سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آذربایجان در غم مرگ تدریجی «چشم ایران» گریست؛ آیا صدای مردم شنیده می‌شود؟...
» شعار مردم تبریز و ارومیه: «بیایید با هم گریه کنیم، دریاچه ارومیه را پر کنیم»

آذربایجان در غم مرگ تدریجی «چشم ایران» گریست؛ آیا صدای مردم شنیده می‌شود؟

چکیده :پاره‌ی تن آذربایجان در حال از دست رفتن است. عضوی از پیکر طبیعت ایران‌زمین در حال مرگ تدریجی است، و این است که ایرانیان آن خطه و دیار را بی‌قرار کرده است. آنها که این روزها از هر فرصتی که پیش می‌آید، در استادیوم فوتبال یا کوچه و خیابان، استفاده می‌کنند و حتی باتوم و گاز اشک‌آور پلیس هموطن را به جان می‌خرند تا به هر زبانی که می‌توانند، خواست ملی خود را با این بیان مظلومانه فریاد بزنند: «بیایید برویم گریه کنیم، دریاچه ارومیه را پر کنیم». چشمه‌ی «چشم ایران» از غم بی‌توجهی‌ها و سوء مدیریت‌ها خشکیده و حالا اشک دوستداران این دریاچه به کمک آن آمده تا با انجام اعتراض‌های مستمر، و با تحمل بی‌اعتمادی و بی‌اعتنایی‌های پیاپی مسئولان، سوء عملکرد آنها در تمام این سالها را فریاد بزنند و نگاه ها را به «اورمو گولون» جلب کنند. آنها که هنوز خوش‌بین‌اند در آخرین امیدها منتظرند نظاره کنند که مجلس در یکشنبه آینده چه تصمیمی برای نجات این دریاچه می‌گیرد، و آنها که ناامیدند ......


کلمه – گروه اجتماعی: پاره‌ی تن آذربایجان در حال از دست رفتن است. عضوی از پیکر طبیعت ایران‌زمین در حال مرگ تدریجی است، و این است که ایرانیان آن خطه و دیار را بی‌قرار کرده است. آنها که این روزها از هر فرصتی که پیش می‌آید، در استادیوم فوتبال یا کوچه و خیابان، استفاده می‌کنند و حتی باتوم و گاز اشک‌آور پلیس هموطن را به جان می‌خرند تا به هر زبانی که می‌توانند، خواست ملی خود را با این بیان مظلومانه فریاد بزنند: «بیایید با هم گریه کنیم، دریاچه ارومیه را پر کنیم».

دریاچه‌ی ارومیه دارد می میرد؛ یا شاید نه، می‌خواهد به کویر ارومیه تغییر نام دهد! چشمه‌ی «چشم ایران» از غم بی‌توجهی‌ها و سوء مدیریت‌ها خشکیده و حالا اشک دوستداران این دریاچه به کمک آن آمده تا با انجام اعتراض‌های مستمر، و با تحمل بی‌اعتمادی و بی‌اعتنایی‌های پیاپی مسئولان، سوء عملکرد آنها در تمام این سالها را فریاد بزنند و نگاه ها را به «اورمو گولون» جلب کنند. آنها که هنوز خوش‌بین‌اند در آخرین امیدها منتظرند نظاره کنند که مجلس در یکشنبه آینده چه تصمیمی برای نجات این دریاچه می‌گیرد، و آنها که ناامیدند …

برای اینکه به سادگی ببینید چه بلایی بر سر این سرمایه‌ی ملی آمده، این سایت را ببینید

گزارش کلمه از اعتراضات دو هفته قبل ارومیه و تبریز را هم در اینجا، و مصاحبه کلمه با خانواده‌های برخی از بازداشتی‌های اخیر آذربایجان را هم در اینجا ببینید.

تصویر متحرک زیر هم ابعاد تغییر مساحت این دریاچه در یک سال اخیر را به نمایش می‌گذارد:


منبع تصویر (در این صفحه، اطلاعات علمی قابل توجهی را در همین باره می‌توان یافت.)

