده بود و اکنون نتیجه حاصل از پیگیری 6 ساله این شعار، چنین است که می‌بینیم. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

منبع: روزنامه اعتماد


46 پاسخ به “سرانجام شش سال ادعای مبارزه با فساد: بزرگترین اختلاس تاریخ ایران”

 1. ناشناس گفت:

  یعنی اصلاح طلبا نکردن. اگه بگید نه واقعا خیلی کذابید

 2. ناشناس گفت:

  ‫میگویند میخواهی به کسی لطف کنی، بهش ماهی بده، میخواهی بیشتر لطف کنی، بهش ماهیگیری یاد بده؛ عکسش هم درسته: میخواهی به ملتی بدی کنی، بهشون مال دزدی بده، میخواهی بهشون بیشتر بدی کنی، بهشون دزدی یاد بده…کار آقایان در این مدت دزدپروری و قالتاق سازی….و البته نعل وارونه بوده!

 3. حسین گفت:

  ( نصر من الله و فتح قریب ، مرگ بر این دولت مردم فریب )
  یاحسین میرحسین
  یامهدی شیخ مهدی

 4. ناشناس گفت:

  یک مورد از هزاران مورد را مطرح نمودید اگر دزد یا دزدانی به خانه ایدستبرد بزنند ومنزلی را تخلیه کنند فردایش صدای صاحب خانه بلند میشود به کلانتری شکایت میکند وروزنامه ها احتمالا حوادث را به تصویر میکشند ولی اگر سران وحاکمان به سرقت اموال عمومی روی بیاورند نه شاکی دارند نه کسی از سرقت با خبر میشودسی سال است این مملکت را دزد در حال چاپیدن است بهترین فرزندان این مملکت در زندانها ودر جنگ وقشر عظیمی اواره سر گردان در کشور های دیگر به سر میبرند همه چیز طی این سی ودو سال به هدر رفته حفظ قدرت به هرقیمت انتخابات انتصابی عدم اجرای قوانین موجود نهایتا ریشه ظالمان حاکم را از ریشه بیرون خواهد کشید وانروز دیر نیست

 5. پارسامانی گفت:

  اگراین دولت اهل مبارزه وبرقراری عدالت درجامعه بودکه باهزارجورترفندوتقلب بزوربرمردم تحمیل نمیکردند.این دولت ودولت نهم یک وظیفه اصلی واساسی داشت که درامدهای نفتی دراین دوران راکه برابرباتمام مدت زمانهای دولتهای قبلی بودبه عده ای خاص تقدیم کرده وباحمایت همان عده به هیچکس جوابگونباشد.بایک حساب سرانگشتی ؛دولتهای احمدی نژاددرطی این شش سال نزول بلایبرمردم بادرامدهای هنگفتی که برابر26 سال دولتهای قبلی بودمی بایست حداقل ازنظررفاه باندازه نصف دولتهای قبلی به مردم می رسیداماٰنه تنهامردم ازرفاه نسبی که درزمانهای گذشته داشتندنیزمحروم شده وذخایرارضی که دردولت اصلاحات ازطریق فروش نفت بشکه ای 16 دلاربرای روزمباداذخیره شده بودنیزاکنون خبری نیست .واگربخواهندکه بافسادوتاراج بیت المال مبارزه کنند آوردن این دولت که وظیفه ذاتی واصلی اش همین بودکه درامدهای کلان نفتی دراختیاریک نفرقرارداشته باشدوبه هیچ جاوهیچکس هم جوابگونیست آوردن این دولت وحمایت تمام وککمال ازرییس دولت درروزی که هنوزطبق همان قانون اساسی که خودشان برمسندنشسته اندبی معنا می شدواگراتاتن هم احمدی نژادگاهاقلدری می کندوخطقرمزبه حمله به اطرافیانش تعیین میکندبخاطراینست که می داندکه باتاراجی بیت المال که دردولت ایشان انجام گرفته وبخواهندکوچکترین اشاره ای به ذینفعان این تاراج وسوئ استفاده کنندگان کاسبان دین ومذهب ازبیت االمال بکنندرسوای عالم همان حامیان ایشان درانتخابات وبویژه حامی اصلی اش درروزی که هنوزشورای نگهبان منتصب رهبری هم هنوزصحت انتخابات راتاییدنکرده بودبله رسوای عالم خواهندشدوبخاطراینست که قصددارندهمچون یک کودک بصورت تاتی بااین دولت رفتارکنندتااینکه دورانش تمام شده ویکی مثل احمدی نژادرابازپیداکنندکه مطیع اوامرجهان مطاع اعلاحضرت باشد

