سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نقل قول مشاور مهدی کروبی از وی: جایی برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست...
» تاکید گرامی مقدم بر مواضع انتخاباتی خاتمی و هماهنگی دیدگاههای موسوی و کروبی

نقل قول مشاور مهدی کروبی از وی: جایی برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست

چکیده :بنده به الزاماتی که آقای خاتمی برای یک انتخابات آزاد اعلام کرده اند تاکید می کنم و درگفت وگویی که با فرزند ارشد آقای کروبی داشتم، ایشان اظهار داشتند درملاقات با پدرم {آقای کروبی} درمورد انتخابات از ایشان سوال کردم و آقای کروبی پاسخ داد “درحال حاضر نظر خاصی ندارم” و سپس دیدگاه های جریان خودمان ( اصلاح طلبان ) وافراد منتسب به حکومت را برای حاج آقا بازگو کردم. ایشان ضمن تائید، فرمودند “من هم از سخنرانی مقامات نظام که از صداو سیما پخش شد استنباطم این است که جایی برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست و فقط رقابت بین اصول گرایان است”....


مشاور شیخ مهدی کروبی با تاکید به الزاماتی که آقای خاتمی برای یک انتخابات آزاد اعلام کرده است موضع مهدی کروبی یکی از رهبران جنبش سبز در این رابطه را نیز بیان کرد و گفت: در دیدار اخیر کروبی با فرزند ارشد خود، وی درباره انتخابات پیش رو اظهار نظر کرده و گفته است:«با مشاهده سخنرانی مقامات نظام که از صداو سیما پخش شد استنباطم این است که جایی برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست و فقط رقابت بین اصول گرایان است.»

اسماعیل گرامی مقدم، مشاور مهدی کروبی و سخنگوی حزب اعتماد ملی در مصاحبه با سحام نیوز، از این سخنان این نتیجه را گرفت و تاکید کرد: با این اظهار نظر روشن است که بین دیدگاه آقای موسوی و آقای کروبی بدون اینکه یکدیگر را ملاقات کرده باشند هماهنگی واحدی درخصوص انتخابات وجود دارد.

وی گفت: درگفت وگویی که با فرزند ارشد آقای کروبی داشتم، ایشان اظهار داشتند درملاقات با پدرم درمورد انتخابات از ایشان سوال کردم و آقای کروبی پاسخ داد “درحال حاضر نظر خاصی ندارم” و سپس دیدگاه های جریان خودمان [اصلاح طلبان] وافراد منتسب به حکومت را برای حاج آقا بازگو کردم. ایشان ضمن تائید، فرمودند: “من هم از سخنرانی مقامات نظام که از صداو سیما پخش شد استنباطم این است که جایی برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست و فقط رقابت بین اصول گرایان است”.

سخنگوی حزب اعتماد ملی درباره تمایل شدید اصولگرایان سنتی برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات آتی به اظهار نظر پرداخت و گفت: آنها به خوبی واقفند در صورت ارائه نشدن لیست انتخاباتی از سوی اصلاح طلبان، وحدت بین اصول گرایان دیگر موضوعیت نخواهد داشت. به عبارت دیگر وحدت اصول گرایان مقابل چه جریانی ضرورت دارد؟!

متن کامل گفت و گوی سحام نیوز با مشاور مهدی کروبی و نماینده سابق مجلس به شرح زیر است:

با توجه به اینکه مهندس میر حسین موسوی با ملاقات با فرزندانشان دیدگاه خود را در خصوص انتخابات اعلام کردند دیدگاه آقای کروبی و حزب اعتماد ملی دراین خصوص چیست ؟

