سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » فضای پلیسی سنگین در بازار تهران / ادامه‌ی اعتصاب پارچه‌فروشان...

فضای پلیسی سنگین در بازار تهران / ادامه‌ی اعتصاب پارچه‌فروشان

چکیده :در حالی که امروز پلیس و درجه‌داران انتظامی به شکل پرتعداد و بی‌سابقه‌ای در بازار تهران حضور یافته بودند، بسیاری از پارچه‌فروشان اعتصاب‌کننده نیز که تا دیروز چراغهای مغازه‌ها را خاموش نگه می‌داشتند یا کرکره‌ها را تا نیمه پایین کشیده بودند، امروز کرکره‌ها را به طور کامل پایین کشیدند و به در مغازه‌هایشان قفل زدند تا نشان دهند که در مقاومت خود و ادامه‌ی اعتصاب، جدی هستند....


حضور پرتعداد نیروهای انتظامی و در محوطه‌ی بازار تهران، امروز وضعیتی شبیه حکومت نظامی را بر بازار حکمفرما کرد. اما حتی ایجاد این فضای امنیتی و در عین حال پادرمیانی آل اسحاق و عسگراولادی هم نتوانست پارچه‌فروشان را به پایان اعتصاب وادار کند.

به گزارش خبرنگار کلمه، در حالی که امروز پلیس و درجه‌داران انتظامی به شکل پرتعداد و بی‌سابقه‌ای در بازار تهران حضور یافته بودند، بسیاری از پارچه‌فروشان اعتصاب‌کننده نیز که تا دیروز چراغهای مغازه‌ها را خاموش نگه می‌داشتند یا کرکره‌ها را تا نیمه پایین کشیده بودند، امروز کرکره‌ها را به طور کامل پایین کشیدند و به در مغازه‌هایشان قفل زدند تا نشان دهند که در مقاومت خود و ادامه‌ی اعتصاب، جدی هستند.

گزارش کلمه از ششمین هفته‌ی اعتصاب پارچه‌فروشان، به همراه فیلم و عکس

بر اساس این گزارش، امروز در بخش‌های زیادی از محوطه‌ی بازار تهران، به خصوص محل فعالیت صنف پارچه در بازار عباس‌آباد و سراسر کوچه‌ی حمام چال، دهها مامور نیروی انتظامی که کمترین درجه‌ی آنها ستوان‌دوم و سروان بود، مستقر بودند و ماموران ارشد با درجه‌ی سرهنگی و سرگردی با سروصدا مشغول نظم دادن به نیروهای خود و برهم زدن آرامش بازار بودند. به طوری که فاصله‌ی ماموران با یکدیگر، کمتر از پنجاه قدم گزارش شده است.

گزارش خبرنگار کلمه همچنین حاکی است که وضعیت به حدی غیر عادی شده بود که حتی عابران بی‌اطلاع هم از علت این حضور پرتعداد پلیس می‌پرسیدند،

همچنین بر اساس این گزارش، امروز اطلاعیه‌ای با امضای حبیب‌الله عسگراولادی به عنوان «معتمد امام و رهبری و اصناف و بازاریان» نیز بر روی دیوارها نصب شده بود که وی از بازاریان خواسته بود مغازه‌های خود را باز کنند و به آنها وعده داده بود که توافقنامه‌های موجود و دیگر خواسته‌های بازاریان پیگیری خواهد شد.

این درخواست که در پی مذاکره‌ی دیروز عسگراولادی و آل اسحاق، دو عضو حزب موتلفه، با اتحادیه‌ی بنکداران پارچه مطرح شد. اما ظاهرا پارچه‌فروشان به این درخواست هم اعتنایی نکردند و پادرمیانی عسگراولادی به همراه رئیس اتاق بازرگانی تهران هم نتوانست اعتماد آنها را جلب کند.

گزارش خبرنگار کلمه در عین حال حاکی است که برخلاف گزارش دیروز خبرآنلاین، دو صنف طلا و پوشاک بازار تهران هرچند همانند صنف پارچه به شیوه‌ی اخذ مالیات بر ارزش افزوده اعتراض دارند، ولی به اعتصاب نپیوسته‌اند.

پارچه‌فروشان چه می‌گویند؟

در حالی که رسانه‌های وابسته به دولت، در روزهای گزارش‌های انتقادی و بعضا توهین‌آمیزی را علیه اعتصاب کسبه و بازاریان معترض منتشر کرده‌اند، دیروز یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه‌ بنکداران پارچه به تببین دلایل ادامه‌ی اعتصاب صنف پارچه پرداخت و به ایسنا گفت: خواسته‌های صنف زیاد است چرا که با کسادی بازار و ورود بی‌رویه مواجه هستند و واقعا مشکل دارند.