 6. ناشناس گفت:

  شما فکر میکنید برای چه هر وقت کسی صحبت از لزوم وجود شفافیت و گردش آزاد اطلاعات و قدرت به میان میآورد یک فرد بخصوصی فورا صحبت از ” دشمن ” و ستون پنجم و تحریک بیگانه و ویروس و کاریکاتور و غیره به میان میاورد؟ علت آن کاملا روشن است – برای اینکه آن شخص از وجود این “تاریکخانه” منفعت میبرد و از اینکه قلم ها شکسته و لب ها دوخته و قلوب مرعوب و آزادمردان و آزاد زنان ایران زندانی باشند به مقاصد نفسانی و دنیوی خود میرسد. وگرنه این چه بصیرتی است که ما نمیفهمیم..؟!

 7. کیانراد گفت:

  این اختلاس در قیاس کارهای دیگشون به مصداق درستکاریه جناب عبدی .

 8. محق گفت:

  در روایات دیده اند که امام زمان (عج) بیت المال را بالسویه تقسیم میکند ……………………..؟؟

 9. ولی الله ناشناس گفت:

  ما راببین که چه ساده ایم تا حال برای گرفتن وام 12 یا 18 میلیونی برای خرید مسکن تردید داشتیم و به نظر حاج آقا تهرانی توجه میکردیم که می فرمود باید حالت اضطرار داشته باشی و گرنه با توجه به بهره بانکی اشکال دارد.
  بگذریم که این عملکرد آقایان به توجه به شعارهای مقدسی که می دادند و دوباره آقایان دیگری با طرح این شعار دولتیان بعنوان یک معیار عملکردی ! شروع به تعریف و تمجید از اینها کردند بدون اینکه یک بار هم که شده اشاره ای کنندکه حال اینها چقدر به شعارشان عمل می کنند. چرا باید به دست افتادن مردم به شعارهای متعارض با عملشان، بیشتر شدت ببخشیم؟
  ولی خدا را شکر تا به حال به دروغگویی، تهمت زدن، جوسازی ؛ عوام فریبی، ارائه آمار دروغ، استفاده از بیت المال برای تبلیغات خود، ثبت عملکرد دولت های گذشته به اسم خود بویژه در قضییه هسته ای، پرونده سازی برای مخالفان، استفاده ابزاری از دین و حتی گاهی از علمای دین، ارائه تحلیل های غلط از وضع و اوضاع داخل و خارج، استفاده از بیت المال و امکانات کشور برای گردش های خانوادگی در داخل و خارج از کیش و جزایر خلیج فارس با استفاده از هواپیما و کشتی های اختصاصی گرفته تا استفاده آقازاده ها از طبقات فوقانی ساختمان قرمز ریاست جمهوری و تا گردش در لندن و سایر کشورهای اروپایی و عربی و آسیایی ، و بالاخره ده ها فساد دیگر فکری، عملی، مالی،اخلاقی این آقایان خبر و اطمینان داشتم ولی در مورد دزدی علنی بااین میزان اطمینان نداشتم. آن هم با حضور بزرگانی همچون مقام عظمای ولایت ، جنتی، یزدی، مصباح در راس امور و هرم قدرت سیاسی و فکری در جامعه . واقعا شوکه شدم . الان به این سخن اقای خامنه ای بیشتر پی می برم که مسائل درونی را به میان مردم نکشید . اول فکر می کردم ایشان فکر می کنند که مردم ناراحت می شوند و یا ممکن است دشمن از پخش اخبار اندرونی به خاطر ضعف فکری عده ای در جامعه دشمن سوء استفاد کند همانطور که در کوتاهترین زمان یعنی در حدود 50 ساعت رژیم صهیونیستی موفق شد بلافاصله بعد از انتخابات 22 خرداد 88 جماعت میلیونی تهران را روانه میدان ازادی کند! و یا فکر می کردم منظور مقام ولایت مطلقه این است که تکرار اختلافات باعث می شود تا به کدورت تبدیل شود و یا باعث می شود آقایانی در حصر خانگی در ذهن ها زنده بماند و ده ها فکر اینطوری . حالا رسیدم به این که بر حسب تحول و انعطاف پذیری علما فقه و ولایت ، باید تلاش کرد تا هرچه کردی عین دین دانست و اعوذباالله دین و عدالت معیار عمل نیست بلکه عمل بزرگان صاحب قدرت معیار دین است نه آنکه عمل باید بر اساس دین صورت گیرد بلکه دین باید متحول شود و انعطاف نشان دهد و بالاخره بر اساس عمل آقایان زمانه شکل گیرد . (و هزار اعوذ باالله )عمل انسان معیار دین است نه دین معیار عمل انسان !! البته نه هر انسانی !
  دیگر دنیا دنیای مدرن است گذشت آن زمانی که دنیا را دنی و پست می دانستند.در این زمان اینطور نیست که هرکه با آل علی در افتد برافتد یا ورافتد. بلکه باید گفت هر که با علی درافتد به حصر افتد به اوین افتد. به کف خیابان افتد . ماشین از روش درافتد. در زندان کهریزک به بلای تجاوز افتد. بعد باید به سکوت افتد . و… خدایا خودت به این ملت بی پناه رحم کن و از چنگال دزدان، قدرت طلبان ، نقابداران دینی نجات بده.