– حزب اعتماد ملی که بیش از دو سال است اجازه نیافته است تشکیل جلسه دهد و به همین دلیل دراین باره امکان اعلام نظر قاطع ندارم. بنده به الزاماتی که آقای خاتمی برای یک انتخابات آزاد اعلام کرده اند تاکید می کنم و درگفت وگویی که با فرزند ارشد آقای کروبی داشتم، ایشان اظهار داشتند درملاقات با پدرم {آقای کروبی} درمورد انتخابات از ایشان سوال کردم و آقای کروبی پاسخ داد “درحال حاضر نظر خاصی ندارم” و سپس دیدگاه های جریان خودمان ( اصلاح طلبان ) وافراد منتسب به حکومت را برای حاج آقا بازگو کردم. ایشان ضمن تائید، فرمودند “من هم از سخنرانی مقامات نظام که از صداو سیما پخش شد استنباطم این است که جایی برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست و فقط رقابت بین اصول گرایان است”. با این اظهار نظر روشن است که بین دیدگاه آقای موسوی و آقای کروبی بدون اینکه یکدیگر را ملاقات کرده باشند هماهنگی واحدی درخصوص انتخابات وجود دارد.

اخیراً آقای محمد رضا باهنر در اظهار نظری گفته است که “آقایان کروبی و موسوی باید محاکمه شوند و به اشد مجازات برسند” . این اظهارات بر چه اساسی است؟

– من با شناختی که از مواضع و مصاحبه های آقای مهندس باهنر دارم ، به خوبی آگاهم که وی معمولا علاقمند است دیدگاه هایش را بر اساس اخبار پشت پرده پایه ریزی نماید و یا بگونه ای دیدگاه هایش را مطرح کند که پیامی که در خور تشویق و یا تهدید برای رقیبان محسوب شود را ارائه کند. اگر این اظهار نظر را از دوجنبه ای که عرض کردم به طور جداگانه مورد تحلیل قرار دهیم، یعنی نخست اینکه اگر دیدگاه ایشان را که شش ماه قبل اعلام کرد، اگر قرار باشد آقایان کروبی و موسوی محاکمه شوند برگزاری دادگاه علنی به نفع نظام نیست؛ درکنار سخنان اخیر ایشان قرار دهیم تنها استنباطی که برون داد این اظهار نظر می شود این است که ایشان ضمن اینکه از برگزاری دادگاه غیرعلنی برای آقایان کروبی و موسوی خبر می دهد ، انشاء حکم رانیز( که عبارت است از اینکه دو نامزد معترض به نتیجه انتخابات با تقلب خواندن انتخابات سال ۸۸ مقابل رهبری ایستادند و نظام را به زیر سوال بردند و باید به اشد مجازات محکوم شوند ) را درحقیقت پیش از برگزاری دادگاه قرائت کرده است .

دوم اینکه می توان از سخنان ایشان تحلیل نوع دوم را داشته باشیم که آقای مهندس باهنر چندی پیش که از اصلاح طلبان خواهش کرد در انتخابات شرکت کنند از حضور اصلاح طلبان در انتخابات ناامید شده است و این بار ایشان با قرائت حکم اشد مجازات برای آقایان موسوی وکروبی با زبان تهدید ، با اصلاح طلبان سخن می گوید و این امر نشان می دهد که ایشان به خوبی واقفند در صورت عدم ارائه لیست انتخاباتی از سوی اصلاح طلبان، وحدت بین اصول گرایان دیگر موضوعیت نخواهد داشت. به عبارت دیگر وحدت اصول گرایان مقابل چه جریانی ضرورت دارد؟! رقیبی که وجود ندارد از کدام وحدت باید سخن گفت که البته جریان دولت ازعدم حضور اصلاح طلبان درپوست خود نمی گنجد زیرا دراین صورت آنها لیست جداگانه ای خواهند داد و با امکاناتی که در اختیار دارند به ویژه پول نقد که قرار هم هست سه برابر شود(!) اکثر کرسی های مجلس نهم را تصاحب خواهند کرد و اگر اصلاح طلبان حضور پیدا کنند جریان دولت به شدت ناخرسند خواهند شد چرا که درزیر فشار جامعتین مجبور خواهند بود با هم پیمانان آقای مهندس باهنر ائتلاف نمایند و بدین ترتیب امکانات دولتی را بایستی با منتقدان اصول گرا تقسیم بر دونمایند .