عباس ملک‌محمدی با بیان این‌که با واردات پوشاک، تولیدی‌ها نیز کار خود را تعطیل کردند، گفت: 95 درصد فعالان صنف ما واقعا ضعیف هستند، با این حال این افراد این‌قدر به کشور و جامعه متعهد هستند که سر سال مالیات خود را می‌پردازند؛ برخی از آنها از صندوق قرض‌الحسنه وام گرفتند و مالیات را پرداخت کردند. این صنف ضعیف هستند، به آن‌ها فشار آمده و حق دارند که این اعتراض‌ها را بکنند، اعتراض‌ها نیز با مسئولان در میان گذاشته شده و ان‌شاء‌ا… الباقی اعتراضات را هم در میان گذاشته و برطرف می‌شود.

وی در واکنش به این‌که چرا پارچه‌فروشان توافق‌های صورت گرفته را نپذیرفتند، اظهار کرد: پارچه‌فروشان خواسته‌های دیگری نیز دارند؛ برای مثال می‌خواهند که اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده یک یا دو سال عقب بیفتد تا بتوانند خود را آماده کرده و آموزش ببینند که ما هم موضوع را پیگیری می‌کنیم تا مسوولان لطف کنند و حداقل یک‌سال به پارچه‌فروشان وقت دهند.

او ادامه داد: فعالان این صنف همه متعهد هستند و نمی‌خواهند از مالیات فرار کنند، می‌گویند که ما قانون را قبول داریم و آن را روی چشمان خود می‌پذیریم، اما یک سال دیگر به ما زمان داده شود تا کاملا با مالیات بر ارزش افزوده آشنا شویم و آموزش ببینیم؛ فکر می‌کنم خواسته‌های آنها معقول باشد.

ملک‌محمدی با معقول خواندن خواسته‌های پارچه‌فروشان و تاکید بر این‌که زمان درخواستی به پارچه‌فروشان فرصت می‌دهد تا برای اجرای قانون مالیات به ارزش افزوده آماده شوند، گفت: این بنده‌های خدا نمی‌توانند از مشتری مالیات بر ارزش افزوده را بگیرند؛ برای مثال یک فاکتور 10 هزار تومانی صادر می‌کنند و به محض این‌که چهار درصد مالیات بر ارزش افزوده به آن اضافه می‌شود، مشتری می‌گوید که کالا را نمی‌خواهد و جای دیگری می‌رود؛ پارچه‌فروشان هم می‌خواهند که پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در جامعه جا بیفتد و در صورتی که چهار درصد مالیات بر ارزش افزوده نوشتند، مشتری‌ گیر ندهد.

وی ادامه داد: یک طاقه فروش برای فروش یک کالا دو درصد سود می‌برد و بیش از یکی دو درصد نمی‌توانند سود داشته باشد؛ مشتری هم تا چهار درصد مالیات اضافه می‌شود می‌گوید که جنس را نمی‌خواهد، برای همین پارچه‌فروشان یک سال زمان می‌خواهند تا آرام آرام مساله‌ مالیات بر ارزش افزوده در جامعه جا بیفتد.

عضو هیات مدیره اتحادیه‌ بنکداران پارچه تهران با اشاره به مشکل پروانه کسب طاقه‌فروشان که به عنوان بنکداران صادر شده است، گفت: حدود پنج درصد صنف ما عمده‌فروش و 95 درصد طاقه‌فروش هستند؛ تابلوی این اتحادیه از سال 1351 با عنوان بنکداران پارچه تهران وجود دارد منتها شامل سه رسته عمده‌فروشی، طاقه‌فروشی و طاقه‌پیچی می‌شود. در حال حاضر طاقه‌پیچی جمع‌شده و 95 درصد صنف هم طاقه‌فروش هستند؛ برای تغییر عنوان پروانه‌ کسب طاقه‌فروشان از عمده‌فروشی به طاقه‌فروشی با وزارت صنعت، معدن و تجارت مکاتبه شده، آقایان هم قبول کردند و ما منتظریم که کد طاقه‌فروشی را به اتحادیه معرفی کنند تا از طاقه‌فروشان دعوت شود و در جواز‌های آنها عنوان «طاقه‌فروش» درج شود.