 10. ناشناس گفت:

  پس بگو هزینه میلیاردی خرید کاپشن و پژوی 504 رئیس جمهور از کجا اومده!

 11. ناشناس گفت:

  نظر شما را در مورد اینکه میخواهند افکار مردم را از مسائل اصلی منحرف و با این کار رقیب خود را نیز از میدان بدر کنند موافقم ولی با اینکه این کار در این مقیاس انجام شده باشد موافق نیستم و متصور هستم که بزرگ نمایی انجام شده است .

 12. ناشناس گفت:

  البته این اختلاس به صورت صدور ال سی و نقد کردن در شعب دیگر بانکها بوده نه به صورت وام. خوب است که با کمی دقت گزک دست کسانی ندهیم که مقاله ای به این خوبی و همه فهم را لوس کنند.

 13. اشکان گفت:

  ان وقت ما باید برای وام 2 میلیونی از هفت خوان رستم عبور کنیم

 14. ناشناس گفت:

  يك ضرب المثل است كه هر كي اصرار در منع كاري كرد حتما خودش انكاره است مثل احمدي نزاد و كساني كه از او حمايت كردند

 15. الکی خوش گفت:

  گرحکم شودکه مست گیرند درشهرهرانکه است گیرند

 16. ناشناس گفت:

  ایران در بین صدوشصت و اندی کشور از نظر شفافیت اقتصادی در رده 146 است یعنی فساد در بدترین شکل این کشور را با بحران روبرو ساخته است
  این مسئله انقدر واضح وروشن شده که تبدیل به ابزار کارایی برای جلب مردمی شده بر اثر ان باید با فقر وبی کاری وناامنی زندگی کنند. این موضوع هم انقدر واضح وروشن است که پشت قضیه باید کسانی از قدرت باشند که ادعای مبارزه یعنی فریب بقول عوام یعنی کشک.البته ریشه ان در ساختاری است که قوه قضائییه ومجلس را از محتوی انداخته وهمه یک کاسه شد ه اند.دستمال برداشتن و دوده چراغی که دود میزنه را پاک کردن جز انکه همه جا را سیاه کنه اثری نداره باید فیتیله چراق را پایین کشید .
  ازاین بد تر توجیهات مدیر عامل بانک صادرات است که گویی با دسته کورها طرفه واصلا کسی نمیدونه که روند کار در بانکها برای این امور چگونه است

 17. رضا گفت:

  قارون كه با گنجش به اعماق زمين رفت جرمش اين بود كه ادعا ميكرد با زحمت و تدبير خود اين موقعيت را بدست آورده ام اما هنگام بلعيده شدن توسط خاك متوجه شد خودش اندازه ي يك مورچه هم كاره اي نيست اگر خدا نخواهد. واي به حال اين ویرانگران كه علاوه بر غارت گنج قارون مردم ايران غارت آزادي امنيت جان و ايمانشان را هم انجام دادند. حتما مداركتان را ثبت كنيد و با خود به قبر ببريد شايد بتوانيد نكير و منكر را ساعتي مشغول كنيد.