شواهد و اسناد وزیر اطلاعات درمورد اینکه اصلاح طلبان و جریان انحرافی در انتخابات مجلس بر علیه نظام ائتلاف کرده اند چیست ؟

– ایشان همانگونه که از مصاحبه شان پیدا بود هیچ گونه دلیل و مدرکی برای این اظهار نظرشان ارائه ندادند و بیشتر یک بلف سیاسی-امنیتی است ، وانگهی این وصله به اصلاح طلبان آنقدر ناچسب است که نیازی به ارائه ی دلیل برای رد آن نیست. اما از بدیهیات روشن است و خوب بود وزیر اطلاعات هم به پیشینه ی بوجود آمدن جریان انحرافی توجه می کردند ابتدا اینکه این جریان انحرافی پرورش یافته ی در دامن خود اصول گرایان است و آنها بودند که با چشم بستن بر تمامی خطاها و اشتباهات خود زمینه ی بوجود آمدن این جریان را فراهم کردند .

نکته دوم این است که ما اصلاح طلبان بودیم که از بدو آغاز کار دولت نهم به انحرافات این جریان پی بردیم و اگر وزیر اطلاعات نطق های قبل از دستور اعضای فراکسیون اصلاح طلب مجلس هفتم را ملاحظه کنند خواهند دید که اینجانب حداقل در پانزده نطق قبل از دستور و آقای ولی الله شجاع پوریان نیز به همین ترتیب بارها به انحرافات اقتصادی سیاسی و اجتماعی دولت نهم پرداختیم ، و ملت ایران نیز درمناظره های تلویزیونی ملاحظه کردند که آقای کروبی خطاب به احمدی نژاد گفتند “این هاله نور و خرافاتی از این دست که شما مطرح کرده اید انحراف بزرگی ایجاد کرده است و اگر بزرگان نظام از ابتدا جلوی شما را می گرفتند کار به اینجا نمی کشید” ، و آقای مهندس موسوی نیز با انگشت اشاره به شخص محمود احمدی نژاد گفت “دلایل آمدن به عرصه انتخابات را پایان دادن به دروغ ها ، پرونده سازی ها و انحرافات اعلام کردند” بنابراین می بینیم اصلاح طلبان در یافتن این جریان انحرافی پیشگام تر از همه بودند و اساسا” این انحرافی که اصول گرایان سنتی امروز از آن هراسانند ، بوجود آمدن انحراف درانتخابات آتی مجلس شورای اسلامی است!

به اعتقاد اصلاح طلبان این انحراف در انتخابات از انتخابات شوراها ی سوم و مجلس هشتم شکل گرفت و در انتخابات ریاست جمهوری دهم بطور کامل اجرا شد که اگر به گوشه ای از این تخلفات انحرافی در انتخابات سال ۸۸ با سند و مدرک بخواهیم اشاره کنیم به استناد سخنان سخنگوی شورای نگهبان بیش از سه میلیون رای در حوزه های انتخابیه ریخته شده بود که از تعداد واجدین شرایط آن حوزه ها بیشتر بود که متاسفانه شورای نگهبان از کنار آن به آسانی عبور کرد. اگر مسئولین به تذکرات اصلاح طلبان در سه انتخابات گذشته که توسط جریان انحرافی برگزار شد وقعی می نهادند نه تنها امروز نیازی نبود که از برگزاری انتخابات توسط دولت ، دوستان اصول گرا نگران باشند؛ بلکه هرگز حوادث بعد از انتخابات ۸۸ رخ نمی داد و ملت این همه هزینه نمی پرداختند. ما از وزیر اطلاعات این پرسش را می کنیم چگونه ممکن است اصلاح طلبانی که خود پیشگام کشف این جریان انحرافی بودند و تمام صدماتی که تا به امروز متحمل شده اند از همین جریان انحرافی نشات گرفته و به همین دلایل نیز شرایط حضور در انتخابات را مناسب نمی بینند و علاقه ای به ارائه لیست ندارند حالا برای کدام هدف مشترک با این جریان ائتلاف کرده یا می خواهند بکنند !؟