وی درباره‌ تفاوت کار طاقه‌فروشان و عمده‌فروشان گفت: عمده‌فروشان کسانی هستند که با کارخانه‌ کار می‌کنند و یا جنس وارد می‌کنند؛ طاقه‌فروشان نیز از بنکداران جنس گرفته و در دکان خود طاقه‌ای یا نیم‌طاقه می‌فروشند.

او با اشاره به جلسه روز دوشنبه در مسجد ملک اظهار کرد: روز گذشته با آیت‌ا… انگجی در دفتر مسجد ملک با حضور اعضای هیات مدیره اتحادیه و چند تن از بازاریان جلسه‌ای برگزار شد و مساله‌ باز‌شدن مغازه‌ها و سپس پیگیری مسائل مطرح شد.

عضو اتحادیه‌ بنکداران پارچه تهران تاکید کرد: در مورد کمک مالیاتی سالانه به طاقه‌فروشان نیز صحبت شد؛ طاقه‌فروشان متدین‌ترین افراد صنف ما هستند و هر معضلی هم که پیش آمده مانند مشکلات سومالی، سیل، زلزله و … به میدان می‌آیند. آنها از هر هزار تومانی که به منزل می‌خواهند ببرند، 500 تومان کمک می‌کنند و انتظار کمک مسوولان را نیز دارند. این افراد توقعی ندارند، 95 درصد صنف اگر ماهی یک میلیون درآمد داشته باشند، جشن می‌گیرند. این افراد متدین هستند و یک آدم شارلاتان بین آنها نمی‌توانید پیدا کند، اما تحت فشار هستند؛ هرکسی پیش‌ زن و بچه خجالت بکشد، مجبور است عکس‌العمل نشان دهد.

وی در مورد درآمد و زیان تعطیلی مغازه‌ها نیز گفت: درآمد این افراد 500 تا 600 هزار تومان بیشتر نیست، این صنف با تعطیلی مغازه‌ها نیز ضرر می‌کنند منتها پارچه‌فروشان می‌گویند که هزینه‌ زندگی خود را هم ندارند، راست می‌گویند. برخی از فعالان این صنف برای پرداخت مالیات سالانه از صندوق قرض‌الحسنه وام گرفتند؛ زندگی آنها لنگ است. ما سال به سال شاهد ضعیف‌شدن صنف قماش هستیم؛ این صنف در حال نابودی است. بارها مکاتبه و مصاحبه کردیم مبنی بر این‌که جلوی واردات بی‌رویه پارچه گرفته شود؛ کارخانه‌های نساجی ما تعطیل شدند، کارگرها همه بیکار شدند و امروز پیامد‌ها را می‌بینیم. وقتی کارخانه داخلی کار کند، کارگر ایرانی کار کند و جنس بی‌رویه وارد نشود، این شرایط پیش نمی‌آید.


21 پاسخ به “فضای پلیسی سنگین در بازار تهران / ادامه‌ی اعتصاب پارچه‌فروشان”

 1. جمعی از رزمندگان دفاع مقدس گفت:

  سلام علیکم از اطلاع رسانی تون راجع وضعیت لحظه به لحظه بازار خیلی ممنونیم در سکوت خبری رسانه ها در مورد وضعیت جاری کشور واقعا خیلی خوب و روشن عمل کردید خدا خیرتون دهد موفق باشید انشاءالله

 2. ناشناس گفت:

  berid az keshvar dost ( china ) vared konid sodeton beshe 100 barabar

 3. استاد دانشگاه گفت:

  كاش مدعيان عدالت علوي يك ذره انصاف مي داشتند و لا اقل اگر شهامت آموختن از علی ابن ابی طالب علیه السلام و رضی الله عنه آن ابرمرد میدان تقوا و عدالت را نداشتند دست کم از باراک اوباما می آموختند که رقیب انتخاباتی خود خانم کلینتون را وارد کابینه خود نمود و از دانش و سواد و شجاعتش برای پیشبرد منافع ملی کشورش استفاده کرد.

 4. شهروند سبز گفت:

  در جواب دوست ناشناس باید بگم این دقیقا همون چیزی که باید حکومت میرفت و جلویش رو توی مبادی ورودی کشور میگرفت ولی وقتی فلان آیت الله زاده به خاطر روابط سببی و نسبی اش از چین و غیره جنس وارد میکنه و کمر تولید کننده داخلی رو میشکنه و فروش داخلی بازار رو کم میکنه چه انتظاری از بقیه دارید
  چقدر دوست عزیز سطحی نگری که اینطوری فکر میکنی
  مطمئنا خیلی بیشتر از این حرف ها ناشی هستی یا تازه وارد مسائل سیاسی و اقتصادی شدی ورودت رو تبریک میگم

 5. سبز گفت:

  خدا کنه این اعتصاب اینقدر طولانی بشه که به یک اعتصاب سراسری برسه
  مردم کمک کنید!!!