 18. سیما گفت:

  این رقم معادل 3 ماه درامد فروش نفت در سالهای 75 و 76 بود

 19. سید گفت:

  بر فرض صجت صحبت شما، پس شما هم دنبال دزدی هستید و توجیح می کنید که چون قبلی ها دزدی کرده اند شما باید دزدی کنید و صد البته با مقیاس نجومی که روی دزدان پیشین را کم کرده باشید

 20. ناشناس گفت:

  عالی بود آقای عبدی

 21. ناشناس گفت:

  تا اقتصاد ايران دولتي است و تا زماني اموال ملت در دست خودشان دست به دست ميگردد انتظار اين نوع اختلاسها دور از انتطار نيست براي همين هم هيچ گاه دولتيان نميخواهند اقتصاد ايران به بخش خصوصي واگذار شود و هيچ رسانه ازادي وجود نداشته باشد و فقط اخبار از كانال صدا و سيما به گوش همه برسد تا كسي نداند پشت پرده چپاولگري چه ميگذرد.

 22. علی45 گفت:

  این فساد مالی صرفا چیزی است که طبق اسناد کشف شده . حالا محاسبه کنید خیانت و جنایتی که در حق یک ملت بر اثر سوء مدیریت تحمیل شده و محاسبه نمیشود صدها برابر این رقم است . آنگاه ببینید یک حاکم اسلامی اگر واقعا پایبند دین و شریعت است میتواند خواب راحت داشته باشد ؟ ملت ذره ای از این جفاها را که با غفلتی آشکار بر او تحمیل شده نخواهد بخشید

 23. محمد محمد صادق گفت:

  سلام به جناب عبدی عزیز و فرهیختگان شریف و دلسوز ایران زمین. وقتی شما روشنفکران و صاحب نظران به این نتیجه رسیدید که مردم برای تحقق خواسته هایشان نیازی به رهبر ندارند و هر فرد ایرانی خود رهبر است. و بعد به به این فصاحت تضییع حقوق ملت و کلاهبرداری های هزاران میلیاردی را تبیین می فرمایید ، بفرمایید پس از همه این تنویر ها مردم چگونه حاکمیت را پاسخگو کنند و با کدام ابزار حقوقی و قانونی به استیفای حقوق ضایع شده خود بپردازند؟
  آیا شما راه های رهایی مردم را بر مردم نبسته اید؟ و آنان رادر یک سرگردانی به بیابان تیه نیفکنده اید؟ اگر مردم سری داشتند و رهبری آیا استیفای حقوقشان از طریق وی سهل ترو قابل اجراتر نبود؟
  طرد رهبری مقبول مردم و بی رنگ کردن تاثیر لیدر های آزموده شده توسط نخبگان امروزین داستان غمباری است که خسارت های آن را تنها در تاریخ آینده می توان دید و انتگشت تاسف و حسرت بر دندان گزید.کدام نهضت رهایی بخشی رادرتاریخ سراغ دارید که اینچنین سرگردان و کور توانسته باشد به مطالبات خود بپردازد؟
  کی تحقیق یک جمع پراکنده و متفاوت القول و نظری توانسته است سکان دار رهایی ملتی گردد؟ تنها شما می توانید هرروز غمنامه و رنج کامه های مردم سرزمینی را بنگارید و تاسف گروهی رابرانگیزید. ! بس نمی کنید ؟ از مرکب خود انگاری پیاده نمی شوید؟ با کمی تسامح نمی خواهید میدان را به میدان داری نجیب و سرافراز بسپارید تا او بتواند غریو ملت را در هربزنگاه خائنانه و چپاولگرانه و ضد ملی و ضد دینی و اخلاقی در یک سمفونی زیبا و همه جا گیر به صدا درآورد؟
  در نهضت های بزرگ جهان رهبرانی بس بی ارج تر از پیش تازان این مردم بوده اند که به پشتوانه مردمی توانسته اند افتخار آفرینی تاریخی به بار آورند. و شما وما به رهبرانی کمتر از پیامبر و علی رضایت نمی دهیم .و اگر هم به آنان دست یافتیم چند گامی بیشتر آنان راهمراهی نمی کنیم و بزودی با کیش شخصیتی که درونمان را به فتح ناپذیری کشانیده است تنهایشان می گذاریم .
  آقای عبدی عزیز ! آقایان ! نخبگان ! آبدیدگان! عالمان سیاست و دین ! بندیان و اسیران بی پناه ! اگر و اگر و اگر می خواهید از این ماتم رهایی یابیم ، بیایید کمی با چشم از پوشی از امتیازات و مو قعیت های خود که امروز قطعا در زیرسلطه امپراطوری دروغ و فساد و استبدا د به پشیزی نمی ارزد و با هر مقاله و سخنی ممکن است به محاق و از دست دادن حقوق اولیه انسانی روید،
  با گذشت و حرکتی خردمندانه دست قبول با رهبری شناخته شده و امین و استوار از تبار پاک این ملت نجیب دهیم و تکلیف مردم را با این خودکامگان بی مرز و بی ترمز روشن کنیم.
  شاید مردم نه شما بتوانند رهبران خویش را برمسند نشینندو ازاسارت بیرون آورند. شاید آنان بتوانند با اتکا به پذیرش مردم خودمحوری خودکامگان بی پاسخ گو را چاره کنند. !
  اگر هم نتوانستند بگذارید این ناتوانی به نام ملتی نوشته شود که به ناحق آوازه رادمردی و درستکاری را یدک کشیده اند. بگذارید تاریخ بنویسد ملتی با چشمان باز رهبران خودراتنها گذاردند و به دریوزگی تن دادند .
  به این بسنده نکنید که رهبران می گویند ما درکنار مردمیم. هرکس می باید کار خود خود ساز کند. مگر امام خمینی خود دعوی رهبر کرد تا دیگران مدعی گردند؟ !
  نمی خواهید بامردم هم نوا گردید؟
  به خداوند سوگند که مردم رهبر می خواهند و با اظطرار می گویند ربنا اجعل لنا من لدنک ولیا و اجعل لنا من لدنک نصیرا . حتی اگر داود هم باشد باز مردم طالوتی می خواهند تا با او همصدا شوند و خویش برهانند.
  سروران ، آگاهان ، عزیزان ، بخاطر خداوند و به خاطر تسکین آلام خانواده ها یی که سرمایه های عمر خود راپرپرشده می بینندو راهی برای اجرای عدالت نمی یابند. به … اعلام کنید که ما ،مردم ما تحت رهبری …. به تحقق مطالبات خود می پردازند . آیا پس از آن شرایطی سهمگین تر از 21 یک ماه اسارت برای آنان خواهد بود/ !
  خدارا که امروز مردم ما نیازمند راهیابی و هدایت نخبگان می باشند. والسلام

 24. وام گفت:

  قابل توجه اون دوست عزیزمون که ملیارد ملیارد پول زحمت می کشه بالا می کشه به سختی هم یه آب خنک روش، خسته نباشی.
  3 ساله دنباله وامم تا میگی وام 80 نفر سریع می گن ضضضضضضضضضضضضضضضضضضامن البته حتما کارمند.
  حالا ما کارمندو از کجا پیدا کنیم مثل عقاب طلایی و الدورادوست.بماند که باید به زمین و زمان رو بندازی تا بلکه یکی پیدا شه تو این اوضاع قاراش میش بیاد به ما اعتماد کنه آخرشم چیییییییییییییییییییییی کشک!!!
  همه اون سگ دو زدن ها واسه گرفتن یه وام چندرغاز یه دلمو نسوزوند ولی بد بختانه با شنیدن این اخبار که دیگه خیلی مثل اینکه عادی شده تمام اون خسته گی دوندگی ها و بدبختیایی که با هزار قرض و قوله مرتفع کردم تو سرم خورده می دونی چراااااااااااا؟؟؟؟
  چون الان تازه فهمیدم همون وام تخیلی رو هم دارم از دوست عزیز مایه دار بی غم رانتی می گیرم و تازه اینقدرم منت رو سرم گذاشته و آخرم هیچ… ولی بازم خدارو شکر.