خوب است وزیر اطلاعات و دستگاه های امنیتی به جای پرداختن به اظهار نظر های فاقد سند و مدرک به دنبال زمینه سازی برای حضور عادلانه ی همه ی گروه ها به ویژه اصلاح طلبان در یک انتخابات سالم باشند و در این صورت است که مشارکت حداکثری تضمین کننده ی منافع ملی خواهد بود .

با تشکر از شما به جهت وقتی که در اختیار سحام قرار دادید.

 


20 پاسخ به “نقل قول مشاور مهدی کروبی از وی: جایی برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست”

 1. رضا گفت:

  موفق و پیروز باشید

 2. ali 1390 گفت:

  سید حسن خمینی و محمدرضا خاتمی باید کاندید بشن.

 3. سبز عملگرا گفت:

  تحلیل عالی بود به دلم چسبید

 4. سبز عملگرا گفت:

  آنقدر زیبا نوشتی که ترجیح دادم تکرارش کنم.
  “برای اینکه کسی بخاطر رای من به زندان نیافتد,برای اینکه بخاطر رای من کسی کشته نشود,برای اینکه بخاطر رای من کسی زخمی نشود,برای اینکه بخاطر رای من هیچ پدر و مادری بی فرزند نشود,برای اینکه بخاطر رای من هیچ کسی در کهریزک هتک حرمت نشود,برای اینکه بخاطر حفظ رای من هیچ کاندیدایی در منزلش حبس یا حصر یا مفقود نشود,برای اینکه بخاطر رای من به کسی تهمت فتنه گری و فتنه انگیزی نزنند,برای اینکه بخاطر رای من عاشورایی دیگر خلق نشودکه فرزندان این سرزمین رابسان شهدای کربلا زیر ماشین نیروی انتظامی حافظ امنیت جان و مال مردم له نکنند,برای اینکه بخاطر رای من ………..اینهمه نامرادی و بی اخلاقی در وطنم مثل سکه بی ارزش رایج نشودبهتر میدانم که رای ندهم وبرای همه این موارد از همگان بخواهم که برای تکرار نشدن اینهمه زشتی و پلشتی از آقایان بخواهیم که خودشان نمایندگان مجلس را با احکام حکومتی منصوب فرمایند تا خداوند از بابت این عمل نیکشان در دنیا و عقبا پاداششان دهد.”

 5. لطفاًبا حوصله بخوانید-- سبزعملگرا گفت:

  سایت محترم کلمه ،جناب آقای امیر ارجمند توجه توجه :متن ادبی دوست گمنام وعزیزی که فرمودند :برای اینکه کسی بخاطر رای من به زندان نیافتد,برای اینکه بخاطر رای من کسی کشته نشود,برای …(کامنت بالایی) این همان متن ادبی محکمی بود که دنبالش می گشتیم متن ادبی که نه؛ پٌتک ادبی —خواهش می کنم در خواست ارسال چنین متن هایی بدهیدسپس با عکسهای جنایات ویا کاریکاتور همراه شود وبعد فراخوان چاپ ملیونی داده شود باور کنید اگر در این زمینه کم کاری کنیم به مصیبت لیبی وسوریه دچار می شویم عزیزان امروز در اتوبوس همسفر یک بسیجی شده بودم که هیچ منطقی را قبول نمی کرد ودر جواب نهایی می گفت این امتحان الهی است چرا که در جواب سخن تعصب به خرج می دهند ولی متن کتبی وتصویری آنهارا به تفکر وا می دارد وبه تناقضات وجدانی میکشاند که دیگر سرباز چشم وگوش بسته حاکمیت نشوند

 6. ناشناس گفت:

  بنده خدا اصولگرایان که به دست خودشون چند شقه شدند. خودکرده را تدبیر نیست!!!