 

همبستگی در اعتراض به بی‌اعتنایی

به گزارش کلمه، یک ماه پیش که اکثریت مجلس تصمیم گرفتند با دو فوریت طرح انتقال آب دریاچه ارس به ارومیه مخالفت کنند و آن را کارشناسی‌نشده توصیف کردند، خشم مردم آذربایجان برانگیخته شد؛ چرا که احساس کردند نمایندگان مجلس که باید نماینده مردم باشند و به کاهش رنجهای ملت بیندیشند، به یکی از بزرگترین دغدغه‌های ایرانیان ساکن شمال غربی این سرزمین بی‌توجه‌اند.

این موضوع جرقه‌ی اعتراض‌هایی را روشن کرد که هنوز هم آرامش را به تبریز و ارومیه و دیگر شهرهای شمال غربی ایران باز نگردانده است، و باب همبستگی دیگر اقوام و فعالان مدنی و سیاسی کشور را با مردم این خطه باز کرد؛ تا شاید دولت و مجلس متوجه شوند که دریاچه‌ی «ارومیه» متعلق به ایران است و باید برای نجات آن تسریع شود.

اما از سوی دیگر، حکومت با امنیتی کردن موضوع و تشدید بی‌تدبیری‌های خود، بسیاری از فعالان محیط زیست و معترضان به خشک شدن این دریاچه را بازداشت کرد. این اعتراض‌ها در چند نوبت با راهپیمایی‌هایی در ارومیه و تبریز همراه شد که بازداشت‌های گسترده‌ای را در پی داشت.

فعالان سیاسی و اجتماعی: بازداشت‌شدگان معترض به خشک شدن دریاچه ارومیه را آزاد کنید

بازداشت های اخیر باعث شده تا 170 فعال سیاسی و اجتماعی در نامه ای خواستار آزادی بازداشت شدگان و رفع محدودیت های ایجاد شده برای فعالان اجتماعی و زیست محیطی و پرهیز از هرگونه تنش آفرینی در این برهه ی حساس شوند.

در این نامه با محکوم کردن بازداشت سی تن از فعالان مدنی آذربایجان آمده است: بیم آن می رود که برخوردهای غیر عقلانی و غیر قانونی با موضوع ، منجر به بروز بحرانهای عمیقتری در سطح جامعه گردد. این در حالیست که انتظار منطقی از مسئولان، جلب همکاری تمامی نیروهای دلسوز و علاقمند به محیط زیست و رفع معضل پیش آمده برای دریاچه ارومیه است نه دستگیری، بازداشت و برخوردهای غیر قانونی.

از سوی دیگر، سازمان دید‌ه‌بان حقوق بشر نیز با انتشار اطلاعیه‌ای از بازداشت معترضان به وضعیت دریاچه ارومیه در شهرهای مختلف ایران انتقاده کرده و از مقامات کشور خواسته است که به برگزاری اعتراضات مسالمت‏آمیز مردم علیه سیاستهای دولت در مورد دریاچه ارومیه اجازه دهد.

بر اساس بیانیه دیده بان حقوق بشر، جو استورک، معاون بخش خاورمیانه‌ی این سازمان گفته است: “بازداشتهای اخیر نشان دهنده بی تحملی شدید مقامات ایرانی نسبت به هر نوع انتقاد عمومی است. مقامات باید ساکنان بازداشت‏شده منطقه آذربایجان را که به نظر می‏آید صرفا به دلیل شرکت در تجمعات صلح آمیزبازداشت شده اند آزاد کنند. اگر دولت شواهد معتبری در دست دارد که نشان می‏دهد معترضان دست به خشونت زده اند باید آنها را تفهیم اتهام و در غیر این صورت آزاد کند”.

جمعی از نمایندگان اصلاح طلب ادوار مجلس: وضعیت دریاچه ارومیه، نتیجه سوء عملکرد حاکمیت

جمعی از نمایندگان ادوار مجلس در خارج از کشور نیز که از طیف اصلاح طلب هستند، با اعلام حمایت از اعتراضات هموطنان آذربایجانی برای دریاچه ارومیه تاکید کرده اند که برخوردهای امنیتی و سرکوبگرانه راه حل این گونه مشکلات نیست.

این بیانیه که با امضای نورالدین پیر موذن، فاطمه حقیقت جو، اسماعیل گرامی مقدم، علی مزروعی، علی اکبر موسوی خوئینی و حسین یوسفی اشکوری انتشار یافته یادآور می شود که طبق اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی، حفاظت از محیط زیست یک وظیفه عمومی است و لازم است حاکمیت و شهروندان با تعامل با یکدیگر در این زمینه فعالیت کنند.