 25. ناشناس گفت:

  ما امروز عدد 3000 میلیارد تومان رو روی کاغذ نوشتیم و یادمون اومد که در بازیهای کودکانه هم که می توانستیم هرچند تعداد صفری که می خواهیم جلوی عددمان بگذاریم هیچوقت این تعداد را به کار نبرده بودیم. خیلی عدد بزرگیه!!! برای درآوردن یک میلیون تومان درماه از صبح تا شب سگ دو می زنیم. انگار ارقام هم مفهوم خودشون رو از دست داده اند. شاید برای همین بانک مرکزی می خواست چهار صفر از جلوی پول رایج برداره که ما یکهو با دیدن این همه از آن شوکه نشیم!!!

 26. besiji گفت:

  hala mardom beran raai bedan berin rapeimahi yekam dark konid

 27. ناشناس گفت:

  بادستمال کثیف شیشه راپاک نکنیدبادستمال احمدی نژاد پاک کنید !!!!!!!!که پاکترین دولت تاریخ ایران است!!!!!

 28. روشن ضمير گفت:

  ديديد كه چقدر بي مغزيد… اگر با اين طرحي كه پياده كرديد(تقلب) خودتونو خراب نميكرديد سال 92 قطعا سال پيروزي شما بود. اما خدا را شكر كه ماهيت اصلي خودتونو نشون مردم داديد و براي هميشه به زباله دان تاريخ ايران افتاديد. اين دولت هم مثل شما داره سخت اشتباه ميكنه ولي باز يك نمره از شما بهتره و اون اينكه آدم هايي توشون پيدا ميشه كه دلسوز اسلام و انقلاب هستند كه بعضا فريب خوردند

 29. ناشناس گفت:

  … در بانك صادرات 123 ميليارد تومان اختلاس كرد اما فاضل خداداد به جاي ايشان اعدام شد و …شد مامور خريد زندان اين اختلاسها هم ادامه همان سبك كشور داري است و پاسخگو نبودن مسولين نظام است .

 30. ناشناس گفت:

  azizan in teze ye bakhshi az oone ke bar mala mishe va ma mifahmim

 31. chesiic گفت:

  اگه همچین اتفاقی تو آمریکای جهانخوار ( از نقل خودشون) بیفته خد اقلش اینه همه دست اندرکارای اون بانک استعفا می دادند. اینا ریشه دوانیدن اینحا.

  خداییش اگه علی (ع) بود و می شنید همچین اتفاقی رو چه برخوردی میکرد؟ من میترسم وقتی به اون دنیای اونا قکر میکنم یعنی اونا نمیترسند؟!
  یعنی …. از احمدی نژادیون هم پیدا میشه؟!

 32. ناشناس گفت:

  مقاله آقای عبدی بجز احساسی بودن چند عیب کوچک دیگر هم دارد. بانک صادرات از سال ۱۳۸۶ به این سو بانکی خصوصی شده است و بانک دولتی نیست. آنچه انجام شده اختلاس نیست، بلکه کلاهبرداری است یعنی ظاهرا بر اساسآنچه تاکنون منتشر شده اشخاصی اعتماد بانک را برای دریافت ال سی کسب کرده اند و حتی حدود یک هزار میلیارد تومان وثیقه نزد بانک گذارده اند و سپس جعل سند کرده و آن را نزد بانکهای دیگر تنزیل کرده اند. اسم این کار کلاهبرداری است نه اختلاس. بعد هم این نوع کلاهبرداریها فقط از سوی اصولگرایان نیست در تمام طول انقلاب انواع و اقسام این کلاهبرداریها انجام شده. در صدر انقلاب بسیاری از صاحبان خانه ها و کارخانه ها و دیگر اموال منقول و غیر منقول را وادار کردند (و در بسیاری از موارد به زور اسلحه) تا خانه و کاشانه خود را به ده تومان (ده تا یک تومانی معادل یک دلار و ۳۰ سنت به ارزش وقت) به انقلابیون صلح کنند که نمارشان درست باشد و د رخانه غصبی نباشد.
  آقای عبدی بد نیست توضیح بدهند چه شده که حالا به فکر این نوع کلاهبرداری ها افتاده اند؟