 7. ناشناس گفت:

  تو رو خدا شرکت کنید؟،؟ درود برسید علی روح الله

 8. علی گفت:

  می ترسن از تکرار مجالس سوم و ششم . . .

 9. مشهد گفت:

  موافقم
  شرايط و لوازم انتخابات آزاد مهيا نيست

 10. ناشناس گفت:

  می ترسن از شرکت نکردن مردم و حتی اگر اقایان موسوی و کروبی ازاد شوند باز هم شرکت نمیکنیم

 11. محسن گفت:

  موسوی و کروبی با توجه به شرایط حاکم درکشور شرکت در انتخابات را منتفی دانستند.
  باید با آگاهی رسانی فعالانه، معنای شرکت در خیمه شب بازی حکومت تحت نام انتخابات (که آری گفتن به ادامه وضع موجود یعنی فساد، فقر، ناامنی و …است) و تحریم آگاهانه (بمعنای نمایش ملی مخالفت با وضعیت حاکم کنونی در کشور) را بین مردم جا انداخت.
  مردم باید درکی دقیق از تحریم پیدا کنند. و گرنه شعار تحریم انتخابات آتی نیز سرنوشتی مانند تحریم های ذهنی سی سال گذشته پیدا خواهد کرد.

 12. مسعود گفت:

  از سایت کلمه می خواهم این سخنان محکم و جهت دهنده را در جایی از سایت تا انتخابات مجلس به عنوان سخنان شیخ مهدی بنویسند.

 13. حبیب تبریزیان گفت:

  العربیه:
  « غلامعلی حدادعادل نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی گفت نباید اجازه داد مجلسی همچون مجلس ششم که در آن اصلاح طلبان اکثریت را در دست دارند تشکیل شود.»
  /////////////
  .. حودتی!

 14. اشکان گفت:

  شرکت در انتخابات به مثابه تایید وضع موجود تایید کشتار بعد از انتخابات تایید تجاوز و قتل زندانیان و در نهایت تایید دیکتاتوری است.

 15. ناشناس گفت:

  خیر

 16. مهران گفت:

  هر کس در انتخابات شرکت کند به مردم و کشور خود خیانت کرده است

 17. طلبه گفت:

  نوشته برادر محترم سبز اصولگرا را میتوان بعنوان منشور انتخابات مجلس مورد نظر قراداد .
  این نوشته در اختیار عموم قرار گیرد بسیار موثر است .
  ضمنا از نظر شرعی نیز هر گونه عمل لغوی شرعا جایز نیست . چون رای شرکت کنندگان از نظر اقای مصباح تزئیناتی است . و جنس تزئینات نیز از مباحث لغو و مکروه است
  پس شرعا شرکت در انتخابات با توجه به فرموده اقایان نه تنها واجب نیست بلکه دارای کراهت شرعی است

 18. ناشناس گفت:

  شرکت نمیکنید که نمیکنید از خداتان هم باشد!

 19. ناشناس گفت:

  حکومت فعلی حضور مردم را فقط برای نمایش تلویزیونی می خواهد. وگرنه برای رای و نظر مردم کوچکترین ارزشی قائل نیست و هر شخص ایرانی که ذره ای شرافت در وجودش باشد به خود اجازه نمی دهد در نمایش پیش رو شرکت کند. حتی صحبت کردن از انتخابات به خصوص پس از جنایات سال 88 حکومت فعلی. خیانت به مردم شریف ایران و ننگی ابدی برای ماست.

 20. لقمان گفت:

  1-از سبز عملگرا تقدیر می کنیم جنبش سبز به این جور افراد احتیاج دارد.
  2-باید کمی صبر کرد تا ببینیم با شروط آقای خاتمی چه می کنند بعد باید برای شرکت یا به احتمال بسیار زیاد تحریم یک برنامه مدون ریخته شود (ترجیحا توسط احزاب اصلاح طلب یا زندانیان سیاسی نه شورای هماهنگی!)