  به اعتصاب کنندگان ملحق بشید اگر توی بازار رو شلوغ کنیم و دور و بر بازاری ها شلوغ باشه اونها هم محکم تر می ایستند
  نباید پشت بازاری ها رو خالی کنیم

 6. ناشناس گفت:

  تمام گارگران كارخانجات خود را اماده پيوستن به تحسن و اعتصاب كنند تا ريشه استبداد ديني بر داشته شود

 7. alireza گفت:

  سبز اغتشاشگر تنها پایگاه شما مرفهین بی‌ درد هست و بس، فقط با دیدن تصاویر بعد از انتخابات آن حجاب‌های نصف و نیمه و پسر‌های زیر ابرو برداشته مشخص و واضح است

 8. ناشناس گفت:

  مرگ بر استبداد دینی .مرگ بر ملیت هایی که جمهوریشون همراه با دینه حالا هر دینی میخاد باشه.دین جدا سیاست جدا.به امید آرزوی پیروزی در سرنگونی دیگتاتورها .به امید شکستن و جدایی دین از سیاست

 9. ناشناس گفت:

  اتحاد رمز پیروزی است.

 10. ناشناس گفت:

  درود بر مردم و تجار با غیرت

 11. ناشناس گفت:

  واقعا از حق نگذریم ما باید ار مردم سوریه و لیبی و … شجاعت را یاد بگیریم

 12. حمید انصاری گفت:

  من تعجب می کنم که چرا به این اعتصاب اصناف دیگر بازار نمی پیوندند؟
  منتظرند تا نوبت آنها هم برسه بعد شروع کنند؟
  بابا این شتریه که دوتل در هر خونه ای می خواد بنشونه.
  دیروز طلافروشان، امروز پارچه فروشان وفردا صنف فروش پوشاک و آ]ن و لوازم بهداشتی و … را شامل میشه.
  خوب برادران امروز دوستان پارچه فروشتان را همراهی کنید تا فردا نوبت خودتان نرسد.

 13. ناشناس گفت:

  یواش بابا پیاده شو باهم بریم. زیاد خودتو عصبی نکن عزیز دل بابا!!

 14. سبز جاویدان گفت:

  واقعا متاسفم آقای علیرضا . اخه تحجر تا چه حد ؟؟؟/؟ چرا همچنان در حال گول زدن خودتون هستید ؟ بترسید از اون روزی که این مردم صبرشون به سر بیاد. واقعا متاسفم براتون

 15. alireza گفت:

  آقا و یا خانم به اصطلاح سبز جاویدان تحجر یعنی‌ شعار بر علیه مردم محروم غزه دادن تحجّر یعنی‌ پس از باختن در انتخابات رنگ عوض کردن و همسو شدن با دشمننن بشریت و الا جمهوری اسلامی خوب یا بد محصول همین سبز هاست حد آقل تا ۶ سال پیش

 16. علی گفت:

  حزب فقط حزب علی رهبر فقط سید علی

 17. ترانه سبز گفت:

  يكي با زبون ساده توضيح بده ماليات بر ارزش افزوده يعني چي و چرا به ماليات اصلي اضافه شده؟ ضمناً چرا حقوق بگيرا بايد اين ماليات رو بدن, بازاري ها نه؟
  اعتصاب بازار ريشه اش كجاست؟

 18. ناشناس گفت:

  آفرین علیرضا .در پاسخ به دوستی که از نپیوستن سایر اصناف گله کردند بگویم. اصناف خود را به سیاست کثیف جلبک ها دامن نخواهند زد. امیر نماینده صنف لوازم آرایشی کویتی ها

 19. ناشناس گفت:

  تا وقتی مردمی متعصب داریم نه متفکر حتی اگه اقا بگه خورشید تو شب نور افشاتی میکنه و ماه روز و روشن میکنه اینا قبول میکنن،میدونید چرا خدا محمد رو خاتم الانبیا نامید ؟ بهش قکر کن اقای …

 20. ناشناس گفت:

  اتحاد ٫ مبارزه ٫ پیروزی

 21. آزاده گفت:

  متاسفم که هنوز هستند غلیر ضا هایی که در تحجر زندگی میکنند ودیدشان باز نشده و دیگران باید برایشان تصمیم بگیرند.