 33. عليرضا گفت:

  بنده خدا! اين چه حرفيه ميزني؟ مثلاً ميخواهي از جماعتي دفاع كني؟ دزدي كه اصولگرا و اصلاح طلب نمي شناسه. اين پول من و تو همكيش و هم ميهن تو هست كه داره حيف و ميل ميشه.حالا هر كي در هر مقامي كه مي خواهد باشه. يادت باشد تا افرادي با طرز فكر تو در اين مملكت است اصولگرا و اصلاح طلب و چپ و راست و روحاني و جسماني و دستاندر كاران مسئول و محترم؛ آن كار ديگر ميكنند و من و شما هم به همديگر و آقاي عبدي مي پريم

 34. کارگر گرسنه وخجالت زده گفت:

  دراین دنیا که هیچ . حتی خدا هم نیم نگاهی بما نداشت ولی اگر ان دنیایی که میگویند باشه نمیدونم جواب گرسنه سر ببالین گذاشتن زن وفرزند مارو تو اون دنیا چی میخواهید بدید .شما روی شمر و ابن ملجن رو سفید کردید.خدا ازتون نمگزره

 35. omid گفت:

  khaane az paaybast viran ast!!!haaaaaay

 36. علی گفت:

  چند مورد هرچند معدود ، نظر مخالف داده اند و به عبارتی ایجاد شبهه که بزرگ نمائی شده ؟! رو را برم خود مدیرعامل سوپر اصولگرای بانک صادرات و بازرسی کل کشور و رسانه های اصولگرا هم موضوع را با ارقام دقیق و با تفکیک سال 88- 89 – 90 دقیق توضیح و تآیید کرده اند.
  1 – مطمئن باشید اگر طلب خواهی 6 بانک دیگر در موضوع نبود به هر طریق ممکن این موضوع را ماستمالی میکردند.
  2 – مطمئن باشید روزی که این دولت نباشد جمع اختلاس و دزدیها به 200 میلیارد دلار هم میرسد چرا که خاتمی با 160 میلیارد دلار درآمد طی 8 سال چندین برابر این دولت بی کفایت نیروگاه و پتروشیمی و عسلویه و راه آهن و… ساخت و صندوق ذخیره را هم ایجاد کرد ، پس خودتان جساب کنید اگر این دولت همه کارهای دولتهای قبل را انجام داده باشد ، که نداده ، در نتیجه از 500 میلیارد درآمدی که داشته میتوانسته حداکثر 160 میلیارد و نهایتآ 200 میلیارد دلار سازندگی کرده باشد ، که نکرده ، پس ، 300 میلیارد دلار پول این مملکت در این 6 سال مفقود شده !

 37. سبز گفت:

  بابا سختش کردید. هنوز متوجه نشدید؟ این انعطاف دستگاه ولایت رو نشون میده . انعطاف در برابر فساد اونایی که نظراتشون به نظرات بعضی ها نزدیکتره .

 38. ناشناس گفت:

  اون اولی که اصلاح‌طلب و کذاب این چیزا بارمون کرده، اگه داره رو کنه. اگه داشتند لحظه ای بزرگتر از شماها در افشای آن دریغ نمی‌کردند. یادش بخیر آقای رمضان زاده یک بار در یک سخنرانی در قم گفت که دولت اصلاحات پاکترین دولت تاریخ انقلابه وما باور نکردیم. من فکر می‌کنم اگه حضرت علی بود الانه از دق می‌مرد یا سر به صحرا می‌گذاشت و…

 39. حرف حق گفت:

  دولت احمدي نژاد يا بهتر بگم… بدتر از فتحعلي شاه قاجار مملكت رو فروخت…….. همه داشته هاي جامعه و كشور رو به باد حماقتهاي خودش داد… از حرمت ها و كرامت هاي انساني و شرافت ايراني گرفته تا منابع مادي مملكت رو به باد فنا داد…. در دولت بعدي پرده ها كنر مي رود و همه … اين دولت مردم فريب و …. آشكار مي شود….. اندكي صبر سحر نزديك است