نویسندگان این بیانیه، فراهم آمدن زمینه خشک شدن دریاچه ارومیه را به “سوء عملکرد حاکمیت” در سال های اخیر نسبت داده و گفته اند که اعتراضات مردم نسبت به این واقعه، با سرکوب دولت مواجه شده است.

این گروه از نمایندگان دوره های سابق مجلس در بیانیه خود گفته اند که حکومت “به جای شنیدن صدای این اعتراض و پاسخگویی، با تغییر صورت مساله از یک موضوع زیست محیطی و اعتراض مدنی به یک مساله امنیتی – سیاسی، به ابزار سرکوب و ارعاب برای ساکت کردن معترضان روی آورده است و به همین دلیل، در این روزها شاهد برخوردهای خشن و بگیر و ببندهای گسترده شهروندان معترض بوده ایم.”

از سوی دیگر خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان «یک دریاچه و هزار نسخه برای نجات» به نقل از ناصر کرمی، که از او به عنوان کارشناس محیط زیست یاد شده، آورده است: «بحران دریاچه ارومیه را سه عامل ایجاد کرده است: سد سازی بی رویه، میانگذر دریاچه، کشاورزی بدون ضابطه و ناپایدار.»

معاون احمدی نژاد: درباره دریاچه ارومیه سیاه نمایی نکنید!

محمد جواد محمدی زاده، معاون احمدی نژاد و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، از برخی هشدارها در مورد عواقب خشک شدن دریاچه ارومیه از جمله پخش نمک در منطقه و خودداری دولت از اختصاص بودجه برای حل مشکلات این دریاچه ابراز تعجب کرده است.

وی ضمن انتقاد از سیاسی شدن مساله‌ی دریاچه‌ی ارومیه گفت برخی افراد درصدد بزرگنمایی و سیاه نمایی هستند.

آقای محمدی زاده گفته است که مشکل دریاچه ارومیه طی یک برنامه پنج ساله با اختصاص اعتباری به مبلغ ۱۳۵۰ میلیارد تومان حل خواهد شد.

وی در عوض نسبت به وضعیت دریاچه هامون در شرق ایران هشدار داده و گفته است که به علت آورد کم آب رودخانه هیرمند از افغانستان، دریاچه هامون با یک فاجعه زیست محیطی مواجه است.

در خبری دیگر در همین زمینه، معاون آب و خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی به رادیو و تلویزیون دولتی ایران گفته است که مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده شده و هشدار داده است که خشک شدن این دریاچه باعث جابجایی نمک و تهدید کشاورزی منطقه می شود.

یکشنبه‌ی تصمیم در بهارستان

از سوی دیگر ۳۰ نفر از نمایندگان مجلس با امضای طرحی یک فوریتی، دولت را به نجات دریاچه ارومیه در مدت سه سال ملزم کردند؛ این طرح یک فوریتی یکشنبه هفته آینده در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود.

“نادر قاضی‌پور” از نمایندگان امضا کننده این طرح از تدوین طرح یک فوریتی نمایندگان برای نجات و احیای دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: این طرح با نظارت کامل کارشناسان مجلس و همراهی تعدادی از نمایندگان با سابقه تدوین شده است.

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، همچنین افزود: بر اساس این طرح دولت موظف شده است از تاریخ تصویب این قانون حداکثر ظرف مدت سه سال با انتخاب بهترین راه‌حل‌های ممکن، دریاچه ارومیه را نجات دهد و سپس برای احیای این دریاچه و بازگشت آن به وضعیت قبلی برنامه‌ریزی کند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: منابع مالی سال اول اجرای این طرح از منابع جزء سوم بند دوم ماده واحده قانون بودجه ۹۰ که به اختیارهای دولت مربوط می‌شود، قابل تأمین است و پیش‌بینی می‌شود با نهایی شدن این طرح، دولت احیای دریاچه ارومیه را به شکلی جهادی در دستور کار خود قرار دهد.