 40. ناشناس گفت:

  خطاب به کسی که خودش را روشن ضمیر ! معرفی کرده !!!از نظر ما احمدی نژاد( همان کسی که با آمدن دولتش انقلاب در مسیر اصلی خود قرار گرفت !!!!! ) با آقای خامنه ای و آقای رفسنجانی که احمدی نژاد را به سمت استانداری رسانید و آقایان ناطق نوری و مهدوی کنی و باهنرو سردار جزایری و سردار جعفری و لاریجانی ها همه شریک یکدیگرند و همه باهم هماهنگ هستند و همگی هم اصطلاحا اصولگرا هستند! لابد ناتوانی دراداره نانوایی که خاطرتان هست !!!؟

 41. ناشناس گفت:

  حالا معلوم میشه چرا وقتی بچه دبیر ستانی های ما هم از میزان موجودی صندوق ذخیره ارزی کشور که در زمان آقای سید محمد خاتمی هر هفته اعلام میشد سوال میکنند احمدی نژاد در جواب میگه :ده!! این حرفا به شما نیومده و این مبلغ جزو اسرار محرمانه مملکتی است!! بهوش باشید که پارازیت انداختن و فرافکنی شگرد ابلیسیان است .! سایت محترم کلمه ! اطلاع رسانی کنید !این صندوق ذخیره ملی (مضاعف بر صندوق ذخیره ارزی )که اینها بتاز گی علم کرده اند هم احتمالا در راستای همان پارازیت افکنی اقتدارگراها برای تکدیر و تخدیر فضای اطلاع رسانی است!! الله اکبر الله اکبر الله اکبر موسوی و کروبی رهبر.

 42. سبز سبز گفت:

  نکته جالب توجه اینه که در کشوری که اختلاسهایی در این اندازه رخ میده و از نظر رتبه فساد ادرای در ارزیابی سازمان شفافیت بین‌المللی جایگاه ایران از میان ١٨۰ کشور جهان در رده ١۴۶ قرار میگیره و رشوخواری در شهرداریها و گمرکات بانکها و … به طور متعارف و آشکارا در جریانه که خواجه شیراز هم از اونا با خبره.دولت احمدی نژاد به عنوان پاک ترین و نزدیک ترین دولت به اندیشه های رهبری عنوان می شه ولی‌الله خبره قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور به عنوان مدیر نمونه دستگاه قضایی معرفی می شه !!!!!

 43. ناشناس گفت:

  از قدیم گفته اند کدخدا را ببین ده را بچاپ
  حالا حکایت ما سبزهاست . وقتی “مستحق بزرگ” را نمیبینیم که سالی 200 تریلیارد تومان (بله درست شنیدید سالی 200 تریلیارد تومان) را به جیب میزند و در بانکهای سوییس و هنگ کنگ پس انداز میکند و احمقانه شعار نه غزه نه لبنان سر میدهیم در حالی که فقط درصد ناچیزی از کشور به حساب کشورهای مسلمان و کمونیست کمک میشود و بقیه به حساب فقرای حجتیه ! ریخته میشود.
  حالا هم همان حکایت را با این مقالات تکرار میکنید در صورتی که اگر 10 برابر همین مقدار اختلاس دزدی شود ولی مابقی (70 برابر) به کار گرفته شود باز یک مملکت رویایی خواهیم داشت.

 44. ناشناس گفت:

  جنگی که از سال 58 برسر پول بین حضرات شروع شده بود حالا حالاها ادامه دارد …

 45. ناشناس گفت:

  وای.مردم دارن از گسنگی میمیرن ولی اینها….. .البته حق مردم بی سواد و ترسو و دورو همینه ک این بلاها سرش بیاد.لعنت بر کسی ک دروغ و تزویر را تو این جامعه رواج داد و از همه مهمتر رسمیت داد

 46. kha گفت:

  باور كنيد مردم ايران درتاريكي مطلق قرار دارند و راهي به جايي ندارند اخر با دست خالي و شكم كرسنه جكونه مي شود ؟ ازادي را حس كرد