12 پاسخ به “آذربایجان در غم مرگ تدریجی «چشم ایران» گریست؛ آیا صدای مردم شنیده می‌شود؟”

 1. آذربایجان بالاسی گفت:

  آذربایجانیها اهل گریه و زاری نیستند. تازه این تظاهرات آرام ما بود. خدا نکنه اون روی ما را بالا بیاورند. اینها خودشان می دانند که با ما آذربایجانیها نباید کل کل کنند وگرنه همان بلایی را سرشان خواهیم آورد که ستارخان و باقرخان آوردند. درضمن بدنیست این دولت ما یک مجسمه بسیار بزرگی از قهرمان آذربایجانی ها یعنی بابک …در یکی از بهترین نقاط تبریز به عنوان نماد آذربایجانیها نصب کنند. آنقدر این کار ر ا نکردید که این جمهوری آذربایجان این کار را دارد می کند و حتما پشت آن هم بسیاری از مقاصد سیاسی نهفته است. این همه قهرمان ملی آذربایجانی داریم اشکالی دارد مجسمه آنها را در میادین شهرها نصب کنید؟ کمتان می آید؟ کاری نکنید که ما آذربایجانیها به حالت قهر درآوریم که دمار از روزگارتان درخواهیم آورد. زنده باد ایران

 2. ناشناس گفت:

  آذربایجان اویاخدی
  موسویه دایاخدی

 3. بسیجی گفت:

  به نام خدای امام بر حق ما خامنه ای.این که سو مدیریت بوده قبول و اینکه اگر راهکاری اندیشیده نشود فاجعه ملی رخ میدهد که ننگی بر دامان نظام است اینم قبول!اما شماها چرا طلبکارید مگر همه این سدها در زمان این دولت ساخته شده؟!مگر این چاهها همش در زمان این دولت حفر شده؟!پس شما هم مسئولید ای بازماندگان اصلاحات و سازندگی!شما هم خواهشا بیایید و پاسخگوی عملکرد ضعیف خودتان باشید با اینکه این یک قضیه ملی است و دیگر نباید دنبال متهم گشت بلکه باید با هم این بحران را حل کنیم چه موافق و چه مخالف نظام! اما چون شما قضیه رو سیاسی کردید خواستم بگم که شما هم در این بحران نقش داشتید پس خواهشا سو استفاده نکنید.یا حق.

 4. علی از تبريز گفت:

  با چوب و چماق و اشك آور و …. و كوركورانه مردم را سركوب كردن كار آدم هاي نادان،جنايت كار و بي لياقت هست.
  اگر حكومت مستبد و نادان فكر ميكند با اين كارها مردم از خواسته سياسي و زيست محيطي منصرف ميشود اشتباه محض ميكند چرا كه من مهندس 45 ساله هم مصمم به پيگيري و گرفتن حقم هستم چه برسد به جوانان جوياي حق!
  واقعيت اين هست كه جان به لب شده ايم از مشاهده اوضاع و احوال كشور! اگر در اين راه جان هم نثار كشور كنيم باكي نيست.
  مردم خوب ما بايد بدانند وقتي رودخانه ها ، آثار باستاني، درياچه ها و ….. رو به ويراني ميگذارند نشان دهنده ي اينست كه ساير حوزه هاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي مدت ها قبل به ويراني كشده شده و ويراني طبعيت آخرين چرخه ي نابودي كشور ماست!
  پس همه بايد دست در دست هم به ياري وطن بشتابيم و فرصت مبارزه براي نجات درياچه اروميه را ارج نهيم تا شروعي باشد براي ساير خواسته هايمان!
  چنين باد

 5. ناشناس گفت:

  موسوى

 6. آذربایجان بالاسی گفت:

  آقای فرمانده نیروهای انتظامی مگر نگفته بودی که با تظاهرات برای حقوق مدتی مخالفتی نداری و از امنیت آنها پشتیبانی می کنی؟ پس چرا این همه از معترضین به وضع دریاچه ارومیه را دستیگر می کنند. به قول آذربایجانیها “غیرتو قورخاخ ایت باقلییم” همین بود قول و قرارت؟ این حرفها را زده بودی که مردم بیشتر از آذربایجانیهای باغیرت را دستگیر کنند؟ آنوقت انتظار داری ما به حرفها و قول و قرار های شما که مثل باد هوا یا باد های دیگر است اعتماد کنیم؟

 7. ناشناس گفت:

  اينها همه چيز را خشكاندند

 8. اکبر گفت:

  حاکمان کشور پیش از آن که سیاستمدار باشند ویا اهل تدبیر در واقع یک مشت افراد لاابالی وتازه بدوران رسیده ای هستند که بر جان ومال مردم مسلط شده اندبا اینحال قبر کنهای خیلی خوبی هستند با سرعت برای خودشان قبر درست می کنند شاید چون اصول گرا هستند وبه خاطر آخرتشان این قبرها رامی کننند!

 9. کامران گفت:

  درحکایات آمده که اگر بخواهی الاغی را به چاهی بیاندازی باید ایشان را(الاغ)را از طرف چاه هول بدهی ” مردم آذربایجان از حکومت تقاضای باز کردن سدها کردتا دریاچه ارومبه را پرکنند ولی حکومت در زندان راباز کرد وزندان را پر کرد فلذا پیشنهاد میشود تقاضای پرکردن زندانها رابکنند تا بلکه اینبار
  دریاچه را پر کنند!

 10. حسین جعفری گفت:

  وقتی دولت و ملت یا ملت و حاکمیت باهم نباشند، حاکمیت به حرف ملت، به درد ملت گوش نکند، و نرسد، طبیعی است که وقتی مشکلی پیش می آید ملت دولت را مقصر می داند، به ویژه زمانی که مردم به خیابان ها بیایند و اشکال کار را بگویند آنوقت دولت به جای تشکر از مردم و قول مساعد به آنان که حتما و بصورت فوق العاده و سریع به این اشکال خواهیم رسید، صدایش را کلفت کند و عده ای را هم کتک زده و زخمی کند و بعد تعدادی را هم گرفته و زندانی کند. در آن صورت است که مردم مساله را البته سیاسی خواهند کرد. ما نمی گوییم مقصر این دولت است. اگر خشکسالی پیش آمده که دیگر مفصر دولت احمدی نژاد نیست. اما جلو ضرر را باید گرفت؟ دست کم دیگر سدی نباید ساخت. اگر می شود قدری آب پشت سد ها را باید رها کرد که دریاچه بیش از این نمیرد، یا قول به مردم داد که هرکاری از دست دولت و سازمانها برآید خواهند کرد. یا وقتی مساله با دوفوریت به مجلس می رود آنها آنرا رد نکنند و بروند به تعطیلات. طبیعی است اینگونه بی اعتنایی ها باضافه ناراحتی های قبلی است که این گونه خشم مردم را برمی انگیزد. تمام هم تقصیر دولت و رژیم است که با بی اعتنایی به خواست های مردم در گذشته آنها را از خود نا امید ساخته است. وگرنه درکشورهایی که دولت و ملت یکی هستند و مردم دولت را ازخود می دانند وقتی سیل و طوفان و سونامی، زلزله، هروکین، تورنیدو، می آید همه باهم دست به دست هم می دهند و باجان و دل کار می کنند تا مشکل را برطرف کنند. نمونه کامل آن همین بلایی که بر سر ژاپنی ها آمد. حتی پول و طلا و جواهراتی را که مردم از سیلاب گرفته بودند، آوردند و به دست سازمان مربوطه دادند که به صاحبان آنان یا بازماندگانشان داده شود. اما متاسفانه این مساله در مملکت ما به شکل دیگر است و این امر سابقه ای بس دیرینه دارد. تنها اوایل انقلاب بود که ملت و دولت کاملا خود را ازهم می دانستند و با هم یک دل و یک جان بودند وچه دوران شیرینی بود و افسوس که چه زود آن حال و هوای شیرین و انسانی از بین رفت و باز شدیم این سو و آن سوی میزی ها

 11. ناشناس گفت:

  یاساین شبستر قهرمانه خامنه افتخاره مهندس موسوی

 12. ناشناس گفت:

  این همه سد زده اند و آب شیرین را پشت آن سدها برای پرورش ماهی و صدور برق به ارمنستان مصرف میکنند ما نمیخواهیم به قیمت توسعه کشاورزی 14 میلیون انسان اواره شوند آقایان خودشان هم میدانند که آب کشیدن از ارس 2 سال زمان میبرد وتاان موقع دریاچه خشکیده آب پشت سدها را آزاد کنید تا نفس به دریاچه باز گردد دکتر اسماعیل کهرم پدر محیط زیست ایران بیشتر میداند یا شما مسئولان بی کفایت!